Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 1.6.2007, 22:35   #1
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Koji je najbolji program za ovu stvar i da li postoji software koji takodje moze i da ohladi Northbridge,Ja imam Athlon Xp i MSI plocu tako da ponekad koristim PC Alert i njegov Cooler XP koji moze da ohladi proc i za vishe od 10C, nego eto interesuje me ima li neki bolji program za takvo softversko hladjenje, i da li je za svaki procesor razlicita verzija programa
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 2:19   #2
A M G
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika A M G
 
Član od: 9.7.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 3.100
Zahvalnice: 3.542
Zahvaljeno 1.792 puta na 756 poruka
Exclamation Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Ne postoji nikakvo "softversko hladjenje", postoji samo softver koji kontrolise rad ventilatora koji spadaju pod "hardversko hladjenje". A sto se PC Alerta tice, to je samo softver koji prikazuje temperaturu procesura kao i broj obrtaja kulera na njemu i jos par stvari.
A M G je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku A M G na korisnoj poruci:
Gadoguz (2.6.2007)
Stara 2.6.2007, 10:33   #3
starx
Starosedelac
 
Član od: 30.1.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.396
Zahvalnice: 341
Zahvaljeno 281 puta na 187 poruka
Određen forumom Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Bio je neki program oko 200kb koji je softverski hladio procesor ali nikako nije mogao da se skine neispravan link,mada je radio samo pod win2000. Licno cisto sumnjam da moze nesto extra da se postigne
starx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2007, 11:00   #4
Čika Kure
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 21 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Ipak mislim da postoje programi za softversko hladjenje procesora a jedan od njih koji sam pre koristio a sada ga ponovo instalirao je CPUidle.
http://www.cpuidle.de/
Proverio sam temperaturu u BIOS-u i u everestu i bila je 38 stepeni a kad sam uključio cpuidle za kratko vreme je spustio na 33.-Intel celeron procesor.
Ne znam koliko je program nešto efikasan(možda kod drugih procesora više)pošto kod pokretanja nečega(muzike,igrice(tu može da dovede i do problema))raste i temperatura procesora ali čim se one isključe cpuidle odradi svoj posao i meni posle izvesnog vremena vrati temperaturu na oko 33 stepena tako da sam ja tu u "dobitku" za oko 5 stepeni kad na kompjuteru ne radim ništa.
Cpuidle onda preuzima System Idle Process.
Ja nemam nekih problema sa temperaturom procesora ali u svakom slućaju onaj ko ima može da ga proba i verujem da će iskustva biti različita.Prašine na kuleru normalno ne sme da bude pošto je to jedan od najvećih uzroka grejanja procesora
Čika Kure je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Čika Kure na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (3.6.2007)
Stara 26.6.2007, 21:09   #5
N_E_R_O_N
Novi član
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 28
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Taj program verovatno smanjuje radni takt procesora kad nista zahtevno nije pokrenuto na racunaru, otuda i manja temperatura...
N_E_R_O_N je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.6.2007, 22:22   #6
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Ne smanjuje takt već se aktivira kao proces sa idle prioritetom (tj proces koji radi samo kada se ništa drugo ne radi; na windowsu postoji nekoliko nivoa prioriteta procesa, od idle do real-time, detalje potražite po netu), i u toku svog rada ne radi ništa drugo nego samo vrti NOP instrukcije ("no operation"), tj operacije koje ne rade nikakav upis, čitanje, računanje ili bilo šta drugo, i samim tim najmanje opterećuju procesor. A s obzirom da je u toku normalnog rada na desktopu opterećenje procesora uglavnom ispod 50%, ostatak "troši" taj program koji ne radi ništa, već "hladi" procesor.

E sad, ovo je imalo efekta na starijim Windowsima, međutim ako pogledate Task Manager (Ctrl+Alt+Delete) pod Windowsom XP, primetićete "System Idle Process" koji "zauzima" veliki procenat procesorskog vremena (tj. navodno opterećuje procesor, a u stvari je aktivan kada drugi programi ne guše pošto ima prioritet "idle"), a isto tako vrti "prazne" operacije. Tako da Windows XP (kao i svaki drugi Windows NT) već ima ugrađeno ovo "hlađenje".

Naravno, ne očekujte da je ovo efikasno ako sve vreme šibate neke igre ili slično. Ako se startuje program koji ima prioritet veći od "idle" (što će reći bilo kakav program), a naročito neka igra koja optereti procesor skoro do 100%, System Idle Proces se "suspenduje" i procesor se baca na drugi posao, a samim tim i greje.

Korisna lokacija: http://en.wikipedia.org/wiki/System_Idle_Process
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
JovanK (28.6.2007)
Stara 27.6.2007, 2:49   #7
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Softversko hladjenje CPU-a i Northbridge-a

Cini mi se da je postojao i program koji je bukvalno krao taktove procesore i tako snizavao temp na konto brzine (sto se opet svede na snizenje takta). Nema nista bez lepeze
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hlađenje računara... šta koristite? Mario Pavićević Osnovne komponente 95 13.11.2011 21:34
Home-Made vodeno hladjenje! Inuyasha Modovi 30 3.12.2007 20:46
Pasivno hladjenje procesora!!! arsa ŠDK - Osnovne komponente 6 4.3.2006 16:08
#Vodeno hladjenje grafickih# gti_maniac_yu ŠDK - Grafika 3 6.1.2006 16:35
Koje vodeno hladjenje ? Yugo-55 ŠDK - Osnovne komponente 3 14.12.2005 20:49


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com