Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Zaštita

Zaštita Virusi, anti-virus programi, firewall...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.5.2007, 21:23   #1
wu-gambino
Veteran
 
Član od: 18.5.2006.
Poruke: 727
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 28 puta na 12 poruka
Exclamation Kako da izbrišem viruse?

Nemam mnogo iskustva sa anti-virus programima, a koristim Kaspersky 6.0.
Zanima me, kada mi ne ponudi opciju "neutralize", imam "discard", "ad to trusted zone" i "go to file".
Ja kliknem na "ad to trusted zone" i zatim odatle tek idem na "delete".
Da li sam uopste na taj nacin izbrisao viruse ili ne, posto neke ne mogu nikako?
Kako da na najbolji moguci nacin izbrisem te viruse i da li mogu svi, jer ih imam i u sistemu "suspicious object".
wu-gambino je offline  
Stara 21.5.2007, 21:59   #2
ivan79
Član
 
Član od: 17.2.2007.
Lokacija: beograd
Poruke: 70
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko Skypea korisniku ivan79
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

nemam pojma koju masinu imasali je kaspersky po meni dobar ali priiilicno zahtevan idi na neutralize all ako imas ponudjeno al moj ti je savet ako mozes nabavi peticu isto je toliko dobar samo mnogo manje dosadan i zahtevan i skini neki antispyware program jer ni kaspersky nije svemocan i neke stvari ne vidi toliko od mene nadam se da ti nisam odmogao ako vec nisam pomogao......
ivan79 je offline  
Stara 21.5.2007, 22:08   #3
Crusader88
Veteran
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Vasiona
Poruke: 1.080
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 90 puta na 71 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Crusader88
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

ako ne mozes sa antivirusom prepurucujem stari metod, format c:... i instaliras ponovo win
Crusader88 je offline  
Stara 21.5.2007, 22:19   #4
GoranKostic
Član
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 185
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
Crusader88 kaže: Pregled poruke
ako ne mozes sa antivirusom prepurucujem stari metod, format c:... i instaliras ponovo win
Format C: tek u poslednjem slucaju, i to jedino ako neki fajl-infektivni virus totalno osteti fajlove programa, pa je neophodna reinstalacija. Sve ostalo je moguce ocistiti na ovaj ili onaj nacin.
GoranKostic je offline  
Stara 21.5.2007, 22:24   #5
wu-gambino
Veteran
 
Član od: 18.5.2006.
Poruke: 727
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 28 puta na 12 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
Crusader88 kaže: Pregled poruke
ako ne mozes sa antivirusom prepurucujem stari metod, format c:... i instaliras ponovo win
E i to nije iskljuceno, ali ja nemam pojma kako se formatira c i reinstalira windows.
Jel ima negde na forumu detaljno upustvo, za slucaj da se jednog dana ?
wu-gambino je offline  
Stara 22.5.2007, 0:02   #6
Čika Kure
Član
 
Član od: 14.12.2006.
Poruke: 104
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 21 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

@wu-gambino:
Ne znam ima li na forumu(pretraži)ali je fresko jednom okačio link i tu imaš sve instalacije Windowsa uz slike(step by step)i objašnjenje.
http://www.windowsreinstall.com/
Ako je XP SP2 kreni sa
http://www.windowsreinstall.com/winx...dhdd/index.htm
Čika Kure je offline  
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Čika Kure na korisnoj poruci:
Astor (22.5.2007)
Stara 22.5.2007, 0:57   #7
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
wu-gambino kaže: Pregled poruke
Nemam mnogo iskustva sa anti-virus programima, a koristim Kaspersky 6.0.
Zanima me, kada mi ne ponudi opciju "neutralize", imam "discard", "ad to trusted zone" i "go to file".
Ja kliknem na "ad to trusted zone" i zatim odatle tek idem na "delete".
Da li sam uopste na taj nacin izbrisao viruse ili ne, posto neke ne mogu nikako?
Kako da na najbolji moguci nacin izbrisem te viruse i da li mogu svi, jer ih imam i u sistemu "suspicious object".
Nisam koristio KAV, ali ova opcija "ad to trusted zone" mi zvuči kao karantin (kod nekih drugih AV-a). Ako je fajl tamo onda si bezbedan.
PDarko je offline  
Stara 22.5.2007, 1:29   #8
GoranKostic
Član
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 185
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
PDarko kaže: Pregled poruke
Nisam koristio KAV, ali ova opcija "ad to trusted zone" mi zvuči kao karantin (kod nekih drugih AV-a). Ako je fajl tamo onda si bezbedan.
Ja bih rekao da ce neutralize da ocisti (neutralise) virus (bar ce pokusati, pa ako ne uspe ponudice karantin, brisanje...), discard da se ponasa kao da nije ni nasao virus, a add to trusted zone nece ocistiti virus, i ubuduce kada nadje taj virus na racunaru nece prijavljivati da je nasao taj virus, jer time dodaje fajl u listu fajlova "od poverenja"... tako da add to trusted zone nikako ne preporucujem A verujem i da je isto kod drugih AV programa sto se tice "add to trusted zone" opcije.
GoranKostic je offline  
Stara 22.5.2007, 2:34   #9
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Ovo je sada upste, ne mora se raditi o virusu!
Ako hoces da izbrises neki fajl, a ne mozes normalnim putem...
Odes u command prompt (start / programs / accesories) i dodjes preko njega ( koristeci komande "c:", "d:", "cd..", "cd naziv_foldera") do lokacije fajla i kucas: " del /f filename " ili "del /ar /ah filename"!
Sve ovo bez navodnika, naravno
polarnimeda je offline  
Stara 22.5.2007, 14:44   #10
GoranKostic
Član
 
Član od: 15.6.2006.
Lokacija: Zajecar
Poruke: 185
Zahvalnice: 12
Zahvaljeno 24 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Time cime si naveo ces obrisati read-only fajove (/r), i read-only i hidden fajlove (/ar /ah).

Problem je u brisanju izvrsnih fajlova koji su startovani, imaju aktivan proces/procese, sam sistem ne dozvoljava njihovo brisanje dok se njihovi procesi ne obore, pa je resenje ili iz task managera prekinuti procese tih fajlova pa ih obrisati, ili u slucaju virusa, startovati win u safe modu, kada vecina virusa nece biti startovani, pa onda obrisati te fajlove. Ponekad prekid procesa nece dati rezultate jer se desava da virusi startuju 2 procesa, od koji se medjusobno nadgledaju, i cim se jedan obori, drugi ponovo startuje oboreni proces, a nije moguce istovremeno oboriti oba procesa.

U safe modu windowsa win ne startuje sve sto je dodato da se startuje po startovanju racunara (programi, servisi), vec startuje samo ono neophodno, pa i virus nije startovan, i zbog onoga sa procesima, moguce je obrisati fajlove virusa.

Takodje, postoje i rootkit virusi, gde rootkit komponenta krije fajlove, reg. kljuvece itd. virusa, pa ih cak i nije moguce videti u normalnom radu windowsa, a, opet takodje, i ta rootkit komponenta virusa nece biti aktivna u safe modu windowsa, pa ce fajl koji je eventualno sakriven biti vidljiv u exploreru i bice moguce njegovo brisanje.

Ako vec pricamo uopsteno o ciscenju virusa, eto nekoliko razloga zbog kojih bi ako stetocina vec postoji na racunaru, ciscenje i skeniranje azuriranim av programom radio iz safe moda, a ne iz normalnog moda windowsa.
GoranKostic je offline  
Stara 22.5.2007, 16:51   #11
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Citat:
GoranKostic kaže: Pregled poruke
Time cime si naveo ces obrisati read-only fajove (/r), i read-only i hidden fajlove (/ar /ah).

Problem je u brisanju izvrsnih fajlova koji su startovani, imaju aktivan proces/procese, sam sistem ne dozvoljava njihovo brisanje dok se njihovi procesi ne obore, pa je resenje ili iz task managera prekinuti procese tih fajlova pa ih obrisati, ili u slucaju virusa, startovati win u safe modu, kada vecina virusa nece biti startovani, pa onda obrisati te fajlove. Ponekad prekid procesa nece dati rezultate jer se desava da virusi startuju 2 procesa, od koji se medjusobno nadgledaju, i cim se jedan obori, drugi ponovo startuje oboreni proces, a nije moguce istovremeno oboriti oba procesa.

U safe modu windowsa win ne startuje sve sto je dodato da se startuje po startovanju racunara (programi, servisi), vec startuje samo ono neophodno, pa i virus nije startovan, i zbog onoga sa procesima, moguce je obrisati fajlove virusa.

Takodje, postoje i rootkit virusi, gde rootkit komponenta krije fajlove, reg. kljuvece itd. virusa, pa ih cak i nije moguce videti u normalnom radu windowsa, a, opet takodje, i ta rootkit komponenta virusa nece biti aktivna u safe modu windowsa, pa ce fajl koji je eventualno sakriven biti vidljiv u exploreru i bice moguce njegovo brisanje.

Ako vec pricamo uopsteno o ciscenju virusa, eto nekoliko razloga zbog kojih bi ako stetocina vec postoji na racunaru, ciscenje i skeniranje azuriranim av programom radio iz safe moda, a ne iz normalnog moda windowsa.
ja sam na pomenuti nacin brisao fajlove koje su virusi napali, a koje inace nisam mogao jer su bili aktivni.
polarnimeda je offline  
Stara 22.5.2007, 17:32   #12
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Kako da izbrisem viruse ?

Ponekad se ni u Safe mod-u sa Admin accountom ne mogu obrisati neki fajlovi tj. virusi iako nisu pokrenuti tj. ne manifestuju se kroz nijedan aktivan proces, jednostavno ti pokusas da ga obrises , a pokaze ti Access denied on File xhdh.exe, please remove write protection, Koji Write protection pitam se ja. e kad pise file is used by other applications, tad je znachi pokrenut sa nekim procesom
Predrag Stankovic je offline  
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Predrag Stankovic na korisnoj poruci:
Aleksandar70 (12.8.2012), GoranKostic (22.5.2007)
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13
Kako da izbrišem Windows Genuine (to je Windows Update) Master Of The Air Aplikativni softver 1 24.4.2007 12:06


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com