Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 7.3.2007, 3:08   #1
THX-13
Član
 
Član od: 7.9.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Instalacija, sve ok. Sve ostalo, pa... prvi put sam video kako linux izgleda... Potrebni zivi ljudi hitno! Ovako:

Hardver: Asus p5pl2/c, Pentium D 820 2.8GHz dc, 1GB RAM, Gforce 7600GS, Maxtor 80GB, (WDC SATA sa 160GB je za XP), modem US Robotics (hardverski, rekose jednom u prodavnici).

OS:Ubuntu 6.10 for my PC.

Problemi:
  1. Rezolucija ekrana maksimalno 800x600 (u live modu moglo i 1024x768) a frekvencija 60Hz . Sve je ogromno i treperavo.
  2. Ne poseduje kodeke za popularne formate (mp3, avi i slicno, dvd), ali to cu verovatno s konekcijom lako resiti.
  3. Ne rade levi zvucnici, ili rade ali kad se reprodukuje neki zvuk oni umesto njega emituju iritantnu 19-20KHz cestu frekvenciju od koje mislis da je kraj.
  4. Prvi stepen izolovanosti - ne mogu da pristupim svom NTFS formatiranom hard disku na kom je XP i ostatak mog digitalnog zivota. Cuo sam da postoje neki eksperimentalni drajveri, ali da s njima za sad mozes da ucestvujes u eksperimentu i mozda unistis particije kojima si pristupao.
  5. Drugi s.i. - ne mogu da se konektujem, a znam i zasto - nemam pojma kako. Uglavnom sve probleme mislim da mogu da resim sam, samo da omogucim sebi konekciju iz ubuntu-a. pomozite da se iz ubuntu-a 6.10 konektujem dial-up-om, i tako nacinim prvi korak u linux svetu.
THX-13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2007, 10:25   #2
Stevvan
Veteran
 
Član od: 17.12.2005.
Lokacija: Zarkovo, Beograd
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 97
Zahvaljeno 179 puta na 104 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Stevvan Slanje poruke preko Skypea korisniku Stevvan
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Evo pogledaj uspeo sam da iskopam neke linkove:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=333502
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=1098612
Stevvan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2007, 16:07   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Za prvi korak u Linux svetu daleko je bolje rešenje Knoppix ili Mepis.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2007, 19:04   #4
3*.v1ru5
Član
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Sa druge strane nisana
Poruke: 102
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 5 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Najiskreniji savet? Zaboravi na to. Ako mozes da nabavis Kubuntu, mozda proradi jer u sebi ima vec instaliran kppp, inace prosto ne vredi gubiti zivce. Ja sam na kraju tolko sj**o Ubuntu (pokusavao sam svaki dan, jedno 10 dana uzastopce, instalirao neke package, trazio sta mi fali, sve vreme zonglirao izmedju windowsa i ubuntu-a) da vise nije mogo da se digne jer sam u nekom momentu da bih instalirao nesto za nesto sto ima veze sa modemom (zaboravih vec sta) instalirao kernel image verziju koja nije odgovarala mom dragom ubuntuu i poslo sam ga kod Svetog Petra.
Just forget about it.
Uzmi neki jednostavniji linux (jedan od domacih IT casopisa ih objavljuje svakog meseca na DVDu) ili predji na kablovski ili adsl.
3*.v1ru5 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 1:55   #5
kosmo
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Ubuntu je lagan i uz to veoma prost distro za korišćenje, kako za početnike, tako i za one iskusnije.

https://help.ubuntu.com/community/ -uputstva na engleskom za sve i svašta

Da ne bi oćoravio na 60 Hz, prvo skini najnoviji drajver sa http://www.nvidia.com/ i instaliraj ga.

http://packages.ubuntu.com/edgy/ -zvanični repozitorujum (skladište paketa) za Ubuntu 6.10

Odavde ćeš skidati pakete koji ti trebaju, sve dok ne osposobiš modem. Synaptic kasnije.
kosmo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 14:51   #6
dasa82
Novi član
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: glogonj
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Koristio sam Ubuntu ali bez nekog brzog interneta skoro da je beskorisan dok ti skines sve potrebne kodeke za mp3, dvix i ostalo ima da ti dosadi . Ja sam se napatio i nisam uspeo da instaliram drajvere za grafiku treba da skines mali milion stvari ...
Pa sam instaliro Slackware 11!!!
Nikad lakse nisam instaliro drajvere za grafiku, modem je proradio za 2min. Instaliras tar.br2 drjavere za modem pokrenes KPPP, podesis i sve radi savrseno!!
Odma ti radi i mp3, dvix , ntfs particije ...
Ovo ti je moj savet.
dasa82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 20:33   #7
kosmo
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

I šta bi sa tim? Ima li kakvog napretka?
kosmo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 21:23   #8
THX-13
Član
 
Član od: 7.9.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Otkrio sam da moj modem ima Conexant chip, i da je njihove modeme nemoguce koristiti na Linuxu bez drajvera koje izdaje Linuxant u dve varijante: za 14.4kbps besplatno a za 52k "skromna" cena, ne znam koja i ne zanima me. Probao sam razne stvari, da pravim neke konekcije, te iz gui te preko komandne linije ali slaba vajda, izgleda da niko na netu nije uspeo da resi US Robotics problem. Ako neko resenje iskrsne ne bunim se. U isto vreme cekam Kubuntu, ili neku drugu distribuciju, a i adsl koji cu, nadam se, uvesti uskoro. Nesto od toga mora da upali. Dokazacu svima da i ne gikovi mogu da budu slobodni! Yea!
THX-13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 22:26   #9
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Ama i Kubuntu je isto da ne kažem šta. To su sve distribucije namenjene da se instaliraju u bazičnom obliku pa da ostatak svučeš s neta, jer se podrazumeva da imaš broadband.
Iskreno ti preporučujem Knoppix. Dolazi na punom DVD-u sa svim i svačim što možeš da zamisliš i ima odlično automatsko prepoznavanje hardvera.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2007, 23:15   #10
kosmo
Član
 
Član od: 3.7.2006.
Poruke: 78
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 17 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Pošto su ti rekli da je modem "hardverski" onda je modem sa Conexant HCF čipom.
A koji je tačni chipID proveri sa komandom lspci -n. Onda skini najnoviji drajver sa www.linuxant.com i obavezno u tar.gz (oko 500KB) formatu da bi mogao da ga pečuješ. Posle uspešne instalacije ti treba gnome-ppp (80KB), a za wvdial se nadam da ima na disku. Ako hoćeš rešenje ispoštuj proceduru, a ako se ne snađeš kaži gde je zapelo.
Ako nećeš "besplatne" distroe, probaj da nađeš Mandrivu 2007 PowerPack+ koja jedina ima drajvere za Conexant modeme, a uz to ima i Kasperski AV, pa i Cedegu pride.
kosmo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.3.2007, 22:15   #11
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Jel zna neko sta je sa drajverima za intelovu grafiku? Jel radi to na ubuntuu?
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.3.2007, 9:51   #12
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Koja tacno grafika?

Intel je nedavno otvorio svoje drajvere (bas kad sam ja batalio njegovu grafiku) pa bi situacija trebalo da je bolja. Pre je bilo dosta problema. Desavalo mi se cak da neki distroi nece uopste da podignu graficko okruzenje...

Nego, izguglaj tvoju grafiku i ubuntu koji koristis i trebalo bi da nadjes resenje...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2007, 20:34   #13
THX-13
Član
 
Član od: 7.9.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Kad sam ja instalirao drajvere za nVidia 7600gs (a moralo je van X-a) vise nisam mogao da pokrenem graficko olruzenje. Posle same instalacije pokrenulo se, nije radilo sjajno, rezolucije i osvezenja su bili dosta ograniceni, a posle restarta vise nije htelo da se pokrene (graficko okruzenje). Instalaciju sam vrsio iz onog kao safe moda (u GRUB-u drugi izbor). Sad sam presao na Kubuntu, postoji veci izbor rezolucija ali ne znam da li da opet instaliram iste drajvere sa nvidijinog sajta... A problem sa tihim levim zvucnikom i dalje traje (i kod ubuntu i kubuntu). Sta da radim?
THX-13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.3.2007, 23:00   #14
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Kad instaliras nVidia drajvere ne treba da ides u "Safe mode" vec samo da "ubijes" x, tj da predjes u konzolni rezim rada (recimo CTRL+ALT+BACKSPACE ili init 3). Odatle instaliras drajvere i ako sve bude OK pokrenes x ponovo (recimo startx ili init 4 ili init 5 - kako gde...). Nakon toga imas nVidia Control Panel za podesavanje rezolucije i osvezenja.
Nazalost za zvuk ne mogu da ti pomognem

Poslednja ispravka: GoranSTX (31.3.2007 u 23:02) Razlog: mali dodatak (ne jelima)
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 14:29   #15
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Btw, imam problem sa instalacijom ubuntua. Stignem do koraka gde treba nakaciti particije na sistem. Postavim "/", i postavim "swap" particije, i dobijem odgovor da ne moze dalje.
Kako ovo da resim?
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 14:51   #16
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Imao sam i ja isti problem i resio sam ga tako sto sam ibrisao particiju sa ext3 i opet je napravio i onda je sve radilo, to je standarni problem sa Edy Eftom. To uradi sa Partition Magicom 8-om!
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 15:20   #17
Shang Tsung
Veteran
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: Mirijevo, Beograd
Poruke: 1.108
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 95 puta na 71 poruka
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Citat:
B@NE kaže: Pregled poruke
Imao sam i ja isti problem i resio sam ga tako sto sam ibrisao particiju sa ext3 i opet je napravio i onda je sve radilo, to je standarni problem sa Edy Eftom. To uradi sa Partition Magicom 8-om!
Pa ovako, ja nemam jos uvek ni jednu ext3 particiju. Obe gorepomenute su ntfs, ali kolko vidim ima opcija da se stiklira "reformat" kada se selektuju particije (pa to valjda sluzi za to).
Shang Tsung je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 15:36   #18
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Uhuhu nemoj josh poceti da instaliras ubuntu 6.10 mislim mozes mada nije preporucljivo. Najbolje ti je da nabavis PM 8.0 i napravis u njemu dve particije jednu od 512 mb ili vise za SWAP i jednu od vise GB jedno 10 za ubuntu koju ces staviti na ext3 (to je za linux), i onda tek mozes da krenes da instaliras....pitaj josh nesto ako nije jasno, bolje sad nego kasnije
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 16:13   #19
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

Samo da se nadovežem, da ne otvaram novu, koliko je minimalno potrebno space-a za instalaciju ubuntua 6.1, sa nekim osnovnim programima.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.4.2007, 19:02   #20
B@NE
Starosedelac
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Velika Greda, Vojvodina
Poruke: 1.918
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 137 puta na 100 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku B@NE Slanje poruke preko Yahooa korisniku B@NE
Određen forumom Re: Ubuntu 6.10+dial-up+totalni nub i prateci problemi

@ JovanK
Pa mozes tu negde oko 3-5 GB. mada videces da vremenom nije dosta i falice tako da ces morati da formatiras celu particiju i da pravis vecu, ali ako nisi zahtevan korisnik i to moze da prodje.
B@NE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Obaveštenje ( Ubuntu 6.10 ) milke Slobodni softver 9 30.3.2007 1:35


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:42.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com