Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Aplikativni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Aplikativni softver Svi programi i alati koji se ne uklapaju ni u jednu od ponuđenih kategorija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.5.2010, 14:33   #1
Dimso
Član
 
Član od: 24.12.2008.
Poruke: 136
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 25 puta na 15 poruka
Određen forumom Pomoc oko fontova

Treba mi cirilicni ili latinicni font ali da prikazuje sva slova tipa šđčć dok je tastatura i dalje na engleskom znaci kad pritisnem [ da mi prikaze š. probao sam dosta fontova ali rade samo kad se jezik prebaci na srpski. i da li postoji nesto tako?
Dimso je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 16:41   #2
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

Teško... A zašto bi ti zapravo tastatura bila na engleskom ako hoćeš da kucaš srpski?
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Spawn BG na korisnoj poruci:
Dimso (26.5.2010)
Stara 26.5.2010, 17:28   #3
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

Nekada su se koristile Yu verzije popularnih fontova, Times New Roman, Arial... Znači potraži "Yu fontovi" na google-u.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
Dimso (26.5.2010)
Stara 26.5.2010, 17:42   #4
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

Kratko i jasno, ne. Takav font ne postoji jer danas su svi fontovi jasno definisani. Takvi fontovi postoje samo ako se naprave, ali to nikome ne pada na pamet da radi, jer ti znaci su potrebni i u srpskom jeziku pri kuckanju, pa ...

Mada ja mislim da si pogrešno opisao problem. Verovatno bi to bilo ovo: imam tastaturu koja ima US raspored i treba mi da kuckam naša slova normalno pa mi treba rešenje za to. Razlog ove pretpostavke je baš navedeni znaci i potreba za njihovom zamenom. E to ne moraš da radiš na takav način, ima i jednostavije rešenje koje se postiže programom The Microsoft Keyboard Layout Creator, koji služi da prilagodi tastaturu tvojim potrebama, dakle, da redefiniše ili dodefiniše neke znake i kombinacije znakova. Ovo je adresa:

http://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/bb964665.aspx

Mada na tvom mestu ja bi se obratio na ovu adresu jer tu je čovek sve lepo odradio, i to za dva najčešća tipa tastatura, dakle US i UK raspored, i dao dobro objašnjenje šta je uradio, kako i zbog čega. Adresa:

http://www.vesic.org/blog/programi/n...esenje-2005-e/

Dakle, naše znake dobijaš kombinacijom dva tastera, AltGr (to je desni ALT i čini kombinaciju tastera levi ALT+CTRL) i tastera na mestu gde treba da bude naše slovo. Velika slova se dobijaju sa dodatnim Shift. Ima i verzija rešenja koja kaže da se naša slova prva a da se znaci na tastaturi dobijaju pritiscima na gornje kombinacije. Čovek teba sam da odluči šta mu je lakše, mada može da se instaliraju i obe tastature pa pa se proba. Napomena je da raspored koji je napravljen za Vistu radi i na Win 7, mada se upustvo dodavanja tastatura malo razlikuje na Win 7 u principu je isti kao i kod XPa čiji primer je dat. Inače, rešenja su već 4-5 godina stara, pa i to govori o tome koliko j eovo dobar postupak.

Možeš da uradiš i ovo: Skineš sa njegovog sajta pomenute datoteke, i pre instalacije instaliraj gore pomenuti MS program. U sklopu svih layouta imaš i jedan klc fajl koji je opis posla koji je odrađen i koji otvara pomenuti program. Otvoriš dotični fajl sa programom, imaš u programu i opciju testiranja layouta, pokreni je i vidi dali tvoja tastatura radi kako treba sa tim podešavanjima koja su napravljena. Ako radi super, otvori folder, pokreni setup, instaliraj i postavi ko default raspored. a trebalo bi da radi jer je to rađeno za def rasporede tastatura koji su industrijski standard.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vasiljevic na korisnoj poruci:
Dimso (26.5.2010)
Stara 26.5.2010, 19:45   #5
Oggy
C64 Legend
 
Avatar korisnika Oggy
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.619
Zahvalnice: 2.207
Zahvaljeno 662 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Oggy Slanje poruke preko Skypea korisniku Oggy
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

Skini Arial Yu npr. za njega znam da postoji
(Ima nasa slova tamo gde si ti trazio. To je valjda jedan od tih YU fontova koje je bvitnik grupno predlozio)

Poslednja ispravka: Oggy (26.5.2010 u 20:25)
Oggy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Oggy na korisnoj poruci:
Dimso (26.5.2010)
Stara 26.5.2010, 20:38   #6
Dimso
Član
 
Član od: 24.12.2008.
Poruke: 136
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 25 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

mozda bolje da ja direktno objasnim problem posto me niste skontali. stvar je u tome da cesto putujem i koristim omniu hd za gledanje filmova dok putujem,u video player se mogu ubaciti fontovi ali nijedan ne cita sva slova za prevod arial yu cita samo slovo š. pa sam mislio ako neki font ima da cita sva slova ali izgleda nema posto nisam nista nasao citav dan.
Dimso je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 21:23   #7
vasiljevic
Starosedelac
 
Član od: 21.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.678
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 624 puta na 388 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

E sad mi govorimo o jednom drugačijem problemu. Sad se vidi zašto se stalno traži da se dobro opiše sam problem koji nekoga muči. Ovako, ja sam napravio pretpostavku koja je pogrešna i čak se ne odnosi ni na pravu platformu (Omnia je telefon, zar ne?).

Moje rešenje je namenjeno za ljude koji koriste ono što se danas koristi, dakle, unicode. Standardizovan set karaktera koji se nalaze na pravim mestima i koje može svaki komp da pročita kako treba. Mnogo bolje rešenje koje izbegava situaciju da se stavljaju gore pomenuti fontovi koji čak i nisu nikakav standard, već "nezvanični" standard koji je izrodilo jedno drugo vreme. Ovako nešto neće raditi na Omnia telefonima, očigedno. Iskreno rečeno, mislim da bi ovo trebalo da se prebaci u deo foruma o mobilnim telefonima (ako sam tačno pogodio da je telefon) jer je tamo veća šansa da se nađe rešenje nego ovde.
vasiljevic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.5.2010, 21:33   #8
Dimso
Član
 
Član od: 24.12.2008.
Poruke: 136
Zahvalnice: 35
Zahvaljeno 25 puta na 15 poruka
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

tesko da bih dobio tamo odgovor jer sam siguran da bi mi nudili neki drugi program a oni ili ne rade ili laguju na ovom telefonu, pa sam samo hteo da vidim postoji li ovako nesto.
Dimso je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.5.2010, 20:31   #9
Spawn BG
V.I.P.
 
Član od: 26.12.2005.
Lokacija: Open in new tab
Poruke: 1.507
Zahvalnice: 409
Zahvaljeno 344 puta na 280 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Spawn BG
Određen forumom Re: Pomoc oko fontova

Nije mi poznat dotični uređaj, ali bi mogući lek bio rekompresija videa i "lepljenje" titlova sa našim slovima... Inače, ako u tom plejeru postoji podešavanje skripta fonta (kao u softverskim plejerima na kompu) onda će običan arial, verdana... normalno prikazivati ČĆŠĐŽ ako se stavi na central (ili u nekim plejerima east) european.
Spawn BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Procena računara alien Šta da kupim? 6942 17.12.2023 10:28
Molim za pomoc sweps Osnovne komponente 15 31.5.2008 2:21
pomoc pri izboru - hitno gagi_ns ŠDK - Foto i audio/video 10 6.8.2007 13:24
Treba mi pomoc oko konfiguracije polarnimeda Šta da kupim? 8 10.11.2005 19:00


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:36.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com