Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Brbljaonica

Brbljaonica Manje ozbiljno ćaskanje na ostale (kompjuterske i geek) teme... (POSTOVI SE NE BROJE!)
(Pravila pisanja: kliknite ovde.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.12.2007, 21:56   #21
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Citat:
no729 kaže: Pregled poruke
Pa i mi ljudi imamo "kod" po kome postupamo koji je upravo sadrzan u DNK molekulima drugim recima nismo nista drugo do bio-hemijske masine koje vole da se prave pametne.
Da, imamo kod, ali taj kod ne odredjuje kako cemo mi postupati u odredjenim situacijama. Recimo, mogu iz ljubavi da kupim devojci 101 ruzu jer postoji nesto sto se zove ljubav tj. mi ljudi imamo emocije, i ponekad postupamo na osnovu njih, a ponekad cak i neprimereno i totalno suprotno od pretpostavljene reakcije, i to je nesto sto AI nikada nece moci. Kad jedan robot bude zavoleo drugog robota, i uradio nesto sto se kosi sa njegovim kodom, u cilju te ljubavi, e tada ima da se bacim s mosta. s pojasom za spasavanje
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 22:10   #22
no729
Član
 
Član od: 24.8.2007.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 293
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 40 puta na 33 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
... Kad jedan robot bude zavoleo drugog robota, i uradio nesto sto se kosi sa njegovim kodom, u cilju te ljubavi, e tada ima da se bacim s mosta. s pojasom za spasavanje
pa dobro sad... ne bih raspravljao o emocijama i ljubavi da ne predje ova tema u sferu filozofije i metafizike ali zamisli situaciju da lice odgovorno za programiranje "ljubavi" jednog robota isprogramira to ponasanje kako treba, uzimajuci u obzir nepredvidljivost ovog stanja i dozvoli mogucnost da "protokoli ljubavi" override-uju sve ostale protokole npr. protokol za "samoocuvanje i prezivljavanje" tada bi taj robot teoretski mogao da se ubije zbog neuzvracene ljubavi

Inace kontam sta si hteo da kazes i slazem se sa tobom da se ovo nece nikada desiti.
no729 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.12.2007, 22:11   #23
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Ne u stvari mi imamo dusu... A ima jos jedna stvar. Mi imamo mogucnost izbora a masine nemaju. Neznam kako da objasnim tu razliku ali u tome je poenta. Masina radi po programu koji eventualno moze da simulira da pravi izbore ali u krajnjoj liniji se ponasa najvise instiktivno. Recimo logicno masina bi uradila "if vidim vodu and zedan sam then pijem else ne pijem" a da bi simulirala da je ziva i da bira sta radi mogla bi da odradi "if vidim vodu, and if zedan sam, and if glumim zivo bice then ne pijem vodu".

Medjutim ako neko provali sta je dusa i uspe da je poveze sa masinom onda mozemo da pricamo o tome ali onda je to zivo bice a ne masina a to je onda eksploatacija zivog bica (kao sto je vo ili konj koji vuce ili u antickom pa i srednje veku zarobljeni rob) a ne upotreba alata koji ima AI.
genius je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2007, 1:16   #24
grdja
Član
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 452
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 26 puta na 20 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Kako volim naše novine, nepotpuni članci koji od svega prave spekulacije i senzacionalizan. O DNK računarima se priča decenijama. U teoriji su primenjljivi na jako mali skup problema, i jako teško se praktično realizuju. Verovatnoća greške velika, verovatnoća otkaza još veća. Jedino zašta je DNK dobar je skladištenje podataka.

Ali u svakom slučaju. Slepa grana tehnike. Donekle kao i optički kompjuteri. Optički prenos podataka je OK, obrada je teško izvodljiva i zahteva elektrooptičke komponente, a skalidštenje je takođe problematično.

Ako kvantni računari mogu da se minijaturizuju dovoljno da se tehnikama za izradu integrisanih kola na pločici čipa izvede nekoliko desetina ili stotina kvantno povezanih tačaka... E to bi moglo da bude opako.
grdja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2007, 3:25   #25
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Citat:
Master Neo kaže: Pregled poruke
AI nikada, ponavljam, nikada nece moci samostalno da razmislja. Uvek ce imati kod po kome ce morati da postupa. Spisak operacija sta raditi u odredjenoj situaciji. Covek ima mozak, i uvek moze nepredvidjeno da postupi, za razliku od AI-a. To sto ce DNK racunar biti 100 000 puta brzi, to je ipak samo brzina, AI je tu nebitan, i dzaba im sve kad covek ima kliker Uzmesh sikiru i rascopash mu CPU i cao...
A ako se mašina zarazi Cogito virusom?

Ko je gledao Ergo Proxy shvatiće o čemu pričam.

Cogito, ergo sum!

Ukratko: u toj anime seriji bi se roboti (koji služe ljudima) zarazili Cogito virusom i onda bi dobili svest o sebi, tj. o svom postojanju. Onda bi počeli da žive svoj "život".

Davno se u SK pisalo da su Indijci ili Kinezi napravili kompjuter od buba i sličnih "materijala". Povoljniji (ne znam da li su bili brži) pa se nisu toliko proslavili.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.12.2007, 3:53   #26
Sun Tzu
Starosedelac
 
Član od: 10.8.2007.
Lokacija: Temples of Syrinx
Poruke: 2.193
Zahvalnice: 417
Zahvaljeno 1.006 puta na 568 poruka
Određen forumom Re: DNK računari 100.000 puta brži od klasičnih

Citat:
hacker_aca kaže: Pregled poruke
Ukratko: u toj anime seriji bi se roboti (koji služe ljudima) zarazili Cogito virusom i onda bi dobili svest o sebi, tj. o svom postojanju.
Da se to desi, evo šta bi usledilo...
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	cogitoxc5.gif
Viđeno:	30 puta
Veličina:	51,8 KB
ID:	16450  
Sun Tzu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
OGame! Pridružite nam se! suzie Mrežne igre 603 18.3.2017 20:16
Računari = Ljubav, naravno. Kako zaraditi od racunarskog znanja? vickovic zlatko Opšta kultura 75 13.7.2007 23:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:28.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com