Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.3.2013, 0:13   #1
bugy
Novi član
 
Član od: 19.1.2013.
Poruke: 7
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Dosadni algoritmi

Pre svega hteo bi da pozdravim sve ljude sa foruma,jer mi je ovo prva tema-post i nadam se pocetak jednog druzenja i napretka u mom zivotu sto se tice it-a.Ja sam student prve godine ,smer it i i trazim pomoc u vezi predmeta "uvod u programiranje"?Interesujeme da li su algoritmi, njihovo crtanje,proucavanje uopste vazni za "pravo" programiranje?Uvod u napomenuti predmet su algoritmi i resavanje zadataka kroz crtanje algoritama.Uradio sam dve trecine trazenih zadataka ,ali stao sam poslednje zadatke,i trazim pomoc? Da li ima neko raspolozen da mi pomogne nekako?
bugy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 0:28   #2
pivonroll
Član
 
Član od: 26.5.2007.
Poruke: 278
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 102 puta na 66 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Jedino sto imam da ti kazem je: Pravo programiranje jesu algoritmi!
Moras da znas da razvijas algoritam, da dokazes da algoritam radi ono sto treba i da znas da procenis slozenost algoritma (ovo ide kasnije u toku studija). Neces ih uvek crtati kao na tim casovima i predavanjima ali da bi buducim kolegama na poslu objasnio kako radi algoritam koji si smislio moraces da znas da ga nacrtas jer je to najlaksi nacin da ljudi brze shvate kako algoritam radi.

Eto to je to. Za sve ostalo imas Google i mozak. Koristi ih!
pivonroll je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 8:08   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Kolega, svakako su bitni.
Kod jednostavnijih problema je nepotrebno i besmisleno primenjivati ih ali kod složenih problema je, u neku ruku, nemoguće doći do rešenja bez njihove primene...

Inače, ovde ljudi mogu da te usmere ali da ti rade zadatke nikako.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 10:23   #4
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

A šta je definicija algoritma?
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 12:12   #5
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

^Definicije znaju uštogljeni profesori , a za ljude koji rade, dovoljno je da pojam algoritma bude aksiom i da se samo ima mentalna predstava. To je važnije od tekstualnih definicija.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 12:23   #6
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Pa sta je to? xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 12:35   #7
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Evo moje definicije koju sam upravo izmislio:

Algoritam je način, metod ili recept da se neki posao uradi, ili da se neki podaci obrade, tako formulisan da nije potrebna ljudska veština, intuicija ili sposobnost zaključivanja da bi se ispratio do kraja (odnosno takav da ga računar može izvršiti).

Najbolji primer je kuvar koji pravi jelo odokativno mereći sastojke, jer je razvio osećaj za filing .

Poslednja ispravka: ivan90BG (4.3.2013 u 12:44)
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 12:43   #8
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Algoritam je opis proces resavanja nekog problema

Programiranje je tacan opis procesa resavanja nekog problema na masinski razumljivom jeziku
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.3.2013, 15:40   #9
clzola
Član
 
Član od: 14.4.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 332
Zahvalnice: 61
Zahvaljeno 11 puta na 11 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Ucices dosta algoritama kroz studije, neki su dosadni neki su jednostavni a neki bogami dosta komplikovani. Kasnije kad zavrsis fax vecinu od tih algoritama neces koristiti, ali tu je i cilj ne samo da ti naucis gomilu algoritama nego da i kroz to i resavajuci razne probleme naucis da rasmisljas na odredjeni nacin. To ce kasnije da ti pomogne, brze ces resavati probleme i pisaces bolji optimizovaniji kod

A algoritam ti je jednostavno niz precizno definisanih koraka/komandi koji ulazne podatke transformisu u izlazne
clzola je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 14:02   #10
bugy
Novi član
 
Član od: 19.1.2013.
Poruke: 7
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Hala na savetima i odgovorima,ukapirao sam poentu vase price...Razlog postavljanje ove teme je "savetovanje" drugara,koji zavrsava fax,da su algoritmi nepotrebne stvari u programiranju? Hteo sam vase misljenje,tj misljenje drugih,jer sam ja tek punoglavac u it bari !
bugy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 15:44   #11
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Algoritmi su stvari koje koristiš hteo ti to ili ne - svaki put kada napišeš neki program, ti primeniš i neki algoritam, jer je algoritam, ukratko rečeno, recept za pravljenje nečega. A to nešto može biti program ili torta, svejedno.

Ono na šta ti možda misliš su algoritamske šeme ili dijagrami, koji se najčešće crtaju u klasičnom obliku (pravougaonici, zaobljeni pravougaonici, trapezi i krugovi u kojima pišu pojedini koraci u algoritmu, spojeni linijama sa strelicama, koje označavaju tok programa) ili u tzv. strukturnom ili blokovskom obliku (veliki pravougaonik izdeljen na manje pravougaonike, trouglove i slično).

Neki te šeme/dijagrame crtaju, neki pišu iz glave, neki pak koriste neki drugačiji način zapisa od pomenuta dva. Generalno, veoma je zgodno imati bilo kakav podsetnik ili dijagram pri pisanju programa, jer on omogućava da se jasno prikažu svi mogući slučajevi koji u datom problemu mogu da se jave i jasno se vidi tok (ili razni mogući tokovi) programa. Strukturni/blokovski način zapisa zgodan je pak za timski rad na nekom većem projektu, jer omogućava da se ceo projekat razdeli na više blokova onoliko "usitnjeno" koliko želimo, i onda svaki blok radi jedan programer/koder ili jedna grupa.

Ako pak misliš na same algoritme, tj. tipske načine da se reše neki od uobičajenih problema, i to je korisno znati (ili imati literaturu u kojima je to objašnjeno), kako se ne bi gubilo vreme na neke osnovne stvari. Recimo, sortiranje nekih elemenata (najčešće brojeva, ali nije obavezno) je jedna od osnovnih stvari u programiranju i krajnje je glupo izmišljati "toplu vodu" svaki put kada se taj problem pojavi.

Naravno, ti osnovni algoritmi retko se javljaju samostalno - sortiranje će se, recimo, najčešće naći u sastavu nekog komplikovanijeg problema za koji ne mora da postoji tipsko rešenje, već će najčešće biti potrebno i nešto umovanja. Zato se, kada se radi neki veći projekat, kao prvo on izdeli na blokove, kao što sam to već rekao, a onda se rad deli u dve faze. Faza programiranja, dakle pravljenje algoritma podrazumeva određivanje načina na koji će program da radi, sa razrađivanjem i preciziranjem svih glavnih elemenata - promenljivih, tipova podataka i sl., kao i pratećih elemenata, kao što su razni flegovi, pomoćne promenljive i slično. Kada se sve to završi, ostaje da neko konkretno napiše programski kod, gledajući algoritamsku šemu koju je razradio programerski tim, a time se bave tzv. koderi. Koderi su manje-više fizikalci u tom poslu, ali to ipak ne može da bude bilo ko ko je pokupljen s ulice i naučio nešto malo ovog ili onog programskog jezika.

Ja sam verovatno sada ponovio mnogo toga što je već rečeno, ali mi se čini da je bilo potrebno napraviti nekakav rezime, koji će lepo razjasniti pojmove kojima se ovde barata.

A, inače, ne volim kad čujem da neko okolo priča nešto tipa "A, to.... to je glupost, to ti uopšte ne treba", kao što je u poslednje vreme kod nas u modi, počev od osnovne škole pa nadalje, od jezika i književnosti do inženjerskih stvari.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku VojaM na korisnoj poruci:
bugy (8.3.2013), Eddy (8.3.2013), Geomaster (9.3.2013), tchalle (14.3.2013)
Stara 7.3.2013, 22:07   #12
Todors
Član
 
Član od: 16.4.2010.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 462
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 68 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Za same programere to crtanje grafikona možda izgleda dosadno da se izrađuju, ali posmatraj to sa druge strane. Npr. dobio si neki zadatak da proširiš, izmeniš ili promeniš određeni algoritam u aplikaciji. Jel stvarno misliš da je mnogo lakše ići kroz kodove prethodnih programera i razumeti šta su pisci hteli da kažu ili jednostavno pogledati jedan takav grafikon i razumeti logiku za kratko vreme.

Veruj mi da od 100 glava, svaka razmišlja drugačije. Ako recimo nisi imao ranije prilike da radiš sa nekim od tih programera, u njihovim kodovima ćeš se ponekad osećati kao elijen i uvek imati primedbu: "zašto je to ovako urađeno, zar nije moglo ovako".

Pored dobrog napisanog koda, veoma je bitno da neka aplikacija ima i dobru dokumentaciju, jer se time uveliko olakšava razvoj i održavanje samog programa.
Todors je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 23:23   #13
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Ukratko, pamet u glavu i uči algoritme, to je ono što razdvaja dobrog i lošeg programera xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 23:26   #14
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Citat:
Teva kaže: Pregled poruke
Ukratko, pamet u glavu i uči algoritme, to je ono što razdvaja dobrog i lošeg programera xD
Dobrog i lošeg programera razdvaja jedino lenjost a ne algoritmi.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
rudar (8.3.2013)
Stara 8.3.2013, 0:58   #15
ivan90BG
Veteran
 
Član od: 3.5.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 760
Zahvalnice: 81
Zahvaljeno 213 puta na 144 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

A kakva je veza između kvaliteta programera i lenjosti?

Po mom skromnom iskustvu, direktno proporcionalna.
ivan90BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2013, 10:08   #16
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Nisam siguran dal hoćete da kažete da je lenjost dobra il loša? xD
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2013, 15:54   #17
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Citat:
ivan90BG kaže: Pregled poruke
A kakva je veza između kvaliteta programera i lenjosti?

Po mom skromnom iskustvu, direktno proporcionalna.
Dobar programer će se potruditi da svakom problemu posveti dovoljno vremena i pažnje, loš će iskoristiti svaku priliku da rešenje starog problema prepozna u postavci novog iako rešenje možda nije adekvatno.

Isto tako ne treba mešati lenjost i nuždu. Programer koji je svestan kakve je kompromise morao da napravi zbog faktora koje ne može da kontroliše(recimo deadline) i dalje iz cele situacije izvlači nešto pozitivno, nauk za ubuduće. Sa druge strane programer koji svesno pravi kompormise da bi uštedeo na svom vremenu (čitaj lenjost) počeće vremenom samog sebe da ubeđuje kako radi ispravnu stvar. To je opasan teren.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2013, 22:40   #18
Teva
Starosedelac
 
Član od: 23.2.2006.
Lokacija: Tamo gde su kuće od čokolade i prozori od marmelade....
Poruke: 1.579
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 301 puta na 171 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Citat:
“I choose a lazy person to do a hard job. Because a lazy person will find an easy way to do it.”
― Bill Gates
Što bi reko čika Bili xD
Msm šalu na stranu, mene su učili da je u programiranju dobro biti lenj.

Citat:
Dobar programer će se potruditi da svakom problemu posveti dovoljno vremena i pažnje, loš će iskoristiti svaku priliku da rešenje starog problema prepozna u postavci novog iako rešenje možda nije adekvatno.
Ja nisam siguran na šta si mislio pod ovim, jer ako si mislio da ti treba da za svaki problem sam smišljaš rešenje je po MOM mišljenju kolosalna glupost.
Teva je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2013, 15:59   #19
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.589
Zahvalnice: 916
Zahvaljeno 584 puta na 363 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

@Teva: hteo je da kaze kao da dobri programer treba da za slicne probleme nađe uvek alternativna resenja, ali on je los programer ako ne zna koje od tih alternativnih resenja su dobra za dati problem/situaciju, nego samo komplikuje stvar za sebe i/ili kolege.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2013, 18:47   #20
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Dosadni algoritmi

Samo da pojasnim, vezano za prvi post u temi.

U srednjoj školi, a bogami i na fakultetu, učenici/studenti pogrešnu stvar nazivaju "algoritam". Algoritmi se ne crtaju. Ono što oni nazivaju algoritmom i što se crta zove se dijagram toka. Dijagrami toka su jedan od načina za (vizuelno) predstavljanje algoritama. Osim pomoću dijagrama toka, algoritmi mogu da budu predstavljeni i pseudo kodom ili realnim kodom u nekom konkretnom programskom jeziku.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bvitnik na korisnoj poruci:
tchalle (14.3.2013)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Algoritmi za izračunavanje Fibonačijevih brojeva? clzola Programiranje 7 3.11.2012 11:13
Algoritmi za sortirnje Ivan-94 Programiranje 0 14.2.2012 15:34
dosadni .inf fajl u fleški MarkoNI Nosači podataka 27 4.1.2011 18:50
Lexmarkov dosadni softver Black Adder Ostale komponente 0 11.3.2010 17:46
Dosadni Windows Installer PeTkO Operativni sistemi 2 7.4.2007 0:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 7:34.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com