Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 22.6.2009, 1:21   #81
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Pa lepo sam napisao da svrha koloka nije da cpu star 3 godine dostigne neki danasnji nego da koliko toliko ubrza rad u nekim programima.
Ili da danas kupis neki core2duo za 8K dinara i namestis ga da ti radi kao da imas cpu od 15K dinara, e sad nemoj neko da mi cepidlaci i da kaze kako ipak ne moze da bud isti zbog manje kesa i slicno.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2009, 13:06   #82
Guns n' Roses
Novi član
 
Član od: 8.6.2009.
Poruke: 23
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Imam Phenom II X4 810(maticna neka ***** al sluzi svrsi).
Sa default 2.6 sam klokovao na 3.2(13x45-46).nema nikakvih problema iako imam box cooler i jedan dodatni ventilator.Samo je vazno da se postepeno povecaja fsb i mnozilac i kasnije proveri stabilnost.
Guns n' Roses je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2009, 15:07   #83
СлобаСрбија
Član
 
Član od: 26.12.2009.
Poruke: 56
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Нисам нашао одговарајућу тему па реко да питам овде. На колико могу највише да оверклокујем AMD Athlon 64 2800+ (1,8 GHz) са фабричким хлађењем а да га не с*ебем? Ја сам га већ натерао на 2,35 GHz (256X9) са корацима од по 50 MHz без икаквих проблема мењајући само фреквенцију. Све ради стабилно, једино што по SreedFan 4.40 програму температура му достиже 68 - 69 степени С кад је оптерећен , па сам га вратио на 2,3 GHz, реко да не претерам. А да, језгро је ClawHammer.

Poslednja ispravka: СлобаСрбија (27.12.2009 u 16:18)
СлобаСрбија je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2009, 15:57   #84
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ne mogu da verujem da taj clawhammer moze toliko da se klokuje! Nabaci malo bolji hladnjak i vozi ga do kraja (mada pitanje je koliko ce ploca dozvoliti da ode osnovni takt). Cime si ga testirao na stabilnost? Udri ga malo sa Prime/LinX.
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.12.2009, 16:17   #85
СлобаСрбија
Član
 
Član od: 26.12.2009.
Poruke: 56
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Тестирао сам га са неким StabilityTest програмом, 3DMark06 и слично. И у GTA San Andreas на максималним подешавањима (осим анти алајзинг, или како ли се каже) и температура му не иде преко 57 - 58 степени С. Немам пара за хладњак, мислио сам да узмем бољи процесор али моја плоча не подржава оне које бих ја узео, па реко дај да га оверклокујем колико може са овим хлађењем. Плоча је ASUS K8N4-Deluxe. Пробаћу да нађем тај програм па ћу и са њим да га тестирам кад будем имао времена.

Има ли неко искуства са оверклоковањем овог процесора? Да ли да га држим на 2,3 GHz или да идем горе/доле? Максимална радна температура му је 70 степени С.

Ћуте сви ко заливени. Ништа, онда само да јавим да сам га натерао на 2,45 GHz, на 2,5 неће да подигне систем. Само ми, бар, реците где се намешта да се рачунар сам угаси када температура процесора достигне неку високу вредност, у биосу не могу нигде да нађем.

Poslednja ispravka: СлобаСрбија (28.12.2009 u 20:27)
СлобаСрбија je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2010, 2:27   #86
podunavac
Član
 
Član od: 10.1.2010.
Poruke: 42
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Da li da clockujem rad procesora?
maticna: P4PE-X (845PE)
procesor: intel pentium 4, default je na 2.4 GHz
Clockovao bih jer imam: ATI Radeon X1650 PRO, 512MB graficku ali mi je procesor malo slab za neke igre.
-I ako moze informacija za komletni kuler za ovaj procesor gde mogu naci jer prvo moram to srediti ima malo vecu temperaturu. Ranije sam sa proslim imao manju ali od kada sam stavio novi koji je neki milimetar uzi temperatura se povecala...
Temperatura procesora je 55 stepeni u normalnom radu a ploce 29...ali kada pokrenem neku igru temperature bas skoci i ako imam dva kulera na kucistu procesor ide najvise do 70 a ploca do 50 (kada je zahtevna igra) ranije sa Geforce mx440 nije skakala toliko temperatura kada je igra u toku..
hvala !
podunavac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.1.2010, 17:59   #87
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Mislim da je on sasvim dovoljan za tu graficku tj. njegovim klokovanjem neces povecati fps, ali klokni ga u svakom slucaju, lakse ce raditi komp.
T je veca nego sto treba..koje je jezgro u pitanju? Imao sam Nortwooda (valjda tako bese) na 2,4 koji je radio na oko 35 stepeni sa box kulerom tako da je tvojih 55 stepeni mnogo po mom misljenju.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2010, 2:48   #88
podunavac
Član
 
Član od: 10.1.2010.
Poruke: 42
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Citat:
Eddie kaže: Pregled poruke
Mislim da je on sasvim dovoljan za tu graficku tj. njegovim klokovanjem neces povecati fps, ali klokni ga u svakom slucaju, lakse ce raditi komp.
T je veca nego sto treba..koje je jezgro u pitanju? Imao sam Nortwooda (valjda tako bese) na 2,4 koji je radio na oko 35 stepeni sa box kulerom tako da je tvojih 55 stepeni mnogo po mom misljenju.
Sto se tice jezgra..valjda je ovo: nothwood A80532...ako treba jos neki info sto se tice procesora radi snizavanja temperature...
podunavac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2010, 14:55   #89
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Stavi novu pastu, malo smirglom sredi bazu coolera..to bi trebalo da ti resi problem.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2010, 15:42   #90
podunavac
Član
 
Član od: 10.1.2010.
Poruke: 42
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Novu pastu stavljam 100% i ispoliracu polir pastom hladnjak lepo. Razmisljao sam i da stavim veci ventilator tj da napravim redukcir kako bi mogao da usmerim vazduh vecim ventilatorom na otvor hladnjaka.
Razlog zbog veceg ventilatora je taj sto mali ventilatori imaju mala peraja pa se vrte kao ludi da bi postigli tuvanje i mnogo su bucniji, sa vecim bi bili malo manji obrtaji ali su veca peraja i hvatao bi vise vazduha...
Moram da pokusam to da sredim..
podunavac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.1.2010, 16:58   #91
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ne da ispoliras nego da izravnjas vodenom smirglom 400, 800, 1200 promera. Poliranje je cisto fazona radi, moze da dodje posle smirglanja ali verujem da ce ti se i smirglanje dosaditi. Obavezno koristi staklo kao podlogu. Probaj u svakom slucaju da kupis neki cooler koji je veci od tog boxa.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Eddie na korisnoj poruci:
podunavac (12.1.2010)
Stara 12.1.2010, 23:16   #92
veseliburek
Starosedelac
 
Član od: 13.10.2007.
Lokacija: BG
Poruke: 2.049
Zahvalnice: 388
Zahvaljeno 717 puta na 386 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku veseliburek Slanje poruke preko Skypea korisniku veseliburek
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ma gde će da nađe kuler za socket 478, šta ti je... Mislim da Scythe Mini Ninja može da se montira na s478 a video sam ga u G*gatronu skoro, mada mislim da se ne isplati da ga kupuje (mislim da košta 3000+ dinara). Što se tiče temperature od 55C, sasvim je normalna, imam Northwood celerona u sporednoj makini koji je sa 2GHz dignut na 3 pri naponu od 1.55V (def je 1.525V) i hladim ga box kulerom (ima Nidec ventilator, što znači da su rebarca ređe raspoređena što je lošije po meni, bilo bi lepše da mi padne šaka neki sa Fujikura ventilatorom, ima gušća rebra), pri intel burnu ide do 57C dok je idle 55C, ima dve osmice pozadi u kućištu, ne znam šta je sa tvojim load temperaturama... U toj mašini je geforce FX 5900XT koja nije poznata po tome da štedi struju, ima dodatan molex konektor, i prilično je masivna za kinesko kućište, bukvalno ga prepolovi tako da je dopiranje svežeg vazduha otežano.

Stvar otežava to što je u pitanju 845 čipset, probaj da dođeš do 2.6-2.7, ako imaš sreće, možda bude i 3ghz.
veseliburek je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 0:22   #93
Eddie
Član
 
Član od: 11.3.2006.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 482
Zahvalnice: 89
Zahvaljeno 20 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Eddie Slanje poruke preko Skypea korisniku Eddie
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Pa polovan da nadje ako moze. Gledaj oglase na Limundu i PCBerzi, mozda nadjes nesto za sicu.
Eddie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 17:35   #94
podunavac
Član
 
Član od: 10.1.2010.
Poruke: 42
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Danas sam isao kod prijatelja koji sklapa racunare i kaze mi da je ovaj moj sadasnji: Master culer extra i da je sigurno neki problem u pasti tu koji smeta te se tako dize temperatura.. moracu da promenim pastu sada nema u prodavnici pa cekam da dodje..
podunavac je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.1.2010, 21:28   #95
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Termalna pasta ne igra preteranu ulogu. Ako je stara ili je tzv zvaka kod tebe onda je zameni u svakom slucaju. Ja imam utisak da tebi kuler nije montiran kako treba
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 5:35   #96
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ja sam godinama Athlon64 2800+ držao na 1.8@2.25 GHz na default naponu. Na istom naponu je bio stabilan do oko 2.4, ali nisam smeo da dižem napone i idem dalje zbog krš napajanja. Komp je radio savršeno 24/7, ali kad sam kupio prvi SATA disk morao sam da vratim na default, jer SATA kontroler nije hteo da bekne na mojoj ploči (MSI K8T Neo-FSR /VIA K8T800/)kad je CPU OC-ovan (ne zbog CPU-a nego zbog FSB).
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 6:09   #97
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Evo mog zapazanja.. Posle ~12 meseci maltretiranja maticne ploce (Asus P5QL) ista je pocela sve vise da pati od pada napona.. I kao nova je imala odredjene padove,ali ovo sada je u najmanju ruku ocajno (mada meni jako zanimljivo) Naime ploca je bila zverski mucena,forsiranje napona gde je i bilo potrebe,ali vala i gde nije. Pored aftermarket vazdusnog hladjenja ista je isla i "pod vodu". Uz ucitavanje modovanjih BIOSa sam gurao sledece napone: FSB-1,5V (standardno je 1,4V max za 45nm CPU),NB isto,a procesor je isao u "crveno polje" tj do 1,6V+. Dakle zasto sve ovo spominjem,pad napona od ~0.087V je bilo nesto na sta sam navikao,ali je sada ploca pocela zesce da brljavi i gubi ~0.110V sto je u najmanju ruku katastrofalno Zanimljivo je i to sto je pri default podesavanjima mnogo nestabilnija nego pri,recimo,3.5GHz gde je potpuno stabilna (cak i pored "saranja" napona). Vidjao sam i ranije fine padove napona na maticnim plocama srednje nize klase,ali slobodno mogu da kazem da sam je doveo na samu ivicu.. Sreca po mene (a i mobo..) ova konfiguracija menja vlasnika..
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 6:33   #98
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

I meni su počeli da se javljaju takvi padovi napona, toliki da su pri opterećenju počinjali da pište alarmi. Ali stvar nema veze sa pločom, od starosti su oslabili kapaciteti elektrolita na napajanju, stvar je rešene novim, boljim napajanjem (ne mnogo boljim doduše, CM ExtremePower 550W).
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 6:35   #99
Thaedass
WALL-E
 
Avatar korisnika Thaedass
 
Član od: 4.9.2009.
Poruke: 4.423
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 1.255 puta na 909 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Nije do napajanja jer sam pri bencovanju koristio kilovatno napajanje visoke klase. Ploca je isforsirana bila preko svih granica,a i naponska sekcija iste nije najsjajnija tako da je u pitanju mobo
Thaedass je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2010, 6:39   #100
Wizard
Veteran
 
Član od: 4.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 638
Zahvalnice: 21
Zahvaljeno 174 puta na 103 poruka
Određen forumom Re: Overclock - negativna iskustva, opasnosti i rizik

Ja baš razmišljam o deltroterskom biznisu, da kupujem jeftina noname napajanja, farbam ih u crno i stavljam etikete na kojima piše 1000W. Još kad ih spakujem u fensi kutiju...
Wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
overclock, overklok

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Overclock opasnosti i granice!? polarnimeda Overklok 28 31.1.2007 18:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:55.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com