Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Konfiguracije

ŠDK - Konfiguracije Saveti u vezi sa kupovinom konfiguracija

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.1.2016, 1:03   #1
nexxogen
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Lokacija: Бар/Београд
Poruke: 83
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Pozdrav.

Moj sadašnji računar sam kupio prije otprilike 5 ili 6 godina kod jednog od najpoznatijih domaćih distributera. To je tada bila najjača konfiguracija u njihovoj ponudi. Dobro se držao sve ove godine, ali mislim da je sada već došlo vrijeme da se neke komponente malo osvježe, pa se nadam da će neko biti voljan da mi da savjet šta od komponenti da dokupim. Potrebno mi je da igre nove generacije rade dobro na maksimalnim detaljima, ili detaljima koji su približni maksimumu. Trenutno ni Starcraft 2: LotV, koji ne bi trebalo da spada u high end igre po zahtjevnosti, ne mogu da igram ni blizu max detalja, što jako kvari utisak. Konfiguracija je sledeća:

Ploča: Gigabyte X58A-UD3R
Procesor: Intel Core i7 920 2.67 GHz
Memorija: 4GB (2 x 2GB) Mushkin DDR3
Grafika: Sapphire Radeon 5870 1GB
Napajanje: Corsair HX 650W

Očigledno je da treba dodati još dosta memorije, minimum 12 GB, (ploča ima 6 slotova, ali minimum jedan od njih ne funkcioniše). Takođe je jasno da mi je potrebna druga grafička kartica, samo koja? Nisam siguran da li je potrebno mijenjati ploču i/ili procesor (nadam se da ne). Da li mi je potrebno i drugo napajanje?

Mislim da bih mogao da izdvojim do 500 ili možda čak 600 evra za nadogradnju.
nexxogen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 5:37   #2
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Procesor jeste starija generacija, ali moze i dalje jako dobro da se nosi sa modernim igrama. Nadogradnja rama je prioritet u tvom slucaju. 12GB kako si sam rekao bi ti lepo leglo. Neki kit od 2x4 tipa Patriot Viper, Kingston HyperX i slicno, samo obrati da ti rade memorije na istoj voltazi. Sto se tice grafike, preporuka je Gigabyte GeForce GTX 970 G1 za nekih 400 evra. Odlicna kartica za danasnje igre i buduce. Napajanje ti je odlicno.

Sto se tice menjanja procesora ja ne bih zurio da sam na tvom mestu. Jos uvek je tvoj dobar. Uz blagi OC do 3,2GHz imao bi i vise performansi. Kupovina bilo kog drugo procesora I5 novije generacije bi donela jos veca ubrzanja, ali bi trazilo investiciju od makar 250-300 evra pored graficke, sto je po meni previse, a dobitci po meni nisu vredni ulaganja. Tu ti savetujem da sacekas kraj godine, vidis sta ce da donesu AMD Zen i Intel Caby Lake platforme. Moze da se desi da bude rat cena neki, pa da imamo pristojno jeftine procesore sa 8 jezgara. Moje neko nadanje
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 7:28   #3
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Taj X58 ima trokanalni memorijski kontroler valjda? Valja i to iskoristiti.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 10:26   #4
nexxogen
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Lokacija: Бар/Београд
Poruke: 83
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

@Vlad

Hvala na savjetima. Dobro je, nadao sam se da neću morati da diram procesor i ploču.

@Rockstar

Ne znam šta je trokanalni kontroler, koje su njegove prednosti i kako to mogu to da iskoristim. Može malo detalja?
nexxogen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 11:18   #5
Jack™
Član
 
Član od: 15.9.2012.
Lokacija: Beograd
Poruke: 478
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 53 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Mozes i SSD da ubacis ako vec nemas.
Jack™ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 11:43   #6
nexxogen
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Lokacija: Бар/Београд
Poruke: 83
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

@Rockstar

Nema veze, u međuvremenu sam se edukovao oko trokanalnog kontrolera, samo me sada zanima da li je dovoljno da moduli imaju isti kapacitet ili baš moraju da budu potpuno identični? Sad kad znam da mi ta mogućnost ploče od starta nije bila iskorišćena, mislim se čak da uzmem 3 slota od 4GB i još jedan od 2GB, pa da imam 3x4GB i 3x2GB, da bih iskoristio sve slotove na ploči.

@Jack

Imam SSD naravno. Konfiguracija je i došla sa 64GB SSD, koji sam prošle godine zamijenio novim od 250GB, jer je stari crkao.
nexxogen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2016, 14:18   #7
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Ako ti radi u dvokanalnom rezimu, ne vidim razloga zasto ne bi radilo sa razlicitim modulima i kapacitetima. Pre ce da se desi situacija da ce mozda neka memorija koju uzmes da ti bude nekompatibilna sa plocom ili memorijom koju sada imas. Za to moras da konsultujes uputstvo sa sajta proizvodjaca i/ili nekog ko je imao iskustva sa platformom koju imas.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.2.2016, 10:55   #8
nexxogen
Član
 
Član od: 27.11.2005.
Lokacija: Бар/Београд
Poruke: 83
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Nadogradnja gaming konfiguracije stare oko 5 godina

Mali update.

Kupio sam 3 modula HyperX 4GB 1600MHz i stavio ih zajedno sa postojećim. Windows prijavljuje 16GB rama, a CPU-Z kaže da memorija radi u trokanalnom režimu. Znači tu sve radi super.

Preporučena GeForce 970 G1 kartica kod nas košta oko 450 evra. Igrom slučajeva, neko koga poznajem se vraćao iz Amerike, pa sam karticu kupio preko Amazona i isporučio na američku adresu za 360 dolara i juče sam je dobio i ubacio. Tako da sam odlično prošao što se se ovoga tiče. Sinoć sam pustio Valley benchmark na maksimalnim detaljima i FPS nije pao ispod 30 nijednom.

Hvala onima koji su mi dali savjete za nadogradnju, pozdrav.
nexxogen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Da li su stare igre bile zabavnije? Sasa92 Stare igre 671 11.10.2023 0:34
Pitanjce u vezi stare konfiguracije salesh Šta da kupim? 7 6.2.2011 14:36
Osvežavanje stare konfiguracije mezzano ŠDK - Osnovne komponente 11 25.12.2010 20:09
Kompatibilnost stare konfiguracije sa malo novijim izdanjima M_A_R_K_O ŠDK - Grafika 2 8.12.2008 19:24
Preporuka za cenu stare konfiguracije!!! Atila Petrovic Šta da kupim? 5 25.9.2006 21:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 0:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com