Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 12.12.2014, 19:03   #1
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.544
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Napravi svoj VR headset

Odlucio sam da napravim mali "tutorial" za sve koji zele da isprobaju cari virtuelne realnosti za relativo mali novac. Iskustvo nikako nece biti isto kao sa mnogo skupljim uredjajima poput Oculus Rift-a ili cak Samsung Gear VR-a jednostavno jer je rijec o jeftinom eksperimentu koji pokazuje potencijal VR tehnologije.

Sta je VR Headset?
  • VR (Virtual Reality) Headset ej uredjaj koji omogucava da dozivite sadrzaj iz prvog lica.
  • Postoje dva tipa ovoga uredjaja a to su Oculus Rift/Morpheus(PS4) i to su kompletni uredjaji gdje se sva oprema za VR iskustvo nalazi u kucistu koje kupite.
  • Drugi tip su kucista u koja se stavljaju mobilni uredjai poput telefona (eventualno manjih tableta) koji u sebi sadrze senzore za pokret poput ziroskopa koji su mnogo kvalitetniji nego oni u mobilnom uredjaju i optiku.

Koji VR Headset odabrati?
  • Ako zelite da vase iskustvo VR tehnologije bude na najvisem nivou i imate dovoljno novca Oculus Rift je vas pravi izbor.
  • Svi ostali nastavite sa citanjem ovoga "tutorijala: i spremite se da napravite svoj licni VR Headset koji je baziran na drugom tipu uredjaja (opisan u odgovoru na prethodno pitanje).

Kako bi napravili sto jeftiniji VR uredjaj i preskocili kupovinu nesto skupljih kucista za mobilne telefone iskoristicemo Google eksperiment zvani Google Cardboard. Kao sto mu i samo ime kaze ovo kuciste se pravi od kartona koji je izuzetno jeftin materijal (moze da se nadje i za dzabe) te dodatnih elemenata koje vecina domacinstava ima. Kuciste se pravi za nekih 30-60 minuta u zavisnosti koliko ste brzi i precizni.

Prije pocetka izrade Google Cardboard-a potrebno vam je sljedece:
  • Karton - licno preporucujem karton debljine 1-1,5mm jednoslojni ili dvoslojni jer je ablon koji ce se koristiti za izradu kucista predvidjen za tu debljinu kartona.
  • Elasticna guma za trenerke, donji ves ili hlace - preporucujem sirinu 2cm ili vecu zbog udobnosti i izdrzljivosti
  • Dva magneta manjih dimenzija - ja sam koristio dva neodimijumska magneta precnika 7mm (magneti nisu obavezni ali su preporucljivi zbog koristenja punog potencijala mobilnih igara/programa pravljenih za Cardboard)
  • Sociva/lece - dio koji je najteze nabaviti. Moguce ih je naruciti preko interneta a cijene im se krecu od 3$ pa do 30$. Ali moguce je i da ih je opticarska radnja u vasem mjestu spremna napraviti. Google preporucuje Bikonveksna sociva precnika 25mm i zizne daljine 45mm. Neki korisnici su naveli i da 40mm odgovara.
  • Sablon za isjecanje kartona - mozete ga preuzeti sa ovog linka
  • Makaze
  • Ljepak za papir
  • Skalpel - preporucujem sto manji noz za sto preciznije rezanje
  • Mobilni telefon - preporucuje se sto veca rezolucija i ekran minimalno 5 inca za prethodno navedeni sablon. Za manje ili vece uredjaje potrebno je smanjiti ili u vecati sablon proporcionalno velicini uredjaja.
  • Kuhinjska gumica - sto jaca to bolja
  • Strpljenje

Sklapanje samog kucista je jednostavno ako se prate uputstva na sablonu i Google Cardboard sajtu.

Nakon sklapanja uredjaja dolazi zabavni dio primjene istoga. Postoji vise primjena ovoga kucnog VR uredjala a to su:
  • Google Cardboard i Android igre i aplikacije namjenjenje za mobilne uredjaje
  • Igranje PC igara sa ovim VR Headsetom

U prvu grupu spadaju aplikacije poput
Primjena na PC igrama

Kako bi koristili ovaj uredjaj sa PC igrama potrebno je malo vise rada. Jedan od nacina je koristenje software-a Trinus Gyre. Ovaj paket se sastoji od PC Client-a i Android aplikacije pomocu kojih se sadrzaj ekrana prebacuje na mobilni uredjaj. Sinhronizacija je moguca putem Wi-Fi-ja ili putem USB kabla. Software je jos uvijek u testnoj fazi tako da su moguci problemi.

Tu je takodje i opensource VR driver Vireio Perception koji koliko sam ja razumio omogucava pokretanje igara u VR modu koje za to nisu predvidjene. (slobodno me ispravite ako sam pogrjesio).

Sam uredjaj nakon sklapanja bi trebao da izgleda slicno ovome

Spoiler za Slike:


Nadam se da ce jos neko da prihvati ovaj izazov i napravi sopstveni VR headset i podjeli iskustva sa ostatkom foruma Takodje se nadam da sam postavio ovu temu u pravi dio foruma.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
Rainman (12.12.2014), Sh0m1 (18.12.2014), Žexonije (17.1.2015)
Stara 17.1.2015, 13:17   #2
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.544
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Re: Napravi svoj VR headset

danas su mi stigla sociva tako da konacno mogu da testiram Cardboard
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2015, 0:02   #3
drNesh
Član
 
Član od: 18.1.2007.
Lokacija: Brcko
Poruke: 340
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 26 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku drNesh
Određen forumom Re: Napravi svoj VR headset

Je li te pojela virtuelna realnost ili ti je mrsko napisati utiske?
drNesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.1.2015, 0:04   #4
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.544
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.485 puta na 3.996 poruka
Određen forumom Re: Napravi svoj VR headset

Nisam jos testirao nista ozbiljnije Testirao sam par demo aplikacija sa Play Store-a i stvarno je zanimljivo iskustvo.
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako napraviti svoj sajt alex_svabo Web razvoj 38 11.1.2014 23:20
Čime da umrežim svoj desktop i laptop sa komšijskim bežičnim i svojim kablovskim netom? Levčanin ŠDK - Komunikacioni uređaji i umrežavanje 9 27.5.2012 17:32
kako da napravim svoj html element ludak97 Web razvoj 0 12.1.2012 16:47
Sam svoj hosting trileletri Web razvoj 23 5.1.2012 19:30
Napravite svoj strip! Thunderman Cvet kompjutera 5 10.3.2009 2:07


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 12:59.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com