Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.6.2011, 12:09   #121
Sayonara
Član
 
Član od: 15.2.2011.
Lokacija: Podgorica , Crna Gora
Poruke: 168
Zahvalnice: 44
Zahvaljeno 26 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
Rockstar kaže: Pregled poruke
Играо сам и Плејстејшн раније, има ту доста добрих игара, али свиђају ми се оне које су потпуно другачије од оних за Пи-Си. Не знам како неко ко воли игре може да каже да су боље на једној или другој платформи - добра игра је добра игра, без обзира како се игра.
Ovdje si dotakao poentu .
Sayonara je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 12:26   #122
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
zakasnio si sa halo-om. U pitanju je bila odlična igra u vreme kada je izašla, a i dan danas valja, bar meni ali je vremenski otprilike tu negde od nje počelo uvođenje principa gde ti ne treba health, nošenje samo 2 oružja u isto vreme i sl. To su dobri koncepti ali su danas u "zloupotrebi".
Ма све то у реду, али дизајн противника је, укратко, попут Телетабиса, ето, такав сам имао осећај пуцајући у враголасте елиене, као нека епизода Телетабиса.. Још горе је у другом делу који ми је срећом баговао па сам обрисао На тај инфатилан моменат сам мислио, који се тада усталио као стандард
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Rockstar na korisnoj poruci:
Asmodeus (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 12:54   #123
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
Nista RPG-ovi?! Pa lepo sam ti obrazlozio zasto je svaki RPG bolji na PC-u, nego na konzolama.
A jRPG, to ne postoji?
Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
Stavi na vagu avanture, pa ces videti da na PC-u izadje njih 100, pre nego sto se pojavi jedna na PS3 (jeste HR je sjajna igra, ali je i...A New Beginning...).
A ti si igrao pa znaš?
Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Zakasnio si sa Halo-om. U pitanju je bila odlična igra u vreme kada je izašla, a i dan danas valja, bar meni Ali je vremenski otprilike tu negde od nje počelo uvođenje principa gde ti ne treba health, nošenje samo 2 oružja u isto vreme i sl. To su dobri koncepti ali su danas u "zloupotrebi".
Samo dva oružja u isto vreme teško da može da bude dobar koncept jer ti smanjuje potrebu za taktiziranjem, to jest za biranjem optimalnog oružja za svakog protivnika - umesto deset, imaš samo dva izbora. Posledica toga su oružja posejana tačno tamo gde će da ti zatrebaju, kao u novom Djuku, što potpuno eliminiše bilo kakvu potrebu za razmišljanjem. Bukvalno ti autori igre kažu "E sad, pokupi tu railgun, a u sledećoj prostoriji ga baci i uzmi ovu sačmaru ovde..."
Citat:
Pjanovic kaže: Pregled poruke
Jedina PRAVA prednost PC-ja nad konzolama su P&C avanture, ima ih dosta, i ima ih dosta kvalitetnih, ja sam ih nekada gutao, sad ne mogu da se nateram, jer traze mnogo vremena, strpljenja,...
Vremena? Pa ja najviše igram avanture baš zato što ne traže mnogo vremena, pa mogu da igram sat-dva dnevno i da opet pređem igru do kraja godine. Inače mi je omiljeni žanr rolplej, ali to ne postizavam da igram onoliko koliko bih želeo...
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 13:02   #124
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Kakav crni Halo, cista konfekcija, igrao sam ga kad se pojavio, dok sam bio mladi srednjoskolac, mnogo manje odigranih fps-ova, manje kritican nego danas, pa me je i tad smorio neverovatno.
Tolika repetitivnost u dizajnu nivoa, gejmplej postaje toliko dosadan da je to nepodnosljivo. Kad se samo setim deonice u library-ju, 10 istih spratova cistim od Flood-a, prelazim jedan po jedan, a svaki sprat isti.
@Rockstar: Bravo za opasku za teletabise , stvarno su oni alieni delovali smesno. Tek pojavom Flood-a stvari postaju malo ozbiljnije.
Ta igra jeste uvela FPS zanr i multiplejer na konzole, ali pokazuje koliko su na konzolama niski kriterijumi bili, jer u poredjenju sa FPS-ovima sa PC-a nije imala sta da trazi.
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 13:51   #125
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Manite se rasprave da li je bolja ova ili ona igra. Hajde da pitam ponovo.

1. Po čemu je neki cRPG više hardcore od platformskih igara? Jel neko ovde ima definiciju hard core igre?

2. Na koji način konzole sa svojim prostijim akcijama, platformama (Uncharted, Mario...) štete PC gameingu. Zašto mislite da iste te "proste" igre nisu smetale PC-u od npr. 1990. - 2000. godine? Zašto baš sad štete PC-u? To me zanima.

P.S. Ako možemo da se zadržimo na temi KAKO KONZOLE ŠTETE PC GEJMINGU, onako civilizovano, hajde. Ako će da se pretvori u svađu oko toga ko je iskusniji i šta je ko igrao, tema će otići pod ključ.

Poslednja ispravka: Aibo (17.6.2011 u 14:04)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 14:10   #126
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

On Topic:
Da ti odgovorim na pitanja:
1.Zato sto zahteva koriscenje visih funkcija mozga, osim pukih motorickih vestina i refleksa, da bi ispratio dobru pricu koju ima, bogate karaktere, da bi mogao da rasudis kako da delas u odredjenoj situaciji postavljenoj pred tobom, da bi morao da taktiziras prilikom obracuna sa teskim neprijateljima... Zato je cRPG hardcore u odnosu na platformske igre.
2.Ne stete im, stete im zaglupljeni nastavci hard core igara, kojih je sve manje.

Poslednja ispravka: Asmodeus (17.6.2011 u 14:20) Razlog: Vracen mi je post, pa sam obrisao ranting delove poruke. :)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 14:16   #127
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Vidiš, to sa višim funkcijama stoji, ali to nije obavezan sastojak dobre igre. Ako igra ne lažira svoj status i nudi zadovoljstvo na bazi motoričkih veština, ja tu ne vidim nikakav problem. Slažem se da je problem upravo u zaglupljavanju onoga što nekada nije bilo glupo. Tu leži pitanje zašto se to dešava i koliko je to krivica konzola?

Poslednja ispravka: Aibo (17.6.2011 u 14:33) Razlog: Uklonjen deo koji se ticao moderisanja
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Asmodeus (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 14:52   #128
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Ali to ne znaci da je hard core, mada mozda to i nije prikladan epitet.
Recimo, Donkey kong je izuzetno jednostavna igrica i kao vecina arkada iz tog vremena bazira se na eksploatisanju refleksa i ritmicki upamcenih komandi za prelazenje prepreka/nivoa.
A igraci kao sto su Mitchell i Wiebe su je doveli do savrsenstva, ali se za njih ne moze reci da su Hard Core igraci.
Mislim da su "hard core" igre polako nastajale kao posledica zasicenja arkadama, i vremenom evoluirale u kompleksnije forme. Arkadice i konzole poput mario galaxy-a i wii-a treba da postoje zbog dece ponajvise i one ne uticu na "hard core" igre, a problem je sto se stalo sa evolucijom "hard core" igara, na svim poljima, pa cak i grafike sto je vrhunac ironije, jer za 4 godine imamo samo jednu igru koja izgleda bolje od crysis-a...
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 15:19   #129
sidewinder989
Veteran
 
Član od: 27.1.2011.
Lokacija: Illium
Poruke: 1.057
Zahvalnice: 311
Zahvaljeno 162 puta na 120 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

U Starcraftu 2 ljudi uzimaju pare vece nego prosecna plata direktora dobrostojece firme u Srbiji
sidewinder989 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 16:59   #130
Sreten Mladenovic
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

1. Zato sto za prelazak nekog dobrog RPG naslova kao sto neko gore rece - treba ti mnogo vise od pukih reflexa i dobrog joypada. RPG se jako dugo igraju. Prvo da poznajes tematiku. Drugo odlicno poznavanje engleskog jezika. Puno citanja, pricanja sa NPC likovima, trece tezina igre. Cetvrto duzina igre. Nije svako spreman da mesece provede igrajuci jednu igru koja ako igrate sidequests mozda i nema kraj.
Ja jos nisam igrao neki RPG naslov da mi je lagan. Klinac od 6 godina ce bez problema da uzme joypad i da iscepa neku prosecnu 3D igru i da se zadovolji. Taj isti klinac RPG nece ni da uzme u ruku. Zasto? Negde u igri skapirace da grafika nije sve. Smorice ga.

Zar ovo nije dosta za epitet zasto je hard core?

2. Konzole mogu da ugroze PC gaming scenu, cak sta vise odavno su to uradile.
a) veliki broj naslova godisnje se forsira za konzole, daleko vise neko za PC
b) neke dobre igre izlaze iskljucivo na konzolama
c) veliki broj ljudi preferira da sedi zavaljen u fotelji i na plazmi cepa igru

Ono sto ce uvek da bude van domasaja konzola su hard core simulacije, ozbiljne strategije, dobri RPG naslovi, MMORPG itd.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku na korisnoj poruci:
doctor (17.6.2011), sidewinder989 (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 17:02   #131
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Ali to ne znaci da je hard core, mada mozda to i nije prikladan epitet.
Recimo, Donkey kong je izuzetno jednostavna igrica i kao vecina arkada iz tog vremena bazira se na eksploatisanju refleksa i ritmicki upamcenih komandi za prelazenje prepreka/nivoa.
A igraci kao sto su Mitchell i Wiebe su je doveli do savrsenstva, ali se za njih ne moze reci da su Hard Core igraci.
Mislim da su "hard core" igre polako nastajale kao posledica zasicenja arkadama, i vremenom evoluirale u kompleksnije forme. Arkadice i konzole poput mario galaxy-a i wii-a treba da postoje zbog dece ponajvise i one ne uticu na "hard core" igre, a problem je sto se stalo sa evolucijom "hard core" igara, na svim poljima, pa cak i grafike sto je vrhunac ironije, jer za 4 godine imamo samo jednu igru koja izgleda bolje od crysis-a...
Ok, onda se u principu slažemo, sem oko semantike izraza hard core.

lično mislim da prebrz napredak na polju grafike utiče dosta na manjak napretka na drugim poljima. To se najbolje vidi kada se pojavi nova generacija konzola, svi se tada trude da impresioniraju grafikom, troše veliki novac i vreme na taj deo igre. Mislim da pritom zanemaruju inovacije na drugim poljima iz dva razloga: 1. Nemaju vremena i resursa. 2. Uložili su suviše novca na grafiku i produkciju da bi smeli da izađu van sigurnih granica i utabanih staza. Tako na svakom početku generacije prvo dobijamo grafiku, pa tek kasnije nove ideje i napredak u smislu gameplay-a.

Mislim da je upravo ta trka sa produkcijom i grafikom najviše kriva za ogromne troškove i malo inovacija.

@Sreten Mladenovic

2.
a) Slažem se.
b) Oduvek je bilo tako (važi i u suprotnom smeru).
c) I ja sam jedan od tih, ali to ne vidim kao prednost konzola. Imam bežični joypad i potpuno isto radim i na PC-u sa igrama koje mogu da se igraju na taj način.

P.S. Što se tiče toga da konzole usporavaju razvoj grafike, to je tačno ali meni to nije nužno negativna pojava. Evo gore je pomenut Crysis i kako 4 god nije izašla igra sa boljom grafikom. Po mom mišljenju upravo taj Crysis pokazuje najveći kamen spoticanja PC gejminga. Koliko god da ste dobar PC kupili tada, on se mučio i patio terajući Crysis, a i mnogi PC-evi danas takođe. Zašto bi trebalo da podržim takvo ponašanje i kažem da je to OK? Upravo takve stvari odvraćaju prosečnog čoveka od PC-a. Konzole pored svih svojih restrikcija uvode nekakvu standardizaciju i sve blagodeti koje standardizacija sa sobom nosi. Ipak svaki napredak treba da bude dostupan širokoj igračkoj publici a ne uskoj grupici, jer igra treba da bude okrenuta igračima a ne napretku na nekom polju po svaku cenu.

Poslednja ispravka: Aibo (17.6.2011 u 17:28)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 17:35   #132
Pjanovic
Banned
 
Član od: 22.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 10.077
Zahvalnice: 2.940
Zahvaljeno 2.739 puta na 1.903 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Pjanovic
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
Sreten Mladenovic kaže: Pregled poruke
b) neke dobre igre izlaze iskljucivo na konzolama
A zasto mislis da je tako ?
Sigurno nema veze sa strajkovima u "bratskoj" nam Grckoj .

PS3 developer timovi, imaju vremena na pretek (u vecini slucajeva), imaju poznatu konfiguraciju, pa je period optimizacije daleko kraci.
A i ne primaju kojekakve shushe da odradje posao.

Zato su PS3 ekskluzive u poslednjih 2-3 godine dana, overall , daleko ispred PC ekskluziva.
Pjanovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 17:40   #133
mvasic
Starosedelac
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: Bryn Mawr, PA
Poruke: 2.037
Zahvalnice: 1.230
Zahvaljeno 847 puta na 505 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Zasto se samo cRPG pominju kao hard-core igre? Tema se svela na raspravu, da li su cRPG hard-core, a ostale igre nisu. U igrackoj industriji hard-core pojam se odnosi na igre sa kompleksnom mehanikom i igrace kojima ne smeta strma kriva upoznavanja s tim. Ima ih i na PC-ju i na konozolama.

@Sreten
Sta je lose u igranju zavaljen u fotelju? I kakve to veze ima sa temom? Igram i PC i konzolu udodbno zavaljen
mvasic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 17:43   #134
Sreten Mladenovic
Guest
 
Poruke: n/a
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
mvasic kaže: Pregled poruke
Zasto se samo cRPG pominju kao hard-core igre? Tema se svela na raspravu, da li su cRPG hard-core, a ostale igre nisu. U igrackoj industriji hard-core pojam se odnosi na igre sa kompleksnom mehanikom i igrace kojima ne smeta strma kriva upoznavanja s tim. Ima ih i na PC-ju i na konozolama.

@Sreten
Sta je lose u igranju zavaljen u fotelju? I kakve to veze ima sa temom? Igram i PC i konzolu udodbno zavaljen
Nisi me dobro razumeo ja mislim.
Nema nista....Nisam to naveo kao losu stvar...nego kao mozda razlog zasto ljudi vole konzole.... izmedju ostalog.
  Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 17:55   #135
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Mozda kljucan problem u celoj prici je sto se pojednostavljuju igre koje imaju ogroman budzet, koji jelte ide uglavnom ide na marketing. Mislim da je to najveci problem danasnje industrije igara.
E sad, oni su nas ipak navikli na visoke standarde produkcije, tj grafike, animacije i zvuka, fluidnog gameplay-a. Mene su bar razmazili, pa od vecine indie igara ocekujem visoku produkciju, jer je osecaj imerzije manji ako primetim neke amaterski odradjene elemente, mada opet trudim se da ne obracam paznju na to. A takve igre cesto imaju vise sustinskog kvaliteta nego neke AAA igre.
@Pjanovic:
Nisu toliko daleko PS3 ekskluzive, ima ih, slazem se, ali ima i PC bisera koliko i Sony.
Xbox ih doduse nema ni blizu. Mada, sad kad razmislim, pa realno dumbing down je najvise uzeo maha od kako se 360 konzola omasovila i outsellovala PS3, narocito u Americi.
Mozda nam je za sve kriv MS?
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Asmodeus na korisnoj poruci:
Aibo (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 17:58   #136
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Ideja je prodati sto vise igara, sto vecoj igrackoj populaciji. Prave Hard-core igre prosto nisu dovoljno igrive da podmire celo to trziste.

Najveci je problem da sto je veci buzet, to ce igra da bude manje hard-core, jer mora sebe da otplati, tj. da bude igriva svima.

Zato biser kao Mirror's Edgde nije bio komercijalni uspeh kakav je trebao. Prosto broj igraca koji moze to da igra normalno, je mnogo manji nego broj igraca neophodan da se isplati takva igra AAA+ produkcije.

.

Sve u svemu, kako igre postaju popularnije i vise "mainstream" to je manje i manje hard-core igara. Ukus mainstream mase prosto nije isto ko onaj gejmerske populacije pre 10-15 godina.

P.S.
Inace, iako sve ovo nije vezano direkno za konzole, ima jednu dodirnu tacku. Mainstream igracka populacija igra vise konzole, jer su plug&play, tako da je veci i procenat igara koje podlezu masi na konzolama nego na PCu.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Aibo (17.6.2011), Pjanovic (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 18:12   #137
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

^Slazem se.
Mada, kako je Starcraft 2 ostao HC u srzi, a opet se dobro prodao? Ok, znam da se sc2 igra ponajvise zbog multiplejera, (ja verujem da je milion kopija kupljen od strane fanova koji hoce dobru kampanju), ali mislim da je moguce napraviti hc naslov koji ce se u razumnoj meri otplatiti, recimo milion prodatih primeraka. Kad je TOR-u dovoljno milion korisnika da funkcionise (nedavna cuvena obecanja menadzera svojim uplasenim shareholderima), valjda je i jednoj single player igri.
Nije uvek dumbing down, srecom, sigurna karta na koju treba igrati. Recimo secam se LotR:BfME je bio toliko uproscen da je warcraft 3 bio rocket science za njega, pa je igra prosla losije od wc3 i sc2. Dragon Age 2 isto tako.
Mali off:
Vidim dosta vas na forumu hvali Mirror's Edge, a drugar, koji je hc player mi je rekao da je igra tesko linearno *****e, tj. da nije iskorisceno ni 10% mogucnosti ideje free runing-a.
Moracu da probam da se uverim, posto mogu da uzmem original da isprobam od drugor drugara
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 18:27   #138
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
^Slazem se.
Mada, kako je Starcraft 2 ostao HC u srzi, a opet se dobro prodao?
Ima "atraktivnu" SP kamapnju, koja drzi paznju i HC i mainstream igracima. Evo ja ni jedan drugi RTS nisam odigrao posle Rome Total War, a eto igrao sam SC2.


P.S.
Mirror's Edge jeste linearan, ali je u pitanju originlana, i veoma teska igra (tj. uci se konstantnim umiranjem, dok ne uvezbas, sekciju po sekciju, sto bas i nije "mainstream friendly").

Poslednja ispravka: player1 (17.6.2011 u 18:35)
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.6.2011, 19:10   #139
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

Citat:
Aibo kaže: Pregled poruke
Vidiš, to sa višim funkcijama stoji, ali to nije obavezan sastojak dobre igre. Ako igra ne lažira svoj status i nudi zadovoljstvo na bazi motoričkih veština, ja tu ne vidim nikakav problem. Slažem se da je problem upravo u zaglupljavanju onoga što nekada nije bilo glupo. Tu leži pitanje zašto se to dešava i koliko je to krivica konzola?
desava se zato sto je igracka industrija postala sirijus biznis velike firme imaju 'polu-monopol' nad odredjenim zanrovima, sto znaci da ces rpg igrati ako izadje nesto bethesdino ili biowareovo ili cije vec i to je to. u protivnom ces igrati indie naslove, koji mogu da budu genijalni, ali ne mogu da se takmice protiv velikih igara sto se tice tehnikalija, podrske, marketinga itd. da napomenem da je aktuelno i prozdiranje uspesnih nezavisnih timova od strane velikih firmi. dakle, ako oces da igras aaa naslove, sveden si na nekoliko firmi i prakticno cekas njihova izdanja.

dakle, pokrili su prakticno celu ponudu, sledeca je pokrivenost igracke zajednice. kako zaraditi najvise para? tako sto ces igru uciniti pristupacnom najvecem broju ljudi. to ces uraditi tako sto ces da je dumbdownujes na najnizi stepen, jer obrnuto, jelte, ne moze a opet, zbog stvari iz prvog pasusa, igrace je i zahtevniji i ozbiljniji igraci jer su 'primorani'. dakle, patice i kontrolni interfejs i tezina igre i ozbiljnost igre i nelinearnost i 'adultness' itd.

takodje, postoje konzole i kompovi. uzeces jos vise para ako ubijes dve muve jednim udarcem, tj izdas jedan naslov za sve te platforme. tu takodje moras da svodis na nizi stepen iz prostog razloga sto konzole ne mogu da prate pc u nekim stvarima, a pc moze konzole u svim. npr, kontrolni sistem, na kompu imamo tastaturu, misa, dzojped, dzojstik, volan blabbalblabla, tako da mozemo da se izivljavamo sa igrackim interfejsom. takodje, komp ima precizniji prikaz i vecu rezoluciju, a ekran je blizi korisniku. tako da ces da uzmes da pravis rpg, uzeces ovo u obzir i dobices rpg sa uproscenim interfejsom, siromasnim HUD-om sa ogromnim ikonama koje cesto daju malo informacija i takodje nisu context-based, imaces sto je manje moguce interakcije koja zahteva kursor itd itd itd. na taj nacin ce da pati pc kao platforma koju igra nikako nije iskoristila na pravi nacin i prosto, sam princip prikaza, igranja nije adekvatan za pc platformu (setimo se rpgova gde biramo opciju u dijalogu misem, ali ne vidimo kursor, vec se tekst hajlajtuje - izvodljivo, ali nikako adekvatno). ali u suprotnom bi morale da se prave prakticno dve igre umesto jedne.

dakle, generalno dumbdownovanje igara, u smislu tezine, 'lakoce za mozak' i slicno, mislim da nema veze sa konzolama, vec sa onim sto sam naveo u prvom delu posta. ali uproscavanje kontrolnog sistema ima. takodje, niko ne tvrdi da na konzolama nema ozbiljnijih naslova, ali jednostavno, one su pristupacnije komotnijim ljudima koji se ne razumeju u kompove, a narocito klincima kojima mozes da upalis konzolu i da se odmah snadju, ko da su na automatima, a onda mozes da gledas tekmu u drugoj sobi
kao takve, one privlace odredjenu publiku (da ne bude paradajza, ne kazem da je to jedina publika, niti da su konzole debilne per se) kojoj odgovara komotnije igranje u svakom smislu. i njih ima mnogo. a onda se vracamo na multiplatformnost, pare i ostalo



eto, moja dva dinara
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
Aibo (17.6.2011), Asmodeus (17.6.2011), Pjanovic (17.6.2011)
Stara 17.6.2011, 19:50   #140
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.295
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.965 puta na 2.387 poruka
Određen forumom Re: 12 Ways Consoles Are Hurting PC Gaming

^^ Takve argumente volim. vrlo lepo izloženo. Za razliku od onih "PC rules" i sličnih izjava. Upravo sam čitajući tvoj post shvatio koliko više volim inventar Witchera od inventara Mass Effecta npr. Ne znam koliko bi problem bio da se naprave neki delovi igara posebno. Ne izgleda mi kao veliki poduhvat menanje menija i fontova, inventara... Mislim da to nebi bilo suviše komplikovano i skupo, čak ni uzevši u obzir malobrojniju PC publiku.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
Doolio (17.6.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koji gaming miš... Leonida ŠDK - Ostale komponente 6 15.3.2011 16:13
Corsair Announces Gaming Series Line of Power Supply Units Thaedass Ostale komponente 4 16.9.2010 19:19
DotA - Ranked gaming platform [4h]Zemunac Mrežne igre 7 18.11.2009 23:29
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com