Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.9.2019, 15:52   #1
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Stara konfiguracija je izdržala desetak godina korišćenja, uz povremene manje nadogradnje (na kraju bio Xeon E5440 kloknut na 3,40 GHz, 4GB DDR2, ploča ista otpočetka MSI P43 Neo-F). Mašina je postala i slaba i nestabilna, dešavala su se česta zamrzavanja celog sistema, bilo je itekako vreme za nadogradnju (čak odavno prošlo).

Pre desetak dana kupljeno je novo sledeće:
Gigabyte B450M S2H
Ryzen 5 2600
16GB (2x8) DDR4 Corsair Vengeance LPX 3000MHz

Ostalo je od stare konfiguracije:
Mushkin Chronos SSD 90GB (sistemski, od pre 7 god, ukupno 7 TB upisa) + WD Blue 640GB (od početka, tj. 10-ak godina) + WD Green 2TB (od pre 5 godina)
napajanje Cooler Master B Series RS-500-ACAB-M3 500W (od pre 5 godina)
Sapphire 7850 OC 1GB DDR5 (predviđena da bude prva sledeća stavka za zamenu)

Montiranje i instalacija prošli bez problema. Instaliran Windows 10 Prof 64-bitni, čist sa Microsoft sajta, zasad neregistrovan.
Skok u performansama naravno ogroman. Sve ide glatko i brzo, zauzeće procesora minimalno pri bilo kom zadatku (neki heavy-gaming nisam isprobavao jer je grafička stara, probao demo za Forzu Horizon 3, slab FPS ali ide; dok npr. Dirt 3 cepa bez problema).

Ali desilo mi se 4-5 puta da se komp sasvim ukoči, što nisam očekivao sa novom mašinom, tj. računao sam da su ključne komponente nove.
- Jednom je bilo neposredno po podizanju sistema kad sam kliknuo na Firefox i sve se ukočilo. Morao hard reset, ali i onda je stao i na početnom crnom ekranu, pre butovanja. Tek još jedan reset je uključio sistem.
- Drugi put se desilo kod moje žene, dok je koristila Chrome, ne znam tačno šta je sve bilo otvoreno.
- Detalje za treći put se ne sećam.
- Sinoć se desilo dok sam prebacivao veću količinu slika kablom sa telefona. Prebacivano je na WD Green, a kad sam u toku prebacivanja kliknuo da startujem Firefox (opet on) koji se nalazi na sistemskom SSD, onda se ukočilo sve na nekoliko sekundi i izgubila se slika, monitor crn. Ventilatori su nastavili da se vrte i da svetle lampice na kućištu (uključujući i onu za aktivnost diskova, ako se ne varam). Ali je komp bio sasvim blokiran. Naravno, reset na dugme kućišta i proradio je. Nakon toga je ponovljen transfer slika (oko 1000 slika) i sve je prošlo bez problema.

Gde prvo da tražim krivca?
- SSD? Jeste mator, ali ga HD sentinel i još neki programčić za SSD vide kao 100% ispravan i daju mu još desetak godina rada.
- Hardovi? I oni su na 97-100%
- Napajanje? Da li bi bilo moguće da ono zeza? Ali prilikom gejminga nije bilo problema, kad povuče više struje.
- Grafička? I ona radi dobro čak i kad se oznoji, ne verujem da je do nje.
- Kablovi? Prilikom montiranja ubacio sam i nove SATA kabliće, samo je jedan stari hard ostao sa starim kablom.
- Softver? Ali koji, jedva da imam ponešto na sistemu.

Ništa nije klokovano, niti čeprkano po BIOS-u, sve je na fabričkim vrednostima. Samo je za RAM uključen XMP i odmah je poterao na 3000.
Nisam mnogo merio, ali rekao bih da su temperature sasvim dobre. Uostalom, jedno zamrzavanje se desilo neposredno po podizanju sistema, nije tad bilo vremena da se išta pregreje.

Hvala svima koji odvoje vremena da sve ovo pročitaju i da daju neki predlog.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2019, 18:14   #2
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Kreni prvo od tih novih sata kablova. Itekako oni znaju da zezaju ponekad. Probaj neki drugi sata kabl da staviš umesto ovog što ti povezuje sistemski SSD sa matičnom pločom.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DaniloNS na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 18:25   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

otkači sve nepotrebno znači ostavi samo ssd, memoriju, grafičku, procesor pa vidi dal zeza ako zeza spusti malo memorije... pogledaj i voltaže koje su procesoru i memoriji..
flashuj noviji bios...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku water wizard na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 19:11   #4
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ako imaš opciju integrisane grafike, probaj bez te kartice
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Bryan Fury na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 17.9.2019, 19:25   #5
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

nema ryzen bez G integrisanu grafičku
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.9.2019, 22:41   #6
analayzer
Starosedelac
 
Član od: 2.6.2008.
Lokacija: Vršac
Poruke: 1.752
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 311 puta na 294 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Može biti i do kompatibilnosti sa radnom memorijom. Probaj digni sistem sa nekim live linuxom Mint pa pusti videe sa YT kopiraj podatke tako ćeš videti da li je do memorije i eliminišeš hard diskove započetak. Možeš da digneš sistem i sa Strelec on je na bazi Windowsa pa ćeš opet dobiti neke smernice kuda dalje.....
analayzer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku analayzer na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 18.9.2019, 11:36   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Bukvalno može da bude bilo šta. Otkači sve (bukvalno sve uključujući i periferije) da ti pored matične, CPU, RAM i GPU ostane samo SSD, monitor, miš i tastatura.

Onda vidi da li zabada, ako zabada kreni od SATA kablova i naponskog kabla (naravno isključi pa uključi ponovo sve kablove na ploču uključujući one iz napajanja) pa probaj sa drugom RAM memorijom pa probaj sa drugim napajanjem pa sa drugim GPU. Ako nije ništa od toga onda je matična.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
star-duster (18.9.2019)
Stara 18.9.2019, 17:51   #8
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Hvala svima na odgovorima.

Evo šta se dešavalo od juče.
Popodne je žena uključila komp i odmah Chrome pa na neki sajt, otvorila se strana, ali se ukočio kursor i posle nekoliko sekundi pojavio se plav ekran sa porukom "Your PC ran into a problem and needs to restart. We're just collecting some error info, and then we'll restart for you" i dugo je stajao na 0% complete, pa sam ga restartovao na dugme.

Sinoć sam odradio tri prolaza MemTest86 (skoro tri sata) i nije pronašao nikakve greške. Mislim da ovo otpisuje RAM kao krivca.

HWinfo očitava normalne napone, tj. ako znam gde da gledam. Ne variraju mnogo u idle i pod opterećenjem.

U Event Vieweru sam nalazio neke greške i svaka greška koja se odnosila na disk bila je u vezi sa diskom 0, a na toj poziciji mi je bio WD Green 2TB (inače najmanje star drajv u kućištu). HDsentinel za njega vidi health na 100, a performanse na 96 zbog grešaka u komunikaciji sa njim.

Danas oko podneva sam imao dva kočenja, jednom po pokretanju brauzera, a jednom dok je išao neki FHD klip sa YT preko celog ekrana.

Nakon toga sam se bavio zamenom SATA kabla na disku gde su javljane greške, ubadanjem u druge SATA konektore, kao i menjanjem konektora za napajanje na HDD i SSD.
Win 10 je apdejtovan (već bio, prijavljuje da nema novih nadogradnji), a nadogradio sam i Radeon paket, tj. drajver itd.

Posle toga nije bilo kočenja, ostavio sam sistem da radi par sati, kopirao veću količinu fajlova sa jednog HDD-a na drugi, a otvarao istovremeno tri brauzera sa većim brojem tabova u svakom. Poslednjih sat i po je išao full screen nekog klipa sa YT, u 4K rezoluciji. Sve je radilo odlično.

Ne verujem da je problem sasvim rešen, ali trenutno radi stabilno kako treba, već nekolio sati. Javljam kasnije kako se ponaša.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2019, 18:07   #9
DaniloNS
Veteran
 
Član od: 29.6.2016.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 858
Zahvalnice: 92
Zahvaljeno 196 puta na 168 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Prolaz Mem Testa ne otpisuje ram kao krivca. Kod mene je pre dve godine sve išlo glatko u tom Mem Testu, ali se ipak ispostavilo da jedan ram nije bio ispravan, čak su mi i usvojili garanciju ovi iz Win Win-a.

Svaki ram štapić samostalno, ubodi u matičnu ploču, tako da uvek u sistemu imaš samo jedan ram štapić uboden u ploču. Ako ti neki od štapića pravi problem to ćeš znati veoma brzo, posle par minuta od podizanja sistema.

Ali ipak se nadam da si rešio problem i da je sve bilo samo do sata kablova.
DaniloNS je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.9.2019, 18:18   #10
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

prati te greške u komunikaciji da li se povećavaju i da li ti se i dalje resetuje komp..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2019, 1:07   #11
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Deluje kao HDD ili SATA kabl.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2019, 16:39   #12
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Evo ga, desilo se ponovo. Računar je radio možda samo oko pola sata, a na njemu nisam radio ništa zahtevno - otvoren samo Brave browser, svirao je Deezer u pozadini, možda još jedan-dva taba bila otvorena. Gledao sam neke oglase na kupujemprodajem i skrolovao po njima.
Odjednom je zvuk ušao u loop, tj. ponavljanje dela sekunde pesme, istovremeno se i kursor ukočio i nakon nekoliko sekundi ekran je postao crn, zvuk je nestao i kompjuter je bio ukočen. Nije se resetovao, niti sasvim ugasio, nastavili su da rade ventovi. Kao što se i ranije dešavalo.

Stvarno mi nije jasno šta se dešava. Sinoć sam ga mučio kopiranjem veće količine fajlova, i velikih i malih, ostavljanjem da radi 4K snimak, ma sve je išlo bez problema. A danas pukne dok samo surfujem netom.

U Event Vieweru se vide neke greške koje su se desile nekoliko minuta pre krašovanja, a vidi se i posle reboota da prijavljuje da PC nije bio pravilno isključen. Ali baš u trenutku kočenja (što je bilo u 16:13, eventualno 16:14 - pogledao sam), u tom periodu od 2-3 minuta gore-dole nema nikakvih zabeleženih grešaka.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2019, 16:45   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

za početak otkači taj hard da njega eliminišemo
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2019, 20:32   #14
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Ovo liči na problem sa hardom, definitivno. Otkači ga i koristi komp tako. Može i SSD da bude samo manje verovatno.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.9.2019, 20:50   #15
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom

Sad primećujem da je SATA konektor na SSD pomalo raskliman. Koji god kablić da ubacim, on je labavo povezan, vadi se lako bez da se klikne onaj metalni deo. Isti kablovi na hardovima stoje dobro povezani.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2019, 9:11   #16
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Da se ne radujem prerano, ali deluje da sam našao krivca.
Reklo bi se da jeste problem sa labavim konektorom na SSD. Verovatno od vibracija kućišta kablić počne da ispada iz konektora i sledi smrz. Izvlačio se takoreći bez da se povuče, samo dodirneš i on krene.

Zato sam preksinoć fiksirao (koliko god mogu) kabal tako što sam ubacio iznad i ispod konektora po parče isečeno od neke stare platne kartice. Bar privremeno, za svrhu testiranja, kabal je pričvršćen i ne stoji labavo kao ranije.
Epilog je da juče nije bilo nijednog smrzavanja, tokom raznolikog korišćenja, tokom celog popodneva i večeri. Od jutros takođe sve radi bez greške. Evo prebacujem nekih 20-ak GB slika sa harda na spoljni HDD. Istovremeno ovo kucam i nema problema. Ranije su takve situacije dovodile do zamrzavanja sistema.

Videćemo, deluje da je problem pronađen. Ako jeste to u pitanju, to je i najbezbolnije rešenje. SSD-ovi su baš pojefitnili, taman ću da se opružim za neki većeg kapaciteta (ovaj trenutni je od svega 90 GB).


EDIT: Imao sam malopre jedno zamrzavanje. I pored uglavljene plastike, opet je konektor malo ispao. Promenio sam kabal, isprobao ih nekoliko i našao neki stari (bez štipaljke) koji se najčvršće hvata. Jedino kod njega se osteti blagi klik. Ostali samo kliznu.

Otkačio sam SSD od onog mounting bracketa (za 2.5" diskove da se stave u 3.5" slotove) i povezao taj stari kablić. Trenutno je SSD nezašrafljen i samo spušten na dno otvorenog kućišta.

Poslednja ispravka: star-duster (21.9.2019 u 10:27)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.9.2019, 11:07   #17
SlobaL
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 16.2.2011.
Poruke: 2.712
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 813 puta na 699 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Mislim da je taj Mushkin Chronos ispustio dušu. Imao sa identičan SSD koji je od prvog dana pravio identične probleme kao na tvojoj mašini. Uglavnom zamrzavanje i poneki BSOD. Svi dijagnostički prograni naravno ništa nisu prijavljivali. Reklamiran nakon 3 dana, odmah mi dali drugi model. Išla je neka priča da je ta serija SSD-ova koja je dospela kod nas bila katastrofalna. Ako je preživeo 7 godina, svaka mu čast. Probaj da ga potpuno isključiš sa sistema, instaliraj sistem na HDD i sačekaj par dana pa ćeš videti.
SlobaL je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku SlobaL na korisnoj poruci:
star-duster (21.9.2019)
Stara 21.9.2019, 16:01   #18
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Sećam se tih priča po forumima, da je ta serija Mushkin Chronos falična. Čitao sam neposredno nakon kupovine i pitao se šta li sam kupio, tj. u šta sam se uvalio. Očekivao sam da otkaže mnogo ranije, ali dobro me služio.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.9.2019, 21:31   #19
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

Realno smrdi na HDD/SSD kao što je već rečeno mnogo puta ali pošto je takva priča sa konektorom i mator je... Jasno ti je.

Kupi nov SSD sad su džaba.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.9.2019, 13:47   #20
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Zaledi se (blokira) nadograđen kompjuter

To je to. Kupiću nov SSD. Čak i ako se ispostavi da je nešto drugo bilo problem, dobro će mi doći SSD većeg kapaciteta.

A najverovatnije da jeste on problem (uzevši u obzir staž, klasu uređaja, cenu, pa dobro je odradio svoje). Danas je žena opet koristila Chrome, ništa drugo nije bilo uključeno (dakle hardovi spavaju) i zaledio se komp.
Ređe se dešavaju ova smrzavanja nakon što sam fiksirao konektor trakom (duct tape), ali nije to bilo potpuno niti trajno rešenje.

Postavio sam pitanje o nabavci SSD-a u odgovarajućoj temi.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
blokira, zaledi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Ne mogu da ugasim kompjuter na Visti Robert Operativni sistemi 6 23.5.2008 0:55
Kompjuter se zamrzava na 5-6 sekundi u 3DMaxu xXTryMeXx Kvarovi 18 14.4.2008 23:02
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43
Kompjuter blokira pre instalacije dragomix Slobodni softver 1 3.10.2007 12:46


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com