Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > Cvet kompjutera

Cvet kompjutera Vicevi, slike, sajtovi i ostale „zezalice”...
(POSTOVI SE NE BROJE!)

Pregled rezultata glasanja: A kako vi kazete...
Mikrosoft 77 28,84%
Majkrosoft 190 71,16%
Glasova: 267. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.3.2006, 11:04   #1
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Mikrosoft ili Majkrosoft?!

A kako vi kazete, mikrosoft ili majkrosoft. Ja npr, mikrosoft... Ali svako ima svoje misljenje...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 11:07   #2
Electric
Član
 
Član od: 11.12.2005.
Poruke: 202
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Master Neo kaže:
A kako vi kazete, mikrosoft ili majkrosoft. Ja npr, mikrosoft... Ali svako ima svoje misljenje...
kako kad, uglavnom ih spominjem u psovkama
Electric je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 11:11   #3
Dimo
Starośeđelac
 
Avatar korisnika Dimo
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Nikšić
Poruke: 5.592
Zahvalnice: 410
Zahvaljeno 923 puta na 695 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Dimo Slanje poruke preko Skypea korisniku Dimo
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Majkrosoft je pravilno,ali nas narod po obicaju sve izvrce
Dimo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 11:25   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

U ovom slučaju pravilno je Majkrosoft. Ali recimo DirectX može da se kaže i Direktiks i Dajrektiks (mada ja koristim ovo drugo).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 11:34   #5
FiresnakE
Veteran
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 502
Zahvalnice: 127
Zahvaljeno 80 puta na 51 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku FiresnakE
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Ja ga izgovaram Majkrosoft mada mislim da je najpravilnije po Vuku "Pisi ko' sto govoris a, citaj ko' sto je napisano" znaci = Microsoft je najpravilnije
FiresnakE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 12:46   #6
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Pa Englezi ili Amerikanci ne govore Microsoft, oni tako pišu, već Majkrosoft. Tako i ja govorim.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 18:01   #7
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Pravilno je svakako "majkrosoft", ali se izraz "mikrosoft" nekako odomaćio, a i ja ga koristim, valjda iz navike. Hebi ga, kad možemo mnoge druge stvari da izgovaramo nepravilno, zašto ne bi i to, recimo većina kaže "java" umesto "džava", "delfi" umesto "delfaj", "piton", umesto "pajton", "vizual bejzik" umesto "vižuel bejzik", "ce de" umesto "si di"...itd...itd...itd.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 20:49   #8
Atila
Starosedelac
 
Član od: 5.11.2005.
Lokacija: Београд
Poruke: 2.351
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Atila Slanje poruke preko Skypea korisniku Atila
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Наравно да кажем ''мајкрософт'' по оригиналу као и већину ствари везаних за компјутере које нису преведене на српски.
Као нпр. SLI, ја изговарам ''ес-ел-ај'' иако она водитељка у GAME OVER-у изговара ''сли'', баш ме занима како ви ово изговарате.
Atila je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 20:53   #9
Miloš
Veteran
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Beograd/Herceg-Novi
Poruke: 1.135
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 15 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Miloš Slanje poruke preko Skypea korisniku Miloš
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Atila kaže:
Наравно да кажем ''мајкрософт'' по оригиналу као и већину ствари везаних за компјутере које нису преведене на српски.
Као нпр. SLI, ја изговарам ''ес-ел-ај'' иако она водитељка у GAME OVER-у изговара ''сли'', баш ме занима како ви ово изговарате.
Mani se nekad omakne da kažem SLI, a nekad es-el-aj, ali uglavom slabo upotrebljavam taj izraz. Što se tiče Microsoft-a, ja kažem Majkrosoft.
Miloš je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 22:39   #10
vladale
eat, sleep & blink
 
Član od: 27.10.2005.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 1.685
Zahvalnice: 139
Zahvaljeno 180 puta na 137 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku vladale
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Slična situacija je i sa MTV. Dok ga skoro svi izgovaraju Em-ti-vi, naišao sam na jednu reklamu SBB-a u kojoj spikerka izgovara Em-te-ve.
vladale je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.3.2006, 23:45   #11
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.081
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Marko_L kaže:
zašto ne bi i to, recimo većina kaže "java" umesto "džava", "delfi" umesto "delfaj", "piton", umesto "pajton", "vizual bejzik" umesto "vižuel bejzik", "ce de" umesto "si di"...itd...itd...itd.
Dobro za Javu i Delphi, ali gde si čuo da neko kaže Piton? Svi koje ja znam kažu Pajton...
Za Delphi i Javu je sasvim prirodno da se tako izgovaraju, pošto reč java postoji i na našem jeziku, a proročište u Delfima se tako zove u svim udžbenicima istorije pa tu nema mesta uvođenju izraza iskvarenih engleskim izgovorom. Bejzik i Pajton je drugo, to su novi pojmovi nastali na njihovom govornom području...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 0:15   #12
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Čuo sam i da se izgovara Piton... uostalom ako ideš logikom po Delfiju i Javi, onda je i piton pravilno u našem jeziku, kao i mikrosoft, jer je ime firme sastavljeno od reči mikro i skraćenice za softver, a obe reči takođe odavno postoje u našem jeziku, tako da bi onda i mikrosoft moglo biti pravilno, samo da to nije ime firme koje se po pravilu izgovara u originalu. U svakom slučaju, ovo milionita tema na raznim domaćim forumima u kojoj se govori o našem jeziku u IT-u i uvek se sve svede na isto. Jedni misle da je ovo pravilno, drugi misle da je ono, ovi prema ovom pravilu, oni prema onom pravilu i tako će biti sve dok se ne osnuje nekakvo regulaciono telo za standardizaciju jezika. Pa kada ono kaže, "Jedini pravilni izraz za HD je hard disk, ili "Jedini pravilni izraz je tvrdi disk" onda je to tako. Naravno, ti ne moraš da izgovaraš tako, ali onda ćeš barem znati da ne izgovaraš pravilno. Možemo mi do sutra da pričamo o tome kako je Delfi pravilno jer već postoji u našem izgovoru, a ja ću ti reći da nije zato što je Delfaj ime programskog jezika i treba da se izgovara u originalu. I obojica ćemo biti u pravu, sve dok neko zvanično ne kaže šta je pravilno.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 2:15   #13
bobi
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.11.2005.
Lokacija: Iznad reke, ispod drveća.
Poruke: 3.218
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 329 puta na 180 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Master Neo kaže:
A kako vi kazete, mikrosoft ili majkrosoft. Ja npr, mikrosoft... Ali svako ima svoje misljenje...
A zar je bitno?

Ovde su stvarno pocele najcudnovatije ankete da se prave. Prvo: kako izgovarate SK", pa sad ovo.
Mislim:"What the fuck", ko kako sta izgovara.

Sta posle sledi?
Kako kazete: "Tastaura ili Keyboard; Monitor ili Televizor; Mis ili Pacov"?

I will say no more.
bobi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 2:50   #14
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Marko_L kaže:
Čuo sam i da se izgovara Piton... uostalom ako ideš logikom po Delfiju i Javi, onda je i piton pravilno u našem jeziku, kao i mikrosoft, jer je ime firme sastavljeno od reči mikro i skraćenice za softver, a obe reči takođe odavno postoje u našem jeziku
Vrlo je interesantno da se aristotelovska ili matematicka logika cesto primenjuju na jezicka pitanja, gde svakako nemaju (uvek) mesta. Jezik ima svoja odredjena pravila i, uslovno receno, logiku koji pre svega pocivaju na tradiciji i onome sto je vec prihvaceno. Ja Microsoft izgovaram Majkro... jer je u pitanju (licno) ime korporacije koje, da ima pravde na ovome svetu, ne bi ni bilo , ali to je vec druga prica. Isto vazi za Pajton - jezik je dobio ime po serijalu Monti Pajton koji se, jel' da, i kod nas tako zove pa je nebulozno, pogresno i neobavesteno zvati ga Piton - a da ne pominjemo koje sve konotacije ta rec nosi Isto vazi i za Sekspira koji ne moze biti Sejkspir, Van Goga koji nikada nece biti Fan Hoh, itd. S druge strane, normalno je "ce-de" i "de-ve-de", a ne "si-di" i "di-vi-di" jer su u pitanju skracenice, nema tu nekakvog naseg "iskrivljavanja" pravilnog amerikanskog engleskog (ha!). Izuzetak moze biti "em-ti-vi" jer ta rec/skracenica drugacije procitana gubi svoj smisao, odn. postala je nosilac znacenja u nasem jeziku da svaki drugi izgovor biva smesan... itd. itd.
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 12:14   #15
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Pa upravo o tome pričam prijatelju. Ti si sad naveo nekakva nazovi "pravila" koja to nisu. Nađi mi neku zvaničnu publikaciju koja kaže da je pravilno reći ce-de i de-ve-de. Evo, po nekim mojim pravilima nije pravilno ni jedno ni drugo nego treba ka-de, tj. KD jer kod nas postoji prevod za CD a to je kompakt disk, ne ?
Prema tome, kao što već rekoh možemo mi do sutra da čavrljamo o ovome i kao argumentaciju nudimo neka svoja pravila ili se pozivamo na neka već postojeća pravila u sasvim pogrešnom kontekstu. Ne možeš ti koristiti neko pravilo na ce-de, kada u samom procesu uvođenja ove reči u jezik to nije rađeno ni po kakvim pravilima. Zbog toga imamo situaciju da većina CD izgovara kao ce-de, a DVD kao di-vi-di. Bila je tema već o tome, pa vidi. Znači, jednostavno, niko nije vodio računa o tome kada je IT terminologija ulazila u naš jezik, a sada kada su se neke reči i izgovori utemeljili, neko bi da izmišlja pravila. E pa malo sutra, kako sam navikao tako ću da pričam i zdravo. Ko me ne razume, ne mora ni da priča samnom
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 12:41   #16
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
bobi kaže:
A zar je bitno?

Ovde su stvarno pocele najcudnovatije ankete da se prave. Prvo: kako izgovarate SK", pa sad ovo.
Mislim:"What the fuck", ko kako sta izgovara.

Sta posle sledi?
Kako kazete: "Tastaura ili Keyboard; Monitor ili Televizor; Mis ili Pacov"?

I will say no more.
Izvini jesi li video gde je tema postavljena! CVET KOMPJUTERA DECKO, CVET KOMPJUTERA!!! Na ovom forumu ima preko 2000 clanova i moze bilo ko da odgovori, a ti se pravis pametan pa si nasao da protivurecis i da se bunis,zaista ne razumem, ova tema je ionako postavljena iz zezanja i malo razonode, nisam postavljao temu vama koji se bunite, i samo cekate da se raspravljate na forumu oko nekih gluposti, vec me zanimaju razlicita misljenja onima koji ZELE DA ODGOVORE NA POSTAVLJENO PITANJE, RAZUMESH!!! Chini mi se da si se ti smorio na ovom forumu i nemash vishe gde da budzis postove pa si resio da na glupostima dobijash postove, stvarno te ne razumem! Bash me briga neka me banuju i opominju, ali muka mi je vishe vas na ovom forumu koji samo traze neku kavgu i raspravljanje, mozda ce neki smatrati da je ovo sitnica, ali ovo je kap koja je prelila casu! Hiljadu tema na ovom forumu, a ti si nashao da se bunish oko postavljene teme. Pa niko te ne tera da odgovaras, niti citas, a pogotovo neces moje teme, da ne kazem zlostavljati!
One more thing: bobi, please, say no more!!!
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 13:22   #17
Inuyasha
Starosedelac
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Backa Topola
Poruke: 1.438
Zahvalnice: 176
Zahvaljeno 211 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Inuyasha
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Majkrosoft....sta vise reci, mada neznam ponekad ga izgovorim i kao microsoft...ali jako retko.
Inuyasha je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 13:42   #18
TheProphecy
Član
 
Član od: 14.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 486
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 79 puta na 55 poruka
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Majkrosoft!
TheProphecy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 13:45   #19
deus[awesome]
Član
 
Član od: 2.3.2006.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 126
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 9 puta na 9 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku deus[awesome]
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Majkrosoft!!!
deus[awesome] je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.3.2006, 17:45   #20
brainZ
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: /home/kg/pivara
Poruke: 208
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 6 puta na 4 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku brainZ
Određen forumom Re: Mikrosoft ili Majkrosoft?!

Citat:
Marko_L kaže:
Ti si sad naveo nekakva nazovi "pravila" koja to nisu. Nađi mi neku zvaničnu publikaciju koja kaže da je pravilno reći ce-de i de-ve-de. Evo, po nekim mojim pravilima nije pravilno ni jedno ni drugo nego treba ka-de, tj. KD jer kod nas postoji prevod za CD a to je kompakt disk, ne ?
Sta da ti kazem na ovo? Decko, neke stvari su vec usle u upotrebu, da li 'pravilnim' putem ili ne to je druga prica, ali ako imas slovo C i slovo D jedno pored drugog, onda se ona citaju 'ce' odn. 'de'. I to je to. Nisam ja tu nista izmislio, niti upotrebio u pogresnom kontekstu. A u jezicka pitanja se pomalo razumem jer sam zavrsio engleski jezik i knjizevnost, tako da mi fonetika, morfologija, opsta lingvistika... nisu previse strane.
brainZ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:46.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com