Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Vesti
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Vesti Vesti koje se tiču osnovnih komponenti (procesora, ploča, memorije...)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.5.2009, 21:08   #1
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
Mac clone maker wins legal round against Apple
Psystar can argue Apple abused copyright laws, judge rules
By Gregg Keizer
February 8, 2009 12:00 PM ET

Computerworld - A federal judge last week ruled that Psystar Corp. can continue its countersuit against Apple Inc., giving the Mac clone maker a rare win in its seven-month-old battle with Apple.

He also hinted that if Psystar proves its allegations, others may then be free to sell computers with Mac OS X already installed.

In an order signed on Friday, U.S. District Court Judge William Alsup gave Psystar the go-ahead to amend its lawsuit against Apple. According to Alsup, Psystar may change that countersuit, which originally accused Apple of breaking antitrust laws, to instead ague that Apple has stretched copyright laws by tying the Mac operating system to its hardware.

Alsup had tossed Psystar's antitrust charges in November 2008 but left the door open to a modified complaint. Psystar took advantage of the opportunity and filed a revised lawsuit in mid-December. Apple, however, had hoped to quash Psystar's revision, saying that the Miami-based company "attempts to repackage its dismissed antitrust allegations under the guise of copyright misuse."

On Friday, Alsup said that Psystar could continue to press its once-dismissed case. "Psystar may well have a legitimate interest in establishing misuse [of copyright] independent of Apple's claims against it -- for example, to clarify the risks it confronts by marketing the products at issue in this case or others it may wish to develop," Alsup said in his ruling.
Ceo tekst: http://www.computerworld.com/action/...icleId=9127579

Reakcije ljubitelja Apple operativnog sistema su razlicite http://www.insanelymac.com/forum/ind...owtopic=152555


Nadam se da ce ovo naterati Apple da pocne da prodaj OS X kao zaseban proizvod koji se moze koristiti na bilo kom racunaru. Ali je moguc i potpuno obrnut sled dogadjaja. Apple moze da odluci da napravi svoj OS nacisto nekompatibilnim sa bilo cime sto nije Mac, a onda bye bye Hackintosh

PS: Evo o kojoj kompaniji se radi
http://www.psystar.com/

Poslednja ispravka: Mickie (30.5.2009 u 21:37)
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 2:40   #2
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Hmmmm, vest je straobalno stara, iz Februara. Psystar je prijavio bankrot pre neki dan tako da od svega ovoga nema ništa. Apple izlazi kao pobednik.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 11:36   #3
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Hmmmm, vest je straobalno stara, iz Februara. Psystar je prijavio bankrot pre neki dan tako da od svega ovoga nema ništa. Apple izlazi kao pobednik.
Ja tek posle video datum. I procitao onaj thread do kraja.

Ali kad sa video doslo mi da postavim

Neznam jel to dobro ili lose, sto je Psystar crko? Valjda ce to da saznamo kad izadje Snow Leopard. Ako nece da se instalira, znaci da je lose...
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 16:22   #4
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Pa ni Leopard ne možeš da instaliraš tek tako. Treba ju ti modifikovane "distribucije" iATKOS, iDeneb itd. Ista stvar će biti i sa Snow Leopard-om. Krekovaće ljudi bilo kakav tip zaštite koji Apple ugradi.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.5.2009, 16:35   #5
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Pa ni Leopard ne možeš da instaliraš tek tako. Treba ju ti modifikovane "distribucije" iATKOS, iDeneb itd. Ista stvar će biti i sa Snow Leopard-om. Krekovaće ljudi bilo kakav tip zaštite koji Apple ugradi.
Moze, moze Retail sljaka odlicno, probao sam kod drugara. Samo nemoze kod mene jer nemam SATA DVD RW, a i treba dva harda ako oces jos neki OS jer mora jedan ceo u GPT za OS X. http://www.insanelymac.com/forum/ind...howtopic=86167 evo jedan tutorijal

Ali iDeneb mi je dovoljan za sad.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 22:36   #6
VlaK
Član
 
Član od: 25.3.2007.
Lokacija: Ravangrad
Poruke: 358
Zahvalnice: 41
Zahvaljeno 91 puta na 60 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Nije mi jasna ta politika. Umesto da omoguće što većem krugu ljudi da proba njihov operativni sistem i da ih, možda, privole da kupe original Mac, jer tamo to, zaboga, radi daleko tečnije i brže, oni se iz petnjih žila trude da taj OS radi samo na njihovim licenciranim kompjuterima, kojima je cena daleko od normalne. I kako onda da ja znam da je Mac bolji od Win-a ili Linuxa? Ova dva poslednja mogu da poteram na takoreći digitronskom satu, ali za Mac mi treba komp koje je tačno dizajniran i blagoslovljen, i ima dozvolu od Steve almighty-a da bi poterao taj OS. Pa naravno da ja, kako prosečan korisnik, koji ima platu 350 €, neću to nikada ni pobati, a kamoli kupiti.
VlaK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.6.2009, 23:00   #7
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Pa koliko nešto (površno) znam o tome OS X je baziran na Unix, tako da ako hoćeš besplatni Mac sistem , lepo instaliraj neki Linux OS. A ako hoćeš za multimediju optimizovani Mac, moraš da platiš... nema džabe ni kod babe.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 3:18   #8
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Neće da puste Mac OS X na PC tržište jer bi im to smanjilo prodaju hardvera. Ipak, Apple najviše zarađuje od prodaje hardvera. Svako bi kupio neki jeftini prosečan PC i instalirao Mac OS X na njega umesto da kupi Mac. Tako su valjda proračunali da bi bilo.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 8:41   #9
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
bvitnik kaže: Pregled poruke
Neće da puste Mac OS X na PC tržište jer bi im to smanjilo prodaju hardvera. Ipak, Apple najviše zarađuje od prodaje hardvera. Svako bi kupio neki jeftini prosečan PC i instalirao Mac OS X na njega umesto da kupi Mac. Tako su valjda proračunali da bi bilo.
Ne razumem ovu konstataciju, msm, definitivno bi smanjilo prodaju, ali nije poenta u hardveru nego u OS i pratećem softveru koji ti plaćaš uz Mac. Takav isti hardver koji oni sad prodaju, možeš kupiti za mnogo manje para. Znači, to jednostavno nije tačno. Za tako mali tržišni "share" piratizovanje Mac OSa bi bilo opasno za opstanak te firme i verovatno bi značilo njihov kraj.
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku vlajo na korisnoj poruci:
muki85 (3.6.2009)
Stara 3.6.2009, 11:03   #10
muki85
Starosedelac
 
Član od: 14.1.2007.
Lokacija: Čubura
Poruke: 2.415
Zahvalnice: 862
Zahvaljeno 514 puta na 347 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku muki85
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Da se razumemo, hardware koji se nalazi u Mac računarima, u Srbiji je poznatiji kao hardware za sekretarice. Operativni sistem je ono što Mac odvaja od PC-ja, tako je bilo i tako će i biti. Mada su i Mac korisnici počeli da instaliraju Boot Camp, ako se uopšte tako zove, ako grešim - ispravite me, odrađuju dual boot, i instaliraju Windows da bi mogli da igraju PES, i slične stvari (kao što je uradio moj kolega Andrija).
muki85 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 11:32   #11
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
Ne razumem ovu konstataciju, msm, definitivno bi smanjilo prodaju, ali nije poenta u hardveru nego u OS i pratećem softveru koji ti plaćaš uz Mac. Takav isti hardver koji oni sad prodaju, možeš kupiti za mnogo manje para. Znači, to jednostavno nije tačno. Za tako mali tržišni "share" piratizovanje Mac OSa bi bilo opasno za opstanak te firme i verovatno bi značilo njihov kraj.
Apple najvece pare zaradjuje od iSrvarcica, (iPhone, iPod...) a ne od Mac racunara. Mac racunari sad imaju skoro 10% trzista, ali jedan kiks je dovoljan da se to stroposta dole.Nijedna kompanija nije imala konstantan rast udelsa u trzistu vecno. Zato moraju da smisle nacin da naprave jos neki izvor prihoda, a ulazak u trziste operativnih sistema za PC bi bila zlatna sansa. Naravno pre toga treba da se sloze jos neke kockice, recimo da povecaju ponudu Mac racunara tako da imaju modele sa svim aktuelnim hardverom (AMD CPUs incuded), da im malo srezu cene i povecaju performanse kako nebi opala prodaja hardvera kada OS X bude otvoren za svakoga. I da uloze u igracku industriju kako bi bilo vise igara za Mac OS.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 16:56   #12
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

-> vlajo, Apple ne bi mogao da zaradi na Mac OS X-u koliko i Microsoft na Windows-u čak i da ma udeo koliki ima Windows. Prva stvar je što je Mac OS X jeftiniji. Dobrim delom je baziran na open source softveru, što ne mogu da naplate. Još neki programi su takođe bazirani na oss - Safari npr. Druga stvar je što bi morali da počnu naplaćivati gomile royalty stvari što je opet teško jer malo tehnologija su sami razvili. Microsoft najmanje para zarađuje od prodaje samog Windows-a. Mnogo više zarađuje od naplate patenata, royalty-ja, podrške i gomile drugih gluposti kojih Apple ne bi mogao da naplati u tolikoj meri. Postoji takođe i mogućnost da ih nekakav dogovor sa Microsoft-om obavezuje da ne plasiraju svoj OS na PC tržište - tipa, Microsoft će nastaviti da razvija Office, WMP, i IE za Mac, pod uslovom da Apple ne zalazi na tržište OS-a. S obzirom da Apple dobija sve veći udeo na tržištu i poslovni model im donosi sve veći profit, pitanje je zašto ga menjati? Stvarno je pitanje da li bi plasiranje Mac OS-a na PC tržište povećalo njihove prihode ili ih uništilo. Ova politika ih je izvukla iz čabra onda kada im je bilo najteže. Piraterija im nije problem. Mac OS se i onake ne može tek tako instalirati na PC i da radi odmah. Ipak je potrebno malo više znanja. A koliko ljudi ima takvo znanje. Prosečan korisnik se sigurno ne bi mogao izboriti s instalacijom Mac OS X-a na PC a oni koji mogu i nisu neki veliki činilac.
S druge strane, možda čekaju i dobar trenutak da plasiraju Mac OS X na PC tržište i da vredno rade na tome.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 17:16   #13
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

To sto koriste Open Souce nikako nije mana nego prednost. To znaci brzi razvoj sofrvera sa malo ulaganja, dok sa druge strane M$ mora da plati za svaku liniju koda koju njegovi programeri napisu. Takozvani Man-hour. Dakle, Apple bi imao manje prihode, ali i visestruko manje rashode.

A ima i jedna vrlo bitna stvar. Mogu da naplate Open Source softver, i vec ga naplacuju. Zato sto ne koriste softver pod GPL-om, nego onaj pod BSD style licencom, koja je manje restriktivna i koja ne garantuje ostanak slobode softvera. Pa OS X je fork FreeBSD-a i nema ga u besplatnoj verzije, barem ne legalno. Jedan OS X Retail disk kosta oko 90$, ali to nije licenca za ceo OS, nego upgrade. Tehnicki, moze da kupis Leopard samo ako vec imas Tiger, a Tiger ako vec imas Panther i tako redom. A pravu licencu dobijas uz Mac, i nezna se kolika je, ona je negde u onoj razlici izmedju realne cene hardvera i one ogromne cene koliko kosta Mac racunar.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 20:35   #14
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

BSD licenca dozvoljava upotrebu koda pod ovom licencom u komercijalnom softveru ali to ne znači da možeš taj isti kod da naplatiš. U tom slučaju bih ja mogao da uzmem kod FreeBSD-a i da ga bez značajnih modifikacija prepakujem, dam zvučno ime i prodam. Takođe, pod BSD licencom je samo kod od FreeBSD-a, kernel dakle, WebKit koji koriste u Safari-u nije pod BSD licencom, tj. ne u celini. Besplatan deo Mac OS X-a može legalno i besplatno da se nabavi. Poznat je pod nazivom Darwin OS. Naravno nećeš dobiti ništa od Apple-ovih proprietary stvari - Aqua, CoreAudio, CoreVideo, Core... i ništa od programa koji inače dolaze uz Mac OS X. Mac OS X košta $129 na Apple Store-u i to je cena celog OS-a.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 22:23   #15
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Ja zaboravio na Darwin-a... pa da to si u pravu. A ono za licence sam cuo na Insanely Mac forumu, kazu da je 90$ za vlasnike Mac racunara. Sve jedno, ja mislim da Apple ima penal da srusi MS monopol zboog ovoga sto rekoh
Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
To sto koriste Open Souce nikako nije mana nego prednost. To znaci brzi razvoj sofrvera sa malo ulaganja, dok sa druge strane M$ mora da plati za svaku liniju koda koju njegovi programeri napisu. Takozvani Man-hour. Dakle, Apple bi imao manje prihode, ali i visestruko manje rashode.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 22:33   #16
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
To sto koriste Open Souce nikako nije mana nego prednost. To znaci brzi razvoj sofrvera sa malo ulaganja, dok sa druge strane M$ mora da plati za svaku liniju koda koju njegovi programeri napisu. Takozvani Man-hour. Dakle, Apple bi imao manje prihode, ali i visestruko manje rashode.
To sve stoji. Ovakav način razvoja je više fer i prema korisnicima a takođe i onemogućava monopol nad tehnologijom. Nije da ja branim Apple i njihove postupke. I ja bih lično i više nego voleo da vidim Mac OS X na PC-u, ali pokušavam da nađem razlog zašto se Apple nije opredelio da ga plasira. Mogu da se kladim da imaju neki matori ugovor sa Microsoft-om koji ih sprečava i samo čekaju da on istekne. Doduše, trebaće im debela podrška od proizvođača hardvera koji će da napišu drajvere za svoj hardver kao i od game developer-a koji će da prave portabilne igre, ako hoće da ugroze Microsoft.

Poslednja ispravka: bvitnik (4.6.2009 u 4:09)
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.6.2009, 22:51   #17
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

@ bvitnik
Ispade da od Linux/Unix varijante nema para ni za lek, a slučajno znam da pojedine programerske firme umlatiše kintu pisanjem programa i uslužnog softvera za te OS varijante (konkretno znam za Nemačku, gde državna administracija i ustanove koriste kako Linux, tako Unix servere).
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.6.2009, 0:33   #18
bvitnik
Starosedelac
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Pančevo
Poruke: 1.303
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 438 puta na 328 poruka
Određen forumom Re: Mac clone maker wins legal round against Apple

Citat:
vlajo kaže: Pregled poruke
@ bvitnik
Ispade da od Linux/Unix varijante nema para ni za lek, a slučajno znam da pojedine programerske firme umlatiše kintu pisanjem programa i uslužnog softvera za te OS varijante (konkretno znam za Nemačku, gde državna administracija i ustanove koriste kako Linux, tako Unix servere).
Niko nije rekao da ne možeš da praviš komercijalni program za Linux. Niko te ne ograničava da naplatiš svoj kod. Ono što ne smeš je da iskoristiš tuđi kod koji si besplatno dobio i da ga onda naplatiš. Možda si dobio pogrešan utisak da svaki program koji se napravi za Linux, treba da bude besplatan. To nije tačno. To važi za programe koji u sebi koriste već gotov tuđi kod pod GPL licencom. Ako napišeš svoj program, bez korišćenja tuđih stvari, a niko te ne tera da ih koristiš, naravno da možeš i smeš da naplatiš svoj rad. Znači, ne važi da program koji napišeš za Linux, automatski koristi stvari pod GPL licencom.
bvitnik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:40.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com