Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Foto i audio/video

ŠDK - Foto i audio/video Saveti u vezi sa kupovinom fotoaparata, Televizora, MP3 i DVD/DivX plejera...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.10.2016, 11:21   #21
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Ne otvaram novu temu jer se ovde već piše o klasi televizora koja me interesuje, mada imam još neka konkretna pitanja.

Ovo su moji prohtevi i mogućnosti:
1) TV dijagonale 40-43" (40 baš ako mora, bolje 42-43);
2) budžet oko 350 evra (a gde je 350, tu je i 400 - ali stvarno ne bih išao preko toga);
3) namena prvenstveno gledanje televizije (digitalna kablovska, uglavnom SD, tek ponešto HD);
- gledanje sadržaja sa kompjutera, uglavnom HD i FHD serije i filmovi, YT;
- povremeni konzolni gejming (igram singl plejer igre, ne treba mi neki prebrzi odziv ekrana za kompetitivni onlajn gejming).

Ono šta mi ne treba:
1) 3D - baš mi ne treba;
2) Smart - može, ali nije neophodan, TV će biti povezan na računar i PS4;
3) 4K - nit' ga ima za te pare, nit' mi treba.


Držao bih se LG brenda jer mi deluje kao najbolji odnos kvaliteta, cene i pouzdanosti. Uostalom, već 5 godina svakodnevno koristim LG 32LK450 i služi me kao prvog dana.
Dakle, još pre 5 godina sam poslednji put kupovao TV (koji čak i nije LED nego stari LCD sa (valjda) CCFL pozadinskim osvetljenjem), u međuvremenu nisam previše detaljno pratio TV novotarije i sada pokušavam da se što bolje informišem pre kupovine.

Evo i pitanja (tj. mojih dilema):
1) Direct LED ili Edge LED? Nije mi potrebno pojašnjenje kako funkcionišu, to sam proučio. Potrebni su mi vaši subjektivni stavovi o tome koja vam se tehnologija više sviđa.
2) IPS ili VA paneli? Takođe znam osnove funkcionisanja ovih tehnologija, ali bih da čujem vaša mišljenja.
3) Nešto treće na šta biste mi skrenuli pažnju ako mnogo utiče na kvalitet slike (npr. refresh rate - mada nema mnogo izbora u mojoj cenovnoj kategoriji).

Modeli o kojima razmišljam su:
43LH541V (IPS, Egde LED) http://www.displayspecifications.com/en/model/1377545
43LH560V (IPS, Egde LED) http://www.displayspecifications.com/en/model/6f7679e
43LH570V (IPS, Direct LED) http://www.displayspecifications.com/en/model/f03d537
43LH590V (VA, Direct LED) http://www.displayspecifications.com/en/model/2763532
Linkove sam stavio jer su tamo veoma detaljne specifikacije svih modela. Imamo različite kombinacije panela i osvetljenja. Šta izabrati?
Razlike u ceni nije presudna. Nabavka najverovatnije preko KP.

Naravno da dolaze u opticaj i drugi modeli, a i drugi proizvođači.
Iskreno, razmišljao sam čak i o Tesli od cca 35k dinara. Znam, znam, poznata mi je priča sa takvim "brendovima" i njihovim poreklom. Svakako su za izbegavanje noname kinezi sa domaćim nalepnicama, ali sam baš prijatno bio iznenađen kvalitetom displeja Tesle koju sam gledao u prodavnici. Plus što ima 3 godine garancije u zvaničnoj domaćoj prodavnici. Ne verujem da ću da se odlučim za takvu varijantu, ali samo "naglas" razmišljam.

Hvala!

Poslednja ispravka: star-duster (30.10.2016 u 11:38)
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2016, 23:18   #22
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Moj stav povodom pitanja 1 i 2:

1. Direct LED je bolji, u proseku mnogo ravnomernije osvetljenje, nema onih svetlijih oblaka. Kod Edge varijante imaš mnogo veće šanse da ti zapadne nešto ovako. A kako TV stari to čak ume i da se pogoršava.

2. VA je moj favorit jer meni lično baš mnogo znači lepa duboka crna boja, koja daje kontrast i dubinu slici i u tamnim filmskim scenama dozvoljava da se vide detalji koje IPS prosto proguta.

U skladu sa tim, sebi bih lično uzeo 43LH590V.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
besantesteras (1.5.2017), star-duster (31.10.2016)
Stara 31.10.2016, 10:49   #23
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Hvala na odgovoru i na savetima. Tako nekako sam i ja rezonovao, da je najbolja kombinacija VA+DLED.
Razmisliću još malo, ne žurim previše i hoću da proverim sve potencijalne opcije za kupovinu.
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 16:02   #24
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Sta mislite jel dobar ovaj TV za tu cenu SAMSUNG UE40K5502?

Smart je, fullHD, 40inch-a LED iz nove serije za 2016, VA panel i kosta 60k.

Tj vidim aibo da si spomenuo LG 43LH590V koji je oko 54k, pa sta mislis jel vredi samsung u odnosu na taj LG ?
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 16:50   #25
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Oba imaju VA, direct led i osnovno osvežavanje od 50Hz iako se gađaju nekim svojim izmišljenim brojkama. I LG i Samsung itekako znaju da naprave dobru obradu slike itd.

Tj. više sličnosti nego razlika. Ja tradicionalno nisam nikada uzimao LG u obzir samo zbog IPS panela, ali u ovom slučaju kada je VA u pitanju, 3" veća dijagonala i još jeftiniji mislim da je možda LG bolji izbor.

Nisam sad ulazio u sve detalje, koliko koji ulaza ima, da li neki od njih ima neku posebnu opciju koja baš vama treba itd.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 17:43   #26
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Ma dobro, manje je bitno to za ulaze, samsung ima za po jedan vise hdmi i usb. Ali recimo kod LG je proc dualCore a kod samsunga Quad. Sad pretpostavljam da ni to nije neka razlika sto se tice tih smart funkcija?

10W zvucnik na LG a samsung ima 20W, mada ko ce da ih slusa na njihove zvucnike Valjda nije LG tih...

Uglavnom, glavno prednost LG-a je veca dijagonala, pa mozda ipak bude taj tv.

I jedan komentar sto sam nasao za lg

Citat:
As the title says, this machine is hardly beatable in quality and features for such a low cost. The issue is the lack of analog audio output, not even a simple headphone jack. Since affordable LED TV's are not usually brilliant in sound response, this is a clear drawback, because if you wish to improve the listening experience (almost mandatory) you must rely on digital-capable external devices.
Samo sto ne mogu da provalim da li samsung nema isto.

Poslednja ispravka: Iceman_37 (11.11.2016 u 17:53)
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 17:51   #27
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Citat:
Iceman_37 kaže: Pregled poruke
Sta mislite jel dobar ovaj TV za tu cenu SAMSUNG UE40K5502?

Smart je, fullHD, 40inch-a LED iz nove serije za 2016, VA panel i kosta 60k.

Tj vidim aibo da si spomenuo LG 43LH590V koji je oko 54k, pa sta mislis jel vredi samsung u odnosu na taj LG ?
I ja sam pre nekih nedelju dana bio u dilemi koji TV od 32" da uzmem za radnu sobu i na kraju pazario UE32K5502. Evo brzog preseka prednosti i potencijalnih nedostataka TV-a.

Pozitivno

1) Izuzetno kvalitetna slika sa odličnim uglovima vidljivosti. Radno mesto mi se nalazi pod uglom od otprilike 70 stepeni u odnosu na normalu TV-a i slika je i dalje odlična kad kod se okrenem da pogledam u TV. Naravno, vidljivost ne može da se poredi sa modelima od 100Kdin+ ali ja koji poslovično uvek tražim dlaku u jajetu sam prezadovoljan. Kristalno jasan prikaz slike neću preterano da komentarišem, pre svega kada je izvor dobrog HD kvaliteta. Zasićenost boja je možda nešto veća ali se taj problem veoma lako rešava prebacivanjem sa dinamičkog kolornog profila na standardni.

2) Odlično i veoma stabilno postolje. Kod TV-a se uvek plašim prevrtanja zbog loše dizajniranih postolja ali kod ovog modela, kao i Samsunga uopšte, prosto moram da pohvalim kako je taj deo posla odrađen. Postolje se sastoji iz dve komponente koje se nakon spajanja ubacuju u specijalno predviđen slot i ušrafljuju sa četiri veoma jaka šrafa. Par puta sam bukvalno namerno pokušao da oborim TV ali se zbog odlično proračunatog težišta i postolja u obliku X TV nije ni mrdnuo

3) TizenOS koji dolazi uz 2015/2016 serije Samsung TV-a (uključuje 5502 seriju) je fenomenalan. Na daljincu postoji Home dugme koje bukvalno vodi do svih zamislivih opcija TV-a. Što je najbolje Sasmung TV aplikacije tipa Netflix, PLEX itd. mogu recimo da ostavljaju bookmarke za materijal koji se gleda itd. Samo ova funkcija meni lično vredi para datih za TV. Sada recimo ne mogu da se nateram da koristim matori UE48H6400 iz 2015. koji imam u dnevnoj sobi.

4) Priključci. Apsolutno mi nikada neće biti jasno zašto proizvođači škrtare sa priključcima. LG modeli iz iste cenovne kategorije recimo dolaze sa maksimalno jednim USB i dva HDMI slota! Znači ako iskoristim taj USB slot za recimo eksterni DVR HDD TV više nema priključka za USB. Ili još gore, ako na LG priključim HDMI sa satelitskog risivera i HDMI sa RPi-ja na kojem se vrti neki softver ja nemam više priključaka za bilo šta drugo. To je bio još jedna od razloga zbog kojih sam se odlučio za Samsung.

5) TV dolazi sa ugrađenom podrškom za Bluetooth audio. To u praksi znači da nabavkom nekih Bluetooth sluški (da, Sony MDR-1ABT gledam u tebe ) gledanje TV-a može da se pretvori u fenomenalno iskustvo.

Negativno

1) Za sada jedina, uslovno rečeno, negativna stavka TV-a je to što nema podršku za Miracast. Meni lično to i ne predstavlja veliki problem ali ako neko želi da recimo bežično emituje sliku sa svog PC-a na TV onda bi trebalo unapred da zna ovo.

I na kraju pomenuću nešto što je meni lično veoma bitno kod nabavke elektronike, posebno TV-a - garancija i kompetentnost zvaničnih predstavnika/servisa. Biću odmah iskren, nemam apsolutno nikakvog iskustva sa zvaničnim servisima LG-a u Srbiji niti iskreno znam koji su. Međuitim, sa zvaničnim servisima Samsunga, posebno N*po system-om iz Beograda, sam imao apsolutno fenomenalno iskustvo svaki put kada se desio kvar. Recimo, kada sam pazario UE48H6400 posle dva meseca je otišao ekran (famozna vertikalna linija) što je prosto rizik koji dolazi uz kupovinu svakog novog TV-a danas. Servis je poslao kurira o njihovom trošku, TV je pokupljen i za sedam dana je ponovo bio na mom kućnom pragu, popravljen.

Dakle, pored nekih prednosti koje lično smatram objektivnim prednostima Samsunga u odnosu na LG (stabilnost postolja, broj priključaka, operativni sistem) servis smatram izuzetno bitnom prelomnom tačkom zbog koje se ja lično uvek opredeljujem za Samsung TV.

I da, za kraj par slika. Žurio sam zato što nisam imao mnogo vremena ali eto čisto da post bude kompletan.



Citat:
Iceman_37 kaže: Pregled poruke
Samo sto ne mogu da provalim da li samsung nema isto.
Samsung isto nema audio 3,5mm izlaz. Jedini izlazi za zvuk su interni zvučnici, koji su sasvim solidni (naravno ne nude duboki bass i sl.), bluetooth slušalice i optički priključak za eksteri risiver.

Poslednja ispravka: Neutrino (11.11.2016 u 18:16)
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
besantesteras (1.5.2017), Iceman_37 (11.11.2016), Urosito (11.12.2016)
Stara 11.11.2016, 18:15   #28
Iceman_37
Starosedelac
 
Član od: 2.8.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.775
Zahvalnice: 511
Zahvaljeno 931 puta na 530 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Hvala ti na opsirnoj recenziji. Definitivno ce biti tesko odluciti, posto sam nasao LG 43lh6047 koji isto ima ulaza usb/hdmi koliko i samsung i jos audio 3.5mm sa 43inch-a dijagonalom za oko ~410e. Ne znam vise
Iceman_37 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2016, 18:24   #29
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Pa šta znam, audio jack od 3,5mm se već odavno istrebljuje na uređajima novijih generacija. S druge strane ako ćeš TV gledati sa nešto veće daljine onda ti je svaki inč dobro dobrodošao mada onda cela priča oko razvlačenja audio kabla za slušalice postaje veliki smor.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.11.2016, 23:38   #30
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Realno taj izlaz od 3.5" na TV-ima i ne vredi baš puno jer mu je kvalitet jako tanak. Evo ja na svom 40H6400 imam 3.5 mm i probao sam tako da prikačim na pojačalo, zvuk je totalno bezveze, ne može da se uporedi sa zvukom sa solidne zvučne karte. Tako da sam odmah batalio taj posao. Nema tu pravog kvaliteta bez korišćenja digitalnih izlaza i onda nekog dobrog risivera ili DAC-a. Ali je zato zvuk sa zvučnika TV-a sasvim fin. Čist, sasvim dovoljno glasan i čak ima i nešto malo basa da da laganu podlogu, što me je prijatno iznenadilo kada sam kupio TV.

@Iceman_37 & star-duster

Šta bi na kraju, da li ste prelomili? Ako jeste bacite utiske za nas radoznale i buduće članove s istim dilemama, share people.
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.11.2016, 13:31   #31
star-duster
Veteran
 
Član od: 18.10.2009.
Poruke: 861
Zahvalnice: 238
Zahvaljeno 254 puta na 157 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Eh, kupovina je odložena na neodređeno vreme. Iskrsli su neki neočekivani troškovi, a i gospođa ne podržava moj plan za kupovinu novog televizora, tako da sam za sada odustao. Zarad mira u kući.
Svakako bih ovde javio svoje utiske da sam kupio, ali...
star-duster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.12.2016, 15:03   #32
Apostrof
Veteran
 
Član od: 27.11.2007.
Lokacija: Segmentum Solar
Poruke: 1.123
Zahvalnice: 351
Zahvaljeno 387 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Apostrof
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Treba i meni preporuka za TV, stvarno se ne razumem. Sluzio bi najvise za Netflix serije i dokumentarce, strimovanje filmova sa kompa, koristim PLEX media server ako ima neko bolje resenje moze i za to preporuka, I mojoj zeni da gleda tenis i kvizove na RTS-u. Trenutno imam 3D LG televizor od 32 inca I stvarno je premali za moju dnevnu sobu, treba mi barem 42. Maksimum koji bi dao je 1000e, ali to je apsolutni maksimum ako moze jeftinije super, bas ne pratim cene i nemam pojma sta mogu da ocekujem.

Jedini zahtev tehnicke prirode je dobar zvuk, vec imam jedan hifi sistem u sobi I ne mogu da ga prebacim da stoji kod TV-a.3D je takodje plus mada ga ja koristim jednom godisnje, ali ta funkcija je od sustinskog znacaja da decurliju od ortaka i familije posadim ispred TV umesto da mi brljaju po kompu ili skacu po glavi, obican TV vise nije dovoljan stimulans danasnjoj mladezi.
Apostrof je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.12.2016, 13:24   #33
Urosito
Član
 
Član od: 30.12.2010.
Poruke: 54
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Televizor 42 inča preporuka

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
I ja sam pre nekih nedelju dana bio u dilemi koji TV od 32" da uzmem za radnu sobu i na kraju pazario UE32K5502. Evo brzog preseka prednosti i potencijalnih nedostataka TV-a.
Druze, uzeo bih novi tv za sobu od 32 inca, pa mi zapao za oko ovaj.

Gde si ga uzeo, koliku garanciju si dobio? 2 godine, standardno?
Dakle, zadovoljan si?

Ja bih ga pre svega koristio za gledanje filmova i igranje sonija.
Recimo, ako bih ga povezao sa USB-om i pustio film u MKV formatu, da li bi bilo problema? Da li bi mogao da cita prevod?

Znaci, u principu mi je najbitniji kvalitet slike i reprodukcija fajlova sa prevodom preko eksternog HD ili flesa.

Izvini sto gnjavim, ali znacilo bi mi da cujem jos neki utisak pre nego sto ga uzmem.

Pored ovog, zapao mi je za oko i LG 32LH590U

Pozdrav
Urosito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Preporuka monitora Bromazepam Grafika 3 10.2.2016 18:05
Preporuka gaming monitora do 200e srksi ŠDK - Grafika 23 20.3.2015 12:45
Preporuka za am2+ hladnjak? Dusan. Overklok 3 24.2.2014 13:23
Preporuka za zvučnike do 50 evra nikola25 ŠDK - Zvuk na računaru 7 22.9.2012 21:29
VIVAX TV 32 inča, ocene? DragonSlayer Video/TV softver 17 3.4.2008 13:11


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:21.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com