Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.6.2009, 12:30   #1
dimacar
Novi član
 
Član od: 18.9.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Problem sa SuSE-om

Ovako...
Instalirao sam Open Suse 11.1...naravno na masini i dalje postoji win xp
Kada upalim racunar dolazi do dela kada treba da odaberem operativni sistem
I taj deo nije onaj standardni kada se instaliraju 2 windowsa(crna pozadina) vec ulazi u neku Suse zelenu pozadinu gde je prva opcija Suse ima jos nesto i win xp...ako nista ne odaberem posle odredjenog vremena sam ulazi u Suse
Ja hocu da odmah ulazi u xp a da linux bude alternativa...KAKO???

Hvala unapred...
dimacar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 13:39   #2
Salito
Član
 
Član od: 8.10.2007.
Lokacija: Leskovac
Poruke: 309
Zahvalnice: 115
Zahvaljeno 30 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

The easiest way to configure Grub is to use YaST2. Start the YaST2 Control Center and go to
  • System -->
  • Bootloader configuration
ovo je sa opensuse sajta, ja ne koristim suse
Salito je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 15:12   #3
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Tako je samo promeni redosled pomoću strelica gore/dole i odredi koji je default (set as default)
Da bi izbegao odbrojavanje u grub-u ja uradim sledeće:
su -
gedit /etc/boot/grub/menu.lst i
pretvorim red sa komandom timeout u komentar :
(na početku reda timeout 8 dodam #) pa izgleda ovako:
#timeout 8
Možda je kod tebe neki drugi broj ne 8
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 22:05   #4
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Citat:
dare023 kaže: Pregled poruke
Da bi izbegao odbrojavanje u grub-u ja uradim sledeće:
su -
gedit /etc/boot/grub/menu.lst i
pretvorim red sa komandom timeout u komentar :
(na početku reda timeout 8 dodam #) pa izgleda ovako:
#timeout 8
Možda je kod tebe neki drugi broj ne 8
Jes', da izbegneš odbrojavanje, a onda nikako da ne možeš da uđeš u linux, nego samo u Windows Po potrebi može da se smanji odbrovajanje, ali valja da se smanji na manje od, recimo, 3 sekunde.

Inače, ne objasniste čoveku šta je to Grub. Grub je tzv. boot loader, dakle program koji se pri startu računara prvo iščita sa diska i zatim on startuje operativni sistem. Sličan program ima i na Windowsu, ali pošto većina nas ne drži više od jednog operativnog sistema na kompjuteru, njega nikad niko i ne vidi. Njegov meni je u ovom slučaju zelene boje jer su to tako namestili ljudi iz SUSE-a, ali može da bude boje po želji, sa nekom sličicom, strogo monohromatski i slično.

U ovom slučaju Grub je preuzeo posao učitavanja operativnog sistema, pa bio to Windows ili Linux - šta izabereš iz menija, to će se učitati. Na način koji su ljudi objasnili, iz SUSE-ovog programa za konfiguraciju sistema zvanog YAST2 može se podesiti Grub tako da mu default bude Windows, da WIndows bude na prvom mestu u meniju... i još štošta.

Kako se dolazi do YAST-a? Pa, kad pokreneš Linux, videćeš da je njegovo grafičko okruženje (ako se ne varam, KDE) prilično nalik Windowsovom desktopu. Čak ima i nešto što liči na Start meni, s leve strane - klikni i otvoriće se meni koji takođe dosta liči na Windowsov, mada je možda natrpaniji. Ispregledaj sve što tu ima (neke od stavki imaju i podmenije) i u jednom od podmenija naći ćeš YAST2 (obrati pažnju na tu dvojku, bitna je). Kad se program startuje, potraži ono što su ti ljudi rekli, izvrši izmene po želji i ne zaboravi da te izmene snimiš! YAST se ponaša pomalo glupo ako ne snimiš izmene i to može da te zbuni i navede na pogrešan zaključak da je sve u redu.

Nadam se da ćeš se snaći uz pomoć naših uputstava. Videćeš da rukovanje Linuxom, bar na ovo nivou (rad sa grafičkim okruženjem iz menija i preko ikona na desktopu) nije nikakav problem. Problemi će se pojaviti kasnije, kad poželiš da malo više naučiš o Linuxu ili kad budeš hteo nešto da čačkaš i prepravljaš Ali dotle ćeš već mnogo naučiti, a ono što ti ne ide slobodno pitaj na ovom forumu.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 22:42   #5
dimacar
Novi član
 
Član od: 18.9.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Hvala na odgovorima...jako kvalitetno objasnjenje!!!
dimacar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.6.2009, 23:24   #6
dimacar
Novi član
 
Član od: 18.9.2008.
Poruke: 17
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Kako da koristim wireless u suse-u?
Da li treba neko posebno podesavanje
Kako da napravim konekciju
dimacar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 0:04   #7
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Zavisi od toga šta imaš. Ako imaš negde napolju montiran akses point i do kompjutera dovodiš običan ethernet mrežni kabl, onda podešavaš samo mrežnu karticu iz YAST-a kao i sve drugo (podešavanje je slično kao u Windowsu). Ako ti je u Windowsu sve namešteno na "auto", moguće je da će ti i u SUSE-u sve odmah proraditi.

Ako pak imaš wireless mrežnu karticu, stvar može da bude komlikovanije, ali i ne mora da bude. Postoji velika verovatnoća da će ti je SUSE prepoznati kao mrežnu karticu, a onda se podešava na sličan način kao što sam ti već rekao, uz možda poneki parametar više (opet napravi paralelu sa Windowsom). Problema u ovom drugom slučaju može biti sa podešavanjem enkripcije i sličnih stvari... a to je nešto što ja već ne bih znao da ti kažem, ali verujem da će se naći neko ko hoće.

Naravno, uvek postoji mogućnost da automatika zataji, a onda moraš malko da se pozabaviš radom u konzoli (ili terminalu), gde se komande kucaju kao u Windowsovom CMD prozoru (obično na desktopu imaš ikonu ili prečicu zvanu Terminal ili slično). Podešavanja sistema na taj način malko su komplikovanija za početnika, ali često se sve može rešiti ako se, pretraživanjem Interneta, naleti na detaljan opis postupka.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.6.2009, 8:01   #8
dare023
Veteran
 
Član od: 30.6.2006.
Lokacija: Bečkerek
Poruke: 722
Zahvalnice: 46
Zahvaljeno 133 puta na 122 poruka
Određen forumom Re: problem sa Suse

Citat:
VojaM kaže: Pregled poruke
Jes', da izbegneš odbrojavanje, a onda nikako da ne možeš da uđeš u linux, nego samo u Windows Po potrebi može da se smanji odbrovajanje, ali valja da se smanji na manje od, recimo, 3 sekunde.
Da mi se ne zameri,ali mi ovo nije jasno.Ja tako radim već odavno jer više volim da grub stane i čeka da ja odlučim...Inače možeš da staviš i 0 pa neće odbrojavati uopšte...
dare023 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nokia e71 i problem sa USB konekcijom PsyDuck Aparati i oprema 5 1.12.2010 15:17
WBR-3408 11g Wireless Broaband Router- Problem sa umrežavanjem Hich Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 19.2.2010 9:42
Problem sa obaranjem sistema Tintoreti Kvarovi 2 5.1.2009 0:48
Problem sa podešavanjima TV i monitora bacacar Grafika 2 3.1.2009 13:06
Problem sa 3DSM 8 - problem sa konjem M.A.G.E 3D radovi 7 29.12.2008 11:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com