Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 14.5.2012, 18:09   #1
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Nokia 603

Već nekoliko dana koristim novu Nokiu 603, koju sam danas konačno prosledio zakonitom vlasniku – bratovljevoj ženi iliti snaji. Telefon je uzet nov za 165€, uz garanciju od godinu dana. Specifikacije telefona su sledeće:

Ekran: 3.5“ IPS LCD, 360 x 640 piksela (~210 ppi)
CPU: 1 GHz (1.3GHz sa najnovijim apdejtom)
Memorija: 2 GB interna (oko 1.5GB slobodno), microSD slot
Kamera: 5MP sa fisknim fokusom
Video: 720p @30fps
OS: Symbian Belle FP1
Veličina: 113.5 x 57.1 x 12.7 mm
Težina: 109g
Ostalo: GPS, NFC, Wi-Fi... http://europe.nokia.com/find-product...specifications
Pakovanje: Slušalice, punjač i USB kabal



Hardver:

Ispod ekrana se nalaze tri hardverska dugmeta smeštena u tanku providnu plastičnu traku, koja je za moj ukus mogla biti malo mekša za pritisak. Na strani talefona su dugme za kameru i dugmići za kontrolu zvuka, koji su takođe tvrđeg karaktera. Od priključaka su tu samo 3.5mm audio i microUSB, koji se koristi kako za podatke tako i za punjenjenje. Telefon lepo leži u ruci i njim se lako barata jednom rukom. Sama izrada je odlična a upotrebljena plastika deluje kvalitetno i čvrsto, nema krckanja, uvijanja i sl. Dizajn neću da komentarišem jer je kao i uvek stvar ukusa. Ja sam kod sebe imao belu verziju ali mi se crna više sviđa. Na belom modelu je zadnja maska glatka i sjajna dok je na crnom matirana. Telefon nisam slikao jer nemam ljudski kameru pri ruci pa je bolje ovako sa neta.

CPU, GPU – telefon je nakon prelaska na Belle FP1 dobio ubrzanja procesora sa 1 na 1.3 GHz, ali moram reći da ja razliku u radu nisam primetio. Ne mogu da iskopam koji se GPU nalazi u telefonu, ali su preinstalirani Angry Birds i Fruit Ninja radili odlično.

Ekran – radi se o LCD-u sa IPS matricom koja pruža odlične boje, dobar kontrast i uglove gledanja. Takođe poseduje vrlo, vrlo visoku osvetljenost koja ide sve do 1000 cd/m2, u realnosti se odlično vidi napolju a unutra sam koristio najniže osvetljenje. Tu je takođe i senzor za automatsko štelovanje osvetljenja koji radi dobro svoj posao, pa vam ekran noću neće isterati oči. Rezolucija 360x640 na ekranu ove veličine pruža dobru oštrinu (210 ppi). Osetljivost na dodir je odlična a kvalitet ekrana je sveukupno na vrlo visokom nivou, kakav ovako jeftini Android telefoni mogu samo da maštaju.

Zvuk – iz zvučnika je korektan i pristojne jačine. Nokia slušalice su one jeftine najobičnije i nema šta da se priča dalje. Sa pristojnim slušalicama zvuk je na solidnom nivou. Npr. detaljniji je od onog koji ima Galaxy Ace ali i dalje nije za audiofile koji ne žale da odvoje po više desetina evra za slušalice (CX300-II je bio očigledni overkill za ovaj telefon).

Kamera – uprkos fiksnom fokusu rezutati su solidnog kvaliteta. Slike izgledaju vrlo dobro kada se pregledaju na telefonu ali i ne toliko dobro na velikom monitoru. Kad već pominjem Galaxy Ace (kao slično zacenjen telefon), dodaću da je njegova kemera ipak na drugom, višem, nivou kvaliteta. Video snimci su 720p sa 30 fps-a, izgledaju pristojno oštro i fluidno, pogotovo dok se gledaju na samom telefonu.



Trajanje baterije nisam jasno definisao jer sam telefon često kačio na komp, gde se on stalno dopunjavao. Ipak, na osnovu potrošnje između punjenja, čini mi se kao da može da izvuče minimum 2 dana umerenog korišćenja.

Poslednja ispravka: Aibo (14.5.2012 u 18:30)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
doctor (15.5.2012), PrO_bOy (18.7.2012), todos (19.7.2012), ZoNi (14.5.2012)
Stara 14.5.2012, 18:10   #2
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Belle OS:

Ovo više nije onaj isti stari Symbian, kockast i spor, Belle ima sve elemente modernog OS-a. Za početak tu je home screen kome mogu da se dodaju i oduzimaju strane, na koje mogu da se postavljaju prečice i widgeti. Svakoj strani se može dodeliti poseban wallpaper, ali se ne može postaviti jedan veliki wallpaper koji će se skrolovati kao na Androidu. Takođe je prisutan i notification bar koji se izvlači sa gornje strane ekrana i poseduje neke korisne prekidače (GPRS, Wi-Fi, Bluetooth i Silent mod).



App drawer tj. meni sa aplikacijama se može pozvati iz komandne linije na ekranu ili na srednje hardversko dugme. Grafički interfejs ovog menija je Harmattan tj. isti kao na N9, podložan je promenama kroz teme (ikonice ali ne i broj kolona na ekranu), a sam raspored pored podrazumevanog može biti prikazan i kao lista. Aplikacije se mogu raspoređivati po želji i grupisati u foldere. Dužim pritiskom na srednje hardversko dugme se poziva Task Manager čiji izgled možete videti na trećoj slici ispod.



Telefon sveukupno radi prilično brzo. Prelazi između homescreenova i kretanje kroz bilo kakve menije je glatko i prijatno, učitavanja se javljaju uglavnom prilikom pokretanja aplikacija i nisu preduga. Multitasking sa već pokrenutim aplikacijama je brz i prijatan.

Softver:

Querty tastatura je čistog i preglednog izgleda, sve osnovne funkcije telefona (imenik...) su logične i lepo organizovane.

Multimedia – galerija je jednostavna ali po meni upravo zato vrlo lepa, a radi vrlo brzo i glatko. Video player poseduje samo bazične komande za manipulisanje, ne pušta mkv fajlove ali su mp4 i flash radili lepo i glatko. Muzički player je ok i funkcionalan ali kao i mnogi drugi nažalost ne poseduje prtraživanje po folderima već se oslanja isključivo na razno sortiranje po mp3 tagovima ili na kreirane playliste. Uključeni su i foto i video editor. Prvi radi odlično i vrlo je upotrebljiv i koristan, dok drugi nisam isprobao.



Office – uključeni su PDF i Office čitač. Čitanje PDF-a na 16:9 ekranu od 3.5 inča i nije baš prijatno iskustvo, pogotovo kada je dokument pun slika kada celo iskustvo postaje vrlo sporo i zamorno. Čitanje teksta u npr. Word formatu se sa druge strane pokazalo kao vrlo prijatno iskustvo sa obzirom na visoku gustinu piksela. Ipak, integrisanom čitaču su nedostajale neke esencijalne opcije za čitanje dužih dokumenata, kao što je odabir strane. Odlična vest je da Belle dobija Microsoft Office koji će verovatno drastično popraviti stvari na ovom polju.



Web – nokijin pretraživač radi ok posao, učitavanje je brzo, skrolovanje i zumiranje strana je glatko. Ipak, postoji jedan čudan glitch prilikom odzumiravanja strane. Tada se ostatak slike, koji se nije video dok je strana bila više zumirana, ne iscrtava sve dok skroz ne završite pinch to zoom. Ovaj efekat, koji se može videti na drugoj slici dole, ne narušava toliko upotrebnu koliko stilsku vrednost. Kod Opere mini se ovo ne javlja, ali ona ne zumira tako glatko i brzo kao integrisani pretraživač.



Navigacija – telefon poseduje Nokia mape koje rade vrlo glatko i brzo. Detaljne mape za sve zemlje se mogu besplatno skinuti sa Nokia Ovi Store-a. Iako su mape nekih drugih zemalja odlične, Srpska je blago rečeno bedna i sastoji se mahom od autoputeva i magistralnih puteva. Kratkim surfovanjem sam došao do podatka da je Nokijin dobavljač mapa detaljno apdejtovao Srpske mape i da je samo pitanje vremena kada će one biti osvežene i u Nokia Store-u. Nadam se da će to biti uskoro jer su ovako neupotrebljive na našem prostotu. Druge navigacione mape koje se možda mogu instalirati na Symbian mi nisu poznate jer se nisam previše udubio u ovu temu.

Igre – preinstalirani su Angry Birds i Fruit Ninja koji baš lepo rade, brzo se učitavaju i rade vrlo glatko. Probao sam još samo neke Zuma like igre i sve je radilo savršeno.

Poslednja ispravka: Aibo (14.5.2012 u 18:36)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
PrO_bOy (18.7.2012), ZoNi (14.5.2012)
Stara 14.5.2012, 18:10   #3
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Zaključak:

Fizički kvaliteti ovog telefona su odlični, pogotovo kada se u obzir uzme cena. Audio-Video doživljaj je potpuno iznad istog na Android uređajima ove cene (bledunjavi ekrani niske reolucije i malog broja piksela, očajan zvuk...), sa izuzetkom kamere koja je OK ali ništa više od toga.
Sa druge srane, Nokia ovi store ima solidan broj aplikacija, ali realno ni približno Android marketu. Koliko god neki zagovarali da Symbian ima sve što vredi a da razliku u broju čine junk aplikacije, to nije baš potpuno tačno. Iako sam većinu željenih stvari našao, neke ipak nisam uspeo. Dok Android market vrvi od e-reader aplikacija, comic book readera, widgeta za sve moguće potrebe...ovde se to često svodi na jednu ili par istaknutih aplikacija, pa ako vam se svide super, jer alternativa nema.

Dakle, vrlo kvalitetan telefon sa puno kvalitetnih osobina, koji bih bez rezerve preporučio raznim drugaricama ili manje IT upućenim poznanicima koji više teže odličnom multimedia telefonu umesto mini kompjuteru. Međutim, ako ste zagriženi softveraš...zašto uopšte čitate opis Symbian telefona.

Poslednja ispravka: Aibo (14.5.2012 u 18:37)
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Aibo na korisnoj poruci:
PrO_bOy (18.7.2012), ZoNi (14.5.2012)
Stara 14.5.2012, 20:39   #4
ZoNi
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2005.
Lokacija: ************
Poruke: 8.655
Zahvalnice: 2.257
Zahvaljeno 1.921 puta na 1.404 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Hvala na opisu, ovaj telefon mi deluje odlično.
ZoNi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.5.2012, 21:06   #5
talenat
Starosedelac
 
Član od: 16.2.2010.
Lokacija: Sremeska Kamenica
Poruke: 2.128
Zahvalnice: 103
Zahvaljeno 354 puta na 278 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

osim kamere fin telefon,uz nedostatke koje si naveo.lep review
talenat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2012, 19:44   #6
NjegovaWisost
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2006.
Poruke: 7.334
Zahvalnice: 860
Zahvaljeno 1.729 puta na 992 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Mada opet, nije se softer puno odmakao od onog 60v5 symbiana, samo je bolji UI, ali i dalje traljav. Ne znam sa kime se oni inate sa ovim sistemom.
NjegovaWisost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2012, 21:38   #7
Aibo
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Aibo
 
Član od: 30.6.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 7.294
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 3.964 puta na 2.386 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Mali update:

Na način na koji ga snaja koristi, baterija drži po 4 do 5 dana. To ukuljučuje umerenu količinu razgovora i poruka, te vrlo malo neta (par minuta dnevno + vremenski widget).
Aibo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.7.2012, 16:59   #8
PrO_bOy
Novi član
 
Član od: 13.4.2010.
Lokacija: Osipaonica
Poruke: 26
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko MSN-a korisniku PrO_bOy Slanje poruke preko Yahooa korisniku PrO_bOy Slanje poruke preko Skypea korisniku PrO_bOy
Određen forumom Re: Nokia 603

Lep review. Imao sam cast da jedno krace vreme koristim ovaj fon i u svemu navedenom se slazem sa aibom!!!!
PrO_bOy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.7.2012, 0:55   #9
Master_Touch
Banned
 
Član od: 19.9.2010.
Poruke: 250
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 27 puta na 16 poruka
Određen forumom Re: Nokia 603

Drzao sam telefon u ruci i nista posebno. Jako jeftino izgleda a to sa androidom je bruka.. ko jos koristi fab ricke operativne sisteme...??? pogotovo na touch screen telefonima!

Dzabe ti 5 mp kamera kad generalno nije dobar. To je moj review.
Master_Touch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
603, belle, nokia, symbian

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Mobilni telefon] Nokia 6120 Classic DukeofSerbia Opisi, recenzije i testovi 38 24.4.2011 19:42
[Symbian] Nokia E73 Partybreaker Aparati i oprema 0 3.6.2010 21:36
Smajliji na s60 3rd 9.1/9.2 telefonima! ZoranM Programi za mobilne telefone 16 23.10.2009 18:29
Nokia - pregrevanje baterija DukeofSerbia Aparati i oprema 0 18.8.2007 18:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 18:51.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com