Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.10.2009, 21:45   #1
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom System restore/backup files

Postojil kakva mogucnost da se nekako spremi jedan system restore point pa da se sacuva za duze vreme i onda da se moze iskoristit na ovaj ili onaj nacin ?

Pokusao sma da snimim sadrzaj iz System Volume Information, i snimim ga na drugu particju. Medutim kada hocu da ga postavim poslije, odbija da prekopira sve fajlove jer su neki fajlovi u upotrebi.

Ako ne to, postojil mogucnost da se pravi system restore point samo onda kada ja zelim da napravi a ne da mi on pravi svako malo. Primera radi, sad sam instalirao novu Operu 10.01 pa je napravio jedan system restore, uninstalirao par prigrama i takodjer napravio par system restore pointa sto mi zatrpa keš za system restore, odnosno, pregazit ce mi onaj system restore koji zelim da sadrzim.
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2009, 22:05   #2
ANGELDEAD
Veteran
 
Član od: 12.12.2008.
Lokacija: Medju milion gamadi
Poruke: 515
Zahvalnice: 186
Zahvaljeno 49 puta na 43 poruka
Određen forumom Re: System restore/backup files

a zasto ti nebi uzeo neki program koji je bas zaduzen za takve stvari (backup files)
kao na primjer Drive image 7 (ja ga koristim i prezadovoljan sam).
ANGELDEAD je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.10.2009, 22:28   #3
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: System restore/backup files

Ako radi kao Acronis True Image ili Ghost, koji pravi sliku cele particije, opnda to ne zelim. Treba mi samo pracenje i cuvanje systema a ne da mi snima celu particiju sa slikama i slicnim. Znam da multimediju trebam drzat na drugoj particiji al, trenutno se i to nalazi na c.

Znaci backup bi mi iznosio nekoliko gigabajta a ovako samo stotinjak megabajta.
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2009, 11:41   #4
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: System restore/backup files

Acronis true image može da pravi backup i samo određenih fajlova (i foldera), ne mora biti image cele particije.
Ali, svakako, najbrže i najprostije bi ti bilo da ipak smanjiš malo particiju, kreiraš novu na slobodnom delu, zatim sa C: prebaciš sve što nije Windows ili program regularno instaliran iz Windowsa na tu drugu particiju, izvršiš podešavanje svega što snima nekakve podatke da ih snima na drugu particiju i tako se rešiš bede.
Kada radim održavanje računara (za firme koje računare koriste u poslovne svrhe), prebacim im e-mail, bilo kakve podsetnike, kalendare, sve, sve, na tu drugu particiju.
Bekap sistemske radim nakon više reinstalacija/upgrade-a softvera (ne računajući tu antiviruse i ostalo te vrste jer se ionako to može poskidati i instalirati najnovije vrlo lako), a backup particije sa podacima što češće.
E sad, ako imaš i brdo muzike ili filmova, onda možda da razmisliš o 3 particije, pa na treću guraj sve ono što nećeš nikad da bekapuješ (kao i image koje si pravio za prvu i drugu particiju).
Sve ovo ima smisla ako na mašini imaš nešto što je korisno i ako gubljenjem istog više do toga ne možeš doći.
Najlakše je ponovo instalirati Windows i igre i udri kao da se ništa nije desilo.
I još nešto vezano za Acronis true image: radi i sa Windowsom 7, jedino što sam imao problem sa verzijom 11 (čini mi se), je to što sam posle vraćanja particije bekapovane sa njim dobio BSOD. Međutim, instalacioni CD Windowsa 7 je nakon boota saopštio da je particija oštećena i za manje od minuta izvršio je reparaciju i sve je opet bilo kako treba. Za svaki slučaj, nabavio sam novi Acronis, verovatno je i to rešeno u međuvremenu (u svakom slučaju ne bi trebalo da bude gore).

System restore ne volim iz 3 razloga:
1. retko kad uspe da vrati sistem u prethodno stanje a da on bude upotrebljiviji i bez gomile smeća i neispravnih programa u međuvremenu upgradeovanih ili instaliranih,
2. troši mnogo vremena snimajući sve i svašta prilikom svake instalacije bilo čega,
3. troši jako mnogo prostora na disku nepotrebno.
Backup particije je ZAKON.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dbaja na korisnoj poruci:
Predrag Stankovic (30.10.2009)
Stara 30.10.2009, 16:19   #5
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: System restore/backup files

That's right, samo ja preferiram backup particije pomocu programa Norton GHost, zgodna stvar je što možeš kasnije pomoću ghost explorer-a da iz ghost image fajla da extract-ujes tj. da izvlačiš željene fajlove kao i da dodaš neke druge fajlove, slično kao rad sa arhivom, inače ja svakog meseca pravim novi backup sistemskih particija
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.10.2009, 18:09   #6
jonathan
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.11.2006.
Poruke: 5.187
Zahvalnice: 948
Zahvaljeno 1.398 puta na 678 poruka
Određen forumom Re: System restore/backup files

Zanci system restore kakav je - takav je. Ipak sam mislo da se moze nesto iskombinovat. Druga slociji bi mi bila pravljenje slike. Dal sa acronis ili ghostom.. nemam pojma.

Jos nesto, jel istina da se ghostom moze napraviti slika na DVD ? I ako moze.. koliki je procenat kompresije, zanm da se moze izabrat al eto.. kako ste vi koristili posto bi to smestio na DVD jer nemam prostora na disku ni na jednoj partici ja smestim i sliku sistema.
jonathan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.10.2009, 13:02   #7
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: System restore/backup files

Citat:
jonathan kaže: Pregled poruke
Zanci system restore kakav je - takav je. Ipak sam mislo da se moze nesto iskombinovat. Druga slociji bi mi bila pravljenje slike. Dal sa acronis ili ghostom.. nemam pojma.

Jos nesto, jel istina da se ghostom moze napraviti slika na DVD ? I ako moze.. koliki je procenat kompresije, zanm da se moze izabrat al eto.. kako ste vi koristili posto bi to smestio na DVD jer nemam prostora na disku ni na jednoj partici ja smestim i sliku sistema.
Ranije sam i ja radio sa Ghostom. Onda je došlo do nekih problema nakon vraćanja particije pomoću njega (recimo, računar više ne bi bio u mreži i ni na koji način nisam uspevao da sredim taj problem). Zbog toga što nisam mogao da dozvolim takav luksuz sebi u mreži sa 36 računara, prešao sam na korišćenje Acronisa koji nije izazivao nikakve probleme i vrlo je brzo odrađivao i backup i restore.
Što se tiče backupovanja na dvd ili cd medije, Acronis omogućava to a sam možeš izabrati i stepen kompresije (ja biram uvek najveći, bez obzira što takav backup traje za nijansu duže).Boot cd sa Acronisom možeš da izvadiš čim se sistem podigne sa njega i da ga staviš u drugi računar pa da i na njemu pokreneš backup. Inače, Acronis ni na jednoj mašini ne držim instaliran, koristim boot cd sa Acronisom.

@PredragStankovic - u Acronisu možeš da praviš inkrementalni backup pa da ti se arhiviraju izmene u odnosu na već postojeći backup. Ali ne znam koje operativne sisteme bekapuješ sa Ghostom, da li si isprobao i Win Vistu, 7 ili samo XP i starije verzije? Da li sa sedmicom uspeva da vrati sve u operativno stanje bez greške?
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dbaja na korisnoj poruci:
jonathan (31.10.2009)
Stara 1.11.2009, 17:29   #8
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: System restore/backup files

Citat:
dbaja kaže: Pregled poruke
Ranije sam i ja radio sa Ghostom. Onda je došlo do nekih problema nakon vraćanja particije pomoću njega (recimo, računar više ne bi bio u mreži i ni na koji način nisam uspevao da sredim taj problem). Zbog toga što nisam mogao da dozvolim takav luksuz sebi u mreži sa 36 računara, prešao sam na korišćenje Acronisa koji nije izazivao nikakve probleme i vrlo je brzo odrađivao i backup i restore.
Što se tiče backupovanja na dvd ili cd medije, Acronis omogućava to a sam možeš izabrati i stepen kompresije (ja biram uvek najveći, bez obzira što takav backup traje za nijansu duže).Boot cd sa Acronisom možeš da izvadiš čim se sistem podigne sa njega i da ga staviš u drugi računar pa da i na njemu pokreneš backup. Inače, Acronis ni na jednoj mašini ne držim instaliran, koristim boot cd sa Acronisom.

@PredragStankovic - u Acronisu možeš da praviš inkrementalni backup pa da ti se arhiviraju izmene u odnosu na već postojeći backup. Ali ne znam koje operativne sisteme bekapuješ sa Ghostom, da li si isprobao i Win Vistu, 7 ili samo XP i starije verzije? Da li sa sedmicom uspeva da vrati sve u operativno stanje bez greške?
98, XP, Vista, 7, and more....
EDIT: mogu i da se bekapuju i drugi fajl sistemi koje koriste Unix-like operativni sistemi pomoću Ghost-a, jedino što restore nisam isprobao

Poslednja ispravka: Predrag Stankovic (1.11.2009 u 17:58)
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
GTA 4 za PC! JJ92 Akcione igre 8690 9.5.2023 18:36
Microsoft Windows Vista sasha vukelic Operativni sistemi 1583 25.7.2012 16:11
Call of duty 2 ZverBre Akcione igre 383 18.1.2012 23:17
System Restore za neupućene dacajak Operativni sistemi 6 16.2.2009 23:11
Freelancer/tips&tricks BabaRoga Online susreti 70 21.2.2007 19:50


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com