Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente

Osnovne komponente Procesori, ploče, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.8.2018, 21:54   #1
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Preveliko grejanje grafa u kucistu

Poz ljudi,


Na pocetku izvinjenje za malo duzi post... elem. imam neko prehebano (navodno) Superflower kuciste sa dva ogromna intake side vent-a, velikim exhaustovima na vrhu, jedan mali intake sa druge strane, jedan exhaust pozadi, i dva mala intake-a napred, kod hdd-a, tacnije ssd-a. U teoriji - vrhunsko kuciste za airflow, pogotovo s obzirom i na velicinu. Takodje sam mu skinuo i HDD tray-ove pa je prilicno otvoren airflow sve do grafe. Problem? Svaka high TDP grafa koju sam ikada stavio u ovaj komp radi jos gore nego na bilo kakvim testovima.. r9 290x mi je picio bez problema na svoj thermal limit od 95c ako ga ne smirim underclockom, evo ista prica sad i sa Gigabajtom Gaming OC 1080ti. Jeste, znam, to su kretenske kartice koje se previse greju, sve to stoji, ali ne mogu da ne primetim da stavim iste komponente na test bench u sobi toplijoj 5-6 stepeni i dobijem u Furmarku tipa 76c,dok mi zahtevnije igrice u ovom kucistu testiraju termalne limite OBE grafe (95c za 290x, 84c lagano za 1080ti).



Dakle, nesto tu def nije u redu, ponajvise sa zadrzavanjem toplog vazduha oko grafe, jer u idle-u radi sve na 30 stepeni i treba mu bogami dobrih 5 minuta da dostigne te kretenske temperature, ali onda ih drzi bez problema. Ako treba, dacu mnogo detaljnije slike i sve to, ali za pocetak htedoh samo da pitam da li neko prepoznaje ovo kuciste i ima li ikakvu ideju zasto ovako katastrofalno radi sa ovim bojlerima od kartica? Mislim, kazem, kapiram ja, kretenske su grafe na prvom mestu, ali cak i 1070-ice mi ne rade nista specijalno dobro, temp-ovi su u vrh glave prosek.. sto sve navodi na cinjenicu da ovo kuciste, iako ima bog otac ventova i prostora ne radi uopste dobro, makar meni. Sve je fabricki, nisam dalje dirao jer nemam pojma.


Elem, ako treba jos detalja (kapiram treba) samo pitajte, ali pomagajte ljudi, ovo *****ce bi trebalo da radi bolje od HAF-a a radi ko neki midtower sa najbezveznijim ventilatorima (inace, da, ovi su superflowerovi, tako da je to moguce problem isto, ne znam).
















Poslednja ispravka: EbonKnight (30.8.2018 u 23:17)
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 4:12   #2
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Preveliko grejanje grafa u kucistu

Imas previše ventilatora. Pokušaj da isključis ove sa strane - ostavi samo ove intake sa prednje strane i ove sto izbacuju. Još nešto. Ako ti je AMD karta referentna, onda nemaš sreće. Ona standardno radi na 95°C, to je tek Sapphire uspeo da ukroti ooogromnim hladnjakom na Tri-X modelu.

Što se 1080-Ti karte tiče, tu je temperatura i OK, ali moguće da zbog previše ventilatora si napravio samo strujanje vazduha i da se topao vazduh ne izbacuje u dovoljnoj meri.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 8:04   #3
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Rockstar@ +1.


Mozda su na previsokim obratajima ventovi. Iskljucio bih krovni vent i vent na bocnoj stranici. Ostavio bih napred da ubacuje ka hardovima i nazad da izbacuje.



Takva kucista su idealna za pasivne hladnjake inace su malo efektivna ovako.
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 13:33   #4
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Preveliko grejanje grafa u kucistu

Ja bih za početak stavio jedan vent dole, da uvlači hladan vazduh i jedan gore da topao vazduh izvlači. Ostale pogasio.


Poslato s mobilnog, pomoću prstiju...
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 16:05   #5
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

EbonKnight@ Kolko ti se greje taj Corsair? Gde ubacuje vazduh, trebalo bi da vuce od dole i izbacuje pozadi izvan kucista. Da li kuciste ima resetke na dnu gde mu lezi napajanje?
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 18:09   #6
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Pa u principu, da, greje se solidno. Ja ustvari problem vidim u sledecem.. on dole ima resetke, da, ali cini mi se da se tu skuplja ta vrelina, sto psu, sto grafa, a tu hladi eventualno samo donji ovaj od 200mm, i nema bas sjajan nacin vazduh odatle da izadje. Nema neke ventove dole na dnu kucista, sto je mozda isto problem, mada to sam retko generalno vidjao. Takodje, MISLIM da su ovi gornji exhaustovi ali iako su ogromni nekako slabo rade svoj posao cini mi se, a ovaj sto je pozadi exhaust on je u nivou procesora a ne grafike, pa je mozda i tu problem, blokira ga veliki procesorov kuler (ali opet, grafa iako je vrela, ne greje mi procesor, ili je MSI Frozr samo toliko dobar da ga boli uvo i sabija i dalje 55 u load-u). Bas sam danas testirao, kao da je malo mrtva tacka u tom delu oko grafe i ispod kod psu-a, jednostavno ostatak kucista je prilicno hladan ali tu se nekako zagreje jbg. Problem je sto su ovi prednji ventovi smejurija, mozda bolje njih da iskljucim? Oni i kad su ukljuceni nista ne rade, cak iako tu nemam nista sem jednog malog ssd-a i generalno je airflow odlican u teoriji. Ovi sa strane su te mrcine koje bi trebalo da mu daju pravi boost temperature, ali ocito to ne radi kako treba. Opet kazem, problem je samo sa ovim kretenskim karticama.. sada1080ti, ranije 290 i 390x,ali opet, retardirano visoke su temperature.



Ja sam totalni noob do mere da znam da iskljucim vidljive ventove (tipa ova dva sa strane i ova dva napred) i to je otp to.. najvise bih voleo kada bi to neko strucan za airflow iz prve ruke mogao da pogleda, ali svi ovi likovi iz servisa i slicno cekas komp fazon 10 godina. Da li bi ikako mogao neku dobru dusu sa foruma koja je blizu Cvijiceve da ubedim da baci pogled, ono, platicu ruke/servis ako treba, castim i pivo, sta god treba...samo da ne moram da se ***** sa nekim servisom sto godina da bi mi na kraju rekli da nista ne diram nego da menjam grafu xD Bukvalno bi ste mi spasli i kuciste i grafu, a to nije mala stvar

Poslednja ispravka: EbonKnight (31.8.2018 u 18:18)
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 18:59   #7
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

У теорији, топао ваздух је лакши од хладног и креће се га горе. Дакле, за почетак искључи СВЕ вентилаторе и тестирај темптературе. Затим укључи само оне који ИЗБАЦУЈУ ваздух. Ако не буде промене, покушај и да нпр. промениш смер вентилатора са стране, који наводно убацују хладан ваздух (а вероватно само праве ковилтац).


Једна од метода захлађење је тзв. "позитиван притисак" када СВЕ вентилаторе подесиш да само избацују ваздух - добијају се уједничаније (али и који степен веће) температуре и знатно мање прашине.



Хоћу да ти кажем да слободно експериментиши па види шта се дешава, не треба ти ту никакав сервис, само једно слободно поподне.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 19:01   #8
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Kapiram sta pricas Ono sto mene baguje je sto ja i kad skinem ovu stranicu da ne duvaju ti fanovi sa strane (2 200ke) i kada otvorim napred da em oni duvaju em je airflow i napred, svejedno su iste temperature.. dakle, definitivno je mozda resenje samo vise exhaustova, mozda cak i ti sa strane ako mogu da se nekako obrnu?
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 19:21   #9
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Važno je postići sledeće:


Da u kućište ulazi dovoljno hladnog vazduha, koji ide preko "kritičnih" komponenti.


Da se topao vazduh izbacuje iz kućišta.


Da ta struja teče, bez prekidanja i raspršivanja.



Dobar scenario je "stub" hladnog vazduha koji ulazi sa dna kućišta, duva preko grafike i procesora, a njihovi kuleri sa tog "stuba" kupe hladan vazduh i hlade svoje komponente. Na zadnjoj i gornjoj strani kućišta ventilatori koji pomažu izbacivanje toplog vazduha, kako se isti ne bi vrteo po kućištu pa da ide preko komponenata.


Prirodni tok toplog vazduha je ka gore, pa mu treba pomoći u tome, ne raditi protiv fizike.



Ako na dnu i na donjem delu prednje strane staviš ventilatore koji ubacuju vazduh, na vrhu i na gornjem delu zadnje strane stavi ventilatore koji ga izbacuju.


Bočni ventilatori duvaju direknije na komponente, ali i remete vazdušnu struju, razbijajući je po kućištu. Njih bih uključivao tek ako ovo ostalo ne pomogne.


Napajanje koje je na dnu kućišta će uzimati i izbacivati vazduh praktično mimo kućišta i ostalih komponenti, tako da je to super rešenja za to. Ostaju grafika i procesor.


Procesor sa "tower" tipom coolera će terati topao vazduh ka nazad, napolje iz kućišta (box cooleri koji duvaju na dole, na procesor, šalju topao vazduh u kućište, oko procesora).


Cooler grafičke duva najvećim delom ka nazad, napolje, ali malo i po samom kućištu. Ako se mora dodavati i bočni cooler, stavio bih ga prvenstveno da šiba po grafici. Procesor bih rešio kvalitetnijim kulerom, ako postojeći ne rešava stvar.


Slika koja lepo prikazuje:


Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 19:24   #10
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Eh pa to je to.. ja u sustini i imam nesto slicno.. s tim da su najveci upravo ovi kuleri sa strane, i u tome je mozda i problem, oni unose vise hladnog vazduha od ovih napred, koji su konfekcijski prilicno. Isto tako ovi gore exhaustovi idu skroz, cak i ispred ovoga sto je ovde nacrtano. Ono sto mi izgleda kljucno fali je neki vent dole koji ce od dole da pici hladan vazduh direktno na grafu, psu, sta vec.
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 19:53   #11
Relja
Član
 
Član od: 9.7.2008.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 430
Zahvalnice: 325
Zahvaljeno 163 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Citat:
EbonKnight kaže: Pregled poruke
Eh pa to je to.. ja u sustini i imam nesto slicno.. s tim da su najveci upravo ovi kuleri sa strane, i u tome je mozda i problem, oni unose vise hladnog vazduha od ovih napred, koji su konfekcijski prilicno. Isto tako ovi gore exhaustovi idu skroz, cak i ispred ovoga sto je ovde nacrtano. Ono sto mi izgleda kljucno fali je neki vent dole koji ce od dole da pici hladan vazduh direktno na grafu, psu, sta vec.

PSU je na tvom kućištu "izdvojen". On sam sebi uvlači vazduh i izbacuje ga pozadi - mimo ostatka kućišta. Ventilator koji bi mimo njega uduvavao u kućište vazduh od dole bi bio poželjan.
Relja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 20:14   #12
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Da, da, roger that. Znaci dole vent, idealno i napred, a ovi sa strane, koliko god da su veliki nisu bas ni prakticni za airflow, sto ce reci ni kuciste kao takvo nije tako dobro kao sto bi trebalo da bude. Jbg, videcu da li moze da se nabavi i da stane dole neki mali vent, ili mozda da skinem ove od napred i stavim dole ako moze, ali mislim da nema mounting nikakav.
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 20:16   #13
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.356
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Slaba vajda od toga, jer čini mi se da ovo njegovo kućište nema "nožice", koliko vidim leži direktno na dasci što dosta smanjuje pritok vazduha sa donje strane.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 20:19   #14
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Ima nozice, ali bas male, da. I ja mislim da ima smisla da se u dnu tu najvise greje, tu nekako uspeti rashladiti bi bio dobar potez. Nemam pojma, mozda je jednostavno i ne-tako-sjajno osmisljeno kuciste na kraju krajeva.. sta jos sem HAF X-a bi bila preporuka za, ono, bez dileme, odlicno kuciste - bukvalno me samo airflow zanima a ne neki fenseraji kao ovi novi phanteksi i nzxt-ovi koje i mid tower haf-ovi ubijaju bez po muke
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 20:44   #15
Rockstar
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.5.2008.
Lokacija: Панчево
Poruke: 4.422
Zahvalnice: 746
Zahvaljeno 1.425 puta na 1.082 poruka
Određen forumom Preveliko grejanje grafa u kucistu

AFtermarket kartice, kao tvoja 1080-Ti, nažalost, najveci deo toplog vazduha razbacuju upravo po kućištu, zato su ti outtake ventilatori bitniji. Sve što je Relja rekao je tacno, osim ovoga. Referentne, zatvorenog dizajna i sa turbinom, one izbacuju vazduh napolje ali to je daleko neefikasnije glasnije rešenje, zato su sada sve karte tog otvorenog dizajna.

Na tvom mestu, meni bi svi fanovi izbacivao vazduh osim tih sa prednje strane.
Rockstar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 21:08   #16
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Cak i ovi sa strane? Hm, to mozda bude dobra ideja zapravo, jer su oni tu blizu, gde se bas i greje grafa. Probacu sad za vikend pa javljam kako je proslo.. jedini problem je sto je ovo kuciste malo unfriendly za obrtanje i menjanje polozaja ventilatora, ali vredi pokusati.
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 23:24   #17
Filip89x
Starosedelac
 
Član od: 12.2.2012.
Lokacija: Berlin (D), Beograd (RS)
Poruke: 1.927
Zahvalnice: 2.834
Zahvaljeno 1.055 puta na 582 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Tebi u sustini za graficku tu jedino moze da znaci da izduvava vazduh na bocnoj stranici i to donji vent i zadnji vent isto da izduvava. ( ali ne treba ocekivati cuda) Ostale mozes da pogasis, nece imati uticaj na graficku. Zarad ostalih komponenata samo prednji kod hardova stavi da uvlaci ostale sve okreni da izbacuju stim sto bi gornji na stranici iskljucio. (gornji u visini procesora iskljucio , a donji u visini grafe i napajanja okrenuo da izvlaci vazduh iz kucista)
Filip89x je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 31.8.2018, 23:40   #18
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

Citat:
Filip89x kaže: Pregled poruke
Tebi u sustini za graficku tu jedino moze da znaci da izduvava vazduh na bocnoj stranici i to donji vent i zadnji vent isto da izduvava. ( ali ne treba ocekivati cuda) Ostale mozes da pogasis, nece imati uticaj na graficku. Zarad ostalih komponenata samo prednji kod hardova stavi da uvlaci ostale sve okreni da izbacuju stim sto bi gornji na stranici iskljucio. (gornji u visini procesora iskljucio , a donji u visini grafe i napajanja okrenuo da izvlaci vazduh iz kucista)



U cemu je mana da oba ta izduvavaju? I da li da iskljucim i onaj sa druge strane (taj nije uslikan, ali je mali sa druge strane procesora 80-ka,)?
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2018, 0:06   #19
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

negativan pritisak ima da uvlači prašinu, najbolje je da napraviš balans ili pozitivan pritisak tj više da uduvavaju nego da izduvavaju, ne reče na koliko obrtaja se vrte ventilatori možda može da se ubrzaju
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.9.2018, 0:37   #20
EbonKnight
Član
 
Član od: 5.11.2007.
Poruke: 47
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Preveliko grejanje grafa u kucistu

E pa taj deo iskreno ne mogu da provalim zato sto meni Speedfan samo za Fan1 uopste daje rezultate, sta god on bio.. za ostale kao da rade na 0 rpm (a ne rade, znam). Nemam nigde ni neku specifikaciju, ne znam, ali postoji 3 moda pozadi na kucistu kao low, high i off, pri cemu i taj high stvarno nije nesto preterano high uopste :/ A sto se tog negativnog pritiska tice, pa ne znam, ovi napred ventovi su toliko mali i nebitni da se bojim da ako njih ostavim kao jedine intake, vec to ce dovoljno ****ti vazduh u kucistu. Da li je losa ideja da prednji exhaust ovaj gornji stavim mozda isto na intake ako moze (mada oni su u onom meshu ne znam ni kako do njih da dospem) a zadnji na exhaust?
EbonKnight je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
airflow, kuciste, pregrevanje

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Racunar nece da se ugasi,osim zadrzavanjem dugmeta na kucistu par sekundi! Draganche94 Kvarovi 5 24.10.2017 15:04
Grafa i napajanje rzcoka Grafika 1 4.11.2016 22:20
nova grafa za drugara Joca90 ŠDK - Grafika 10 24.4.2010 16:34
Proc + grafa + napajanje = cijena X din. acok97 Šta da kupim? 5 14.6.2009 23:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 2:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com