Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.8.2014, 4:36   #1
cagliari
Novi član
 
Član od: 4.8.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Da li je kasno...?

Pozdrav svima
Zavrsio sam ekonomski fakultet u Bgu, imam 25 god, ali trenutno imam prilicno lose placen posao. Makar sam na odmoru trenutno
Jedan komsija programer se nedavno preselio u Nemacku gde ce raditi u struci. Njegova prica me je naterala da ozbiljno razmislim o sledecoj temi. Covek kaze da je kod njega u bivsoj firmi vecina programera bez zavrsenog fakulteta, ljudi su samouki i opet rade za (za nase uslove) ogroman novac.
Zanima me vase misljenje, da li se isplati da u ovim godinama pocnem i ja da se bavim programiranjem, da sam ucim kao i mnoge komsijine kolege? Ako da, na sta biste mi preporucili da se fokusiram (znanje kog jezika je recimo najtrazenije i najplacenije)?
Vidim da postoji online i mnogo besplatnih kurseva, kao i onih koji se placaju, mozete li i za neke od njih da mi date preporuke? Toliko za sada
cagliari je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 9:10   #2
tomas
Starosedelac
 
Član od: 28.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.965
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 273 puta na 224 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

samo ako volis to da radis.
tomas je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 11:46   #3
Twisterzemun
Član
 
Član od: 6.2.2012.
Poruke: 151
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 60 puta na 40 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Kao sto kaze tomas, kreni da ucis recimo javu ili c# i posle nekoliko dana ako imas barem malu sumnju da ne bi mogao da se bavis programiranjem, slobodno bataljuj...
Twisterzemun je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 13:08   #4
Svetislav
Član
 
Član od: 25.8.2006.
Lokacija: Valjevo
Poruke: 320
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 79 puta na 75 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Svetislav
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Ako si zavrsio ,, Jeidni pravi,, Ekonomski fakultet mlad si slobodno pocni uciti, lako ces ti to savladati!!!.
Imas ovde na forumu dosta saveta sta prvo treba da pocnes, a i na netu ima dosta tutorijala.
Svetislav je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 16:51   #5
Markonije
Starosedelac
 
Član od: 14.3.2009.
Poruke: 1.200
Zahvalnice: 207
Zahvaljeno 276 puta na 179 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Ma daj covece koje crno kasno nemas 75 godina...

Na zapadu se razvedu u 45-oj pa upisu filozofski i zavrse kurs fotografije

Glavno pitanje je jel vidis sebe u tome,da si za kompom 11-12 sati dnevno,malo vid da ti ode i ledaj da te bole ....

Opet cu se ponoviti,moj prajtelj je poceo da programira sa nekih 30 godina (bio mu 15 posao) i sad vodi tim a ima srednju trgovacku...

Limit je koliko si spreman da se trudis da naucis i da se usavrsavas i najbitnije zbog cega zelis da naucis programiranje

(ja sam ga 'naucio' zbog 'prostih' aplikacija sa sql bazama i da pravim jednostavne igre,i ako bog da eto mi kredita uskoro za jedan projekat , a za profesionalnog 'mogu sve' programera sam uvideo da nemam potencijala ni sposobnosti (ne treba sam sebe lagati) )
Markonije je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 17:54   #6
cagliari
Novi član
 
Član od: 4.8.2014.
Poruke: 6
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Hvala svima, ohrabrili ste me i definitivno menjam profesiju

Privlaci me programiranje, nije mi tesko da ucim i mislim da bi mi se svideo takav posao, spreman sam i da se 'zrtvujem'. Plus sto ni novac koji kasnije moze da se zaradi nije zanemarljiv

Za pocetak cu 'prelistati' forum, pa cu krenuti na posao. Znaci java ili c#?

Markonije, zelim ti srecu sa kreditom Cisto iz znatizelje, da li mogu da vidim primer neke tvoje aplikacije ili igrice?
cagliari je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2014, 18:49   #7
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.482
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.007 puta na 3.729 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

lol već si počeo da računaš koliko bi zaradio..
Budi spreman da radiš i za kesicu kikirikija samo da radiš nešto dok ne nađeš dobar posao.. inače i ja sam isto tako sa 24 krenuo u kompjuterske vode, i došao sam do toga da nije bitno šta znaš da radiš nego koliko umeš da zaradiš a valjda ste nešto učili na tom ekonomskom, pa ti može biti od pomoći, znanja nikad dosta u IT
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.8.2014, 19:43   #8
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Citat:
tomas kaže: Pregled poruke
samo ako volis to da radis.
Tačno ovo.

Iskreno, sreo sam se uživo sa situacijama da se ljudi lože kako će završiti neki xyz kurs i odmah mlatiti pare ili tipa pitaju me na koji fax da upišu sina za programiranje jer kao ima tamo para.

Ima ali ne za svakoga kolko kažu, ako ćeš samo da pišeš kod napamet tj. da čekaš da ti neko da posao i pokazuje prstom šta treba da otkucaš nećeš se nekog leba najest. Moraš da imaš želju, volju i mnogo mnogo strpljena.
Ja sam se aktivnije počeo baviti pogramiranjem na faxu, pravio neke make aplikacije rešavao neke algoritamske probleme malo, radio 1 pa 2. diplomski neko programiranje, kasnije počeo neke teorije da učim, standarde, design paterne itd.

I na prvi posao sam upao odmah posle završenog mastera, i radio pola godine za skoro ništa (morao sam da se dokažem) i kasnije za neku OK platicu i za godinu ipo dana već dogurao do solidne plate. A krenuo sam na faxu sam da učim C# (jer debil asistent iz soft. ing. dobio otkaz) i sad cepam svaki dan C# (asp.net), Javascript, T-SQL.

Zato utroši jedno godinu dana (zavisi kolko se budeš zalagao) da naučiš da razmišljaš kao programer, kreni sa Java dosta je tražena i biće još više zbog androida, i obavezno skontaj neku praksu jer nema bolje škole nego da učiš dok rešavaš konkretne probleme i ne vataj se za pare odmah, jer mogu da te plaćaju a da radiš nešto u nekoj staroj tehnologiju koja nikome neće trebati kasnije, i usput učiš da koristiš tehnologije jer programski jezik ti je samo jedan "alata" ima tu još dosta stvari.
I odgovoriš potvrdno na većinu pitanja onda po mom nekom iskustvu ima da budeš dobra programer.


Voliš da praviš stvari, i kad ih napraviš sav si srećan?

Kreativan si i imaš osećaj za detalje.

Nemaš onu naviku samo da središ stvar a nek šljaka kako šljaka?

Voliš da istražuješ i sve te interesuje?

Imaš analitičko mišljenje kakvo takvo? (mada ovo se vremenom razvija)

Što su stvari komplikovanije to te više interesuje, nemaš straha od novoga i ne odustaješ lako.

Trudiš se da sam rešiš problem a pribegavaš da ti neko pomognem jedino ako stvarno ne znaš kako da kreneš ka rešenju?

Spreman si da učiš dobar deo života.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zokocx na korisnoj poruci:
Reloader (20.9.2014)
Stara 19.8.2014, 22:01   #9
li-ning
Novi član
 
Član od: 5.7.2014.
Poruke: 12
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Samo da kazem da sam ja resio da se "prekvalifikujem" sa 32 godine
Radim 8 godina u marketinskoj agenciji, sa zavrsenom srednjom skolom, ali me je smorio taj posao i resio sam da upisem kurs na IT akademiji za PHP programiranje.
Tako da jos si ti mlad, dok dodjes u moje godine ti vec mozes da zaradjujes hiljade evara
li-ning je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.8.2014, 11:26   #10
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Odustani odmah i ne troši vrijeme. Završio si ekonomiju i piči tim putem. Naučićeš ti programiranje, to je najmanji problem, ali to je isto ko da želiš da položiš vozački da bi bio profesionalni vozač koji želi da zarađuje grdne pare. Poenta je sledeća, slomiće te konkurencija, prejaka je, a kao "mladog programera" sa 25 godina neće čekati svi raširenih ruku, već svi žele pečenog inženjera. Čak i kao frilenser nećeš moći da dobijaš projekte jer svi žele perfekciju, a Bog dao pa perfekcionista od rođenja u programiranju ima baš dosta...
Konačan odgovor: kasno.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku White Ripper na korisnoj poruci:
analayzer (27.8.2014)
Stara 27.8.2014, 12:38   #11
galebns
Starosedelac
 
Član od: 13.3.2006.
Lokacija: 0,0,0
Poruke: 2.662
Zahvalnice: 1.652
Zahvaljeno 696 puta na 483 poruka
Određen forumom Re: Da li je kasno...?

Nije kasno, samo napred! Konurencije ima u svakom poslu. Sta sad treba, ako si poceo kao konobar da radis sa 20 godina da to radis ceo zivot? Samo udri i ne daj se!
galebns je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Silent Hunter V draske73 Simulacije vožnje 336 1.11.2014 19:09


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 9:32.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com