Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.8.2012, 12:43   #1
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

http://www.kickstarter.com/projects/...-into-the-game
Oculus Rift: Step Into the Game
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 16:14   #2
PapaStalin
Član
 
Član od: 27.2.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 236
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 30 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

totalno nisam skapirao podatak koji se navodi, da je rezolucija 640x800

bio sam pod utiskom da je na ovakvim ekranima koji su jako blizu oku, potrebne mnogo vise rezolucije od onih koje recimo koristimo na desktopu?

a mi smo odavno prestali da se igramo u 640xwhatever

'97-'98 sam u Moskvi secam se probao jedan od onih starih sistema, da li bese VFR1 ili nesto slicno. Rezolucija je bila 640x480 i to je za tadasnje vreme meni delovalo skoro neupotrebljivo.

moguce da je u pitanju samo koncept tj prototip?
PapaStalin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 17:59   #3
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Citat:
PapaStalin kaže: Pregled poruke
...bio sam pod utiskom da je na ovakvim ekranima koji su jako blizu oku, potrebne mnogo vise rezolucije od onih koje recimo koristimo na desktopu?...
Zapravo, upravo je obrnuto. Ljudsko oko najbolje vidi na daljini izmedju 9 i 13 cm (zavisi od doba starosti). S obzirom da se naocare nalaze tik do zenice koja prima svetlo, a mi nemamo makro nacin posmatranja poput fotoaparata, ova rezolucija je i vise nego dovoljna. Preporucujem ti da pogledas ovaj klip, govori o buducnosti gaminga i koliko smo blizu/daleko od fotorealisticne grafike i koliko nama zapravo treba detalja da bi ih primetili.
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 18:37   #4
PapaStalin
Član
 
Član od: 27.2.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 236
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 30 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

hmm interesantno, nikad mi ne bi palo napamet

ali cekaj skroz mi je nelogicno (kao laiku). posmatras fotografiju na racunaru, u punoj velicini, sve je ok, kvalitetno, nema pixelizacije

ako tu fotografiju zumiras, pocinjes da uocavas pojedinacne pixele

da li je ovo ok paralela, ili je totalno druga prica?
PapaStalin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 19:41   #5
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Citat:
PapaStalin kaže: Pregled poruke
ali cekaj skroz mi je nelogicno (kao laiku). posmatras fotografiju na racunaru, u punoj velicini, sve je ok, kvalitetno, nema pixelizacije
ako tu fotografiju zumiras, pocinjes da uocavas pojedinacne pixele
Ti nju zumiras, slika se "pikselizuje", ali ti i dalje posmatras svoj monitor sa iste udaljenosti od pola metra ili koliko vec. Drugo je kada ti se slika nalazi tik ispred perceptivnog polja. Zbog nemogucnosti ljudskog oka da fokusira subjekt osmatranja na udaljenosti manjoj od oko 3.2 cm, naocare mogu da sliku reprodukuju u manjoj rezoluciji, nego nasi klasicni monitori i TV ekrani, a da opet sasvim izgleda isto, cak i bolje. Kada pricamo o obicnim monitorima i ekranima prica je drugacija. Mada, ako si pogledao snimak koji sam ti linkovao u prethodnom postu, video si da ljudsko oko ne moze da uoci vise od 70+ FPS, kao i da za igranje video igara pod uglom od 30 stepeni, nasem oku je maksimum 4k rezolucija. Youtube je uveo 2k i 4k rezolucije pre godinu ili nesto vise, nisam siguran, pa pogledaj kako to izgleda (mada ukoliko nemas monitore koji podrzavaju toliku rezoluciju, neces mnogo videti). Ono sto je stvarno, da kazem, groundbraking kod Oculus Rifta, po meni, jeste cinjenica da mozemo da igramo u wide native videokrugu, uz pomoc tako male rezolucije, a kada bi zeleli da igramo pod istim tolikim videokrugom na velikim monitorima, rezolucija tekstura bi morala da bude 8k kako bi se odrzao kvalitet. A za to je potrebna zver od hardvera. I zver od novcanika...
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 20:36   #6
PapaStalin
Član
 
Član od: 27.2.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 236
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 30 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

aha, shvatam
hvala na objasnjenju

sori sto sam dosadan, samo jos jedno pitanje, fascinantna mi je ova oblast tehnologije kao nekome ko je odrastao na flajt simulatorima i oduvek zamisljao kako bi bilo imati ovakav uredjaj

da li bar okvirno postoji neko poredjenje sa rezolucijom koju koristimo na klasicnom monitoru

npr slika na Riftu izgleda manje/vise detaljno od 1920x1200 na monitoru
cisto neko poredjenje ako moze da se napravi

hvala
PapaStalin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.8.2012, 22:26   #7
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Uf, pa malo je pitanje, kako da kazem, komplikovano. Ne moze se uporedjivati gledanje u monitor na odredjenoj udaljenosti i gledanje kroz naocare za virtuelnu realnost (VR). Razmisljaj o tome kao o gledanju kroz lupu koja uvelicava samo odredjeni deo na koji usmeris staklo i gledanju kroz naocare za vid koje uvelicavaju sve sto ti vidis. Kada gledas sliku na monitoru tj. igras igru, ti koristis svoj centralni (aktivni) vid. Perifernim vidom i dalje mozes uociti kretanje i konture objekta oko monitora, ali detalji nece biti bitni, jer si ti fokusiran samo na monitor. Zato se cesto puta mozes naci dezorijentisanim, pogotovo kada igras igre iz prvog lica, jer nemas potpun osecaj 3d okruzenja oko tebe. Nemogucnost da "vidis" perifernim vidom svo okruzenje, mozak nadomescuje kreiranjem ostatka sveta u tvojoj, da kazem, "RAM memoriji" mozga, tj. receptorima za ravnotezu i orijentaciju u prostoru. Kad gledas kroz VR naocare, tvoj i centralni i periferni vid se nalazi u "istoj dimenziji", pa samim tim imas neuporedivo bolji osecaj za prostor oko tebe. E sad, nije sve savrseno, mnogima ce predstavljati problem da se naviknu na ovakav nacin interakcije sa virtuelnim svetom, pogotovo onima koji su old school gejmeri. E upravo zbog svega ovoga sto sam napisao, ne mogu da poredim rezoluciju monitora i VR naocara jer prosto nije ista kategorija. Ne znam da li sam postao previse konfuzan, trudim se najbolje sto mogu. Ja, recimo, ne verujem da bih mogao da se priviknem na to, jbg, mozda sam isuvise navikao na "starinski" nacin igranja. Volim moj monitor, moju rezoluciju i teksture i tacka.
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2012, 0:12   #8
Pegasus
Član
 
Član od: 26.12.2011.
Lokacija: Blue skies
Poruke: 462
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 113 puta na 80 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

А нико не спомиње да би ношење ове скламерије на глави дуже време било заморно.

Мислим, симпатично је. Ако прати покрете главе, волео би да пробам у некој симулацији летења.
Pegasus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.8.2012, 9:31   #9
PapaStalin
Član
 
Član od: 27.2.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 236
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 30 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

naleteo sam na clanak iz jula prosle godine, o istrazivanju na Berkliju.

http://www.journalofvision.org/content/11/8/11.abstract

ljudi su dosli do zakljucka da je 3d (bilo bioskop/televizor, bilo vr naocare) los za oci, jer izaziva nesto sto nazivaju "vergence–accommodation". najjednostavnije receno, oci se naprezu jer pokusavaju da se fokusiraju i na ekran i na slike koje iskacu iz njega u isto vreme.

po njima, ako gledamo televizor, ili bioskopsko platno, najopasnije su 3d slike koje se nalaze uslovno receno iza ekrana. dok su kada nosimo 3d naocare, najopasnije slike koje su ispred ekrana.


da li neko zna nesto vise o tome sta ovo prakticno znaci. tj koliko stvarno mozes da koristis ovakve proizvode, bez za sebi unistis oci??
PapaStalin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.8.2012, 19:37   #10
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Utisak o Oculus Riftu:
Citat:
A few minutes with an Oculus Rift

Well I finally got to try the Rift. I was at QuakeCon Thursday and half of Friday. Since Oculus was such a recent addition to the show, there were a few technical and bureaucratic issues that prevented Palmer and crew from demoing the Rift on Thursday. However, Palmer graciously granted me and another MTBS3D member a private demonstration on Thursday night. Now I didn't get to actually see the Doom 3 demo, but I did see an earlier Carmack test within a small Rage environment. On Friday, the Doom 3 demo was still unavailable so they were still showing the same Rage demo to the public. So I got to see it twice, but in total only for about 5 minutes. Not near enough for a proper and valid review - but I gotta talk about it anyway.

It's hard to be very objective. The first few minutes is really all about just wanting to look around. It's hard to really concentrate on the details: are the edges visible, can I see the pixel structure, what is the resolution like - all the stuff that I wanted to look at closely just got shelved as soon as I stuck my face in the Rift, because the coolness of the whole thing is just so overwhelming. You just can't stop looking around and admiring just how "real" it all feels. At one point I found myself just grasping my hand in midair because it looked so much like there was a cartoon pipe right in front of me. The sense of depth is just amazing - so far beyond 3D (but not in a silly pop-out way). Everything just somehow has a tangible "weight" and depth to it. When you move to the edge of a ledge and look down - you feel the vertigo in your gut. I experienced simulator sickness for the first time - not just some general discomfort. But a strong and instant gutteral feeling as I was looking down a hole and swaying back and forth. Oh, and for you guys that are concerned about the resolution... With the strong antialiasing, it didn't bother me at all. Now I can certainly imagine for reading text and HUDs it would be noticeable, but with pure scenery watching - it is not a big deal. I forgot to even try to find the pixels because I was so enthralled with the experience.

If I have to nitpick, I would say my main issue was a small tracking latency that I observed. One of the major points that came across to me at QuakeCon was the important of low latency. I've heard Carmack talk about it endlessly and I sort of discounted what he was saying a bit - assuming he was just obsessing over the last 2%. But when it comes to this level of immersion I completely understand his point now. You can get away with all kinds of delays and inaccuracies with non-immersive displays. But the moment you start to feel like you are "in there", you can't ignore those things anymore. I believe Carmack in the keynote claimed the Doom 3 Rift latency was around 40 or 50 milliseconds. Now I saw an older version of that code base, so it may have been even a bit more on this demo. But it was definitely noticeable to me. I wouldn't call it a "stutter" necessarily - that's overstating it. More like a "vibration" as I panned my head. You wouldn't think about it twice if it was your frame rate on a normal screen. But on the Rift, the effect is amplified.

And that's one potential pitfall I see with the Rift. The device is so good, that it amplifies any other problems with latency and inaccuracy. It forces perfection in every other aspect of the simulation. Forget trying to play games with all the effects turned up and running at low frame rates. You'll need all the frame rate you can muster. And it forces me to seriously reconsider inaccuracies in my own projects. Currently I can tolerate all types of motion inaccuracies, stuttering, and latency problems. With the best consumer HMDs those problems just sort of look crummy, but I can deal with it. But I suspect the Rift is not so forgiving - and instead of just looking crappy it might actually make me throw up! Another subtle detail - the way that Carmack modeled the head translation as you rolled your head was sort of funny. The first time I tilted my head sideways the wall in front of me sort of stretched and sheared. The reason is because I was rotating my head around my chin (sort of lopping it to the side onto my shoulder). Well the Carmack interpretation was more like rotating around my nose. Once I consciously rotated around my nose, everything looked correct. That's the sort of thing that you would never-ever notice on a desktop screen, but is so obvious on the Rift.

Ok, well I've gone on long enough - much longer than I actually even used the device. To sum it up, I think it's just fantastic. I would be completely satisfied even if this was the consumer version. Well done Palmer. I can't wait to get one at home to start tinkering with it.
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2012, 14:30   #11
dex3108
V.I.P. Test Play
 
Član od: 1.6.2008.
Lokacija: Banja Luka
Poruke: 16.540
Zahvalnice: 300
Zahvaljeno 8.484 puta na 3.995 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Video
dex3108 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku dex3108 na korisnoj poruci:
Assassinator (17.8.2012)
Stara 17.8.2012, 21:01   #12
Assassinator
Veteran
 
Član od: 11.3.2012.
Poruke: 813
Zahvalnice: 102
Zahvaljeno 457 puta na 225 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Damn, sta bih dao da probam malo... BTW rezolucija igranja je trenutno 1280x800, sto je duplo bolje od prethodnog.
Assassinator je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.3.2013, 17:25   #13
night
Veteran
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Niksic
Poruke: 842
Zahvalnice: 177
Zahvaljeno 99 puta na 70 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

posle ovog....vjerovatno će slika direktno da ide na mrežnjaču, i da gejmer navlači nešto kao ronilačko odijelo koje će da mu zadaje bol i druge osjećaje kada ga pogodi virtuelni metak a da neka vrsta uredjaja na glavi izaziva vrtoglavicu ili slično za ljubitelje simulacija....Igre i virtuelni svijet polako počinju da ulaze u slijepu ulicu....pokušavajući da zamijene prirodno okruženje što je po meni bzvze
night je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.4.2013, 11:06   #14
miki_kiki
Novi član
 
Član od: 10.11.2011.
Poruke: 9
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Interesantno...

http://www.youtube.com/watch?v=R0-dsbeasgA
miki_kiki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2013, 13:43   #15
Marko Radonjic
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.5.2008.
Lokacija: steam id: marcus
Poruke: 3.164
Zahvalnice: 963
Zahvaljeno 767 puta na 462 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Malo off, ali http://www.gametrailers.com/videos/b...room-tech-demo
Marko Radonjic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.6.2013, 12:17   #16
JAZO
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.2.2010.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 6.581
Zahvalnice: 783
Zahvaljeno 1.223 puta na 731 poruka
Određen forumom Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Citat:
Assassinator kaže: Pregled poruke
Damn, sta bih dao da probam malo... BTW rezolucija igranja je trenutno 1280x800, sto je duplo bolje od prethodnog.
Sadabje 1080p


Sent from my iPad using Tapatalk HD
JAZO je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.9.2013, 16:50   #17
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Nasa koristi Oculus Rift. Ima dosta stvari o tome kako video igre mogu da pomognu svemirskim istrazivanjima:

NASA i video igre
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 27.9.2013, 10:35   #18
Exia
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.6.2011.
Lokacija: off the grid
Poruke: 7.142
Zahvalnice: 496
Zahvaljeno 3.044 puta na 1.266 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Exia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Exia na korisnoj poruci:
dragomix (30.9.2013)
Stara 28.10.2013, 23:35   #19
drNesh
Član
 
Član od: 18.1.2007.
Lokacija: Brcko
Poruke: 340
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 26 puta na 23 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku drNesh
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

300 evra za set. O zasto sam morao da dobijem ponudu pa da ne spavam a znam da ne mogu bacati pare tek tako. Ili mozda i nije bacanje, majku mu.
drNesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.1.2014, 16:56   #20
mirkoj
Novi član
 
Član od: 12.5.2012.
Poruke: 8
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 5 puta na 3 poruka
Određen forumom Re: Oculus Rift - gaming naocare za virtuelnu stvarnost

Za sada je bacanje apra.
Ovo je trenutno deveoper kit. mala rezolucija i predvidjen za razvoj igara vise nego za samo igranje.
slika je prilicno pixelizirana, otprilike i jeste bas kao da igras prvo doom na 640x480 rezoluciji (Rezolucija oculusa je trenutno 1280 ali se dijeli na pola tako da svako oko ima sirinu od 640...)
Imajus ada vec i HD development kit ali radije skupljaj pare i cekaj consumer verziju. Do tada ce biti i vise naslova koji to podrzavaju kako treba.

Osim ako ne mislis sam poceti praviti igre za Oculus e to je vec druga prica slobdno mozes uzeti za head start
mirkoj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ten golden rules of online gaming... fingerprint Brbljaonica 2 25.3.2008 15:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:44.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com