Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Pregled rezultata glasanja: vaš izbor:
TFT 32 66,67%
CRT 16 33,33%
Glasova: 48. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 30.4.2006, 13:02   #141
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Ne mogu da verujem zasto raspravljate o tome da li je neko normalan ili ne ako igra na 1024 sa tft-om. Ako ljudima koji igraju to ne smeta zasto onda treba govoriti da su nenormalni ako to rade. Kome smeta neka ne igra, boze moj pa niko nikoga ne tera da kupi tft.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2006, 13:53   #142
Mr. Garrison
Deo inventara foruma
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: South Park
Poruke: 4.887
Zahvalnice: 98
Zahvaljeno 164 puta na 141 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

ne radi se o tome, da li je neko normalan ili ne. ja samo kazem da je slika na TFT-u u igrama u 1204 odlicna, i da joj nista ne fali. Sasa tvrdi da je slika ocajna, i tu se sporimo, mada sve je to uzalud...
Mr. Garrison je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 30.4.2006, 13:58   #143
Tetanus
Član
 
Član od: 5.12.2005.
Lokacija: www.guildwars.rs
Poruke: 62
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

evo bas do malopre sam igrao neku igru na 1024 i nista mi nije smetalo, pa sad neka sam ja i slep i lud, ali meni ne smeta.
Tetanus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2006, 0:55   #144
Boris B.
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 101
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 11 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Imao sam do sada, izmedju ostalih:
Samsung 755DFX CRT (17'' 1024x768@100Hz)
Samsung 950p CRT (19'' 1280x1024@85HZ, sve manje je 100Hz)
Samsung 970p TFT (19" 1280x1024@70Hz, 6ms gray to gray)

Oba crt monitora su bila vise nego odlicna (mada je 755 bio ipak bolji, koliko god glupo zvucalo) i mrzeo sam TFT iz dna duse, dok nisam video 970p na delu i zaljubio se. Pored navedena dva crt-a koje sam izdvojio kao dva najbolja imao sam i bolje na poslu, ali NI JEDAN ne moze da se poredi sa 970p. Profesija mi je takva da dnevno provodim cca 10 sati ispred monitora, samo sa ovim tft-om me do sada nije (bukvalno) bolela glava, osim mozda samo u prvih par dana. To da je TFT "spor", da slika "kasni" i da se "mrlja", to nema veze sa realnoscu, mozda na starijim ili skart TFT-ima, ali noviji bolji modeli su apsolutno superiorni u odnosu na CRT.

To sto im je refresh rate nizi u odnosu na CRT nema veze sa kasnjenjem ili mrljanjem. CRT sa refreshom od 100Hz nas sto puta u sekundi bombarduje flesevima slike, pixeli se osvetljavaju po hor. linijama od gornjeg-levog do donjeg-desnog pixela, zatim je kratrak retrace period, pa onda opet. Kod TFT-a slika je KONSTANTNO osvetljena, nema fleseva tj. sirenja i skupljanja zenice oka.

Kod TFT-a na 70Hz graficka karta 70 puta u sekundi "nalaze" monitoru da iscrta novu sliku, a on boji pixele sa kasnjenjem (u mom slucaju) od 6ms, i to u NAJGOREM slucaju (gray to gray). To kasnjenje je apsolutno zanemarljivo jer
1000ms / 6 ms = 166, sto znaci da kasnjenje iznosi sto-sezdeset-sesti deo sekunde!

I jos jedna, ne-bas-zanemarljiva prednost TFT-a je upravo taj manji refresh. Manji refresh rate drasticno utice na performanse vase graficke karte koja sa manjim refreshom ima vise vremena da izrenderuje jedan ciklus. Npr. pri refreshu od 100Hz graficka ima 10ms za ciklus a kod 60Hz ima 16.6ms sto je za 66% vise vremena. Kod CRT-a na 60Hz bole oci, a kod TFT-a ne. Naravno, ova egzotika vazi samo ako je ukljucena opcija VSync na grafickoj...

Sama cinjenica da je TFT konstantno osvetljen je dovoljna za mene da pre izaberem TFT, kasnjenje je zanemarljivo a da ne pominjem to sto CRT ekran ne zaustavlja apsolutno sve sto se "puca" iz katodne cevi...

I jos jedna stvar, malo off-topic. Jedan lik je pomenuo da mu DivX na 25fps vidno "sece". To mozda nije do 25fps nego do refresha. Da bi ti DivX od 25fps bio tecan, refresh rate monitora mora biti celobrojno deljiv sa 25, znaci 75 ili 100Hz. U suprotnom neki frejmovi animacije traju krace nego ostali, sto je logicno ako se malo razmisli. Graficka salje na svaka 3 (75Hz) ili 4 (100Hz) osvezavanja ekrana po jedan frame filma, ako je refresh npr. 85Hz, onda neki fremovi traju tri refresha, a neki dva, a svi frejmovi bi trebali da "traju" isto da bi animacija bila tecna...
Boris B. je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2006, 18:50   #145
Balan
Član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 111
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

TFT SAMSUNG 760BF,PERFEKTNO!!!
Balan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2006, 14:09   #146
Šabanazija
Novi član
 
Član od: 3.5.2006.
Poruke: 7
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Ja sam bio prinuđen da uzmem TFT s obzirom da sam imao grdnih problema sa crvenilom očiju nakon 5 godina intenzivne upotrebe Philips-ovog CRT-a. Godinu dana sam birao monitor i napokon izabrao Viewsonic VX912 s obzirom da ima DVI priključak, i dosta verno prikazuje boje. Duhove u filmovima i igrama ne vidim, osim ako ne igraju neku od glavnih ili sporednih rola.

Za igrače sa slabijim grafičkim karticama....

Strategije i slične igre nikako ne valjaju u neprirodnoj rezoluciji na TFT monitoru. FPS, TPS i sl su sasvim OK i u neprirodnim rezolucijama.
Šabanazija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.5.2006, 20:43   #147
AstraLogos
Deo inventara foruma
 
Član od: 25.10.2005.
Lokacija: Vrsac - lepa varos
Poruke: 3.511
Zahvalnice: 1.431
Zahvaljeno 2.450 puta na 1.153 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku AstraLogos
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Bravo Borise sto si imao zivaca i strpljenja da napises bitnu razliku izmedju klasicnog monitora i TFT-a.
Ja sam pokusao u nekoliko navrata jednostavnije da objasnim ali nije islo.
Tvrdilo se kako noviji CRT monitori manje zrace od starih i da je zracenje minorno. Pa moze to kada bi se na katodnoj cevki smanjio visoki napon sa 10.000V na 1.000V sto je tehnicki neizvodljivo.
A te metalne resetke koje se stavljaju u CRT monitore ( faradejev kavez ) slabo da mogu bitnije da smanje emisiju elektrona.
Kod TFT ekrana svaki pixel je jedan tranzistor koji se nikada ne gasi samo promeni boju. Da bi to mogao da radi dodeljen mu je kondenzator i zato nema onog klasicnog treperenja. Kada vam rikne jedan ili vise tranzistora to nazivamo bad pixel. A kakva se tek fama oko ovoga digla pre nekih godinu dana, da je prosto postala nocna mora.
Danas retko da se moze naci novi TFT sa bad pixelima a tu je i garancija koja je obicno 3 god.
I jos jedan problem koji je mnoge odvracao od kupovine TFT monitora je odziv. Sve od 12ms pa nadole je veoma upotrebljivo i tesko primetno sto si jako lepo objasnio.
Nadam se da ce tvojim postom i ovim mojim malim dodatkom korisnicima foruma biti jasnije kako funkcionisu obe tehnologije i sta je bolje za njihove oci.
Pozdrav Borisu!
AstraLogos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2006, 0:22   #148
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

ja onda mora da sam neko cudo prirode jer cijeli zivot 10 sati dnevno provodim radeci na kompjuteru, gledajuci u crt, a kada se odmaram, gledam jos gori stari crt tv
...a vid mi je savrsen (da sad ne idem u detalje)
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.5.2006, 13:55   #149
Lord
Veteran
 
Član od: 19.12.2005.
Poruke: 543
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 24 puta na 18 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Lord
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Da... To sam i ja mislio dok nisam posetio očnog...
Lord je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2006, 18:30   #150
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: TFT vs. CRT

Citat:
Lord kaže:
Da... To sam i ja mislio dok nisam posetio očnog...
zato i tvrdim to sto sam rekao, jer sam vec isao kod nje
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com