Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 21.4.2017, 23:35   #1
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Pozdrav
Pošto se već duže vreme lomim oko kupovine TV-a a televiziju slabo gledam, tako da sam razmišljao da tv služi kao sekundarni monitor, shvatio sam da bi mi ipak bilo bolje da kupim veći monitor. Najviše za šta će biti korišćen je gaming, filmovi, a od ozbiljnijih stvari malo obrada fotografija i videa. Trenutni monitor je Asus MX239h, kojim sam generalno zadvoljan ali jednostavno 23 inca nije dovoljno. Performanse u igrama ovog monitora meni su sasvim dovoljne, tako da bih bio i više nego zadovoljan da zamena ima takav odziv.

Jedino što me muči je rezolucija, iskreno me vuče full hd, jer za veće rezolucije nemam grafičku, a kad je budem uzeo, teško da će biti jače nešto od rx480 ili gtx1060. Monitor gledam sa oko 1 metra, tako da ne znam koliko bi mi smetala full hd rezolucija na 27 ili 28 inča. Ima li ko predlog nešto da valja u ovom cenovnom rangu? Napominjem da će nov monitor zameniti ovaj Asus koji imam, pošto će on na prodaju, tako da bi bilo dobro da slika bude bar kao na ovom. Hvala

Šta mislite o ovom http://www.itsvet.com/monitor_benq_v...1-31.i?id=6086

Poslednja ispravka: makiem (21.4.2017 u 23:59) Razlog: Benq vz2770h
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 10:42   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom ...

Zašto bi 1080p smetalo na 27“ ? Naravno, na forumima, a ovo se odnosi pogotovo na strane gde je to jako izraženo,
postoji lov na veštice kad su u pitanju monitor pikseli i to treba ignorisati.

Daću ti nekoliko predloga. Svi predloženi modeli su testirani ili makar kompatibilan model i ni jedan ne koristi PWM za
regulaciju pozadinskog LED svetla (ne treperi i ne kvari pokret). Postoji jedan problem, a to je što po običaju u Srbiji
IT maloprodavci (ovo ne važi za velike lance) reklamiraju robu koje nema na stanju pa ćeš morati da se zadovoljiš sa
vrlo suženom ponudom ili ćeš pitati pa ti možda odgovore kada će ponovo da se model pojavi ili ćeš da potegneš
kupovinu na kp-u od preko.

BenQ VZ2770H (AMVA+) je najbolji VA monitor u 1080p 60 Hz klasi. To je brat EW2750ZL modela, izašli u isto vreme,
isti panel i ovedrajv i za njega postoje dva profi testa. Razlikuju se kućišta i određene funkcije, al‘ su performanse iste.
Problem? Nema ga na stanju . Da li će ga biti? To bi morao proveriti.

LG 27MP68VQ-P (AH-IPS) (FreeSync (40-75 Hz)) – ako bi u nekoj budućnosti išao na Radeon karticu koja podržava
FreeSync (od GCN 2), ovo je najbolji izbor za video igre, ali jedino od preko pošto se u Srbiji uopšte nije ni prodavao,
iako se prodaju modeli manjih dijagonala, ali ni 23 i 24 nema na stanju iako se reklamiraju...

HP 27es (AH-IPS) je najbolji IPS-oliki model sa skoro sjajnim ekranom (~2% matirani premaz kao na skoro svim modernim
TV-ima). ea verzija je hiljadarku skuplja i ima 2x 1,5 W zvučnike i audio ulaz.

Philips E-line 276E7QDSW (AD-PLS) je najbolji matirani IPS-oliki model koji ima superiorno belo kućište, a to je najbolja
boja zato što drastično poboljšava percepciju crne tzv. iluzija kontrasta. Problem? Isti kao sa BenQ-om, nema ga na stanju,
tako mi je rečeno na bench forumu pošto ga je jedan član hteo kupiti. E sad, vidim da ga ima u Tehnomaniji ma dve lokacije,
al‘ mu je i cena nešto viša.

To je što se tiče modela (najbolje od najboljeg), onako na brzinu. Zeznutiji deo je šta?

VA ili IPS-oliki? Imaju svoje inherentne prednosti i mane pa još konkretno za svaki model.
Skoro sjajan, polu-sjajan (to su AMVA+ paneli) ili matiran ekran (predložena dva modela nemaju agresivno matirane premaze)?
Isto tako imaju svoje inherentne prednosti i mane.
Da li se monitor koristi u mraku ili uvek ima svetla?

Potrebna je povratna informacija pa ćemo videti za dalje .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
A M G (23.4.2017), makiem (22.4.2017)
Stara 22.4.2017, 11:17   #3
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.260
Zahvalnice: 242
Zahvaljeno 1.135 puta na 846 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Ako ti odgovara taj Asus MX239h onda uzmi veci ips monitor od istog proizvodjaca Asus VX279H (~29 hiljada). Philips daje dve godine garancije 276E7QDSW a na sajtovima nekoliko prodavnica sam video da se uz skuplji ips Asus MX279H (~34500) dobija 60 meseci. Pre kupovine provreri da li se dobija produzena garancija a spisak prodavnica ces naci na sajtovim itsvet i eponuda.


Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 12:45   #4
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: ...

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Zašto bi 1080p smetalo na 27“ ? Naravno, na forumima, a ovo se odnosi pogotovo na strane gde je to jako izraženo,
postoji lov na veštice kad su u pitanju monitor pikseli i to treba ignorisati.

Daću ti nekoliko predloga. Svi predloženi modeli su testirani ili makar kompatibilan model i ni jedan ne koristi PWM za
regulaciju pozadinskog LED svetla (ne treperi i ne kvari pokret). Postoji jedan problem, a to je što po običaju u Srbiji
IT maloprodavci (ovo ne važi za velike lance) reklamiraju robu koje nema na stanju pa ćeš morati da se zadovoljiš sa
vrlo suženom ponudom ili ćeš pitati pa ti možda odgovore kada će ponovo da se model pojavi ili ćeš da potegneš
kupovinu na kp-u od preko.

BenQ VZ2770H (AMVA+) je najbolji VA monitor u 1080p 60 Hz klasi. To je brat EW2750ZL modela, izašli u isto vreme,
isti panel i ovedrajv i za njega postoje dva profi testa. Razlikuju se kućišta i određene funkcije, al‘ su performanse iste.
Problem? Nema ga na stanju . Da li će ga biti? To bi morao proveriti.

LG 27MP68VQ-P (AH-IPS) (FreeSync (40-75 Hz)) – ako bi u nekoj budućnosti išao na Radeon karticu koja podržava
FreeSync (od GCN 2), ovo je najbolji izbor za video igre, ali jedino od preko pošto se u Srbiji uopšte nije ni prodavao,
iako se prodaju modeli manjih dijagonala, ali ni 23 i 24 nema na stanju iako se reklamiraju...

HP 27es (AH-IPS) je najbolji IPS-oliki model sa skoro sjajnim ekranom (~2% matirani premaz kao na skoro svim modernim
TV-ima). ea verzija je hiljadarku skuplja i ima 2x 1,5 W zvučnike i audio ulaz.

Philips E-line 276E7QDSW (AD-PLS) je najbolji matirani IPS-oliki model koji ima superiorno belo kućište, a to je najbolja
boja zato što drastično poboljšava percepciju crne tzv. iluzija kontrasta. Problem? Isti kao sa BenQ-om, nema ga na stanju,
tako mi je rečeno na bench forumu pošto ga je jedan član hteo kupiti. E sad, vidim da ga ima u Tehnomaniji ma dve lokacije,
al‘ mu je i cena nešto viša.

To je što se tiče modela (najbolje od najboljeg), onako na brzinu. Zeznutiji deo je šta?

VA ili IPS-oliki? Imaju svoje inherentne prednosti i mane pa još konkretno za svaki model.
Skoro sjajan, polu-sjajan (to su AMVA+ paneli) ili matiran ekran (predložena dva modela nemaju agresivno matirane premaze)?
Isto tako imaju svoje inherentne prednosti i mane.
Da li se monitor koristi u mraku ili uvek ima svetla?

Potrebna je povratna informacija pa ćemo videti za dalje .
Hvala na predlozima. Problem je što navedeni Benq nema nijedna prodavnica koju sam kontaktirao i niko ne zna kada će i da li će biti. Pitao sam i za EW2750ZL, dve prodavnice odgovorile da nemaju od treće čekam odgovor.

Takođe, osuđen sam na ovdašnju ponudu, pošto kupovinom sa interneta
imam onih 14 dana za raskid ugovora da se ne zezam sa objašnjavanjima ako me zapadne loš panel.

Znači, rezimiranje
1) Osnovna namena - gaming, filmovi, internet surf i office aplikacije
2) Sekundarna namena - laka obrada fotografija i videa za YT ( nije to ni na kakvom profi nivou, radio sam i sa jeftinim TN panelom, mada jeste bilo jako teško sa fotografijama)
3) Ambijent - UGLAVNOM U MRAČNOJ PROSTORIJI *(ponekad sa umerenim dnevnim svetlom; bilo bi dobro da može u prosečno osvetljenoj prostoriji da se koristi, stari monitor je bilo muka gledati preko dana, ovaj mi je ok)

To je to, otprilike. Sasvim je verovatno da će sledeća kartica biti AMD, tako freesync definitivno bi bio od koristi ako je moguće ubaciti ga u tu cenu.

@Acanen
Iskren da budem, zaobišao bih Asus ovaj put ako je moguće. Nekako mi se uvek jave problemi sa njihovim uredjajima koji nisu osnovne komponente (za grafičke i matične ploče svaka čast). Prvo sam uzeo vx239h koji je imao svetlu tačku (kao otisak prstia) odmah kada sam ga izvadio iz kutije, zatim sam uzeo MX239h koji je skoro svakog dana prestajao da reaguje na dugmiće (nije mogao ni da se uključi ni isključi, dok ga ne isključim iz struje i uključim ponovo). Taj prethodni je bilo muka reklamirati, s obzirom da je problem jako specifičan bio i ''sreća'' da je u roku od par dana donja ivica rama (''aluminijumski deo'') počela da se odlepljuje i visi, tako da sam na kraju dobio ovaj koji ima par problemčića ali ništa što kvari utisak pri korišćenju (recimo ima par tačkica prašine koje se nalaze ispod površinskog sloja, ali nisu na ekranu već na oklonom ramu, tako da ne utiču na prikaz).

EDIT: Po onome što sam pokupio, VA panel bi više odgovarao mojim potrebama od IPS, zbog bolje crne i kontrasta (pošto bih dosta koristio monitor u mračnoj prostoriji). Ispravite me ako grešim.

Poslednja ispravka: makiem (22.4.2017 u 14:16)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 14:33   #5
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.260
Zahvalnice: 242
Zahvaljeno 1.135 puta na 846 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Jasno mi je zbog cega zelis da uzmes monitor drugog proizvodjaca. Dosta ljudi sa foruma je kupilo vx239h i skoro svi su hvalili taj monitor.
Mislim da duza garancija vazna jer je popravka obicno skupa a monitor se ne menja cesto.
Na drugom forumu dva forumasa su napisala da se primecuje probijanje svetla u uglovima ekrana LG 23MP68VQ-P.
Ne znam kakav je taj BenQ VZ2770H AMVA ali u recenziji BenQ GW2470 u Sveta kompjutera pise da va panel nije najbolji za igre.
Nije dobro za oci da se u mraku gleda u ekran pa bi bilo dobro da u sobi ukljucis neku lampu.

Poslednja ispravka: Acanen (22.4.2017 u 14:53)
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 14:54   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up lovačke priče

Komentar na poruke člana Acanen.

Muh, garancija. HP Omen X 35 se prodaje u ‘Merici sa samo jednom godinom garancije, a cena mu je 1.200 $ (privremeno
je na popustu) i to je trenutno jedan od najpopularnijih monitora tamo, a i ovde u Evropi! Samsung Electronics prodaje
svoje monitore sa samo jednom godine garancije u Mađarskoj. Nobody cares.

ASUS Designo MX239H je monitor koji je izašao davne 2012. sa prvobitnim AH-IPS panelom koji ima pojačani matirani
premaz, ima PWM i koji sem dizajna u sadašnje vreme ne nudi ništa – prosečan model po svemu još kad je izašao.
ASUS Designo MX279H je izašao kad i manji model i manje-više sve važi i za njega.

Ovo mogu slobodno otkucati pošto su oba modela profesionalno testirani.

I ne razumem zašto se preporučuju modeli po partizanskoj liniji (razumeo bih ako je neko neko akcionar ili zaposlen možda) pa još
koji nisu testirani? Mene bi bila sramota da u 2017. preporučim „praistorijski“ model iz 2012. sa prenaduvanom cenom koji ima PWM
(na stranu sve ostalo) pored novih proverenih i testiranih modela. Kako može lično subjektivno mišljenje da bude ispred objektivnih
testova sa profesionalnom opremom?

I kakve veze ima BenQ GW2470H sa VZ2770H? Kucamo napamet po običaju.
Uvođenje u priču LG 23MP68VQ-P tek pokazuje koliko se ne razume materija .

@ makiem

Otkucao sam na drugoj temi pa ću i ovde – za VA panel, potraži na netu Monitori sa VA panelima. To je očigledno moja
tema pa pročitaj, da je ne linkujem, nije u redu .

Otucaću ti malo kasnije ponovo poruku u vezi modela.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 15:14   #7
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Citat:
Acanen kaže: Pregled poruke
Jasno mi je zbog cega zelis da uzmes monitor drugog proizvodjaca. Dosta ljudi sa foruma je kupilo vx239h i skoro svi su hvalili taj monitor.
Mislim da duza garancija vazna jer je popravka obicno skupa a monitor se ne menja cesto.
Na drugom forumu dva forumasa su napisala da se primecuje probijanje svetla u uglovima ekrana LG 23MP68VQ-P.
Ne znam kakav je taj BenQ VZ2770H AMVA ali u recenziji BenQ GW2470 u Sveta kompjutera pise da va panel nije najbolji za igre.
Šta znam, ni IPS nisu preporučivali za igre, ali eto meni nije ni malo smetalo. Koliko vidim ima VA panela takođe sa freesyncom, ja sam naišao kod nas na ovaj SAMSUNG LED 27" C27F390FHU, valja li on čemu? Ne verujem da bi mi smetala zakrivljenost ekrana.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 15:22   #8
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: lovačke priče

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Komentar na poruke člana Acanen.

Muh, garancija. HP Omen X 35 se prodaje u ‘Merici sa samo jednom godinom garancije, a cena mu je 1.200 $ (privremeno
je na popustu) i to je trenutno jedan od najpopularnijih monitora tamo, a i ovde u Evropi! Samsung Electronics prodaje
svoje monitore sa samo jednom godine garancije u Mađarskoj. Nobody cares.

ASUS Designo MX239H je monitor koji je izašao davne 2012. sa prvobitnim AH-IPS panelom koji ima pojačani matirani
premaz, ima PWM i koji sem dizajna u sadašnje vreme ne nudi ništa – prosečan model po svemu još kad je izašao.
ASUS Designo MX279H je izašao kad i manji model i manje-više sve važi i za njega.

Ovo mogu slobodno otkucati pošto su oba modela profesionalno testirani.

I ne razumem zašto se preporučuju modeli po partizanskoj liniji (razumeo bih ako je neko neko akcionar ili zaposlen možda) pa još
koji nisu testirani? Mene bi bila sramota da u 2017. preporučim „praistorijski“ model iz 2012. sa prenaduvanom cenom koji ima PWM
(na stranu sve ostalo) pored novih proverenih i testiranih modela. Kako može lično subjektivno mišljenje da bude ispred objektivnih
testova sa profesionalnom opremom?

I kakve veze ima BenQ GW2470H sa VZ2770H? Kucamo napamet po običaju.
Uvođenje u priču LG 23MP68VQ-P tek pokazuje koliko se ne razume materija .

@ makiem

Otkucao sam na drugoj temi pa ću i ovde – za VA panel, potraži na netu Monitori sa VA panelima. To je očigledno moja
tema pa pročitaj, da je ne linkujem, nije u redu .

Otucaću ti malo kasnije ponovo poruku u vezi modela.
Ako misliš na bratski forum, naišao sam i pročitao dobar deo tvojih postova, zato i mislim da bi mi VA više odgovarao. Za PWM osvetljenje se slažem, to i jeste jedan od razloga zbog kojeg bih ovaj moj zamenio drugim (kada sam ga kupovao, mislio sam da je flicker free, ali nije i primecujem naročito kada je prostorija zamračena, ume glava ponekad da zaboli).

Naveo sam gore jedan Samsungov model, šta misliš o njemu? Koliko vidim ima FreeSync (na 60 Hz, što je meni ok)

Što se tiče garancije, 3 godine mi je sasvim dovoljno, samo da je kod ovih naših da imam koga da hvatam za gušu zlu ne trebalo.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 15:28   #9
Acanen
Starosedelac
 
Član od: 5.12.2007.
Poruke: 2.260
Zahvalnice: 242
Zahvaljeno 1.135 puta na 846 poruka
Određen forumom Re: lovačke priče

Citat:
DukeofSerbia kaže: Pregled poruke
Komentar na poruke člana Acanen.
U kojoj domacoj prodavnici mogu da se kupe monitori koje ti preporucujes?
Jesi li ti probao sve te monitore ili citiras ono sto si procitao na nekim sajtovima? Ne zeli svako da kupi monitor iz "komsiluka" i garancija je bitna jer je servis monitora uglavnom neisplativ. Nemam nikakvu korist od preporucivanja monitora na ovom sajtu od 2011. Na Dell ultrasharp u2311h (monitor iz 2011) se verovatno manje primecuje probijanje svetla po uglovima ekrana nego na ips monitorima koji se danas prodaju.

@makiem
Kupi monitor sa va panelom ako mislis da je bolji

Poslednja ispravka: Acanen (22.4.2017 u 17:32)
Acanen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 17:04   #10
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Da se razumemo, nisam venčan za VA panel. Najbitnija stvar meni je (ispred tačnosti boja) da panel bude relativno uniforman, bez mrlja i oblaka (viđao sam na IPS panelima, sivkaste oblake na beloj pozadini) i da crna bude pristojna (bez prevelikog probijanja svetla i ostalih stvarčica koje više i ne mogu da pohvatam kako se zovu). Ako za igre nije lošiji od mog trenutnog (po pitanju ghostinga, odziva i slično) ja sam happy.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 19:47   #11
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Acer?

@ makiem

Odakle krenuti...

Samsung i FreeSync? Da nije žalosno (o čemu sam kucao puno) bilo bi . Elem, pošto si pročitao temu, onda znaš da
ne preporučujem već duže vreme ni jedan Samsungov monitor sa SVA panelom na 60 Hz, koji su svi odreda zakrivljeni
– SVA paneli na 144 Hz su skroz druga priča van tvog budžeta. Jedini koji uslovno preporučujem je najmanji model
– Samsung C24F390, a i on nije za igranje osim ako se nema visoki nivo tolerancije na efekat sapunice (motion blur)
i spore crno-sive prelaze. Takođe, pošto je ekran zakrivljen, iako je VA panel koji po pravilu skoro nikada nemaju problema
sa BLB-om (back light bleed tj. probijanje pozadinskog LED svetla), zbog zakrivljenosti ti paneli znaju da pate od toga
– ne rampantno kao što je generalno u IPS-olikom svetu, ali nije kao ravni VA.

Dalje, Samsung C27F390 je jedan razočaravajući model – ispodprosečan kontrast za VA panel, slaba sRGB pokrivenost
boja i odziv piksela koji je čak u određenim prelazima dosta lošiji od pomenutog GW2470H... Zato sam otkucao da je BenQ
VZ2770H (kao i EW2750ZL) najbolji 1080p 60 Hz monitor sa VA panelom i ovde i u svetu. Čak bi trebao da se i klokuje na
75 Hz bez nekih većih problema. AMVA+ paneli u njima su superiorni u odnosu na konkurentske SVA.

Kod nas postoji još jedan model koji ima isti panel kao ta dva BenQ-a – Acer V6 V276HLC. Za njega ne postoji ni jedan
profesionalni test tako da ne znam kako je kalibrisan niti znam kakav mu je overdrajv.

Iskopiraću poruku od pre mesec dana sa Bencha o njemu:
Citat:
Postoji još jedan model u Srbiji koji ima isti panel kao VZ2770H, EW2750ZL i EW2775ZH.

U pitanju je Acer V6 V276HLC i ima ga na nemačkom sajtu i tamo (Germaniji) je naširoko dostupan.
Izašao u januaru 2016.

Acer je bukvalno prekopirao specifikacije panela. Čak isto i troši kao VZ2770H – 26 W .

Direktno poređenje sa VZ2770H
Ima VGA, DVI i DP što je vrlo neobičan izbor video ulaza. Dobije se samo VGA kabel.
Crno kućište. Nema spoljno napajanje. Ima kabl menadžment iza na nosaču. Ima VESA rupe.
Ima veći nagib (-5 do +25 stepeni). I ima zvučnike (2x 2W).
3 god. garancije kao i BenQ. Jeftiniji 100 din od VZ2770H ovde na Bench šopu gde su najjeftiniji.
Baš slučajna razlika u ceni. Možda zato što je 100 g lakši .

Ne znam kakav je overdrajv i naravno nema FreeSync.

Bela kućišta su najbolja, sam kucao zašto, al‘ ako neko preferira crna, to je ok. Barem je matirano.

Staviću model na listu preporučenih kad bude izašla osvežena pošto nudi dovoljno razlike u odnosu na VZ2770H.
Nastavak sledi...
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.4.2017, 22:11   #12
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Opet je pitanje i tog Acera da li ima. Da li je stvarno nemoguće kod nas naći 27 '' za prosečnu svakodnevnu upotrebu
Ja već par nedelja čitam razne reviewe, što više čitam, više se nerviram. Na kraju će mi stvarno ostati kao jedina opcija da uzmem veći model monitora koji već imam, a baš sam želeo da izbegnem flicker ovog puta.

Poslednja ispravka: makiem (22.4.2017 u 22:23)
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 0:09   #13
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up HP 27 serija

Šta misliš zašto sam još uvek u procesu kupovine od decembra ? Al‘ dobro, i ja malo previše tražim… Konačno sam
jako sam blizu kupovine.

Problem sa tržištem monitora u Srbiji je što smo jako malo tržište pa se uveze malo, pa se još uvoze modeli koji ne treba,
pa onda problem sa određenim klasama i proizvođačima čiji monitori imaju prenaduvane cene kao npr. LG UW, Samsungovi
SVA zakrivljeni i Dell UltraSharp modeli. Pitam se zašto je kupovina od preko jako popularna ?

I još jedan „problem“ – odkako od pre neka dva meseca intezivno kucam po benchu, preporučeni modeli nestaju, al‘ neki
su se i uspešno vratili (dogodilo se sa VZ2470H). Ipak je to ubedljivo bez premca najposećeniji IT forum na ovim prostorima,
dolazi puno gostiju koji čitaju i ljudi kupuju šta se preporuči, a kao što se može videti, za jako puno modela sam otkucao
i mini recenzije. Navedeni BenQ i Philips su poslednje „žrtve“...

Monitori su najzeznutiji „IT hardver“ za kupovinu i to je neoboriva činjenica.

I ne znam zašto bi kupio MX279H kad sam ti već otkucao nekoliko modela ?

Čak i ako nema Philipsa 276E7QDSW, ostaje HP 27es. To je mala zver od monitora, najbolji IPS-oliki model sa AH-IPS
panelom sa skoro sjajnim ekranom (~2% matirani premaz) što je standard kod modernih TV-a, a kod monitora je to jako
retko što je velika šteta. Da li treba da objašnjavam zašto takav ekran ima bolju sliku od matiranog (dokle god ne udara
direktno sunce/svetlo u ekran)? Zato ga i imaju LCD televizori. O prednostima i manama možeš pročitati detaljno ovde:
Matte vs Glossy

Samo malo komentar – pozadinsko LED curenje je čista lutrija kod IPS-olikih panela. Ko tvrdi drugačije, nema pojma.
To je inherentno takvim panelima, kao i čuveni „žar“ tj. IPS glow. I tu dolaze HP 25 (nažalost nedostupna u Evropi)
i 27 serije. One imaju minimalni ili skoro uopšte nemaju glow kada se monitor koristi sa normalne daljine (60 cm).
Ne postoji puni pravi test, ali postoji prethodnih serija, a za aktuelne mini testiranja. Čak su novi i malo bolje kalibrisani,
jedino je HP škrtario na skalaru pa ih je nemoguće overlokovati iznad 60 Hz iako može panel (prethodnici su išli do 75 Hz).
PCMonitors.info, koji jeste jedan od vrhunskih sajtova za testiranje monitora i vlasnik sajta je aktivan na OC.net forumu
još pored svoga foruma, ga preporučuje. Komentar:
Citat:
Good for:
All-round use including PC and console gaming, movies and image editing.

Panel used:
LG Display AH-IPS (25” and 27″, 60Hz).

Screen surface:
Glossy with ‘low haze enhancement’ treatment. This essentially maintains the vibrancy and clarity offered by glossy surfaces whilst
significantly cutting down on reflections.

Additional specifications:
1920 x 1080 (Full HD) resolution
PWM-free (flicker-free) WLED backlight (sRGB colour gamut)
7ms grey to grey response time
2 HDMI ports and VGA
Screen can be tilted, VESA mounting supported with optional adaptor

Why choose this monitor:
The HP 25er and HP 27er provide a strong performance in several key areas. The 25″ and 27″ AH-IPS panels are essentially glossy,
but has a very low haze matte surface treatment. This doesn’t significantly interfere with the image quality and maintains that beautiful
glossy ‘pop’, but is very effective in helping to reduce reflections – something of a ‘best of both worlds’ solution. Colour consistency
and viewing angle performance is strong, as you’d hope for from a modern AH-IPS panel and the default colour setup is excellent with
strong ‘2.2’ gamma tracking out of the box. Contrast is as good as you’ll see on an IPS panel as well, with the static contrast generally
exceeding the specified 1000:1. The levels of ‘IPS glow’ are also significantly lower than you’d typically see on an IPS-type panel of the
size, helping preserve more of those details in dark scenes. The flicker-free backlight (DC not PWM dimming) and flexible brightness
adjustment range (with good low minimum level) help provide a comfortable viewing experience, too.

The monitors also include a well-tuned pixel overdrive feature. They’re able to provide a level of perceived blur that’s in-line with the
fastest 60Hz LCD performers out there – there’s really no need to be put off by that potentially misleading 7ms specified response time.
Input lag is also very low with negligible signal delay.
Mislim da je svaki komentar suvišan, ali ću ipak dodati – za njega postoji kalibracija, tačnije, on je već odlično fabrički
kalibrisan pa ga samo treba još malo doraditi (kontrast i overdrive). Takođe, odziv piksela je najbolji od svih IPS-olikih
na 60 Hz i u klasi najboljih TN-a na 60 Hz. Ima na YT-u dosta snimaka otpakivanja i prezentacija.

27er i es se samo razlikuju po boji nazad (bela ili crna), a ea ima zvučnike (2x 1,5 W) i audio izlaz.

Znaš i sam, kupi preko interneta, ako dobiješ problematičan panel tj. primerak ili nisi zadovoljan, vratiš i to je to.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Jamiroquai (23.4.2017), makiem (23.4.2017)
Stara 23.4.2017, 0:57   #14
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Srry, zaboravio sam da si u prvom postu naveo i IPS panele, pošto sam jurio po prodavnicama samo VA. Znači, ovaj HP 27es bi bio dobro rešenje, pošto vidim da je dostupan? Ništa, u ponedeljak ga poručujem pa ćemo videti, pogledao sam po netu par recenzija pa ću napisati ovde kako je prošlo.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 10:57   #15
Djuro
Član
 
Član od: 6.4.2012.
Poruke: 314
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Ne znam kako stojis sa novcem, po meni je najbolje da uzmes nesto najjeftinije a da po specifikaciji odgovara, i ako ti se ne svidi vratis i uzmes skuplji itd. Bar je sada zakon na strani potrosaca.

Moje predlog je http://www.eponuda.com/monitori/benq...or-cena-387766

Neko je ovde pomenuo kako je kod nas ponuda losa, pa da samo se nadovezem na to posto radim u firmi koja uvozi nekoliko brendova monitora.

Kod nas je trenutno najveca potraznja za monitorima od strane pravnih lica (sto drzavnih sto privatnih, sada bukvalno svako radno mesto ima racunar), koje mahom ne zanima kvalitet vec cena i oni se odlucuju za najjeftinije 18.5" ili 21.5". Te se uvoz bazira na te modele. E sad najveci su problem proizvodjaci koji cesto promase sa nekim modelom i onda zele da ih prodaju pod ucenom.

Dakle prica glasi, kontaktira se prozivodjac i salje se zahtev da se kupi 2.000 modela 18.5" (nekih najjeftinijih) i 2.000 modela 21.5".

Oni salju odgovor, nema problema, ali da bi vam prodali ovoliku kolicinu morate da uzmete i 200 komada ovih (i onda navedu neki model koga niko ne zanima), 100 komada drugih, 5 komada ovih... i onda moras da kupis i te monitore.

Dakle poenta je da vecina skupljih i boljih modela koja se prodaje u Srbiji su modeli koji su morali da se uvezu jer proizvodjac ucenjuje, a ne zato sto postoji potreba za njima.

Isto je i sa televizorima.
Djuro je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Djuro na korisnoj poruci:
makiem (23.4.2017)
Stara 23.4.2017, 12:54   #16
Jamiroquai
Veteran
 
Član od: 19.2.2007.
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 610
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 96 puta na 57 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Jamiroquai
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Već neko vreme pratim šta pišete i nikako da se odlučim koji monitor da pazarim. Slažem se da je to nešto na čemu ne treba štedeti tako da mi je sa 20k skočio na 35k ali i dalje ne znam šta da uzmem. Prvo sam video par DELL modela koji stvarno deluju fenomenalno ali sam pročitao da postoji dosta feleričnih modela pa sam postao malo skeptičan.

Uglavnom provodim dosta vremena ispred računara zbog posla, a i počeo sam da učim web dizajn tako da ću još više biti zakucan za stolicu. Video sam da dosta vas preporučuje monitor sa IPS panelom tako da pretpostavljam da treba da obratim pažnju i na to. Da ne dužim više, ovaj HP 27es stvarno deluje sjajno ali sam otvoren i za neke druge predloge?

Hvala unapred ljudi
Jamiroquai je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 14:36   #17
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

BenQ XL2720Z ja imam njega skroz ok monitor,kupio ga polovnog u gari,koliko je nov nisam gledao

Sad gledao,skup, ako ti naleti u gari ko meni vredi koliko si spreman se ispruzis
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 15:10   #18
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Aih, brate, pa ti ga udari preko 50000 din
Mnogo je za sad, naveo sam koliko mogu da nagrebem za sad i to sam uzeo na zajam dok ne prodam ovaj moj i još neke komponente.

Šta mislite, koliko da tražim za MX239H na KP, ima domaću garanciju još oko 3,5 godine (vidim da su mu sad na mnogim mestima oborili garanciju na 3 godine, ja kad sam uzeo bila je 5)?
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.4.2017, 23:50   #19
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Post sledi nastavak

Kad je već spomenut BenQ XL2720Z ili pod novim imenom Zowie XL2720 (cena preko ~440e), gamerzski monitor,
za njega postoji nekoliko profesionalnih testova. Fabrička podešavanja/kalibracija su (dosta) loša do prolazna i ne može
se do kraja ispeglati ni sa pravom kalibracijom. Pošto ima TN panel na 144 Hz, trebao bi da ima odličan odziv piksela,
zar ne? Uostalom, to je i jedina teoretska prednost TN panela u odnosu na ostale tipove panela. Tu je jako dobar.
TL; DR – jako dobar monitor ako vam se korišćenje kompjutera svodi na kompetitivno igranje CS: GO, Overwatcha
i sl. igara i za ništa više .


@ Djuro

To što si otkucao za državna pravna lica si u pravu, a to je već neko otkucao na benchu pre mesec+ dana. A i mislim
na osnovu kucanja da znam kod kojeg uvoznika radiš .

BenQ GC2870H je odličan monitor za šta je namenjen (kada se ispravi gama sa nekoliko klikova), a nije namenjen za
igre ni pod razno zbog lošeg overdrajva. O modelu sam već otkucao mini recenziju:
http://www.sk.rs/forum/showpost.php?...94&postcount=6


@ Jamiroquai

Ako možeš da kontrolišeš osvetljenje, da ne udara direktno sučeva svetlost, onda je HP 27es najbolji izbor.

Otkucaću na brzinu poruku u vezi kontrole kvaliteta, kucao sam dosta o tome na benchu.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku DukeofSerbia na korisnoj poruci:
Jamiroquai (24.4.2017)
Stara 23.4.2017, 23:58   #20
nenad 970
Veteran
 
Član od: 2.12.2013.
Lokacija: SRBIJA
Poruke: 514
Zahvalnice: 16
Zahvaljeno 55 puta na 52 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku nenad 970
Određen forumom Re: Monitor 27-28 inča do 35000 Din ?

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
Aih, brate, pa ti ga udari preko 50000 din
Mnogo je za sad, naveo sam koliko mogu da nagrebem za sad i to sam uzeo na zajam dok ne prodam ovaj moj i još neke komponente.

Šta mislite, koliko da tražim za MX239H na KP, ima domaću garanciju još oko 3,5 godine (vidim da su mu sad na mnogim mestima oborili garanciju na 3 godine, ja kad sam uzeo bila je 5)?
Jeste sjup ja ko sto rekoh ga uzeo polovnog za 1.5 gare i platio taman koliko ti mislis da potrosis

Duke,jeste mi sluzi za igre i gledanje filmova,prvenstveno CS-GO i WT
nenad 970 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
TV do 35000 Playa ŠDK - Grafika 1 11.12.2011 21:10
koji lap top do 35000 din da uzmem Gooja Prenosni računari 14 10.12.2011 21:44
22 inča ili 19 inča do 150 eura? Macak Mackin ŠDK - Ostale komponente 59 30.12.2008 22:38
intel konfiguracija do 36000 dinara dkdnt Šta da kupim? 5 22.8.2008 15:08
TFT od 19 ili više inča sa DVI ulazom do 250e Neky ŠDK - Grafika 2 12.3.2008 17:54


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 4:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com