Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.1.2020, 20:28   #241
Laskaris
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.5.2010.
Poruke: 4.223
Zahvalnice: 669
Zahvaljeno 1.199 puta na 930 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Ta baterija moze jos da se koristi opusteno. samo preko programcica za bateriju ili u biosu stavi da se ne puni do sto odsto vec do 80 da se ne bi pregrevala. Tada bi i ocitavanje trebalo da bude tacnije. Ipak, znak da se baterija blizi svom kraju je to da "kljokne" na nekom relativno visokom procentu napunjenosti.
Laskaris je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 24.1.2020, 11:51   #242
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

@Laskaris ma može naravno, ona "drži" između 3 i 4 sata, de to da bacam....
Nova sa Alija bi vjerovatno manje trajala...

Sent from my SM-N9600 using Tapatalk
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.2.2020, 12:50   #243
Marko 0401
Veteran
 
Član od: 15.10.2006.
Lokacija: Nepoznata
Poruke: 1.109
Zahvalnice: 125
Zahvaljeno 77 puta na 69 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Samo da javim da je rekalibracija baterije ipak uspjela!
Sinoć sam poslije 15 dana od rekalibracije ponovo radio nešto na bateriji i istrošio je do 8% kada sam priključio punjač ponovo.
Držala je preko 3 sata sigurno sve ukupno.

Tako da nema više onog da se gasi na 45% ili 25%, iako se odmah nakon rekalibracije gasila na 25%
sada se i to nakon nekog vremena (2 nedelje) "ispeglalo" i sistem tačno očitava bateriju.

@LoneWolf, čisto da znaš da ipak može da se riješi...
Marko 0401 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2020, 1:15   #244
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Čime?
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.6.2020, 23:47   #245
Bogdan015
Novi član
 
Član od: 18.5.2020.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

pozdrav ljudi... imam jedno pitanje u vezi novog laptopa. Koliko sam zakljucio iz vasih postova, kod prvog punjenja dovoljno je samo napuniti do 100% i koristiti. Nema potrebe formirati bateriju, ili za nekom dodatnom procedurom. A da li ims potrebe za kalibracijom baterije? Kod mene npr.baterija ne moze da se ukloni, pa pretpostavljam da nemoram brinutii mogu koristiti laptop i tokom punjenja. Molim da mi neko pojasni ove stvari
Bogdan015 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2020, 15:35   #246
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Vozi Miško! Ne brini za bateriju. Ti novi uređaji su svakako planirani da se bace posle 3 godine u reciklažu.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.6.2020, 23:56   #247
Bogdan015
Novi član
 
Član od: 18.5.2020.
Poruke: 16
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Lightbulb Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

@eni: 3 godine ako izdrzi i Bog da me vidi. Duze se ni ne nadam da ce potrajati. Taman ce i komponente zastariti do tada.
Bogdan015 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2020, 10:05   #248
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Svakako gledaj bar jednom u 10 - 15 dana da bateriju isprazniš do kraja, pa onda da je napuniš do kraja.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2020, 14:01   #249
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Litijumske baterije NIKAKO ne treba prazniti i puniti do kraja. Da ne ulazimo kako i zasto, ima gomila studija na netu, sustina je da treba izbegavati da baterija padne ispod 20 % (neki kazu 15, drugi 25) a idealno bi bilo i ne puniti preko 90 % (mada se toliko vec ne bih opterecivao).

A koriscenje tokom punjenja treba izbegavati jer potvrdjeno skracuje zivotni vek baterije (opet, stvar izbora, ako ti treba racunar, naravno da ces ga koristiti, ali ako mozes da ga pustis da iskulira dok se napuni za bateriju je zdravije). Nikako nemoj da ti bude navika da kad god si u prilici povezes racunar na punjac misleci da zato sto se baterija ne vadi da su resili "probleme" zbog kojih su ljudi vadili baterije dok su na punjacu. Nisu.

Baterije se danas vise ne vade jer musteriji lepse izgleda tanji laptop a kad crkne baterija racuna se na to da ce musterija zameniti ceo uredjaj a ne bateriju. Dupla korist za proizvodjace.

Poslednja ispravka: makiem (14.6.2020 u 14:39) Razlog: sintaksa
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku makiem na korisnoj poruci:
doctor (29.6.2020)
Stara 14.6.2020, 14:39   #250
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

kad crkne baterija više ga ne skidaš sa punjača, a baterija drži bar 5 minuta pa služi kao UPS..



A gledanje koliko je puno pa skidanje sa punjača kad treba, ono jeste da sad duže drže i po 8-10 sati, ali šta kad je recimo na 40% nećeš da čekaš da se isprazni na 10% pa da ga kačiš i da čekaš da se napuni.. ili da vadiš bateriju kad je na struji.. to je već robovanje punjaču i bateriji..



Ukratko laptopovi brzo gube na vrednosti posle samo par godina i zbog baterije najviše, ja lično ne volim laptopove.. te baterija, te slabiji od desktopa, te mali ekran, pa miš, pa neka tastatura neergonomska..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2020, 15:03   #251
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Nije problem veliki da ga punis sa 40 % i da stoji na 100 sat dva pa i vise (ako se za to vreme ne koristi), problem je ako se cesto prazni i puni do kraja (kompletan ciklus). Vise primera sam i sam video u svojoj okolini gde baterija nakon godinu dana izgube i 40 % kapaciteta, narocito na mobilnim telefonima (moja devojka pusti YT na fonu kad legne, nakaci na punjac... posle dve godine baterija je ili na izdisaju ili totalno mrtva, na par telefona joj se to desilo a i na laptopu, mada nakon nesto duzeg vremena, oko 3,5 godine).

Praznjenje i punjenje do kraja odnosno formatiranje je bilo potrebno za NiMH baterije, ne za litijumske, e sad sto vecina prodavaca telefona nema pojma o tome pa vas uvek posavetuju da "formatirate" bateriju (to i da se oprosti) je druga prica.

A i proizvodjaci koji bukvalno lazu da je koriscenje racunara sasvim ok dok se puni ili dok je ukljucen u struju jer ima "overcharge protection", ili ne znaju cemu ta zastita sluzi (manje verovatno... da je nema, umesto 100% pune baterije nakon noci na punjacu, zatekli bi 100 % zgariste na mestu laptopa, a mozda pride i sobe/kuce) ili svesno obmanjuju kupce (mnogo vise verovatno... baterija ce izdrzati godinu dve torture uz znacajan gubitak kapaciteta, vecina nece primetiti/nece se cimati sa reklamacijom, ili lupe garanciju na bateriju od 6 meseci i Rajko ti je teca).
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2020, 15:13   #252
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

ja mobilni punim čim stigne do 20% smatram da treba da se puni pa gledam da ga napunim i da mi se ne ugasi, eventualno ako je neko nevreme gledam da bude pun do vr, kad ga napunim do 90% kraće drži a na 100% čini mi se da drži duže, inače mi drži po nekoliko dana ne visim na telefonu eventualno ako slušam muziku na soundcloud a i to sa ugašenim ekranom po sat vremena dnevno, a punjenje sat vremena na punjaču od 2A pa ga skinem, gledao sam do kraja da se puni ali sad ću i malo ranije da ga skidam.. ja koliko znam te baterije nemaju efekat pamćenja pa nije ni bitno da li ih puniš do kraja ili 3x30% ili kako god. Uglavnom se slažem da ne treba da bude nonstop na punjaču ili po celu noć kako mnogi pune telefon, meni se za sat vremena napuni skoro do kraja..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.6.2020, 15:26   #253
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

a što se tiče laptopa, koliko znam kad je pun na punjaču i kad se koristi ne troši se baterija pa se štedi ciklus punjenja pražnjenja, a ako se i puni više se greje baterija pa to može eventualno da joj kao škodi. Sad ako te mrzi da čekaš..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2022, 20:56   #254
maxx
Član
 
Član od: 6.1.2006.
Poruke: 368
Zahvalnice: 22
Zahvaljeno 56 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Baterije u prenosnim računarima (formiranje, vrste, upotreba)

Gde u Srbiji kupovati nove i originalne zamenske baterije za laptop?....treba mi za HP Omen

Vidim da ih ima na KupujemProdajem,prodavac ima na hiljade pozitivnih ocena i daje pola godine garancije,ali me zanima da li su to one kineske baterije na koje se mnogi žale?
maxx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
baterija, baterijs laptop, battery life, čuvanje baterije, formiranje, kako s baterijom, laptop, trajanje baterije

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Grafičke kartice u prenosnim računarima Bryan Fury Prenosni računari 518 2.3.2018 16:10
UPS - formiranje baterije predsednik Ostale komponente 13 30.5.2012 12:02
Formiranje baterije na Nokia N95 8GB? BrutaLiS Aparati i oprema 37 30.1.2009 23:39
Formiranje Baterije N70 Gadoguz Aparati i oprema 9 5.7.2007 0:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:49.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com