Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje

Programiranje Programski jezici, tehnike, alatke...

Odgovor

Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.8.2009, 16:17   #1
Pecarošmlad
Novi član

Član od: 16.10.2008.
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Java početnik

Pun entuzijazma i želje kakva se još samo kod mladića nailazi krenuh ti ja u istraživanje ovog programskog jezika (JAVA) u kojeg se mngi kunu. Međutim naleteh na prvu prepreku. Koristeći knjigu JAVA2 Tom I osnove izdavač CET na strani 17 dođoh do Instalacije izvornog koda biblioteke i dokumentacije i tu se pojaviše par pitanja:

1. Kaže da bi pristupio izvornom kodu moram da raspakujem datoteku src.zip i objašnjava mi postupak po kojem bi ja trwebao u koraku 2 da otvorim prozor ljuske. Šta je to prozor ljuske i kako se on otvara (piše da zavisi od operativnog sistema ja imam XP) da li treba da vam pomenem i jednu malu sitnicu da ja uopšte pojma nemam gde bih moga da nađem pomenutu src.zip datoteku.

2. pređem ti ja nevoljno preko tog dela (znajući da ću ovde postaviti pitanje) kad već za dokumentaciju mi daje lokaciju sa koje mogu da je preuzmem http://java.sun.com/doc a kad ukucam taj url tamo nema ništa

3. Instalacija primera za Core Java takođe nije na datoj (u knizi) adresi a adresa je http://www.phptr.com/corejava.

Treba li mi sve to ili mogu da nastavim čitanje dotične knjige dalje, ako knjiga nije odgovarajuća (pošto sam početnik) molim vas preporučita mi nešto što bi odgovaralo mom statusu i naravno odgovor ili objašnjenje na bilo koja od 1, 2, 3 pitanja i bio bih vam prilično zahvalan.
Pecarošmlad je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 16:41   #2
irreal
V.I.P. Programiranje

Član od: 9.1.2009.
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Java početnik

ako imas problema sa koriscenjem gugla (da bi pronasao to sto vise nije na tim linkovima) i otvaranjem zip arhive preko shella (ljuske, lol) onda mozda ne treba da pocinjes sa javom nego sa nekim drugim stvarima.

a to da je knjiga losa valjda mozes i sam da zakljucis.

moj ti je najiskreniji savet da citas knjige na engleskom.
ako ne znas engleski - nauci ga ! dzaba ti sve ako engleski ne znas.
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 17:51   #3
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux

Član od: 1.11.2005.
Zahvalnice: 1.714
Zahvaljeno 4.506 puta na 2.552 poruka

Btw "ljuska" (eng. shell) je terminal u koji se upisuju komande. Na Windowsu to je start > run > cmd
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 17:55   #4
Kurdt
Član

Član od: 12.11.2006.
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kurdt

Citat:
Pecarošmlad kaže: Pregled poruke
molim vas preporučita mi nešto što bi odgovaralo mom statusu
Java 6 - Naučite za 21 dan
Rogers Cadenhead , Laura Lemay

P.S. Malo "proguglaj", mozda mozes i da je nadjes na RapidShare-u?! Pozdrav,
Kurdt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 18:09   #5
<Rio_da>
Starosedelac

Član od: 25.1.2007.
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka

A jesu i ovi likovi sto to prevode bukvalno bezveze, neke izraze ne treba prevoditi...
<Rio_da> je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.8.2009, 22:13   #6
Pecarošmlad
Novi član

Citat:
irreal kaže: Pregled poruke
ako imas problema sa koriscenjem gugla (da bi pronasao to sto vise nije na tim linkovima) i otvaranjem zip arhive preko shella (ljuske, lol) onda mozda ne treba da pocinjes sa javom nego sa nekim drugim stvarima.

a to da je knjiga losa valjda mozes i sam da zakljucis.

moj ti je najiskreniji savet da citas knjige na engleskom.
ako ne znas engleski - nauci ga ! dzaba ti sve ako engleski ne znas.

Ako nemaš konstruktivan odgovor onda možda ne bi trebalo ni da mi se obraćaš...
Stara 4.8.2009, 22:13   #7
Pecarošmlad
Novi član

Ostali hvala!!!
Stara 4.8.2009, 23:44   #8
boshkodj
Veteran

Član od: 4.7.2008.
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka

Citat:
Lepo ti je rekao,najbolje su ti knjige na engleskom , ali verovatno sa tvojih 28 godina znas engleski i radis jos nesto osim sto igras heroje Tako da ako znas engleski uzmi knjigu "Thinking in Java". Ima da se nadje besplatno
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 0:01   #9
holodoc
Deo inventara foruma

Član od: 5.12.2005.
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka

1. Ne znam tačno o kojoj se knjizi radi ali sudeći po tome da se pominje "shell" (ili kako je očigledno prevedeno kao "ljuska") radi se o starijoj knjizi koja ima nameru da nauči apsolutne početnike da kompletan razvoj rade spartanski bez pomoći razvojnih okruženja kakva su Eclipse i NetBeans. Da bi mogao da kompajliraš svoj Java kod potrebno je da sa zvaničnog Sunovog sajta skineš JavaSDK (ili kako se preciznije zove JSE ili još preciznije JDK) i da ga instaliraš na svojoj mašini. Možeš ga skinuti sa ove stranice http://java.sun.com/javase/downloads/index.jsp Nakon toga imaćeš pristup java kompajleru i ostalim alatima za kreiranje Java koda iz "ljuske" kao šti su javac, java itd. Za učenje samog jezika nema boljeg načina.

2. Link ka stranici sa dokumentacijom je u redu ali na njoj moraš da se odlučiš za koju varijantu ti je potrebna pomoć (Java SE, Java ME, Java EE...). S obzirom da ćeš raditi sa Java SE mislim da je odgovor logičan.

3. Zaboravi na ovaj korak. Ne treba ti ništa drugo osim knjige koja objašnjava samu suštinu Jave i programiranja u njoj. Da budem iskren sada mi ne pada konkretno nijedna na pamet ali s obzirom da sam upoznat sa kvalitetom Apressovih knjiga mogu da ti preporučim da probaš bilo koju odavde http://www.apress.com/book/catalog?category=32 koja u svom nazivu sadrži "Beginning Java". Knjige su naravno sve na engleskom jeziku.
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 1:59   #10
irreal
V.I.P. Programiranje

Citat:
odgovor je veoma konstruktivan.

rekao sam ti suvu istinu.

rekao sam ti da ako ti stari linkovi predstavljaju nepremostiv problem
treba da naucis da koristis google - istina.

rekao sam ti da je knjiga losa - i jeste, jer je ocigledno zastarela.

i na kraju sam ti rekao da je mnogo pametnije da citas knjige na engleskom - sto je opet tacno.

ni jednom recju nisam rekao nista ruzno ili potcenjivacki, samo sam izneo korisne cinjenice

mozda bi to i uvideo da si probao da me poslusas umesto da odmah odgovoris i u isto vreme pokazes zavidnu kolicinu ne kulture.
Stara 5.8.2009, 9:46   #11
optimus_prime
Starosedelac

Član od: 2.5.2006.
Zahvalnice: 136
Zahvaljeno 75 puta na 59 poruka

A cek, sta hoces da pravis u JAvA-i? Mozda kreces sa nekim jezikom koji nije pogodan za ono sto si s,islio da radis, ili mozda gresim, a mozda te cisto znatizelja naterala da ucis? Sve jedno, tu knjigu koju si spomenuo, to je dobra knjiga, ja sam nekada ucio iz nje i nije losa. Mani se svih ostalih dosadnih stvari, tipa kucanja koda u text editor pa posle kroz "shell" da kompajliras. Skini Eclipse, ili Netbeans i kreni da napravis prvi hello world evo ti i code za to:

public static void main()
{
System.out.println("Hello World");
}

kad shvatis kako se sta radi, onda pokusaj da se vratis na onaj korak kompajliranja kroz "shell" i tako napredujes dalje. Srecno.

Poz,
optimus_prime je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 13:37   #12
Pecarošmlad
Novi član

Citat:
optimus_prime kaže: Pregled poruke
A cek, sta hoces da pravis u JAvA-i? Mozda kreces sa nekim jezikom koji nije pogodan za ono sto si s,islio da radis, ili mozda gresim, a mozda te cisto znatizelja naterala da ucis? Sve jedno, tu knjigu koju si spomenuo, to je dobra knjiga, ja sam nekada ucio iz nje i nije losa. Mani se svih ostalih dosadnih stvari, tipa kucanja koda u text editor pa posle kroz "shell" da kompajliras. Skini Eclipse, ili Netbeans i kreni da napravis prvi hello world evo ti i code za to:

public static void main()
{
System.out.println("Hello World");
}

kad shvatis kako se sta radi, onda pokusaj da se vratis na onaj korak kompajliranja kroz "shell" i tako napredujes dalje. Srecno.

Poz,
Čista znatiželja i pomalo dosada, hvalaaaa!!!!
Stara 5.8.2009, 13:46   #13
Pecarošmlad
Novi član

Citat:
odgovor je veoma konstruktivan.

rekao sam ti suvu istinu.

rekao sam ti da ako ti stari linkovi predstavljaju nepremostiv problem
treba da naucis da koristis google - istina.

rekao sam ti da je knjiga losa - i jeste, jer je ocigledno zastarela.

i na kraju sam ti rekao da je mnogo pametnije da citas knjige na engleskom - sto je opet tacno.

ni jednom recju nisam rekao nista ruzno ili potcenjivacki, samo sam izneo korisne cinjenice

mozda bi to i uvideo da si probao da me poslusas umesto da odmah odgovoris i u isto vreme pokazes zavidnu kolicinu ne kulture.
Izvini ako sam te uvredio ali mislim da svako zaslužuje konstruktivan odgovor na pitanje ako ga je već kulturno postavio. Ja sam pitao kako ti mi odgovaraš bolje nemoj ili bavi se nečim drugim to po meni nije kostruktivno. Možda sam i ja malo preterano reagovao ali stvarno mrzim takve odgovore, zamisli da ti u bilo kom "zanatu" dođe neko ko je početnik i ti uvidevši da ne zna osnovne stvari mu kažeš bolje nemoj... verovatno bi 90% ljudi bilo nepismeno danas. Na svu sreću ima nas malko tvrdoglavijih koje baš briga za takve odgovore
Stara 5.8.2009, 13:56   #14
boshkodj
Veteran

Citat:
Izvini ako sam te uvredio ali mislim da svako zaslužuje konstruktivan odgovor na pitanje ako ga je već kulturno postavio. Ja sam pitao kako ti mi odgovaraš bolje nemoj ili bavi se nečim drugim to po meni nije kostruktivno. Možda sam i ja malo preterano reagovao ali stvarno mrzim takve odgovore, zamisli da ti u bilo kom "zanatu" dođe neko ko je početnik i ti uvidevši da ne zna osnovne stvari mu kažeš bolje nemoj... verovatno bi 90% ljudi bilo nepismeno danas. Na svu sreću ima nas malko tvrdoglavijih koje baš briga za takve odgovore
On ti nije rekao da treba da se bavis necim drugim, nego ti je rekao ako ne znas sta je ljuska(shell), da trebas da naucis prvo nesto osnovno sto treba da znas uopste o racunarima..
Stara 5.8.2009, 15:23   #15
irreal
V.I.P. Programiranje

upravo tako, nikada nikome ne bi rekao "odustani od toga"

ali ako neko dodje i kaze "hocu da pilotiram najnoviji Boing komercijalni putnicki avion, zasto postoje ovi razni prekidaci ?"

logicno je da ces mu reci, stani malo, prvo provedi dosta vremena citajuci o avionima uopste, pa onda kreni na neke vrlo jednostavne avione, pa predji na neku standardnu cesnu itd.
Stara 5.8.2009, 19:18   #16
Kurdt
Član

Član od: 12.11.2006.
Zahvalnice: 45
Zahvaljeno 18 puta na 15 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Kurdt

Citat:
upravo tako, nikada nikome ne bi rekao "odustani od toga"

ali ako neko dodje i kaze "hocu da pilotiram najnoviji Boing komercijalni putnicki avion, zasto postoje ovi razni prekidaci ?"

logicno je da ces mu reci, stani malo, prvo provedi dosta vremena citajuci o avionima uopste, pa onda kreni na neke vrlo jednostavne avione, pa predji na neku standardnu cesnu itd.
Apsolutno se slazem!!!
Ja sam recimo krenuo prvo sa C-om, pa C++, bio je tu i Matlab (iako ga mnogi ne smatraju za programski jezik, a previse mocna stvar), pa tek onda Java. Moram da napomenem da ne posjedujem neko ogromno programersko znanje iz ovih progr. jezika, ali znam podosta i ne znam kako bi bilo bas da sam prije svega prvo ucio Javu. Mislim da bi to bilo dosta "skakljivo" i da je ipak prvo potrebno dotaci se malo programskog jezika C, pa tek onda preci na Javu ili sta ja znam C# ili...
Elem, da ne duzim. Ono sto me natjeralo da napisem i ja svoj post u okviru ove teme je nekoliko cudnih situacija koje su mi se desile pocetkom ljeta, a vezne su za Javu, ili su barem meni cudne.
Naime nakon cetri godine "odsluzenih" studija dodjem u rodnu grudu. Naravno sa prvim izlaskom krenu ona pitanja za ubijanje vremena, koja su naravno obavezno vezana za fax. Dokle si stigao, kakav je prsosjek, hoces li nastavljati, koje si ispite imao i bla bla bla.
Medju kompletnim setom pitanja, koja se redjaju kao na filmskoj traci, lik me pita: "A jesi li imao Javu". Odgovorim mu pozitivno, a odmah posle ide novo: "A je l bi ti mogao da das meni literaturu, pa da i ja malo ucim Javu". Predjam ja fino preko toga, ali lik uporan, pa mu s tim u vezi, ja popustim i dam mu literaturu. Naravno to nebi bilo sve, da me u istoj sedmici jos dva lika nisu pitala iste stvari.
Znaci tako su ozbiljni, da je to... Mislim, nije to kao popiti casu vode.

Naravno nista od ovoga nije napisano kako bi se prozvao autora teme, jer pretpostavljam da covjek posjeduje neko osnovno programersko znanje, makar i u vidu prebacivanja algo sheme u pseudo kod i obratno. Tako da ga sve to stavlja u vidno bolju poziciju od likova koji su mene spopadali sa Javom, imajuci u obzir da dvojica od njih trojice imaju zavrsnu srednju skolu, a ovaj treci studira turizam. Naravno ne zelim da ih omalovazavam, ali ponavljam nije to kao popiti casu vode, ili se ujutro probuditi i odluciti: "E danas krecem da ucim Javu".
Pozdrav, i sorry na malo duzem postu!!!
Kurdt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 20:08   #17
Mickie
Deo inventara foruma

Član od: 22.11.2005.
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka

Citat:
<Rio_da> kaže: Pregled poruke
A jesu i ovi likovi sto to prevode bukvalno bezveze, neke izraze ne treba prevoditi...
Ma jok, oni to preko Google Translate.
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.8.2009, 20:51   #18
boshkodj
Veteran

@Kurdt
Ti kazes da je Java laksa za ucenje od C++ - a ?
U Javi nisam mnogo radio ( 2 nedelje ) ali cini mi se da je C++ dosta tezi
Stara 5.8.2009, 22:13   #19
optimus_prime
Starosedelac

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
@Kurdt
Ako sam ja dobro shvatio, a valjda jesam, sta si onda hteo ovim da kazes?
Stara 5.8.2009, 22:16   #20
optimus_prime
Starosedelac

Citat:
boshkodj kaže: Pregled poruke
@Kurdt
Ako sam ja dobro shvatio, a valjda jesam, sta si onda hteo ovim da kazes?
edit: Zapamti da ne postoji tezi ili laksi programski jezik, (zavisi kako kome sta lezi i razume), najvaznije je shvatiti i nauciti logiku i nacin programiranja, a koji jezik se skoro pa sve jedno.
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno

Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Samsung D600 Java upload (USB cable) Aleksandar Programi za mobilne telefone 0 16.6.2008 13:54
Jel' se ovo misli na Java Script ili? Tim85 Internet tehnologije 2 7.12.2006 12:33
NOD32 & java problem pavlaka Internet tehnologije 4 1.6.2006 20:22
Java PeTkO Pravljenje igara 4 17.3.2006 11:35
G-thing program za LG(imam U8180) za java igre trazim gde ima? besplatno?trial? Ilic Marko Programi za mobilne telefone 1 9.2.2006 14:09

Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 14:20.