Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Kvarovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Kvarovi Pomoć i informacije u vezi sa neobjašnjivim kvarovima
i nestabilnostima sistema

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 4.7.2007, 23:22   #1
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Zamrzivach gasi kompjuter

Ljudi ovo je vec neshto..........
Kompjuter radi odlichno, i nisam imao problema do pre neki dan, ali od tad chim se iskljuchi zamrzivach iskljuchi se i komp! U cemu li je problem napajanju (moj tip), ili plochi i da li moze da se sanira?

P.S. Kada se komp ugasi dioda na kucishtu svetli

Poslednja ispravka: Beagle (5.7.2007 u 11:39)
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 23:26   #2
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

A da nisu mozda instalacije u pitanju?
Jer ostali uredjaju u kuci rade normalno?
Sta ako ih prikacis na isto mesto ko i komp?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 23:38   #3
Johnny
Veteran
 
Član od: 18.11.2005.
Poruke: 565
Zahvalnice: 156
Zahvaljeno 155 puta na 64 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Jel' su ti zamrzivac i komp na istoj liniji? Predpostavljam da je napajanje lose pa ne moze da izdrzi variranje napona, sum, ili sta se vec javlja pri ukljucivanju/iskljucivanju uredjaja.
Johnny je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2007, 23:39   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Nisi rekao dali komp. i zamrzivač dele isti produžni kabl i slično ... Stvarno neznam šta bi moglo da bude ....Ovo je pitanje za nekog električara Možeš eventualno da probaš da promeniš šteker u koji je utaknut kabli od kompa sa nekim drugim u prostoriji ....

Edit : Moguće je da je loše i napajanje baš kao što reče Johnny .....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 0:05   #5
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

To sto ti dioda na kućištu svijetli znači da je došlo do male varijacije napona koja je izvan granica dozvoljenih varijacija.
Rješenje:

Prebaci komp na drugu utičnicu, idealno bi bilo na drugi vod, to jest na drugu fazu, da bude nezavisna od frižidera. Mada ovo je čudan problem, jer frižider vuče od 80 do 120W, što nije mnogo. Bojler npr nije ispod 1000w, kvarcne grijalice su 800w po grijaču....
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 0:21   #6
backy73
Novi član
 
Član od: 5.2.2007.
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 28
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Po mojoj proceni, komp i friz ti se nalaze na istoj fazi kucne instalacije, posto je verovatno monofazna instalacija u kuci, dolazi do pada napona u mrezi prilikom ukljucivanja snaznijih potrosaca el. energije sto oseti svako iole losije kinesko napajanje. Resenje je da malo ulozis novca u kvalitetnije napajanje.

A ako ipak imas trofaznu instalaciju u kuci probaj da napajanje racunara ukljucis preko neke druge uticnice. Lako mozes utvrditi da li pripadaju istoj fazi, tako sto ces iskljucivanjem tri glavna fazna osiguraca proveriti koje uticnice nisu prikljucene na istu fazu kao i friz. Naravno iskljucis prvi pa proveris koji ti uredjaji ne funkcionisu (da ne bi rizikovao uticnice mozes proveravati sa nekom stonom lampom, ako se bojis da koristis ispitivac napona tj. glimaricu, ima i takvih), zatim ukljucis prvi, pa iskljucis drugi itd.

Pa probaj i sta ti bog da. Ja sam isti problem imao sa klima uredjajem.
backy73 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 11:00   #7
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Hmm...
Meni kad mi klima menja rezim zatreperi svetlo u sobi.
Naravno ovo ne utice na komp (na istoj fazi), jer on ima kvalitetno Cheiftec napajanje.

Cak jednom kada je pukla cela faza u kraju (neki kvar), komp se nije ugasio i radio je normalno, iako su zvucnici i neki drugi uredjaji poceli da se ponasaju cudno. Naravno, nisam bio lud pa sam ugasio komp sto pre na shutdown, a zatim iskljucio napajanje.
Svako napajanje može da filtrira varijacije napona do oko 10 %. Sve preko toga ne može. Kvalitetnija napajanja mogu bolje da filtriraju, što je logično. E sada ako je pukla cijela faza onda bi se tvoj PC ugasio u sekundi, sem ako nemas UPS naravno. Zvučnici recimo veoma malo reaguju na promjenu napona, monitor tu i tamo, većinom mu samo smetaju elektromagnetni talasi (ako je CRT).
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 11:38   #8
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Instalacija je trofazna, i nemam problema sa drugim uredjajima u kuci + komp je radio godinama na toj utichnici bez problema, tako da mislim da je napajanje u pitanju. Pitanje glasi, koje napajanje da uzmem (da nije najgore kinesko) a da nije neki Antec od 100+ evra? Posto komp i nije neka masincina i ne zaheva mnogo?
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 18:27   #9
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Post Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Instalacija je trofazna, i nemam problema sa drugim uredjajima u kuci + komp je radio godinama na toj utichnici bez problema, tako da mislim da je napajanje u pitanju. Pitanje glasi, koje napajanje da uzmem (da nije najgore kinesko) a da nije neki Antec od 100+ evra? Posto komp i nije neka masincina i ne zaheva mnogo?

Prvo probaj da priključiš komp u na neku drugu utičnicu u sobi/stanu da eliminišeš taj faktor , ako se problemi jave i na drugoj/drugim utičnicama u stanu ! To bi mogao biti već i neki problem s instalacijom u stanu u tom slučaju ... Što se tiče napajanja ja nebih odmah išao u prodavnicu , za početak pozzajmi od nekog ortaka koji ima kvalitetnije napajanje pa probaj ako problem nestane lako ćeš znati šta ti je činiti ... Što se kupovine napajanja tiče nije za ovu temu ali ajde.. U tvom slučaj bi trebalo da vrši posao neko Codegen napajanje od nekih recimo 450W ,njegova cena bi trebala da bude 20-25 eura ili ako raspolažeš sa još desetak eura preko onda možeš da uzmeš CM 380W iz extrem serije .....
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 19:54   #10
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Kupi UPS i resices problem. Ako napon padne on mora u trenutku da reaguje. Ako imas para kupi i bolje napajanje.
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2007, 22:43   #11
uros@3D
Deo inventara foruma
 
Član od: 10.6.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.632
Zahvalnice: 1.193
Zahvaljeno 1.918 puta na 966 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku uros@3D
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Hvala bogu, UPS resava sve probleme, uzeo sam ga prosle godine i evo spasave me svaki posto kod nas cesto secka struja tako da bi mi napajanje vec odavno otislo tako da ti ga i ja toplo preporucujem. Ovaj problem me podseca na jedan moj bizaran bug da kad god mi fiksni zazvoni upali mi se komp Ali je nestao isto tako iznenada kako je i dosao,
uros@3D je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 2:27   #12
Rocker
Neozbiljni kolega
 
Avatar korisnika Rocker
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Final Frontier
Poruke: 7.695
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 2.933 puta na 1.238 poruka
Cool Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Citat:
uros@3D kaže: Pregled poruke
Ovaj problem me podseca na jedan moj bizaran bug da kad god mi fiksni zazvoni upali mi se komp Ali je nestao isto tako iznenada kako je i dosao,
Ovo nema nikakve veze sa ovim problemom iznad. To čak i nije prolem. U BIOS-u postoje opcije Wake on ring i wake on lan koje služe upravo tome, da se komp uključi kada je neka od njih aktivna.
Rocker je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Rocker na korisnoj poruci:
JovanK (6.7.2007), uros@3D (6.7.2007)
Stara 6.7.2007, 12:51   #13
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Wink Zamrzivach gasi kompjuter

Da, da lepo bi bilo resenje UPS, ali za sada cu morati da se zadovoljim novim napajanjem...
Tesko je reci da li je problem do utichnica, posto se problem ne desava stalno vec na povremenoj bazi (2-3 dana), u tim pauzama bilo gde u kuci komp lepo radi.

Eh da, zaboravih da su na istom produznom kablu prikljuceni zvucnici (koji reaguju na male promene napona zujanjem) i lampa. Da je varijacija napona +-10% lako bih primetio to svetlosnim i zvucnim signalima :-D

@Oluja
Da neki kvalitetniji UPS (tipa APC, ili Merlin), a to ipak malo probija moj budzet, a ne verujem da bi Mustek odradio pos'o

Poslednja ispravka: Freško (6.7.2007 u 17:44) Razlog: Spajanje postova
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.7.2007, 17:18   #14
JohnnyP
Član
 
Član od: 13.12.2005.
Lokacija: Belgrade
Poruke: 60
Zahvalnice: 3
Zahvaljeno 8 puta na 8 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku JohnnyP
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Instalacija je trofazna, i nemam problema sa drugim uredjajima u kuci + komp je radio godinama na toj utichnici bez problema, tako da mislim da je napajanje u pitanju. Pitanje glasi, koje napajanje da uzmem (da nije najgore kinesko) a da nije neki Antec od 100+ evra? Posto komp i nije neka masincina i ne zaheva mnogo?
Ako ti se to ranije nije desavalo ocigledno da ti je napajanje "dotrajalo" i da vise ne moze da izdrzi odredjene varijacije u naponskoj mrezi.
Nisi naveo konfiguraciju, al ako komp "nije neka masincina" kako kazes, neko Frontier 400w (oko 12e) ili MS Gold 400w(oko 20e) ce ti sigurno zavrsiti posao.
Btw svaki prekid napajanja duzi od 0.2s izaziva restart/shutdown racunara.
JohnnyP je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku JohnnyP na korisnoj poruci:
Beagle (8.7.2007)
Stara 9.7.2007, 19:39   #15
Beagle
Drug Član
 
Avatar korisnika Beagle
 
Član od: 12.7.2006.
Lokacija: SSH - Selendra Supreme HQ
Poruke: 7.147
Zahvalnice: 772
Zahvaljeno 2.267 puta na 1.686 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Kupio sam novo napajanje Chieftec 350w active PFC. Platio sam ga 3100din, doslo je u velikoj kutiji i poprilicno je tesko (znaci vredi 4 kineza), ali problem ludog frizidera je ostao. Doduse vise se ne gasi vec se restartuje , nista moram da trazim drugu utichnicu

Barem sada su naponi mnogo stabilniji, kuciste je hladnije (12cm vent na napajanju) i imam obilje kablova...
Beagle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.7.2007, 20:47   #16
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.867
Zahvalnice: 2.930
Zahvaljeno 3.861 puta na 1.164 poruka
Određen forumom Re: Zamrzivach gasi kompjuter

Citat:
beagle kaže: Pregled poruke
Kupio sam novo napajanje Chieftec 350w active PFC. Platio sam ga 3100din, doslo je u velikoj kutiji i poprilicno je tesko (znaci vredi 4 kineza), ali problem ludog frizidera je ostao. Doduse vise se ne gasi vec se restartuje , nista moram da trazim drugu utichnicu

Barem sada su naponi mnogo stabilniji, kuciste je hladnije (12cm vent na napajanju) i imam obilje kablova...
Kupi UPS. Ono mora da reaguje na varijacije u mrezi i kratke nestanke struje...
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Problem: kompjuter "ćuti" kada se uključi Rocker Kvarovi 531 16.10.2017 9:59
Kompjuter 2046. godine! [Imzadi] Brbljaonica 276 18.12.2008 15:13
Vista Plavi Ekran kada gasim kompjuter? Captain Jack Sparrow Operativni sistemi 10 8.12.2007 1:43
Kompjuter mi izbacuje poruku... martin Aplikativni softver 7 17.4.2007 18:13
kompjuter koji se resetuje Hammerhead Kvarovi 12 25.11.2006 10:38


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:25.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com