Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Prenosni računari
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Prenosni računari PDA, notebook, laptop i ostali prenosni računari, ne računajući tablete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.10.2009, 1:51   #1
GSpin
Novi član
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: u podrumu svoje kuce
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Još jedno pregrevanje laptopa

huh odakle poceti.

Imam MSI ex610x i u zadnje vreme, blago receno, pochinje da mi ide na zivce.

Uzeo sam ga krajem prosle godine i iskreno tad nisam obracao paznju na temperaturu. Pre par meseci, pocetkom leta, nabacio sam Everest jer sam primetio da usporava tokom zahtevnijih procesa. Stavio OSD i gledao clock i CPU temp.

I tad horor...

Kada radi na full-u tj 1800mhz nakon 2-3 minuta postigne 91c, skine clock na 800mhz ventilator divlja dok ne skine na 80c i onda vrati na 1800mhz i tako u krug.

Pre nego sto pocnu svi sa komentarima ochisti ventilator and other crap, nisam prvi put uzeo kompjuter u ruke, gledam ih vec nekih 12 godina.

Ventilator i hladnjak su potpuno cisti, na svim chipovima je arctic cooler mx-2 pasta. vcore je smanjen za nekih ~0.05V sto je dovelo do smanjenja od 2c i idle i high usage. Ventilator je menjan mesec dana nakon sto je laptop kupljen i s njim je od tad do danas, ako se dobro secam jer tada nisam gledao temperature nego na osnovu performansi, sve bilo redu.

Ono sto mene interesuje:
1. da li sobna temperatura, koja se u odnosu na zimu tokom leta menja za 2c , moze da utice da se TOLIKO pregreva?
2. da li je moguce da je procesor 'u godinama' pa mu je radna temperatura visa za 4-5 stepeni?
3. sta bi jos moglo da bude uzrok pregrevanja?

Znam da se ovaj procesor inace greje zestoko. Na moju preporuku (nikad vise nikome nista necu preporuciti) tri moja prijatelja su kupili identican model.
Kod njih je ~58c prilikom power save iliti 800mhz uz surf i muziku

moje temperature:
65c idle 800mhz
75c cpu100% pri 800mhz

75c idle 1800mhz
91c cpu100% pri 1800mhz

ono sto mi je najcudnije je da su core-temp u odnosu na cpu-temp NIZE i do 10c sto nema logike jer je core senzor u proc a CPU senzor ispod kucista procesora. Naravno ovo ne mora znaciti gresku jer su takva ochitavnja i kod mojih prijatelja.

jos kao dodatak, kao da nisam dovoljno vec iskucao, sem toga sto temperatura dolazi do samog vrha ja problema nemam, niti se gasi, niti blokira jednostavno je neupotrebljiv za zahtevnije operacije.

konfiguracija:
amd x2 tk-55 1.8ghz (ako se ne varam tyler)
ati 2400hd
ati chip-set
Transcend 2gb 667mhz
upakovano na msi-163d
ostalo ne bitno...

Poslednja ispravka: GSpin (3.10.2009 u 2:32)
GSpin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.10.2009, 3:14   #2
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

Što bi se ti zezao oko laptopa, imaš garanciju pa daj servisu da sredi to. E sada, ako sam dobro pročitao, stavljao si pastu što znači da si laptop otvarao (u daljem tekstu, izgubio garanciju).

1. Ne samo temperatura, već i vlažnost vazduha. Ali generalno, ako ti je sobna temp. tokom cele godine jednaka (ili približno jednaka) onda ne utiče u nekoj velikoj meri.
2. Vrlo vrlo teško, gotovo nemoguće.
3. Ako se dobro sećam, trebalo bi unutar rebara (tj. heatpipe-ova) za hlađenje postajati tečnost. Ovo je sada nagađanje pa baš i nije neki pouzdan info. Možda je ta tečnost ''nekim čudom'' nestala ili jednostavno izgubila svoje svojstvo, pa više rebra i ceo sistem za hlađenje ne funkcionišu tako dobro kao i ranije.

Pada mi na pamet još da se otvoriš 20 do 30 eura za dodatno hlađenje (preporuka za CM X1). Ono će ti sigurno sniziti temp. u proseku za oko 5 do 10C, mada moguće i više (i to opet zavisi).

I još jedan predlog, da bi eliminisao i ''pokvareni oper.sistem''. Nađi neki LiveOS i pokreni ga na laptopu, malo se ''igraj'' na njemu, radi šta već možeš raditi. Novi Hiren's ima Live Mini XP i pomoću njega se ujedno mogu pokretati i programi iz Hiren's ''paketa''. Pokreni LiveOS i pokreni neki CPU Test (šta god da nađeš) i vidi kako se laptop ponaša (zagrevanje, opreterećenost, kočenje...) i da li je išta od toga izraženo i više nego što treba.

Ako se setim još nečega, napisaću...

Poslednja ispravka: dzonihsv (3.10.2009 u 15:10) Razlog: typo
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 16:29   #3
Tintossa
Novi član
 
Član od: 13.11.2008.
Poruke: 9
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

druze,uzmi srafciger i otvori polako laptop...izmedju kulera i rebrastog dela hladnjaka gde izduvava topao vazduh iz procesora...ta resetka spolja na kucistu...tu se napravilo kao cebence od prasine koje je jako gusto,skoro kao tkanina i onemogucava toplom vazduhu da izlazi..

ocisti ti lepo i temperatura ce opasti i do 10 stepeni... pozzz
Tintossa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 20:06   #4
Remi_Gaillard
Član
 
Član od: 18.8.2009.
Lokacija: Tamo gde teku bakar i zlato...
Poruke: 456
Zahvalnice: 121
Zahvaljeno 50 puta na 31 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Remi_Gaillard
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

Imam ja isti laptop i imamo isti problem...Nosio sam ga u servis posto jos imam garanciju (jos nekih 2-3 meseca),ali nista...Jedno vreme je kuler mnogo jako brujao i poslao sam ga na servis i oni ga cistili skroz,ali se i dalje zagrevao mnogo.U poslednje vreme mu nista nisam radio i vise se ne greje toliko,ali sa vremena na vreme tastatura mu je bukvalno vrela,a nije imalo veze sa vremenom i temperaturom u stanu...

http://www.sk.co.yu/forum/showthread.php?t=47682
Remi_Gaillard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.10.2009, 21:06   #5
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

Heh... imam jedan stari P3 (HP omnibook) koji isto zna da se zagreje do 92C pod punim opterecenjem posle negog vremena (tada je nesto preko 60 u leru). S tim sto radi sasvim normalno i pod tim uslovima (bar koliko moze za jedan pentium 3). Ne znam... valjda su za njega to tolerisane temperature. Ne bi ni znao da se bas toliko greje (posle svih ovih godina) da nisam probao Speed Fan na istom.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2009, 12:01   #6
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Heh... imam jedan stari P3 (HP omnibook) koji isto zna da se zagreje do 92C pod punim opterecenjem posle negog vremena (tada je nesto preko 60 u leru). S tim sto radi sasvim normalno i pod tim uslovima (bar koliko moze za jedan pentium 3). Ne znam... valjda su za njega to tolerisane temperature. Ne bi ni znao da se bas toliko greje (posle svih ovih godina) da nisam probao Speed Fan na istom.
Imam i ja OmniBook, model 6000 (600 Mhz Intel PIII). Greje se do 56C max pod unim opterecenjem, a inace sedi u leru na 42-44C... Nego imas PM
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.10.2009, 12:12   #7
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: jos jedno pregrevanje laptopa

^ Ovaj moj je na 1.13Ghz.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2009, 1:45   #8
GSpin
Novi član
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: u podrumu svoje kuce
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Još jedno pregrevanje laptopa

@Tintossa u prvom postu sam napisao da necu komentare o ciscenju ventilatora i hladnjaka. Redovno cistim sve racunare u kuci bar jednom mesecnoi. veruj mi nikakvo "cebence" ne ostaje kad izduvam hladnjak sa 10bar-a iz kompresora

Uglavnom sada sam vec siguran da je problem u dizajnu hladjenja ovog laptopa. Prespor ventilator, kasno se pali, losh raspored heat pipe-ova etc.

E sad sto se tice bas mog problema i idle temperatura delimicno sam resio kada sam ugasio bluetooth i firewire. Sada je temperatura niza za nekih ~5c ali pregrevanje na punoj brzini je i dalje prisutno.

@dzonihsv sto se tice operativno sistema instalirao sam sve na novo i isto. Cak i na live distribuciji linux-a.

Jedino resenje koje mi pada na pamet za sada. Oglas u novine, dodatnih eura i kupovina laptopa sa intel procesorom.
GSpin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.10.2009, 1:48   #9
dzonihsv
Deo inventara foruma
 
Član od: 26.9.2006.
Poruke: 11.768
Zahvalnice: 1.682
Zahvaljeno 5.818 puta na 3.141 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku dzonihsv
Određen forumom Re: Još jedno pregrevanje laptopa

Rekao bi da nešto hardware-ski nije u redu, i to debelo.

Ja sam imao isti laptop preko godinu dana i nikakvih problema nije bilo, a pogotovu toliko pregrejavanja. Ne kažem da se nije grejao, jeste (ipak je to AMD) ali toliko, NE.
dzonihsv je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kvar, laptop, msi ex610x, pregrevanje


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Hladjenje laptopa nikolasmiljanic Prenosni računari 3 6.12.2007 11:36
Povezivanje pc-a i laptopa TAtila Prenosni računari 2 10.9.2007 14:43
Pomoć oko kupovine laptopa - ASUS A6M gosn.prirodni ŠDK - Prenosni računari 7 28.4.2007 13:29
Popravka pomocu laptopa Optique Komunikacioni uređaji i umrežavanje 4 11.8.2006 18:16
Ajde da se mi, forumasi, sastanemo negde!Ali ovoga puta ozbiljno! phoenix[illusion] Brbljaonica 27 1.5.2006 0:45


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 11:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com