Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Opšte teme > O SK-u uopšte
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

O SK-u uopšte Opšta rasprava o izgledu i sadržaju časopisa.
Primedbe, predlozi i pohvale su dobrodošli!

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 24.9.2019, 15:45   #1
misoja
Novi član
 
Član od: 30.8.2017.
Poruke: 17
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 13 puta na 7 poruka
Određen forumom Online prisustvo SK

Već duže vreme ramišljam na ovu temu, ali iz nekog razloga nisam pisao na forumu o tome. Tiče se ideje online prisustva časpopisa SK u formi portala, aplikacije za smartphone, itd. Naime, redovan sam čitalac časopisa zaista dugi niz godina (verovali ili ne, od 1994. godine sam redovan čitalac) i kupujem časopis svakog meseca. Ipak, zbog dosta obaveza (posao, deca, drugi vidovi razonode...) dešava mi se da zaista nemam vremena za "normalno" čitanje pa dosta često pored kupovine papirnog izdanja pazarim i izdanje na Novinarnici kako bih mogao da čitam SK i onda kada mi papirno izdanje nije pri ruci (iako je, naravno, doživljaj lepši uz papirno izdanje). Na ovaj način stignem da pročitam ceo SK, makar i tako "iscepkano".

Kako bi izledalo to "online prisustvo" SK? Pa, morao bi da postoji web sajt, kao i aplikacija za Android/iOS. Po mogućstvu, časopis ne bi bio pristuan kao prosta digitalna verzija (PDF, odnosno način na koji je sada prisutan na Novinarnici), nego bi izgledao kao sajt čija bi pojedinačna stranica podsećala što više na stranicu u štampanom izdanju, ali bi posedovala dodatni sadržaj. Npr., slike bi se mogle prikazati u punoj rezoluciji, mogla bi biti dodata galerija sa dodatnim slikama, mogli bi biti dodati video snimci (na SK YouTube kanalu, doduše ovo je već povremeno dostupno preko QT kodova), dodatni linkovi ka interesantnim stvarima vezanim zaigru, patchevima, modovima..., možda dodatni kratki tekstovi koji su prilično bitni za igru, a autori su smatrali da je bitno dodati ih nakon plasmana papirnog izdanja, itd. Nakon svakog teksta bi mogla biti sekcija sa komentarima koja može biti vezana za temu na forumu, a možda je bolje da i ne bude vezana... Android/iOS aplikacija bi bila jako slična i prikazivala isti sadržaj prilagođen ekranu mobilnog uređaja. Dodatno, mogla bi da postoji i digitalna verna prezentacija štampanog izdanja (kao na Novinarnici, za čitaoce koji to preferiraju, mada svejedno će imatu u rukama štampano izdanje).

Bio bi omogućen i pristup bazi starim brojevima, poželjno sa pretragom, filtriranjem po rubrikama, autorima, hronološki, itd.

Da li bi pristup ovom sadržaju bio besplatan? Ne. Daću svoj primer u kom ja vrlo često platim štampano izdanje, a zatim platim i izdanje na Novinarnici. To ukupno staje 360 din, a u ovoj ceni nemam ništa od naprednih featuresa koje sam upravo naveo (i druge kojih se nisam setio, a drugi hoće). Model koji mi deluje prihvatljivo je sistem pretplate (minimalno na 6 meseci) u kojem bi cena mesečne pretplate na papirno izdanje + cena pretplate online sadržaju bila 300 din. Dakle, čitalac bi se pretplatio na papirno i online izdanje. Na ovaj način čitalac ne plaća dvostruko plaćanje contenta što u mom slučaju definitvno činim, izdavač smanjuje troškove jer se ukidaju troškovi distribucije (kako papirnog izdanja, tako i izdanja na Novinarnici, mada se dodaje trošak slanja papirnog izdanja) pa mislim da ova cena pokriva dosadašnje troškove izrade papirnog izdanja, a takođe i troškove online izdanja (hosting, održavanje, izrada portala i aplikacija).

Reklame? Trebale bi da ostanu prisutne i u online izdanju, na nenametljiv način (znači, ne u vidu pop upa koji ne može da se skloni dok ne prođe određeno vreme), nego ukusno smeštene između sadržaja tako da čitalac može da pređe preko nje ukoliko želi (kao u štampanom izdanju), ali može i da obrati pažnju na nju ukoliko želi.

Ovaj vid dodatnog prisustva bi zahtevao dodatno angažovanje SK ekipe, verovatno i zapošljavanje novih lica, ali bi to trebalo da bude omogućeno višom cenom koju čitaoci plaćaju (možda i malo višu od ove, cena koju sam predložio je samo to - predlog). Poznato je dugogodišnje kukanje ekipe SK na krutost izdavača, ali možda ako pripremite lepu PP prezentaciju sa graficima koji idu nebo (hehehe), možda ih i ubedite u pozitivne strane ove ideje.

Mislim da bi veliki deo čitalaca SK, gde je bitna stavka da su vaši čitaoci fanatični sledbenici časopisa oberučke prihvatio ovu ideju i sistem preptlate i na taj način podržao i modernizaciju online prisustva časopisa, jer osim aktivnog foruma, trenutni sajt (i beta verzija novog) su ipak slabi za časopis ovakvog renomea i dugovečnosti (SREĆAN 35. ROĐENDAN!).
misoja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku misoja na korisnoj poruci:
maska (29.10.2019), mvasic (26.9.2019), Oggy (24.9.2019), player1 (27.9.2019)
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Online časopisi, novine i sl. ZoNi Zanimljive Web lokacije 28 2.7.2015 13:14
IVAO - online mreza za letenje PSP man Simulacije vožnje 18 7.11.2012 11:30
Gledanje online filmova uz prevod na srpskom Parsifal Video/TV softver 23 24.5.2012 15:38
Ko zna igre da su online kao Imperia online???? Gladiator otpaTci 0 21.2.2012 0:30
Pirati sa kariba ONLINE dodgeme Mrežne igre 23 25.6.2007 14:27


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:16.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com