Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > SK LABS

SK LABS Raspberry Pi i drugi SBC (Single-Board Computer), Arduino, hardver, softver, projekti, diskusije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2015, 14:55   #1
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

U novembarskom broju je izasao clanak posvecen Kodi-ju, iako clanak hvali ovaj medija-centar to nije ni izbliza dovoljno koliko ovaj software zasluzuje.

Ovde cu da prenesem svoje iskustvo u koriscenju Kodi-ja.

Ideja je bila da unapredim sistem kucne zabave (pre svega gledanje filmova) koji se do tad svodio na povezivanje laptopa preko HDMI kabla na TV i popcornTime ili tako nesto.

Za te potrebe sam preko AliExpressa narucio 2 komada: raspberri Pi 2 model B.
Prvi je trebalo da posluzi kao NAS tj. da upravlja mreznim hard diskom koji bi bio vidljiv u lokalnoj mrezi.
Ispostavilo se da osim toga postoji mogucnost za mnogo vise. Osim kao NAS, taj Pi moze da radi i kao torrent klijent koji je non-stop aktivan.

Dakle prvi Pi, na njemu povezan najobicniji prenosni hard-disk na USB port i ovo uputstvo.

Ovaj Pi nije povezan na nikakav monitor, njemu se pristupa preko SSH-a sa bilo kog racunara.
Sto se tice torenta, koristi se Deluge torent klijent koji moze isto biti instaliran na nekom racunaru a odatle se povezati na rasberry pi.
Postoji i mogucnost da mu se pristupi preko web-interfejsa, a postoji i aplikacija za android (transdroid) preko koje moze da se prati progres torenta i dodavanje/uklanjanje...

Uz malo cackanja i uz pomoc duckdns.org servisa moze se omoguciti pristup torent klijentu i od spolja (recimo pustim torent da se skida dok sam na poslu).

sledi nastavak....
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zchira na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.11.2015)
Stara 5.11.2015, 15:11   #2
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Na redu je dosao drugi raspberri pi na kome bi bio instaliran Kodi.
Za to svrhu sam iskoristio OpenELEC.
To je linux koji bootuje direktno u Kodi.
Sva podesavanja se obavljaju iz Kodija direktno i nema potrebe za konzolom i ceprkanjem po config fajlovima.
Lako se instalira (nareze se image file na sd karticu i to je to). U pi sam udenuo mrezni kabl i povezao preko HDMI na TV.
Kada sam to uradio, prikacio sam na Pi-jev USB tastaturu i misa da bih mogao se krecem kroz menije i tu je nastalo prvo prijatno iznenadjenje!!!
Mis i tastatura su nepotrebni jer se sve moze da se obavlja preko daljinskog upravljaca od TV-a!
Za to je potrebno da TV podrzava HdmiCEC standard, a to je skoro svaki tv (neki proizvodjaci ga drugacije zovu. Kod LG je Simplink npr).

Sledi konfigurisanje lokacija gde se nalaze filmovi, serije, muzika. Tu sam podesio da te lokacije budu na onom mreznom harddisku kojim upravlja prvi Pi.
Time se dobije da cim se neki film/serija skine odmah bude vidljiv na Kodi-ju.

Usledilo je instaliranje raznih plug-inova za kodi.
Recimo plugin za download titlova (openSubtitles, titlovi.com i podnapisi.net imaju svoje pluginove, mada podnapisi ne rade).

Dalje, instalirao sam pluginove za youtube i vimeo. Pluginovi omogucavaju gledanje klasicnog TV-a postane dosadno.
Tako sam instalirao plugin za razne gaming sajtove (IGN, gamegurmania), koji omogucavaju gledanje game review-a i vesti iz te oblasti, zatim engadget za gledanje emisija i vesti iz IT sveta... tu su i plug-inovi za tv stanice koje mozda nemate na svojoj kablovskoj (russia today, al jazeera)... itd...
I sam sam napravio 2 plug-ina, za TV N1 i za PartizanTV, mada oni nisu na zvanicnom repozitorijumu plug-inova i moraju rucno da se instaliraju.

Postoje i plug-inovi koji rade nesto slicno kao popcorntime, ali nisam ih isprobao.

Zakljucak:
Kodi razbija i raspberry pi razbija i zadovoljstvo je koristiti ovaj sistem.
Preporuka svakome!
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zchira na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.11.2015)
Stara 5.11.2015, 15:29   #3
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Čekaj malo, ti si napravio home entertainment centar i "opamećivač" TV-a koji nije smart? Može li takvom spravicom da se zbudži 30-40 domaćih i stranih kanala pa da ubijem kablovsku (Eurosport, Discovery, Crime, HBO paket, Pink paket, Arena paket i standardni SRB/BIH/HR kanali)? Javi mi ako je to moguće da i ja zbudžim to u kući i šutnem kablovsku za svagda. Neću da gledam torente ni serije nakon što ih skinem, to mogu i na laptopu, meni treba zamjena za kablovsku.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2015, 16:07   #4
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Da, opametio sam TV koji nije smart, tako da je sad vise smart nego mnogi koji su fabricki smart

Sto se tice zamene za kablovsku to bi bilo malo teze.
Kanali za koje sam video da postoje pluginovi su al jazeera i russia today, i N1 (koji sam ja napravio). Postoji i gomila za neke kanale koji nama nisu zanimljvivi (neki nemacki recimo ili tako nesto).
E, sad za kanale koje si naborjao nisam video, ali moguce je napraviti plugin (uz malo programiranja) pod uslovom da za zeljeni kanal postoji stream na internetu.

Licno bi mozda bio zainteresovan da isprogramiram plugin za ostale kanale samo ako neko nadje tacne strimove (o tome kako moze da se nadje stream mozemo dodatno da razgovaramo )
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2015, 17:03   #5
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Problem je što strimovi uvijek mijenjaju linkove ili se jedni gase a drugi se pale, jedino kad bi napravio varijable sa 3-4 linka po strimu pa da "šeta" gdje nađe aktivan. Ako bi ovo moglo, ja mogu da odradim GUI i skinovanje pa da napravimo aplikaciju i strpamo besplatno u neki Kodijev repo
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2015, 19:28   #6
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Tv N1 na svom sajtu ( http://rs.n1info.com/N1-Uzivo ) omogucava gledanje iz browsera preko flash-a. Za cupanje adrese stream-a sam iskoristio aplikaciju fidler (koja prati dolazni i odlazni saobracan u racunaru) i tu sam nasao na direktnu adresu streama:
http://best.str.n1info.com:8080/stre...4redSecre7iNf0
taj link bez promena radi evo vec mesec dana.

Citat:
Problem je što strimovi uvijek mijenjaju linkove ili se jedni gase a drugi se pale, jedino kad bi napravio varijable sa 3-4 linka po strimu pa da "šeta" gdje nađe aktivan
ovo bi trebalo da je nije problem ako su 3-4 linka fiksna i ako jedan od njih uvek radi.
U protivnom bi moglo da se napravi da plugin povlaci link sa neke adrese na kojoj moze(mo) rucno da update-ujemo adrese kako se promeni. Sve u svemu treba ispitati kakvi su ti strimovi i koliko se cesto menjaju.

Citat:
Ako bi ovo moglo, ja mogu da odradim GUI i skinovanje pa da napravimo aplikaciju i strpamo besplatno u neki Kodijev repo
Sto se tice dizajna, pravljenje plguina za kodi ne zahteva nesto dizajniranje jer se izgleda oslanja na Kodi-jev skin. Tu bi dizajnerski moglo da treba ikone i logoi za kanale i za sam plug-in i tako to i tu bi dobro dosla tvoja pomoc.
Radnu verziju mozemo da stavimo na github, a kad budemo imali verziju koja radi, mozemo da saljemo zahtev za ubacivanje plug-in-a u kodi official repo.

Btw, na kojim sajtovima gledas ove kanale za koje si zainteresovan?
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku zchira na korisnoj poruci:
LoneWolf (5.11.2015)
Stara 5.11.2015, 20:03   #7
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Ne znam smijem li da reklamiram ovdje a te kanale gledam na kablovskoj, koje želim da se riješim. I ja sam u potrazi za strimovima i to:

BIH/RS: ATV, RTRS, BN TV, HAYAT, K3, OBN, BEL, Al Jazeera
HR: RTL 1 2, NOVA
SRB: PRVA TV, Pink paket, RTS 1 2 3
Ostalo: Eurosport paket, Arena sport paket, HBO paket, DM Sat.

Što se mene tiče, ja i ne gledam tv praktički, a treba mi zbog ostalih ukućana.
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2015, 15:36   #8
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Vidim da ovde postoji dosta tema o online gledanju tv-a, ali nigde nisam nasao neko zadovoljavajuce resenje tj. sajt odakle bi mogli da se pokupe adrese stream-ova.
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.11.2015, 18:18   #9
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Možda iz Natko repoa za hrvatske kanale i CroOnDemand, a za Srb/BiH ne znam
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.11.2015, 12:09   #10
nikollla
Član
 
Član od: 28.4.2011.
Poruke: 122
Zahvalnice: 25
Zahvaljeno 34 puta na 22 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Ne verujem da ćeš moci da otkačiš kablovsku a da nađeš to što tebi treba. Kao što si i sam rekao ti linkovi sa strimom kanala se stalno menjaju i nije baš zgodno oslanjati se na takav vid televizije.

Ja sam vratio IPTV, kupio onaj usb dvb-t2 stik, instalirao kodijev pvr klijent kojim sam povezao taj usb stik i ubacio kanale sa nacionalnom frekvencijom. Imam RTS 1,2,3, Pink, B92 i Prvu i to mi je i više nego dovoljno što se tiče live televizije.

Za sve ostalo tu su Kodijevi super addoni p2p sport i istream i stvarno nemam potrebu za sport klubovima, arenama i foxovima
nikollla je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nikollla na korisnoj poruci:
LoneWolf (11.11.2015)
Stara 29.11.2015, 21:55   #11
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Dodao sam repozitorijum za plug-in-ove koje sam napravio.
Ovde moze da se skine
https://github.com/zchira/zchiraKodi
trenutno u njemu ima 2 plug-in-a (tv n1-info, i fk partizanTv).
Dobra stvar sa repozitorijumom je sto ce se pluginovi automatski update-ovati kad god izadje nova verzija.
Mozda uskoro dodam jos neki plug-in, samo nemam ideju sta bih mogao da napravim.
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku zchira na korisnoj poruci:
LoneWolf (30.11.2015), nikollla (1.12.2015)
Stara 6.1.2016, 15:55   #12
zchira
Član
 
Član od: 28.1.2006.
Lokacija: Niš
Poruke: 197
Zahvalnice: 48
Zahvaljeno 55 puta na 25 poruka
Određen forumom Re: Kodi/XBMC + Raspberry Pi 2

Nastavak:
Šta sam u međuvremenu uradio sa mojim kućnim sistemom zabave.

Instalirao sam na prvi raspberri pi 2 servisa:
1. Sickrage
2. CouchPotato

sickRage sluzi za automatsko skidanje serija.
Vrlo prosto se instaliraju i konfigurišu. Korišćenje se obavlja preko web interfejsa.
Moguće je izabrati serije koje vas interesuje i sistem će sam da odradi sve ostalo. Može da se izabere neki od gomile predefinisanih torrent sajtova koje će da pretražuje, kvalitet videa, prevodi itd. Skidanje obavlja tako što se torrent dodaje postojećem torren klijentu koji je već instaliran na sistemu (deluge, transmission ili neki treći). Moguće je setovati folder gde da se iskopiraju skinute epizode, tako da odmah postaju dostupne iz medija centra!
Isprobao sam kako ovo funkcioniše u praksi i kida! Ne prođe ni nekoliko sati od premijere neke epizode i ja je već imam skinutu. Desi se nekad da na srpski/hrvatski prevod moram da čekam nekoliko dana, ali je engleski titl dostupan gotovo istog trenutka.

CouchPotato je slična stvar, ali za skidanje filmova. Uz njega dolazi plugin za mozillu (verovatno i za chrome) koji je nešto najjače što sam video: odeš na imdb stranicu filma, klikneš na dugme plugina i pojavi se couchPotato dijalog gde možeš da izabereš koji kvalitet filma da traži (sd, hd, any, best). I to je to... skidanje počinje.

Mane ovih sistema: mora malo da se čačka dok prorade kako valja (npr. da se podese permissions za skinute fajlove, tako da Kodi može da ih vidi itd...), ali kad sve proradi onda je uživanje koristiti sve ovo.

Nije baš kao popcornTime ali je po meni ništa lošija alternativa.
zchira je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku zchira na korisnoj poruci:
galebns (6.1.2016), LoneWolf (6.1.2016)
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Raspberry Pi - najjeftiniji PC na svetu el_corona Vesti 119 9.9.2016 1:30
Raspberry Pi Mr.Eco Slobodni softver 11 22.2.2012 22:36


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:31.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com