Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 3.4.2008, 2:22   #1
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Cool [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Evo dokopao sam se par hardova koji su najbrzi u desktop klasi (rame u rame sa slavnim Raptorom), nije bila teska odluka, posto sam iznenada dobio vecu svotu novca koja me je trala tamam dok sam od banke dosetao do prodavnice i kupio dva komada ovih brzinca. (bilo je kao u igri 10200 credits rewarded (15min later) 10480 credist lost).

Ovako na prvi pogled hardovi izgledaju skroz isto kao i oni pre sa istom oznakom (stari) ali najbitniji deo oznake je 00B3A (znaci trazio sam da mi donesu hardove na uvid). Ova oznaka oznacava da hard ima jednu plocu od 320GB a ne kao stari 2 od 160GB. Poseduje 16MB cache i NCQ.

Ovolika gustina zapisa na jednoj ploci je postignuta Perpendicular-nim nacinom zapisa (koji vec jedno vreme obara rekorde prvo sa 250 a sada i 320GB/ploci). Prednosti 1 ploce i 2 glave su i manja buka i manje zagrevanje.
Postoji jos i 640GB model ovog hard diska , koji se pored 2 ploce 4 glave razlikuje i po tome sto ima malo manji Random Access Time i time malo bolji avg. Read, zasto se WD odlucio da na 320GB verziji stavi veci RAT? je kako su oni rekli zbog manje buke i zagrevanja. Ali verovatno se i to moze srediti Acoustic Menagerom ,ako uopste moze na WD jer na Maxtoru moze, nisam jos istrazio.

Uzgred dosta truc,truc,truc,bla,bla here it's some real thing.
Btw i ono naj naj najbitnije hardovi su totalno ne cujni , znaci moras da prilozis glavu na 10cm da bi uopsete cuo dali rade i to se slabo cuje.

Test program HD tach 3.0.4.0 32Mb


Stari HDD WD2500KS (16MB cache)


Kao sto se vidi iz prilozenih slika razlika u Random Access time je malo vise od 2ms u korist 250GB ali zato avg Read ga odkida za preko 80%. Slucajni pristup = je najbitniji kada se cita gomila malih fajlova koji su razbacani po hardu, jer onda glava mora dosta da putuje ako je veci odziv mehanike, a zavisi i od brzine rotacije ploca).

Mali osvrt na istoriju Maxtor 80GB ATA (2MB cache).


Sada jos malo brojki o kopiranju.

Mali fajlovi (mp3) 3757 fajlova u 283 foldera = 15.0GB

Sve to sa 250GB na 320GB
Brzina se kretala (u Total Commanderu)
Prosek nekih 36 Mb/s do 40 Mb/s

Pa sve to sa jednog 320GB na drugi 320Gb
od 50.78 Mb/s do 63.50 Mb/s sto je prosecno 57.2 Mb/s

Veliki fajlovi 1.98Gb
Sa 250 na 320
40.9 Mb/s
Pa sa 320 na 320
102.5 Mb /s

Ali fazom je kad sam pustio da kopira taj 2Gb fajl u pocetku je poceo sa 90 Mb /s dok motor nije ubrzao, ali odmah sam obrisao fajl i ponoov ga kopirao i brzina je odmah bila 103 Mb/s.

Posle sam jednu 320 malo trpao randome podacima do kraja , i stavio da kopira
ceo hard na drugi hard sto je radilo ovako:
29.553 file 990 folder za 1:15 min
Ukupno 298.1 Gb, sto je bio neki prosek od 67.4 Mb/s

I kako to sve izgleda u kutistu (jedva sam ih strpao tamo), ali kasnije stari hard se seli na drugi kontroler i na drugo mesto u kutistu.
Slikano mobilnim.

RAID 0 test uskoro . Pozz
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku zokocx na korisnoj poruci:
A M G (3.4.2008), culer (3.4.2008), Svrbisha (3.7.2008)
Stara 3.4.2008, 2:25   #2
Garson
Deo inventara foruma
 
Član od: 12.2.2006.
Lokacija: Across The Sky
Poruke: 6.252
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 544 puta na 343 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Podrzava WD Acoustic Menagement.
Garson je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.4.2008, 2:33   #3
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Citat:
Garson kaže: Pregled poruke
Podrzava WD Acoustic Menagement.
Odlicno ... moram i to da testiram, ali za sada mali test dali ce hardovi izdrzati test sam nazvao "Muci ih dok ne crknu, ili ja odustanem" ... posto su oba puna idem da ih stavim na brisanje sa nekim secure deleterom ... nek ih prebrise u par prelaza , posle radim par partici pa ih brisem itd.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2008, 0:14   #4
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Evo Custom Torture Test se zavrsio posle 20h+ brisanja kopletnog harda (oba zajedno) sa Eraserom (opisan pre par brojeva) sa Gutmann algoritmom (35 pases) , obrisano je samo 45 GB i to bi trajalo jos ohohoh ... ali visa sila ga prekinula (nije elektro distribucija).
Sada samo jos da vidim kako podleze formatima a posle radim RAID 0 ... samo nesto imam osecaj da ce sutra biti los day za to petak a petkom mi se obicno desavaju lose stvari ili cetvrtkom ...

BTW... sto je ovde tolko slabo popularna tema Nosaci Podatak ... i slabo komentara.

Inace hardovi su svo vreme testa bili balo topli i ako duva (skoro da duva) jedan 12-tica, temp su bili sa jedan 30C-32C a za drugi 35-37 (gledano u everestu) neznam koji je gde , ali zato stari WD250GB je bio 39C-40C i kad nista nije radio (on je u sendvicu ova dva nova) ... ali zato ouch 40C za nothing je ouch!
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.4.2008, 15:10   #5
nebojsa986
Veteran
 
Član od: 12.5.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.039
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 204 puta na 163 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Lep test, ti hddi su dobar izbor.
nebojsa986 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2008, 0:29   #6
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Ovako testirao sa AAM (Automatic Acoustic Manager) podrzava opciju hard ali zato nema vajde jer vec je na najvecoj vrednosti, znaci moze samo da utisa (a vec je nem totalno) tj. uspori. Koristio sam Hitachi Feature Tools i sa tim programom za WD i Maxtor mozes AAM samo da stelujes dok za te extra opcije (koje su i nepotrebne) samo na njihovim HDD rade.
Prvo sam skinuo Abacus nesto.. nesto ... i ladno program je em full trial 15 dni em nista neradi samo nesto brljavi.
Evo kako to izgleda na slici ima jedna skala od 128-254 ... 254 je normal dok od 128-192 je Quiet Seeking i od tacke 192 pocinje utisanje (testirao na 250GB hard) sve mnje od 192 se necuje razlika ili vrlo slabo. Opcija je interesantna samo stisnes TEST dugme i ikljuci ti mis , hard se pokrene i pocne da ore i ti kursorima pomeras slajder i osluskujes hard.
Jos davno sam ATA 80GB uspori na ovaj nacin ali i posteno utisao nesecam se koji je bio program ali ne ovaj (cini mise ) inace HFT mora da se pokrene kao bootabilni CD.


Zakljucak: Ovi iz WD su izgleda stavili da je fixed range za AAM manji (i ostvili ga na max) tako da nema vajde osim mozda pokusaj nekim drugim programom jer za Maxtor se lepo videlo podeseno od pre.

Update:
Evo sta WD kaze uvezi toga:
Citat:
The one area that really disappointed us with the WD 320GB drive was its pitiful random access times at 16.4ms. After a lengthy conversation with Western Digital, we now understand why the drive performed so poorly in this test. This also explains the good but not great application results in general. Granted, the drive still performs well, but the initial specifications lead us to believe that performance should have been greatly improved over previous generation drives. Western Digital explained the single platter 320GB drive is aimed at the entry-level market where thermals and acoustics are critical for mass acceptance of the drive by the OEM and retail customers.

WD sacrificed a small amount of performance on the 320GB drive to meet these goals. This was by design and is not an indication of the performance potential of their new technology. In fact, these same 320GB platters will be used in single-sided form eventually for the 160GB drives. According to statistics, the 160GB drives have quickly replaced the 80GB products to become the new "sweet spot" in the general market. As the capacities increase, the typical user for these products normally expects a balance between performance, thermals, and acoustics. With that in mind, WD tuned the 640GB drive for additional performance at the expense of acoustics.

As far as acoustic testing, this drive posted excellent results, although thermals were higher than we expected considering the Samsung drive is carrying an additional platter and set of heads. Even during heavy seeks, noise levels remained muted, and at idle the drive's acoustical footprint was almost silent. The numbers suggest that the 640GB is very close to the 320GB drive in acoustics. In most ways it is, but we could definitely hear a difference in the seek operations between the two drives. The Samsung F1 offered similar acoustics to the WD SE16 640GB drive but during seeks the drive had a slightly heavier tone that showed up in the recordings.

Poslednja ispravka: zokocx (5.4.2008 u 0:50) Razlog: idem da naprvim ovaj RAID jer nista nece biti od toga .. .ako danas sada ne :)
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2008, 11:06   #7
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

I kao sto obicno biva uvek se nesto zezne pa tako migracija 250 na RAID 0 sa N Ghostom nije uspela tj. jeste ali razvucene su partice pa se nesto baguje izgleda da sam neke parametre zeznuo. Moram prvo C: da probam a posle i to sto mi treba.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2008, 5:22   #8
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Evo konacno sam nasao vremena da zavrsim ovaj test :

WD3200AAKS 00B3A 320GB RADI 0 NVDIA stripe

Posle zavrsene migracije i setovanja particija razlika u performansama vise je nego ocigledna, ucitavanje windowsa, igara, firefox-a ... prolazi bez onog bucnog oranja (tj. u grobnoj tisini).

Razlika u brzini ucitavanja Win XP slabo se oseca ... ali zato u igrama se vidi da se brze ucitava jos kako tj. tamo gde cita vece fajlove tamo je dobit veca ... manje fajlove manje zbog tog velikog Pristupnog Vremena (access time).

Prvo sam probao sa 128k stripe blockom i testirao , ali migracija se nesto zezla pa sam sve od nule radio i stavio mu na Optimal tj. on je stavio na 64k (sta je tuje).
Evo slika.
128k block stripe - neformatiran

to isto ali u HDTune 2.54


I kad se sve sredilo (WinXP, prazne ,pa puna particija):

mislim da je i jendom bilo 150Mb/s neznam sto je tolko opao AVG. Read sa kad sa m sve to sredio.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2008, 21:29   #9
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Update:

Evo juce sam instalirao nove drajvere za chipset (gde su ukljuceni i drajveri za SATARAID) i evo poboljsanja u performansama , pre sa koristio 9.35 a novi su 9.64.
HD tach 3.0.4.0 32Mb

Avg. read 176 MB/s
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.7.2008, 22:56   #10
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0 !

Hmm jedna malo nedoumica tj pitanje...ako danas pazarim dva jednoplocna WD3200AAKS...hocu morati da reinstaliram VIstu ako hocu da ih stavim u raid0 ? (a da u prvo vreme ostane OS na ovom mom WD2500KS )
I da stavljam "Sata RAID/AHCI mode na RAID ili na AHCI" u integrated peripherals ? tj da li AHCI podrazumeva i RAID ili obrnuto
U pitanju je GIgabyte 965p DS4 tj ICH8R (pretpostavljam da je bolji za RAID od ovog Gigabytovog musicavog controllera)
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 1:14   #11
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Ne moraš reinstalirati, osim ako nećeš da staviš Vistu na taj RAID.
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 2:25   #12
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Hmm...probaću... a drugo pitanjce? "Da stavljam "Sata RAID/AHCI mode na RAID ili na AHCI" u integrated peripherals ? tj da li AHCI podrazumeva i RAID ili obrnuto?"
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 9:27   #13
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Ovo za "Sata RAID/AHCI mode na RAID ili na AHCI" nemam pojma sta je (mislim mogu da pogledam Wiki ale me mrzi)....
A Vistu uopste nemoras da reinstaliras ... samo napravis RAID0 tj. instaliras sve drivere i lepo sa Norton Ghost-om migriras Particiju sa OS-om ili sve migriras particije sa starog ali tako da ostanu iste velicine...
Ja sam tako uradio sa Win XP i evo radi ...
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 12:53   #14
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Verovatno nece raditi migracija sa Ghostom zbog Linuxa i boot loadera... Ali pogledao sam na Intelovom sajtu i lepo kaze: 3 opcije koje postoje u BIOSu:
"IDE - AHCI disabled RAID disabled"
"AHCI - AHCI enabled RAID disabled"
"RAID - AHCI enabled RAID enabled" eto to je ta koja mi treba 10x svima
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 15:21   #15
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Pa moras da migriras i particuju gde je boot loader tj. sve moras jer lako je uraditi mograciju sa manjeg harda na veci. A posle preradis sta ti treba.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.7.2008, 20:29   #16
Mean_Machine
Veteran
 
Član od: 21.1.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.037
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 49 puta na 45 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Citat:
zokocx kaže: Pregled poruke
Pa moras da migriras i particuju gde je boot loader tj. sve moras jer lako je uraditi mograciju sa manjeg harda na veci. A posle preradis sta ti treba.
Kolika je cena ovog harda?

I posalji mi na pp gde si kupio da vidim da li ih ima.

Jedno pitanjece oko raid-a. Hteo bih da kupim karticu kontroler koji da pazarim? Ploca ima svoj kontroler ali ne bih polagao velike nade u isti (jer je u pitanju budzetska AM2 ploca).

P.S. Pitam ovo jer sam skupljao kes za novu graficku ali u medjuvremenu sam odlucio da investiram u nesto sto ce mi trajati duze a biti trajnije. Nisam instalirao ni jednu igru vec pola godine.
Mean_Machine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2008, 1:02   #17
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Ako misliš na WD 3200AAKS-00B3A cena je 3800...i stvarno deluje kao dušu-dao za RAID 0...

Kačim i ja rez kad stigne u ponedeljak..

E sad još jedno pitanjce... U slučaju menjanja ploče nekad kasnije a samim tim i southbridge-a na recimo ICH10... Podaci sa RAIDa 0 se svi gube? Ili ima šanse da se samo prebace oba harda na novu ploču, uz reinstall windowsa normalno?
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2008, 11:27   #18
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Citat:
Mean_Machine kaže: Pregled poruke
Kolika je cena ovog harda?
I posalji mi na pp gde si kupio da vidim da li ih ima.
Jedno pitanjece oko raid-a. Hteo bih da kupim karticu kontroler koji da pazarim? Ploca ima svoj kontroler ali ne bih polagao velike nade u isti (jer je u pitanju budzetska AM2 ploca).
P.S. Pitam ovo jer sam skupljao kes za novu graficku ali u medjuvremenu sam odlucio da investiram u nesto sto ce mi trajati duze a biti trajnije. Nisam instalirao ni jednu igru vec pola godine.
Ja sam kupio skoro cim su izasli i platio 5k din a sada su onda dosta pojeftinili... koju imas plocu tj. koji je SATA kontroler ?
Ako bas stvarno hoces nesto pro (ali nemas potrebe).
Pogledaj kontrolere od firme Areca (znaci na sebi imaju Intel pentium 3) ali zato cena im je mislim da je 100€ do 150€ ... pitao sam ja ljude ne isplati se to jedino ako neki bitniji server drzi itd.
Citat:
Ripper kaže: Pregled poruke
Ako misliš na WD 3200AAKS-00B3A cena je 3800...i stvarno deluje kao dušu-dao za RAID 0...

Kačim i ja rez kad stigne u ponedeljak..

E sad još jedno pitanjce... U slučaju menjanja ploče nekad kasnije a samim tim i southbridge-a na recimo ICH10... Podaci sa RAIDa 0 se svi gube? Ili ima šanse da se samo prebace oba harda na novu ploču, uz reinstall windowsa normalno?
Za Intelov chipset neznam , ali i onako ako ces menjati plocu onda mora i reinstal Win-a , a ostale podatke nekao backupuju ... tj. ako planiras da imas samo RAID0 hardove nije ti bas sigurno nedaj boze neki kvekne (nikad se nezna) i ode sve bolje kupi jos jedna i tamo drzi najbitnije stvari a ako se bas nesto desi lako ces.

Za premestanje sa kontrolera znam samo za Silllicon Image da moze ako je isti kao BIOS kontrolera a sad sta je to tacno

Inace hardovi su grobna tisina...
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2008, 19:57   #19
Ripper
Član
 
Član od: 3.1.2006.
Lokacija: Novi BG
Poruke: 72
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Ripper
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Pa imam ja ovaj moj stari wd2500ks za ne daj bože ostaviću i njega u mašini...
Ali me čisto zanima u slučaju da kasnije promenim ploču jel ima šanse da ne moram ponovo da pravim RAID i da formatiram sve particije... ?
Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.7.2008, 21:08   #20
zokocx
Starosedelac
 
Član od: 8.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.590
Zahvalnice: 919
Zahvaljeno 585 puta na 364 poruka
Određen forumom Re: [User review] WD Caviar WD3200AAKS 00B3A 320GB Single & RAID 0!

Pa ima sanse ali reinstal wina mora ... neznam i neumem da ti kazem proguglaj malo sigurno je vec neko pitao o tome ja sad nemam vremena ... ajd pozz ljudi.
zokocx je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:13.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com