Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 17.8.2015, 2:20   #1
The Majk
Član
 
Član od: 5.12.2014.
Poruke: 100
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Prvi put instliram linux mint 17.2 64 bit! Moze pomoc!

E ovako imam WIN particiju od 350 Gb na koju je instaliran win 8.1 pro 64 bit pa upgrade na win 10 64. DATA particiju od 450 Gb za podatke, filmove, muziku, projekte.... i particiju za linux od 100 GB

E sad zelim da instaliram linux mint 17.2 64 skinuo sa neta narezao na DVD i kreceme u operaciju da po prvi put instaliram na laptopu linux i da ga pocnem uciti. Pitanja:

1.Pre nego sto pokrenem instalaciju sa DVD da li treba i sta sve treba u biosu promeniti, secure boot enabled ili disabled znali neko?

2.Drugo da li treba u win iskljuciti neki fast start up?

3.Trece da li treba jos nesto da se pre instalacije podesi u biosu, win-u ili negde drugde?

4.Dalje kad krene instalacija pretpostavljam da biram opciju "something else"?Napomena: zelim linux na posebnoj particiji od 100GB

5.Zatim pravim particije "/", "root" i "swap", imam 8GB rama koliki da bude swap?

6.I na kraju da pitam kad se instalacija zavrsi da li treba i kako da se instaliraju driveri na linux mintu, za win sam majstor ali za linux ne znam?

7.I samo jos jedno pitanje da li se programi koje zelim da imam na linuxu instaliraju na "/" ili "root" particiju?

HVALA SVAKOM KO BUDE HTEO DA POSVETI PAZNJU I VREME MOJO TEMI JER TREBA MI POMOC DA INSTALIRAM LINUX A TOTALNO SAM SAMOUK!!!
The Majk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2015, 11:03   #2
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Prvi put instliram linux mint 17.2 64 bit! Moze pomoc!

Imaš gomilu tutorijala na Youtube, pogledaj i sve ćeš riješiti korak po korak.

http://youtu.be/Fk8t9cw12jo
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2015, 16:06   #3
pera82zmaj
Veteran
 
Član od: 16.7.2010.
Poruke: 655
Zahvalnice: 95
Zahvaljeno 209 puta na 166 poruka
Određen forumom Re: Prvi put instliram linux mint 17.2 64 bit! Moze pomoc!

Dok se ne javi neki laki pingvin pro,ja sam odradio moj laptop ovako----Butujes sa dvd-a ili fleske .pri instalaciji izaberes "something else" to vec znas.
PARTICIJE: Pretpostavljam da si tih 100GB ostavio u windowsu unllocated..stoga kliknes free space i pravis " / " tj. root particiju-format u ext4(tu idu svi programi koji dolaze sa distibucijom i svi buduci koje ces instalirati),onda napravis /home particiju (to ti je kao u windowsu my documents..slike,video..licne stvari i tako to)u ext4 takodje.
i zadnju swap ..e sad ja na laptopu trebam hibernaciju naravno i imam 4gb rama tako da sam stavio 4gb swap(mnogo je tupljenja oko swapa po netu i velicine swapa)licno mislim da ti swap ne treba ako iskljucujes hibernaciju,imas dovoljno rama u svakom slucaju.
Kod mene je to podeljeno "/"=40Gb /home=56Gb i swap=4Gb
Po instalaciji,odradis prvo update,onda otvoris driver manager preko njega sredjujes drajvere itd skontaces vec sam.Otvoris firefox imas mint forum i ostale korisne adrese,vodi se time za dalje i srecno
pera82zmaj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ruski alt linux slavel Slobodni softver 74 1.2.2018 20:36
Ja i Linux (vaš prvi kontakt) Mickie Slobodni softver 194 6.11.2017 0:02
Prvi put blue screen Windows 7 64 bit Pomoc JaImojiProblemi Kvarovi 3 1.10.2014 16:28
cudni beepovi ako moze pomoc aleksaaa Osnovne komponente 4 30.1.2014 2:19
Ljudi moze li pomoc oko izbora? ? ? rastaman Grafika 2 21.12.2011 14:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:08.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com