Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > O igrama uopšte

O igrama uopšte Uopšteno, dakle sve ono što se ne tiče samo konkretnog igranja i konkretne igre (poređenje raznih igara, o žanrovima, o sociološkom i drugim uticajima igara itd.)

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.5.2009, 14:17   #1
Goldfinger
Veteran
 
Član od: 27.6.2008.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 1.098
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 273 puta na 155 poruka
Određen forumom Mali broj RPG igara ove godine

Primjetio sam da u zadnjih godinu dana je proizvodnja RPG igara izuzetno opala da za čitavu godinu bilo je možda svega nekih desetak naslova.Ove godine do sad objavljeno je čini mi se samo tri igre (mislim čistokrvni RPG) u ovom pravcu što je izuzetno malo ako se pogleda koliko igara se pravi kao simulacije,strategije,pucacine.Da li je opalo interesovanje za ovaj pravac ili su programeri lijeni tesko je reći ali primjetno je da ovaj pravac iako najčešće daje dobre igre većinom je zapostavljen.
Goldfinger je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 15:25   #2
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

U RPG-u nema multiplayera + treba malo da se razmišlja = 80 % igračke populacije to neće igrati -> projekti neće doneti veliki profit -> malo koji izdavač je spreman da finansira AAA RPG projekat.
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 15:31   #3
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Mislim da vecinu njih najvise odbija to sto mora i da se razmislja, ipak je lakse igrati neke druge tipove igara, ali to je vec gubitak onih koji tako rade.
Ipak tacno je da je ova godina bila poprilicno siromasna RPG-ovima, bar sto sto se kvalitetnih naslova tice, sto ce se nadam vrlo brzo promeniti.
Ipak ne mogu a da ne primetim da me ne malo nervira cinjenica da kada neki RPG naposletku i izadje, vrlo brzo za njim izadju jos 2 RPG i onda smo prenatrpani njima i zurimo da ih zavrsimo kako bi presli na drugi, tako i da ne stignemo da uzivamo u njima. E kada ih konacno zavrsimo opet nastupa susna sezona i tako redom. Sva sreca pa je to tip igara koje mogu da se igraju over and over again, samo promenis rasu, klasu i sl i cepaj bato.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 17:19   #4
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
U RPG-u nema multiplayera
Stvarno? Kako se igra recimo Diablo II multiplayer i slično? kako je NWN izvorno zamišljen kao Online RPG engine za žive GM-ove i sessione sa igračima koji bi njihove avanture igrali pred svojim monitorima, a singleplayer kampanja ubačena tek da demonstrira mogućnosti...

LM, poenta je da kvalitetni rpg naslovi zahtevaju mozak ispred grafičke karte, a to je krajnje nepopularno danas. Pored toga, treba i imati mozak da se napravi jedan RPG, ne može to tek tako kao akciona avantura (čitaj platformica) ili FPS.
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 18:20   #5
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Zadnji dobar RPG je bio cini mi se Bloodlines, ovo sve posle toga nekako ne poseduje taj neki epic feeling, upravu je koje rekao da sve polazi od mozga, pre svega percepcije price, koja mora da bude dobra, nije svako u stanju da iscita kolicinu dijaloga koji ne bi stali u "Rat i mir" i "Tihi don" zajedno, a jos je manje onih koji mogu takve dijaloge da osmisle a da ne budu repetativni i dosadni.

Mnogo je lakse stati iza nisana i pucati nego se udubiti u kompleksni svet u kome je cesto tesko pohvatati konce.

Nema dobrih RPG-eva vise, a sve su manje nade da ce se pojaviti nesto dobro
ili cak revolucionarno, ali uvek cemo imati stare bisere koji ce zauvek odoleti zubu vremena u secanju role-plejera.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 19:01   #6
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

To je bila priča i pre izlaska Baldurs Gate-a, pa je on povukao talas naslova koji tek sada jenjava, a očekuje se da Diablo 3 povuče novi nepregledni talas klonova... Ne kažem ni ovom ni prethodnom porukom da je Diablo serijal pravi RPG, da se razumemo, ali uveren sam da nas u budućnosti čeka i neki novi Torment ili Arcanum. Osim Maladicta, jer on više ne igra... ali nas ostale čeka sigurno...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 19:12   #7
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Pa dobro, nije da ce naredni period biti toliko susan i da nece imati sta da nas obraduje. Imajmo u vidu da su pred vratima i Dragons Age, Risen, Gothic 4 i da ne nabrajam dalje.
Sad, niko ne garantuje da ce neki od ovih naslova biti, bar po pitanju kvaliteta ono sto svi ocekujemo, ali ne treba biti ni pesimist i trebamo verovati da ce situacija u pogledu RPG-ova da se znatno popravi i kvantitativno a samim tim i kvalitativno, jer iz velikog broja RPG igara mora da ispliva i neki stvarno dobar i vredan igre, da ne kazem pravi naslednik BG, Tornmenta etc.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 19:57   #8
DeCoy
Intel Inside
 
Avatar korisnika DeCoy
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: From the murky depths I come...
Poruke: 28.354
Zahvalnice: 1.625
Zahvaljeno 10.987 puta na 7.034 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

@Eniaroyah

Znao sam da će neko da se uhvati za ovo i da pomene D2, čim sam napisao

Elem, mislio sam da multiplayer u RPG žanru nije zastupljen kao u ostalim, jer je evoluirao u poseban MMORPG žanr.

I da, nadam se da je ovo još jedno "ledeno doba" u FRP/RPG-u slično onom sredinom devedesetih, ali ipak mislim da igre kao što su BG ili Torment više nikada nećemo videti
DeCoy je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 20:39   #9
Ketchua
Basterd...
 
Član od: 26.1.2006.
Lokacija: BG
Poruke: 1.975
Zahvalnice: 1.113
Zahvaljeno 906 puta na 546 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ketchua
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
uveren sam da nas u budućnosti čeka i neki novi Torment ili Arcanum.
Veciti optimista. Sumnjam u ovo. Ovo sto se desava igrama je evolucija, prilagodjavaju se retardiranom trzistu. Nije lepo, al je neminovno. I nepovratno, najverovatnije.

Citat:
Marti Misterija kaže: Pregled poruke
Dragons Age, Risen, Gothic 4
Kako se kaze, sve moj do mojega... Ne ocekujem da bilo koji od ta tri dodje cak ni do nivoa Witchera, a kamoli nekog hardkora.

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
ali ipak mislim da igre kao što su BG ili Torment više nikada nećemo videti
Na nasu veliku zalost.
Ketchua je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 20:55   #10
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke
Kako se kaze, sve moj do mojega... Ne ocekujem da bilo koji od ta tri dodje cak ni do nivoa Witchera, a kamoli nekog hardkora.
Eh da, kao sto i sam rekoh - "niko ne garantuje da ce neki od ovih naslova biti, bar po pitanju kvaliteta ono sto svi ocekujemo", ali time sam time zeleo da kazem da ce RPG-ova kakvih takvih ipak biti i ubuduce.

Inace setih se da su komentari pre izlaska Witchera uglavnom bili negativni, tipa ko su ti Poljaci, kad su Poljaci znali da naprave igru, to ce verovatno da bude neko tesko sran*e etc., znaci komentari puni predrasuda, a svi znamo sta se na kraju desilo - da je izasla igra koja, smem se usuditi da kazem postavlja standarde i pokazuje i drugima kojim putem trebaju ici.

Zbog svega toga ne bih komentarisao navedene igre pre nego sto izadju, pa makar se zatim zestoko razocarao, barem ce nada da umre poslednja.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 20:58   #11
caine
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.2.2006.
Lokacija: Nis
Poruke: 3.038
Zahvalnice: 723
Zahvaljeno 946 puta na 594 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Eniaroyah kaže: Pregled poruke
Pored toga, treba i imati mozak da se napravi jedan RPG, ne može to tek tako kao akciona avantura (čitaj platformica)
Nisam siguran da li se tvoja poruka odnosi isključivo na novije igre... Ima itekako odličnih starijih akcionih avantura za koje je potrebno koristiti mozak (primer - Outcast).
Citat:
Equilibrium kaže: Pregled poruke
Zadnji dobar RPG je bio cini mi se Bloodlines, ovo sve posle toga nekako ne poseduje taj neki epic feeling
Bloodlines ima poprilično ne-epic feeling, ali shvatam šta pričaš..
caine je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 21:48   #12
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
DeCoy kaže: Pregled poruke
I da, nadam se da je ovo još jedno "ledeno doba" u FRP/RPG-u slično onom sredinom devedesetih, ali ipak mislim da igre kao što su BG ili Torment više nikada nećemo videti
A age of decadence?? Moglo bi da ispadne oke

I ja sam ipak optimistican po pitanju Dragon Age-a.. Gothic not so :/
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 21:56   #13
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Bloodlines ima poprilično ne-epic feeling, ali shvatam šta pričaš..
Ja sam ga shvatio da ima epski osećaj u nekom dramskom, književnom smislu, ne kao epska fantastika i vilovnjaci sa frulicama...

LM, oko MMORPG - ja smatram da je to jedini mogući smisao evolucije cRPG-a -- RPG je i nastao kao društvena igra i jedini razlog njegove dugogodišnje singleplayerabilnosti su bila hardverska ograničenja. Mislim da će igre kao Diablo2/GW/GW2/SW:TOR koje će kombinovati singleplayer online sa povremenim multiplayerom da se nametnu kao rešenje za sve žanrove, zamenjujući dosadašnje aktivacije, zaštite i slično.

Diablo2 sam namerno naveo jer nudi celu kampanju u kooperativnom modu što je po meni jako lepa preteča GW-a, s tim što nema guildove, ali ima timove... a videh sad da će i Street Fighter 4 da ima nešto slično... igraš sam online (online singleplayer) pa ako te neko izazove upadneš u dvoboj i kasnije se vratiš i nastaviš svoj turnir... Za nekih deset godina će singleplayer u klasičnom smislu potpuno nestati i svi komercijalni AAA naslovi će zahtevati permanentnu internet konekciju da bi mogli da se igraju, kao GW danas...
Eni je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 22:05   #14
Psycho13
Deo inventara foruma
 
Član od: 23.3.2009.
Poruke: 3.590
Zahvalnice: 2.048
Zahvaljeno 971 puta na 571 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Ketchua kaže: Pregled poruke


Kako se kaze, sve moj do mojega...


Slazem se odlicno receno...Ja mislim da ljudi po svetu vise kupuju FPS igre nego RPG i to je sigurno razlog tome,medjutim ni RTS igara nema mnogo!
Psycho13 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 23:05   #15
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Pa naravno da vise kupuju FPS - tu pustis mozak na otavu i da malo banalizujem, samo picis pravolinijski i tamanis sve sto ti padne pod nisan. I ako koknes nekog svog nista strasno - pici brale dalje i tepaj redom, dok u RPG mora se malo i razmisljati jer svaki postupak kasnije moze imati ove ili one posledice, cesto i nesagledive kada ti je znatno otezano da zavrsis quest.

Inace FPS igara ima daleko vise nego RPG i naravno bolje se prodaju, jer svaki klinac zeli da bude Rambo i sto bi se zaje*avao sa RPG, kilometarskim dijalozima i engleskim jezikom, kad uz malo truda moze da postane heroj. Bre.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2009, 9:39   #16
Patton
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Patton
 
Član od: 1.11.2005.
Lokacija: Silent Hill
Poruke: 4.647
Zahvalnice: 157
Zahvaljeno 904 puta na 493 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Patton Slanje poruke preko MSN-a korisniku Patton Slanje poruke preko Yahooa korisniku Patton
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Kada se osvrnem na moju karijeru igranja RPG igara, zakljucio sam da mi je mnogo bolje da odigram 2 dobra RPG-a godisnje i to temeljno, nego da preletim 10 losih. Ima toliko dobrih igara u ovom zanru koje su izasle od 2000-te pa na dalje, nije na odmet obrnuti neku nanovo usled suse novih naslova.
Patton je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2009, 9:42   #17
Goldfinger
Veteran
 
Član od: 27.6.2008.
Lokacija: Podgorica
Poruke: 1.098
Zahvalnice: 68
Zahvaljeno 273 puta na 155 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Nikad nisam volio MMORPG mrzim tu komercijalizaciju, možda zato što sam ona vrsta old school igrača single player kampanja i to ti je to.Inače ja možda vidim spas RPG u vidu malih programerskih kuća (Witcher, Drakensag) koje još rade možda iz ljubavi prema žanru a ne ovi veliki koji se trude da naprave igru za široke narodne mase i onda dobijemo neku cenzurisanu i prostu glupost koju bi trebalo da igra dijete od 10 godina.Čist primjer komercijalizacije je KOTOR koji se pravi za multiplayer iako je većina poštovalaca igre željela single player.Niko više ne sluša fanove već svi jure za parama a najpogodnije tlo za bogaćenje su ti MMORPG igre.
Goldfinger je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2009, 10:59   #18
Red Dragon
Starosedelac
 
Član od: 16.7.2006.
Lokacija: Ima
Poruke: 2.409
Zahvalnice: 275
Zahvaljeno 739 puta na 370 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku Red Dragon
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Ne znam, meni se cini da MMORPG svet u poslednje vreme sve vise lici na FPS umesto na RPG. Trebaju ti 3-4 skilla, jaka oprema, neki macro i udri do zore bez razmisljanja. Questove niko ne cita, vec samo procitaju kill this, kill that, bring this, bring that... Kad bijes one creepove, nista se ne razlikuje vise od rostiljanja u stilu Duke Nukem.
Mozda se rpg sve vise okrece MMOu, ali jos je daleko od toga da nastane pravi punokrvni MMORPG. I dalje se sve svodi na rostiljijadu. Sto ja ne mogu neki quest u MMOu da resim kroz diplomatiju,a? Sto na kraju svi igraci visokih nivoa imaju istu opremu?
Ja sam za to i da bude manje rpgova, ali da se naprave kvalitetniji, sa akcijom, mistikom, intrigantom pricom i zivopisnim pratiocima (a ne da me prati lik koji kao da radi na baterije). Evo na primer NWN 2 - zavrsavam ga vec mesecima, ocu da odapnem dok ga zavrsim.
Ocu renesansu, komu...humanizam, uskrsnuce Fallouta kakav je bio u zlatno doba, kompleksnost Tormenta, svetovi kao u KOTORU, nepredvidljivost Bloodlinesa...
Ocu pare...
Red Dragon je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.5.2009, 18:25   #19
Sarmatian
Starosedelac
 
Član od: 6.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 2.885
Zahvalnice: 269
Zahvaljeno 812 puta na 454 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Citat:
Goldfinger kaže: Pregled poruke
Nikad nisam volio MMORPG mrzim tu komercijalizaciju, možda zato što sam ona vrsta old school igrača single player kampanja i to ti je to.Inače ja možda vidim spas RPG u vidu malih programerskih kuća (Witcher, Drakensag) koje još rade možda iz ljubavi prema žanru a ne ovi veliki koji se trude da naprave igru za široke narodne mase i onda dobijemo neku cenzurisanu i prostu glupost koju bi trebalo da igra dijete od 10 godina.Čist primjer komercijalizacije je KOTOR koji se pravi za multiplayer iako je većina poštovalaca igre željela single player.Niko više ne sluša fanove već svi jure za parama a najpogodnije tlo za bogaćenje su ti MMORPG igre.
Ako mogu da parafraziram Geringa: "Kad god cujem rade iz ljubavi prema zanru uhvatim se za polni organ".

Kakve ljubavi prema zanru? Jeste, svi oni jadnici imaju dnevne poslove a onda prave dobre RPG-ove nocu, puni ljubavi i paznje, kao Djepeto kad je pravio Pinokia. Prestanite da trazite nesto cega nikad nije ni bilo. Sve se radilo za kes i u vreme BGa i Tormenta a i danas... A bice tako i u buducnosti...

Svi stari "RPG-eri" pricaju kako nije bitna grafika a onda kukaju kako animacije nisu dobre u Dragon Age-u...

Drama vredna Sekspira... A kontam da se ni Nusic ne bi lose snasao...
Sarmatian je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Sarmatian na korisnoj poruci:
Eni (8.5.2009), Marti Misterija (7.5.2009)
Stara 7.5.2009, 18:45   #20
Marti Misterija
Deo inventara foruma
 
Član od: 24.10.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.910
Zahvalnice: 579
Zahvaljeno 1.747 puta na 1.039 poruka
Određen forumom Re: Mali broj RPG igara ove godine

Apsolutno podrzavam ovo sto je Sarmatian rekao - svi ovi iz malih programerskih kuca, nezavisnih studija rade to uglavnom da bi se dobro prodali nekoj daleko vecoj i ozbiljnijoj kuci i samim tim poboljsali svoju egzistenciju, a mnogo manje zato sto to eto vole da rade pa makar i dzaba.
To ti je isto kao kad neki mladi fudbaler leti po nekoj poljani, ne zato sto obozava taj klub iz neke trece lige, vec zato sto zeli da vremenom zaigra za Zvezdu ili Partizan, a kasnije da se proda u Evropi za dobre pare. Na zalost vecina takvih igraca kad dodje u Zvezdu ili Partizan (trenutno mahom u Zvezdu) vise ne leti po terenu vec se samo setka po njemu, sto opet kada su igre u pitanju bas nisam ubedjen da moze da se desi. Tu se mozda jednom i oprosti neuspeh, vise od toga sumnjam, vec se odmah trazi neko iz plejade mladih programera gladnih uspeha kao zamena.
Marti Misterija je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Povećajte broj strana za opise igara Denis Tekstovi u SK 62 10.4.2009 18:14
Lista najboljih igara za PC u periodu 1998-2004 Dio37 O igrama uopšte 4 11.10.2008 17:07
Izjave Boli Glava gorillaz23 Cvet kompjutera 31 31.10.2007 22:46
Broj poruka na ovom forumu... :))) Patton Forum o forumu 33 27.11.2005 12:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 13:09.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com