Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 29.1.2021, 10:08   #1
vojkan7
Član
 
Član od: 13.1.2013.
Poruke: 40
Zahvalnice: 5
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Exclamation Hibernacija kod ssd-a

Pozdrav,

zbog trenutnog "problema" kod sleep-a tj modern standby, nije moguce koristiti sleep kao ranije.
Zbog toga sam presao na hibernate. Da li je to i koliko stetno kod ssd-a tj po njega?
vojkan7 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2021, 15:44   #2
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

haha ja bukvalno pre pola h na netu trazio uputstvo da ugasim sleep kod HDD-ova (smara me da cekam po 5 sekudni da se bude) i usput naleteo na info da je za SSD najbolje da i ne ide u sleep i hibernate.
ako treba nek me ispravi ko se razume.
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2021, 15:50   #3
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

pa ono bolje da ga gasiš nego da piše gigabajte svaki put kad ode u hibernaciju, hibernaciju eventualno kad baš hoćeš da nastaviš gde si stao u poslu...
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.1.2021, 23:34   #4
JovanK
V.I.P. Phone Zone
 
Član od: 10.9.2006.
Lokacija: Trebinje @REPUBLIKA_SRPSKA@ Moja mašina:Fujitsu AH530
Poruke: 4.002
Zahvalnice: 245
Zahvaljeno 1.090 puta na 707 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku JovanK Slanje poruke preko Skypea korisniku JovanK
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Meni gotovo i da nema razlike u brzini kad se pali normalno laptop ili kad se vraca iz hibernacije, mozda je razlika u 2je sekunde, tako da mi je to nebitno.
JovanK je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 11:13   #5
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Ja koristim godinama hibernaciju na SSD-u i sve radi savršeno. Zašto ne shutdown? Zato što imam ko zna koliko stvari aktivnih koje su neophodne za svakodnevni rad i poludeo bih da moram svaki dan odvojim pola sata da popalim sve što mi treba - sa hibernacijom tog problema nema a sistem se podiže istom brzinom.

Nema razloga brinuti o načinu upotrebe SSD-a u 2021. godini a posebno ne o ovako trivijalnim stvarima. Samo da ga ne nakokate na 90% kapaciteta, tu je već druga priča.

Svaki moderni SSD na tržištu, ako već nije defektan u smislu memorije ili kontrolera, ima da nadživi kompletan računar prosečnog korisnika a možda i samog korisnika.

Tehnologija treba da služi vama a ne vi njoj.

A ovi pobornici klasičnog shutdowna i HDD-ova stvarno treba da ugase defragmentere i optimizatore, skinu šešir od folije sa glave, skinu silikonske rugged futrole i kaljena stakla sa telefona i da izađu malo na svež vazduh.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 11:27   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

ja iskreno i ne gasim komp jer troši ko štedljiva sijalica kad se pogase monitori, leti će da ide u sleep da ne greje bezveze i to je to..

Posao uvek snimljen čak i ako nestane struja za 2 minuta sve opet spremno za nastavak, ne znam šta ti otvaraš pola sata pa i 10 programa da izotvaraš klikneš na recent i odmah ti se otvaraju zadnji dokumenti
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 12:32   #7
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Docker kontejneri, par relativno velikih Java projekata koji treba da se (kompajliraju i) pokrenu lokalno, browser, par pomoćnih alata, editor, par buildova za frontend projekte koji moraju da se odrade, par startup aplikacija (npr. Skype mrtvi koji se apdejtuje faktički svaki put kad restartuješ računar ili program)... Zaboravim da pokrenem nešto pa mi zatreba pa se setim kad zatreba pa pokrenem...

Svi radimo različite poslove za računarima, to se ovde zaboravlja. A i ja sam takav tip čoveka da volim da mi je sve otvoreno i da letim i multitaskujem konstantno, tad sam najproduktivniji. Kad vidim kolege koji umesto Alt-Taba lagano putuju do miša, pa putuju da kliknu na prozor na taskbaru, pa putuju nazad do nekog dugmeta dođe mi da im prste polomim Ali, kakav god posao da radiš - hibernacija je apsolutno fenomenalna stvar.

Kako god okreneš hibernacija vs shutdown - shutdown nema apsolutno nikakav argument u toj borbi. Takođe, hibernacija za razliku od sleepa potpuno isključi računar tako da ni ne troši struju, plus nema bojazni od nestanka struje dok je računar u hibernaciji. Kad ga uključiš - sve te čeka tu gde je i bilo. Win-win situacija što se mene tiče.
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 14:23   #8
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Citat:
Kad vidim kolege koji umesto Alt-Taba lagano putuju do miša, pa putuju da kliknu na prozor na taskbaru, pa putuju nazad do nekog dugmeta dođe mi da im prste polomim

Kaži šefu da vam kupi još po neki monitor.. mnogo je produktivnije.. ja i što ne radim mnogo ali volim da na jednom gledam neki video a na drugom internet, sa jednim monitorom to ne bi mogao da radim... ovako dok izaltabuješ zaboraviš i šta si hteo
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.2.2021, 16:41   #9
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Imamo mi sve što nam treba al' džaba ti i 50 monitora ako te prosto ne interesuje opcija da Alt-Tabuješ kad "moš' to i ovako mišem što bih altabovo gde žuriš druže?".
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 2:22   #10
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

@doctor
Imao si me dok nisi rekao da skinem futrolu i staklo sa moba, now I believe in nothing! Da mi nije futrola i screen protectora, menjao bih fon svake godine, a mozda i češće. Izvor: empirijski utvrđeno, Huawei P7 koji umesto staklenih leđa sada ima ojacani papir zalepljen selotejpom za ostatak telefona da mačka ne zagrize bateriju.
Kliznuo je sa nagnutog radnog stola ko da je vazelinom premazan.

On topic, SSD Mushkin Chronos Deluxe 120 GB, preko 20 TB upisa i 1500 radnih dana, i dalje kao da je prvi. Hibernaciju ne koristim jer mi ne treba, sleep završava posao.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 2:39   #11
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

i ja imam finu ogrebotinu preko screen protectora, a gumirana maska mi mnogo bolje hvata grip u ruci nego plastično kućište telefona.. čuvam telefon za budućeg kupca
plus sam uzeo par maski u raznim bojama pa menjam kad mi dosadi/ tj isprlja se..
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 3:07   #12
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Ma čuvam ga za sebe, nijedan telefon nisam prodao, neke sam poklonio, ali uglavnom koristim dok završava posao, tj. toliko ga pregazi vreme da je spor u svakodnevnom radu ili mu rikne baterija. 3-4 godine otprilike.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 3:44   #13
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

ja gledam da ih se rešim dok još uvek vrede nešto, posle su za mene samo elektronski otpad koji pravi gužvu, obično sam kupovao jeftinije pa i kad ih prodam nisu to neke pare 10-20e jedino ovaj zadnji što sam prodao za 5000 to je bila četvrtina novog.. ovaj novi napunio 2 god ali sam još zadovoljan, mislim da može još godinu dana da izgura a i meni se ne troše pare na gluposti
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 6:03   #14
makiem
Starosedelac
 
Član od: 6.1.2007.
Lokacija: SR 375, NV
Poruke: 1.567
Zahvalnice: 308
Zahvaljeno 365 puta na 267 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Ubismo ga u off @vodeni, al moram da iznesem svoj zaključak. Mobilni kod mene postaje otpad kad bukvalno crkne, ekran ili tako nesto. Dok god moze da radi YT i navigacija, vredi mi vise od par desetina eur za koje mogu da ih prodam (kupujem telefone do 30ak hiljada). Kada mi je istekao ugovor, opcija mi je bila da uzmem popust od 200 i nesto din mesecno ili nov uređaj. Uzeo sam redmi 9 koji mi stoji fakticki u rezervi.

Ovaj huawei koji mi je skrsen sav, sluzi kao radio, YT player, libela i dr. Pa jedan mob da mi ostane u kolima, eto ti navigacije, program za upozorenje prekoracenja brzine i da sluzi kao mp3 player preko bluetootha. Imaju meni jako interesantne primene prevaziđeni telefoni, sa svim svojim senzorima.
makiem je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 14:26   #15
Neutrino
Deo inventara foruma
 
Član od: 17.6.2011.
Poruke: 7.336
Zahvalnice: 94
Zahvaljeno 3.334 puta na 2.010 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Citat:
doctor kaže: Pregled poruke
Kako god okreneš hibernacija vs shutdown - shutdown nema apsolutno nikakav argument u toj borbi.
Hibernacija zaista nema šta da traži u dobu kada većina platformi podržava modern (S0) standby a SSD diskovi bez problema dostižu 3,5GB/s pa je potrebno duplo manje vremena da se sistem podigne "na ladno" nego da se blobčina od najmanje par desetina GB učita/upiše u/iz virtuelne memorije.

Čak i obični "sirotinjski" SATA SSD-ovi koji dobacuju do 500MB/s u kombinaciji sa uključenim fast startupom bez problema ostavljaju u prašini hibernaciju koja usput delje životni vek par desetina GB diska svaki put kada se računar "gasi".

Ko želi još brže da startuje računar može i da isključi onaj grace period za delayed start servisa koji može da doda i do deset sekundi na trajanje podizanja sistema.

Hibernacija je zaostavština iz vremena kada su mehanički diskovi bili jadno spori pa se gašenje/podizanje sistema daleko manje isplatilo od prostog sekvencijalong upisa/čitanja virtuelne memorije u privremeni fajl.

Danas na bilo kom prosečnom sistemu ona zaista nema nikakvog smisla niti koristi, čak štaviše suprotno, osetno skraćuje vek SSD diskova.
Neutrino je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Neutrino na korisnoj poruci:
Shonkas (4.2.2021), simke85 (5.2.2021)
Stara 4.2.2021, 14:42   #16
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.473
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

pa ono jedino što možeš da nastaviš kako si sve ostavio otvoreno, ali ima i konsekvence da može da rikne ssd od previše upisa što znači trošak i pravljenje backupa, ako nije preporučeno verovatno ima razlog i neko je testirao, ja lično ne vidim neke prednosti da bi koristio hibernaciju, retko i gasim komp
water wizard je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.2.2021, 20:42   #17
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.110
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Citat:
makiem kaže: Pregled poruke
@doctor
Imao si me dok nisi rekao da skinem futrolu i staklo sa moba, now I believe in nothing!
Na lomaču

Citat:
Neutrino kaže: Pregled poruke
Hibernacija je zaostavština iz vremena kada su mehanički diskovi bili jadno spori pa se gašenje/podizanje sistema daleko manje isplatilo od prostog sekvencijalong upisa/čitanja virtuelne memorije u privremeni fajl.
Druže Neutrino, promašio si poentu konverzacije - želim da sve ostane otvoreno konstatno i zauvek i da ne moram da palim sve iznova svakog dana ili kad god da mi se ćefne da pauziram i nastavim sa radom. Kome to ne treba onda realno nema apsolutno nikakvog razloga da koristi ni hibernaciju ni sleep u današnje vreme. OP je pitao u vezi sleepa/modern sleepa pa je krenula priča.

Kako hibernacija tačno skraćuje vek SSD diska? Realno pitam, da ne bude da sam ironičan
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.2.2021, 18:43   #18
bachi
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd, Srbija
Poruke: 2.710
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 907 puta na 670 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

SSD bez hibernacije će da traje 10 godina. SSD sa hibernacijom će da traje 120 meseci.

P.S. Ne opterećujte se.
bachi je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku bachi na korisnoj poruci:
polarnimeda (6.2.2021)
Stara 6.2.2021, 5:03   #19
polarnimeda
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.009
Zahvalnice: 1.797
Zahvaljeno 955 puta na 581 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

^^ ovo. dok komponenta rikne od iole normalnog koriscenja, vec ce da zastari.
jedino oko cega bih se u tom smeru danas cimao je uzimanje oled tv-a da se koristi kao monitor, zbog potencijalnog burn in-a (da je bar jefitniji, pa nek ide zivot)...
mislim da je sve ostalo "samo udri".
polarnimeda je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.2.2021, 10:14   #20
Space Beer
Veteran
 
Član od: 30.6.2011.
Poruke: 587
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 116 puta na 100 poruka
Određen forumom Re: Hibernacija kod ssd-a

Ja računar uvek šaljem u Sleep/Stand by. Zašto bih korisito hibernaciju kada stand by radi isto to, samo brže. Jedini je problem ako ne stane struje, što nije problem kod laptopova i PC-a koji ima UPS. A i to se toliko retko dešava, da mi je svejedno. Računar gasim/restartujem na svakih 7-10 dana, uglavnom zbog nekog update-a ili kada menjam OS
Space Beer je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
SSD hibernacija ? rocknrolla Nosači podataka 9 2.2.2018 16:30
Hibernatacija ili tako nešto! Puna Operativni sistemi 21 9.8.2008 20:42
Hibernacija.... GakunGak Kvarovi 6 23.4.2007 22:55
Hibernacija u Shutdown meniju dbaja Operativni sistemi 0 8.12.2006 19:09
Hibernacija i plavi ekran posle paljenja? Sasa07 Operativni sistemi 4 22.11.2006 11:42


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 1:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com