Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Strateške igre
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Strateške igre Potezne i real-time strategije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 19.1.2006, 17:48   #121
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

Jaoj ljudi sto se nalupali,bar sto se tice istorije(ne i sam igre )
@Reloder
Koplje napusteno u srednjem veku?Pazi da te neko ne cuje...Glavninu vojske u srednjem veku su cinili kontigenti gradjana dosta lakse oklopljenih i naoruzanih kopljima duzine oko 6m!A vitezovi na konjima su cinil manji deo vojske.U I krstaskom ratu vojska krstasa je brojala oko 20000,samih vitezova je bilo oko 5000,ostalo su cinili prvenstveno kopljanici,strelci,pomocne trupe,....itd
Sta mislis kako se zaustavljala konjica u srednjem veku-pa kopljima-kopljanici su bili strah i trpet za vitezove,mada su bili obicno slabije disciplinovani,i dosta cesto im se red rasturao u toku borbe,sto su vitezovi znali da iskoriste...
Zato su kroz ceo srednji vek gradjanske vojske dosta cesto odnosile pobede nad feudalnom konjicom...
Cuveni kopljnici su bili Skoti,i narocito Svajcarci,koji su bili istrenirani da trce i jurisaju u zbijenim redovima-neka vrsta srednjovekovne falange-bili su veoma cenjeni kao placenici,te je postojala i saljiva izreka"Koliko para toliko Svajcaraca"
Sto se mene tice-vitezovi i nisu bili preterano koristan rod-nije ni cudo sto su nestali posle "samo" 400. godina,rekoh "samo" jer su grcki hopliti dominirali skoro ceo milenijum kroz antiku...
Sto se antike tice.....
Spartanski hopliti su izgubili svoj znacaj i definitivno kada su porazeni od strane Tebanaca(Teba u Grckoj) koji su uveli svoj cuveni kosi stroj....
Takodje spartanskih hoplita je bilo dosta malo u odnosu na vojsku hoplita njihovih sveznika sa Pelponeza-jedva nekih 2000 u najboljem slucaju....
Hrabri ratnici su bili,ali to nije moglo da nadoknadi strategiju i novine koje su se u grckoj vojsci pojavile
Zato su hrabri Spartanci posle zavrsetka Peloponeskih ratova poceli da trpe poraze na svim bojistima
Poseban znacaj su stekli peltasti koji su bili naoruzani kratkim kopljima za bacanje,bili su dosta pokretljiviji od spartanskoh hoplita,i uspevali su da im pre sudara nanesu mnogo stete svojim projektilima,a bili su i znatno jeftiniji(od opreme su imali kratko koplje,mali kozni stit i kratki mac) ,i u njima su obicno sluzili nizi slojevi stanovnista...
U Atini su cinili vise od polovine vojnika,i pored mornarice,su bili glavni oslonac demokratskih krugova.....
Falanga je,sa Makedoncima,uvela velike novine-dosta zbijeniji red nego hopliti,dugacka koplja-ali je imala i jednu veliku manu-sporost-sto su strelci i konjica znali da iskoriste....
Rimljani(eh ti Rimljani )su to uvideli,pa su posle par poraza od strane Makedonaca,naucili da se bore sa nijma-prvo su ih zasipali strelama,pa su potom konjicom udarali u bokove falange i tako je je potpuno razbijali.....
Studiram istoriju,antika mi je omiljeni period,pa slobodno pitajte ako vam sta nije jasno
O Rimljanima nekom drugom prilikom-ubih se od kucanja
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 18:04   #122
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

A sad malo o samoj igri
Igra je fenomenalna i jedna od najboljih koje su se pojavile u proteklih nekoliko godina,a i sasvim je dostojan naslednik Medieval-a
Sa istorijske strane i jedninica,je poprilicno OK mada ima odstupanja,ali ljudi se se ocigledno vodili kompromisom i odstupili od istorije,samo da bi igru ucinili jos interesntnijom...
Sta treba,da igram skriptovanu igru,sve po istoriskim dogadajima-mislim da bi je to ubilo u pojam i samo ugusilo atmosferu...
Pa sta ako se savezi lako krse i sklapaju-tako je bilo i kroz istoriju,a igra omogucava da se istorija drugacije prozivi i izmeni sto je veliki plus...
A tu je i Total Realism za one kojima se ne svidja ovako-zato je i napravljen
Ako se zeli suva i dosledna istorija,eto brate kvalitentih knjiga i enciklopedija koliko hoces,a tu su i sjajne emisije na Discovery Channel-u....
Igra je igra...
BTW Najjaca konjica u i igri je Kapadokijska,ima je Pont
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 18:21   #123
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Rome TW

Postoji i Wikipedia.Odmah na internetu moze da se sve vidi kako je i sta bilo.Ali ipak zu zapaljive svinje ostale zapaljive

Forester Band je najsmrtonosniji odred strelaca u igirici.Kakvi Choseni,kakvi Kritcani,ovi su zakon.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:00   #124
Magneto
Starosedelac
 
Član od: 24.10.2005.
Poruke: 2.226
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 123 puta na 48 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

E pa lepo ste se (onako sve unakrsno) iznapušavali, a tema je sada očišćena od svih poruka svađe, vređanja i sličnog sadržaja. Ko hoće da nastavi da diskutuje, u kulturnom maniru i bez dizanja tenzija, neka izvoli. Na ponašanje pojedinaca neću ni da trošim reči, ostao sam bez teksta.
Magneto je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:08   #125
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

Eh,te zapaljive svinje
Ljudi su ocigledno hteli da se igraci dobro zabave
Te su zrtvovali(malo)istorijski koncept....
Sto se wikipedije tice, mana je(ili plus-kako se uzme )sto moze svako da ispravi ono sto hoce,a zloupotrebe uvek postoje-jedan moj kolega sa faksa nije mogao da odoli,a da ne napravi neke izmene vezne za bugarsku istoriju
Hehe....
Takodje,ima(manje-vise)dosta dobrih strana o metalu u muzici,ali u njima ima i takvih gluposti(to ti kaze okoreli metalac )da je to strasno-cisto navodim kao primer....
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:09   #126
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Rome TW

Citat:
Remedy kaže:
Njegova nije SE, tj obican Radeon 9200 je 128 bit-na kartica. Evo ti jos jedna ilustracija: Sa Radeonom 9200 mozes da teras Far Cry sa skoro svim podesavanjima na medium (1024x768), a 9200SE ne moze ni na low (1024x768). Prijateljski savet - promeni tu karticu, nije za igranje.

Uh mnogo je dobro, ne znam odakle da pocnem. Prvo nema vise gomile bug-ova. To je verovatno vecim delom zasluga v1.2 na koju mora da se nadogradi igra da bi mogao da se instalira Total Realism - uglavnom nema vise neteksturisanih delova (znate ono bitka, a pozadi crvena planina). Jedinice su promenjene, kad osvojite grad ne mozete da regrutujete vojsku u njihovim kasarnama, ima mnogo vise gradova, mapa je na istok prosirena do danasnje Indije, modeli su mnogo lepsi, a i grafika je optimizovana. Ubaceni su Iliri, Bactria, umesto Egipta je Ptolomejsko carstvo, nema Britanaca, nema Dacana... Uglavnom 17 naroda sa kojima moze da se igra. Obratite paznju na novi intro - muzika je ekstra. I da, teze je.
Jel ima neko predstave gdje može da se kupi (u Beogradu)? Ja, na primjer, imam pos.... dial up, pa mi je skidanje 250 mg malo problem...
Inače, igra je totalna perverzija, ne sjećam se kad sam se ovako navukao...šteta što je AI u battle modu malo glup...
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:13   #127
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Rome TW

Citat:
Reloader kaže:
Da dodam tacnu adresu sa uputstvima http://www.rometotalrealism.org/download.html

Jos nesto, sajt rometotalrealism.com je obican iskopiran doticni i nema veze sa projektom rometotalrealism.org pa i autori doticnog moda savetuju da ne dajete podrsku ovom drugom

BTW. Meni nije jasno kako radi sistem sa onim kopljima dugim 3-4 metara? Mislim, ovako, fizicki? Uzmi motku od 3 metra probaj da ubodes nekog. Onaj na drugom kraju moze malim prstom da ti pomera "koplje" Mislite o tome
Kopljem se bode odozgo, sa ramena. Pročitaj knjigu "Ognjena kapija" Stivena Presfilda, ako hoćeš da saznaš sve o tome kako falanga funkcioniše i sve o Spartancima.
BTW, štitovi, Spartanaca i drugih hoplita, su smiješno mali u igri, u stvarnosti su pokrivali sve od brade do koljena.
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:14   #128
ACHTUNG
Starosedelac
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Aarhus
Poruke: 2.025
Zahvalnice: 58
Zahvaljeno 148 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Yahooa korisniku ACHTUNG Slanje poruke preko Skypea korisniku ACHTUNG
Određen forumom Re: Rome TW

Gde moze da se kupi?Pa na Internetu,if you know what i mean...Preko druga...
Nego AI jeste glup,ali instaliraj patch i videces da komp vise nije toliko debilan(mada i dalje mu se desava da drzi jedinice ispod zidina a da ne pokusava da ih osvoji.Masakr.
ACHTUNG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 19:18   #129
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Rome TW

Citat:
Covenant kaže:
Takodje spartanskih hoplita je bilo dosta malo u odnosu na vojsku hoplita njihovih sveznika sa Pelponeza-jedva nekih 2000 u najboljem slucaju...
Ispravka...Spartanaca (spartijata, plemenitih) je bilo preko 5000 u bici kod Plateje 479. pne, a sa štitonošama i naoružanim helotima bilo ih je 75.000.

Poslednja ispravka: Magneto (19.1.2006 u 19:35)
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 20:04   #130
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Rome TW

@covenant
konachno neko da razjasni stvar.
slazem se sa tobom u vezi sa ulogom istorije u rtw. kako si apsolvent istorije malo je glupo da ja sad neshto sa tobom pretresam istu(ja sam na etnologiji, isto apsolvent), tako da cu to mimoici mada mislim da i nemamo oko chega da se raspravljamo.

elem za zapaljive svinje ja imam jednu teoriju. teoriju koja bi dokazala da su te svinje bile korishtene. zamislite neki antichki grad, nebitno koji, pod opsadom, branioci se na sve nachine trude da zadrze neprijateljske nalete ali odbrana polako popushta. sad u jednom momentu zid se rushi i ulecu neprijatelji, ali ne lezi vraze, kad se zid srushio oborio je kacu katrana koja se prosula po obliznjem svinjcu i polila svinje. u sred te gungule nekako svinje krenu u opshti haos i nekako se zapala. u berserk fazonu(svinje berserkeri?) trche i nalecu na nadiruce neprijateljske chete, koje se zive prepadnu i zbrishu. a branioci ostanu zivi i zdravi i josh se lepo nakrkaju pechenja.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 20:19   #131
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

Znas nikako ih kod Plateje nije moglo biti 5000,s obzirom da grad Sparta u svom zenitu nikad nije imao vise od 10000 stanovnika-a od toga je mozda bilo 1500 spartijata...
Prepostvljam da si citao Herodota-a on voli da preteruje-75.000 Grka-kako da ne....
Bice da ih je bilo oko 30000,tacnije oko 10000 hoplita,ostalo su bili peltasti i pomocne trupe,a u bici kod Plateje Grci nisu imali ni konjice....
Od tih 10000 hoplita,oko 5000 jesu bili hopliti sa PELOPONEZA(a samih Spartijata nije bilo vise od 2000 plafon),ostatak su bili Korincani,Argivci i hopliti drugih polisa sa Peloponeza....
Takodje Herodot tvrdi da je u pohodu Persijanaca na Grcku ucestvovalo oko MILION ljudi-neki naucnici su izracunali,da kad bi se ta vojska postrojila u kolonu od po dva vojnika,da bi njeno zacelje bilo negde u Maloj Aziji,kada bi pocetak bio negde u srednjoj Grckoj!
Realan broj bi bio neki 50-ak hiljada,a s obzirom da su Grci prvi put videli toliku vojsku,ona ima se zaista ucinila ogromnom,pa su istoricari bili skloni da preteruju
Ako vas jos nesto interesuje,tu sam
Poz!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 21:03   #132
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Re: Rome TW

Citat:
dkdnt kaže:
duke jer ti isti nick na tom forumu?
Баш тако. Само нисам активан неких месец дана, али се враћам у фебруару.

Шта да ти кажем. Знам цео код RTW-a напамет. Модовао сам игру до бесвести, а онда ми је све досадило. Нисам у стању да исправим све криве Дрине. Објавио сам све што је сакривено у коду...
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.1.2006, 22:34   #133
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

Evo upravo sam instalirao Total Realism,sa sve patch-om za njega(TR) i dodatnom muzikom.....
Prvo sam naravno instalirao patch 1.2 za Rome
E sad me interesuje kao da pristupim obicnim kampanjama iz Rome-a(ako tako nesto ima svrhe )
Koliko sam video,kad startujem Rome ulazim odmah u TR-a nesto nisam primetio opciju za stare kampanje,cak ni i u start meniju?
Well?
No,moram da priznam TR je fantastican-po defaultu(skoro) sve frakcije otljucane-ahhhhh
Hvala unapred!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 2:59   #134
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: Rome TW

@duke
evo uchlanio sam se i ja, i u delu za nove chlanove pitao jel znaju za tebe. mod te pomenu i ozele mi dobrodoshlicu na srpskom. vrlo prijateljski forum, hvala na linku.
@covenant
pa herodot je stalno neshto preterivao. nego interesuje me, kolika koplja su imali spartanski hopliti, poshto znam da su najduza bial makedonskih falangi(vec negde rekoh, 5,5-6 metara).
p/s/ odakle ti info za populaciju sparte? intereuje me chisto da uporedim sa nekim drugim gradovima.
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 3:30   #135
Santanista
Član
 
Član od: 20.1.2006.
Poruke: 52
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Rome TW

Citat:
Trifo kaže:
E jel neko zna zasto mi se Rome svaki put za*ebe kad instaliram neki patch.
igram RTW jos od kako se pojavio na ovim prostorima i poskidao mi je ortak sa neta nekoliko tih patch-eva...i naravno imam isti problem - uopste ne mogu da igram game kad instaliram patch.
zasto?...i kako?
Santanista je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 12:04   #136
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Lightbulb Re: Rome TW

Citat:
Covenant kaže:
Evo upravo sam instalirao Total Realism,sa sve patch-om za njega(TR) i dodatnom muzikom.....
Prvo sam naravno instalirao patch 1.2 za Rome
E sad me interesuje kao da pristupim obicnim kampanjama iz Rome-a(ako tako nesto ima svrhe )
Koliko sam video,kad startujem Rome ulazim odmah u TR-a nesto nisam primetio opciju za stare kampanje,cak ni i u start meniju?
Well?
No,moram da priznam TR je fantastican-po defaultu(skoro) sve frakcije otljucane-ahhhhh
Hvala unapred!
Слушај брате. Кад једном инсталираш Rome Total Realism НЕМА ВИШЕ старих позиција.
Мораш инсталирати на новој партицији ако хоћеш да поново играш стару ванилу и пребациш позиције.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 12:16   #137
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up Re: Rome TW

Citat:
dkdnt kaže:
@duke
evo uchlanio sam se i ja, i u delu za nove chlanove pitao jel znaju za tebe. mod te pomenu i ozele mi dobrodoshlicu na srpskom. vrlo prijateljski forum, hvala na linku.
У фебруару ће бити да сам члан годину дана. Сад сам активан на Medieval секцији. Пре сам висио на Rome секцији.
Форум је бољи и од официјелног сајта www.totalwar.com Програмери Creative Assembly-a су присутни стално.
Питали смо програмера Jeroma из CA зашто је много одличних решења из Медиевала избачено у Рому. Одговор: "Људи који су радили на Медивлу, нису радили и Ром."

Шта рећи кад је Сега преузела Creative Assembly. Попљували смо ама баш сви Сегу... Људи су писали да је следећа игра Sonic: Total War.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 13:04   #138
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Talking Re: Rome TW

@dkdnt

Cekaju te iznenadjenja na www.totalwar.org.

Daaa, i ja sam se iznenadio da ti je na srpskom odgovorio moderator iz Kalifornije.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 13:09   #139
Corwin
Starosedelac
 
Član od: 18.1.2006.
Lokacija: Underlittleforest
Poruke: 1.647
Zahvalnice: 279
Zahvaljeno 366 puta na 142 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Corwin
Određen forumom Re: Rome TW

Citat:
Covenant kaže:
Znas nikako ih kod Plateje nije moglo biti 5000,s obzirom da grad Sparta u svom zenitu nikad nije imao vise od 10000 stanovnika-a od toga je mozda bilo 1500 spartijata...
Prepostvljam da si citao Herodota-a on voli da preteruje-75.000 Grka-kako da ne....
Bice da ih je bilo oko 30000,tacnije oko 10000 hoplita,ostalo su bili peltasti i pomocne trupe,a u bici kod Plateje Grci nisu imali ni konjice....
Od tih 10000 hoplita,oko 5000 jesu bili hopliti sa PELOPONEZA(a samih Spartijata nije bilo vise od 2000 plafon),ostatak su bili Korincani,Argivci i hopliti drugih polisa sa Peloponeza....
Takodje Herodot tvrdi da je u pohodu Persijanaca na Grcku ucestvovalo oko MILION ljudi-neki naucnici su izracunali,da kad bi se ta vojska postrojila u kolonu od po dva vojnika,da bi njeno zacelje bilo negde u Maloj Aziji,kada bi pocetak bio negde u srednjoj Grckoj!
Realan broj bi bio neki 50-ak hiljada,a s obzirom da su Grci prvi put videli toliku vojsku,ona ima se zaista ucinila ogromnom,pa su istoricari bili skloni da preteruju
Ako vas jos nesto interesuje,tu sam
Poz!
Majke mi, ne znam odakle kupiš te podatke.

Herodot piše o 2 miliona Persijanaca, a "realne" procjene su 500. 000
Pretpostavljam da ćeš reći da kod Termopila nije bilo 300 spartijata već 30?
Corwin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.1.2006, 13:43   #140
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Rome TW

@dkdnt
Koplja spartanskih hoplita,kao uostalom i svih hoplita bila su dugacka ne vise od 2 metra,bila su izuzetno lagana i fleksibilna(pravljena su od jasena),i koristila su se sa jednom rukom-za bodenje(tj. blisku borbu)
Pogledajte samo neke slike na grckim vazama(nemam trenutno nijednu pri sebi)-hopliti uvek drze koplje u jednoj ruci,u potezu zamaha,ali ne za bacanje vec bodenje i klasican malee
Druga ruka je bila rezervisana za stit koji se ucvrscivao koznim remenima oko ruke-neko gore pomenu da su u Rome-u uradjeni premali-ne bih se bas slozio-bas odgovaraju velicini-precnik im je bio otprilike 1m ili mozda malo vise.....
Kada hopliti,kad pocne krljanje slome koplja u borbi(sto se uvek desavalo),prelazilo se na borbu macevima....
Duga koplja zvana sarisi(vojnici falange su se zvali sarisofori po koplju)koje su uveli Makednoci se drzalo sa obe ruke,a u duzinu je islo i do 6m
Sto se tice podataka o stanovnistvu Sparte-imas ih u bilo kojoj istorijskoj literaturi za fakultet,a i sire-ja sam informcaije pokupio iz uzbenika,iz kojih sam spremao ispit....
@Duke
Znam za pozicije,nemas frke,no nije bitno u svakom slucaju ako ne moze-igracu TR
PoZ!
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
barbarorum, europe, factions, frakcije, gold, grci, legije, mod, modovi, patch, platinum, realism, rim, rome, settlement, total war


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:29.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com