Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Ostale teme > „Ja, igrač!”

„Ja, igrač!” Da li se slažete sa Kuzmom?

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 9.10.2008, 21:29   #41
Herr Milic Nebojsa
Novi član
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Novi Sad, Vrsac, Beograd
Poruke: 11
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Herr Milic Nebojsa
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

@lijenstino

Pod "sudeci po mom misljenju" ni u kom slucaju ne podrazumevam naucni pristup, vec nasuprot moje misljenje ( prvo je subjektivno, a drugo je krajnje objektivno samim tim i manje podlozno osporavanju ).

Takodje, mislim da nismo precenili Qzmu, nego je ova tema potcenja u drustvu, at least from point where I am standing.
Herr Milic Nebojsa je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.10.2008, 22:52   #42
todos
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.12.2005.
Lokacija: Parmenac Čačak
Poruke: 7.713
Zahvalnice: 4.560
Zahvaljeno 2.634 puta na 1.577 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku todos
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

O onom o kome se pise taj dobija i na poularnosti jos vise.
Sto se teksta tice mislim da je preterao i da je covek opterecen expanzijom kineza, tj. njihovo uplitanje u sve. To je opisao kroz jedan bizaran nacin, najmanje bolan cuveni WoW. Sto se tice razlicitosti, to je normalna stvar. Pa ne mogu ja da jedem pirinac i da budem sit. Ili da idem ulicom i pljujem u maramicu kad to mogu da opletem po sred trotoara.
todos je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku todos na korisnoj poruci:
Ketchua (10.10.2008)
Stara 9.10.2008, 23:12   #43
lijenština
Starosedelac
 
Član od: 7.12.2005.
Lokacija: Sablasni Kosačanovac
Poruke: 1.266
Zahvalnice: 142
Zahvaljeno 703 puta na 359 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
Herr Milic Nebojsa kaže: Pregled poruke
@lijenstino

Pod "sudeci po mom misljenju" ni u kom slucaju ne podrazumevam naucni pristup, vec nasuprot moje misljenje ( prvo je subjektivno, a drugo je krajnje objektivno samim tim i manje podlozno osporavanju ).
Ne razumem, odjednom sam, subjektivno ocenjujem, izgubio 30-40 % na IQ skali.

A sad ozbiljno.
Donosenje pogresnih odluka kod nas ima veze i sa uplivom emocija u tok odlucivanja- igranje politicara na tu kartu - odnosa prema drzavi, tradiciji nepravdama iz proslosti i sadasnjosti je bilo korisceno da se sopstvena nesposobnost sakrije i skrene paznja od pravog stanja stvari i realnih problema. Drugo- globalno los smer za drzavu ne znaci i los smer za pojedinca. Drzava koja dopusta zaobilazenje pravila kao nagradu za lojalnost je lak nacin korumpiranja ne samo elita vec i stanovnistva- (sverc komerc- trange frange). Takodje znanje da ste uspesni zato sto ste podobni je sjajan podsticaj za ocuvanje statusa kvo i stvaranja nesposobnih elita ciji opstanak zavisi od necije milosti. Treba dodati i da ljudi vole izvesnost, referentni sistem u kome se lako snalaze pogotovu ako su u poznijim godinama- reci nekome da je sistem u kome je proveo veci deo svog zivota bio osudjen na propast zato sto je imao ozbiljnih nedostataka ce naici cesto na neodobravanje i nerazumevanje kod njih. Na kraju, covek je naucio da gleda samo sebe i uzak krug sebi bliskih- sto opet znaci dalju alijenaciju od dogadjaja u drzavi - i samim tim otezava moguce promene na bolje u okviru iste- jer one traze udruzivanje i organizovanu akciju, a ne gledanje "svog posla" i povlacenje u sebe.

Sto se kolumne tice- koliko 133t sp34k pubertetlija po raznoraznim forumima treba da bude ogledalo stvarnosti? Ljudi koji padaju u vatru, nazivaju medjusobno i clanove blizih familija svakakvim imenima, zastupaju iracionalne stavove su TROLL-ovi. Na forumima oni nemaju nacionalnost osim te i "milioni tastatura"- ( pravljenih u Kini ) su potroseni samo kao zrtva vrhovnom bozanstvu besmislenog trucanja i slepog fanboi-sma i jos besmislenijih argumenata polozenih na beskonacnoj traci uvreda, psovki na nivou skolskog dvorista.

Govoreci uopste o odnosima medju ljudima dovoljno je bilo videti bakice i dekice kako jure da zauzmu mesto u prevozu, kako se otimaju o vekne hleba.... Nije to posledica multikulturalnosti vec ima veze sa opstankom i slazem se da je to u ljudskoj prirodi, ali to nije uvek preovladjujuce.Ali opet niko ne moze da ospori da je i pozdravljanje preko nisana nasiroko rasprostranjeno.

Pri tome kada se neko oseca ugrozenim, a ne moze jasno da razazna ko je za to kriv ( jer je to najcesce on sam)- onda ce naci nekog ko je drugaciji da ga oznaci uzrokom svih problema i lepo projektuje sve sto ne valja sa njegovim zivotom. "Ja sam lep i pametan i sposoban- no ovi prljavi, odvratni (ubaci sta hoces) mi ne daju da se vinem u nebesa nevidjenog uspeha...."

BTW Jao crni DeVries-u... 250 na jednoga. To ni Gordon Freeman iz najboljih dana ne bi mogao da sredi.

Poslednja ispravka: lijenština (9.10.2008 u 23:19)
lijenština je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku lijenština na korisnoj poruci:
Corwin (13.10.2008)
Stara 10.10.2008, 2:26   #44
dkdnt
Veteran
 
Član od: 22.10.2005.
Lokacija: Obrenovac
Poruke: 613
Zahvalnice: 101
Zahvaljeno 207 puta na 103 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku dkdnt
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
prudentia kaže: Pregled poruke
Čovječe, vi ste Kuzmu precijenili. Ovo je isto kao kad bi ja našvrljala nešto i kad bi došao tim stručnjaka da komentariše moj rad kao da je Pikasov.
ne nije isto. ti nisi kolumnista u natiražnijem IT magazinu u Srbiji. Javna reč je javna reč i podložna je javnoj diskusiji.

Citat:
Herr Milic Nebojsa kaže: Pregled poruke
@dkdnt

Bojim se da se nismo razumeli - model samoupravljanja se nije DIREKTNO odnosio na standard ljudi niti sam ja analizirao uspeh per capita, vec u globalu. Sve u svemu, samoupravljanje sucks... Plus, procena vezana za IQ je jaaaaako optimisticna. Sudeci po mom misljenju, IQ je opao za 30-40 procenata ( prosecan omladinac 14-28 misli samo sta ce da je8e, jede, pije i gde gostuje Kranka Gavranovic nekrunisana Kraljica Splavova ) sa tendencijom daljeg pada ( kao ultimativan parametar za ovo navodim kretanje gledanosti Grand Show-a ).
nesporazum nego šta. nisam mislio direktno i samo na tvoj post. iz tvog prethodnog posta jedino se ne slažem sa idejom da su pare te koje su doprinele rastu ili da su samo one doprinele rastu prihoda za vreme socijalizma. ostalo se odnosi na opšta mesta u diskusiji oko socijalizma.

Citat:
Herr Milic Nebojsa kaže: Pregled poruke
Sto se tice iznetog u kolumni Herr Qzme i miroljubivih kontakata civilizacija - ekonomska saradnja je default stanje. Stavise, cak i sukobljenje strane u ratu cesto sprovode odredjene vidove ekonomske saradnje zarad mutualnih interesa ( Krupp, CocaCola i Fanta, for example - za detalje pogledati radove Gvido Knoppa ) jer nikome nije u interesu da se rat pretvori u cripple - fight ( resursno intenzivna okruzenja + maksimiziranje zrtava => minimalni efekti - rovovske bitke WWI na primer ). Na osnovu iznetog lako se da zakljuciti da inteziviranje kontakata gotovo uvek ( sa akcentom na gotovo jer vaze ceteris paribus uslovi posmatranja, samim tim i ogranicenja koja dolaze uz isti ) rezultuje konfliktima.

Stavise, izneta situacija je izuzetno slikovito ilustrovana u analizi komparativnih prednosti koju su radili Smit, Rikardo i Mill. Na osnovu iznetog, mislim da je kolumnista u pravu te da se, bar sa logicko - naucne tacke gledista, izneto u najboljem slucaju moze okarakterisati kao parcijalno diskutabilno
iz studija koje ekstrahuju sukob i potom ga analiziraju ne mogu se izvlačiti opšte teze, ali se neke mogu proveravati. zbog toga mislim da MK greši kada mržnju, netoleranciju ili rat postavlja kao prirodan ljudski odgovor na svaki kontakt. to ne znači da oni nisu postojali, već da nisu jedino oni postojali, pa prema tome se ne može govoriti o apsolutnom modelu kontakta. slažemo se valjda oko ovoga?
dkdnt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.10.2008, 11:14   #45
oluja
Superb Moderator
 
Avatar korisnika oluja
 
Član od: 17.8.2005.
Lokacija: Vojvodina
Poruke: 4.863
Zahvalnice: 2.926
Zahvaljeno 3.849 puta na 1.161 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Pogledati: #26
oluja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 19.10.2008, 22:13   #46
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Thumbs up Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Extra text!
Izuzetno zrelo poimanje medjuljudskih tuznih odnosa od strane Quzme.
Po meni jedan od boljih do sada napisanih.
Verujem da je dosadan onim ljudima koji josh do sada nisu uspeli (ili odbijaju) da sagledaju punu realnost medjuljudskih odnosa u svetu, pa i u istoriji do sada.
Nazalost delim i njegov pesimizam oko buducnosti ljudskog napretka.
Evolucija Star Treck-a mi polako deluje kao nedostizna misija pa chak i za Zan Luck-a i Jamesa Thomas-a ukombinovane u jednu postavu...
Mislim da ljudsko drushto nikad nece shvatiti da se ceo svet ne vrti oko para i lichnog bogacenja. I kao takvi smo osudjeni na ponavljanje ciklusa ljudske evolucije posle sledeceg ledenog doba.
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 15:27   #47
--ComputerBoy--
Starosedelac
 
Član od: 7.3.2006.
Poruke: 1.346
Zahvalnice: 1.167
Zahvaljeno 647 puta na 285 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Da, ali sta konkretno treba da se uradi da bi se postigao ljudski napredak? Imas li neki predlog, Medvedenko?
--ComputerBoy-- je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.10.2008, 20:42   #48
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Post Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
--ComputerBoy-- kaže: Pregled poruke
Da, ali sta konkretno treba da se uradi da bi se postigao ljudski napredak? Imas li neki predlog, Medvedenko?
Hmmmm da vidimo....
200.000 godina razvitka u Neandertalskom periodu razvoja choveka i nekoliko desetina hiljada godina razvoja modernog choveka su mi pokazale da su ljudi zivotinje i da ce uvek da reaguju kao zivotinje.
Mooozda eventulano Amishi imaju lep primer,ali....ne, ne verujem da cemo se ikad dozvati pameti.
Chak ni pod invazijom vanzemaljaca.
Eto reci mi ti, da li postoji neki primer sada, ili u dugoj istoriji postojanja, da je chovek uspeo da ukroti svoje greshne nagone? Od Bliskog istoka oko 1.000 godine do Juzne Amerike post Kolumbovskog doba do Africkih plemena i danashnje Srpske politichke elite, chovek je uvek bio slab na zivotinjsko ponashanje.
(tjs laz, ubijanje, zavist, zgrtanje lichnog bogatstva, izdaja itd)

Poslednja ispravka: Medvedenko (20.10.2008 u 20:43) Razlog: zato
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.10.2008, 13:08   #49
Doolio
Starosedelac
 
Član od: 15.5.2007.
Poruke: 1.291
Zahvalnice: 379
Zahvaljeno 401 puta na 272 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
chovek je uvek bio slab na zivotinjsko ponashanje.
(tjs laz, ubijanje, zavist, zgrtanje lichnog bogatstva, izdaja itd)
a? ja ne znam nijednu ovakvu zivotinju
Doolio je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Doolio na korisnoj poruci:
crazy_LG (22.10.2008)
Stara 22.10.2008, 3:00   #50
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Hteo sam da kazem da je kod choveka uvek pre preovladjavao zivotinjski instinkt nego njegov racio.
Potekli smo od majmuna, od majmuna smo i nasledili nagon da krademo, ubijamo, zavidimo itd....
Ne verujem da smo ove osobine dobili sa vremenom kroz evoluciju.
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 12:40   #51
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
Medvedenko kaže: Pregled poruke
Od Bliskog istoka oko 1.000 godine do Juzne Amerike post Kolumbovskog doba do Africkih plemena i danashnje Srpske politichke elite, chovek je uvek bio slab na zivotinjsko ponashanje.
(tjs laz, ubijanje, zavist, zgrtanje lichnog bogatstva, izdaja itd)
Čekaj, ti osuđuješ "životinjsko ponašanje", to jest nagone? Svaka životinjska vrsta, pa i čovek, ima iste nagone: da preživi, jede, spava i produži vrstu (ja još ne videh životinju koja laže, krade i ubija da bi stekla lično bogatstvo ). Samo je razlika što ljudi žive u "uređenom društvu", to jest, kapitalističkom svetu, pa da bi opstali rade (najčešće kao konji) da bi zaradili da prežive, ali ne neminovno i da žive. Otuda je verovatno usledilo i to "zgrtanje ličnog bogatstva" koje je kakvo- takvo osiguranje u ovom nesigurnom svetu čiji principi se zasnivaju na kapitalu. Životinja o tome ne mora da razmišlja- ješće ako je dovoljno brza, jaka i snalažljiva. Ako nije, umreće. I tačka.
Ti pričaš, verovatno, o korupciji. Ja stvarno ne vidim ništa loše u tome da čovek koji krvavo radi zaista i ubira plodove svog rada (ako ima sreće da to ikada postigne). Lopovi i korupcija su potpuno drugo pitanje, vezano isključivo za ljudsku psihologiju.
Laž, zavist i izdaja su, opet, ekskluzivno vezani za ljudsku sortu. Životinje ne razmišljaju racionalno i proračunato izvan sfere lične egzistencije, i teško da će napasti dojučerašnjeg "drugara" osim ako se ne osećaju ugroženo. To se zove instinkt; da se ljudi malo češće vode tim vrlo prostim nagonima koje kamufliraju u šarene laže, mnogo bi racionalnije sagledavali stvari.
Sve u svemu, koren problema i jeste u tom osećaju ugroženosti, koji kod ljudi u velikom procentu zavisi od materijalne situiranosti. Tako da, obrni- okreni, pitanje je samo ličnog poimanja i individualnog morala: hoću li pustiti da mi deca umru od gladi, ili ću se služiti svim sredstvima koja su prihvatljiva po mojim merilima da bih obezbedila osnovnu egzistenciju? A ako sredstva prihvatljiva po mojim merilima nisu dovoljna, šta onda? Šta bi ti uradio? Od Bliskog istoka do južne Amerike post Kolumbovskog doba do Africkih plemena i današnje srpske "političke elite" ljudi moraju da prežive, a ako imaju malo sreće, možda dobiju priliku i da žive.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 12:42   #52
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
(ja još ne videh životinju koja laže, krade i ubija da bi stekla lično bogatstvo ).
Cesto sam vidjao macore koji ubaju mlade macki, da bi je privoleli na parenje.

Ovo je takodje cesto i kod drugih sisara.


P.S.
A da zivotinje kradu hranu, pa itekako kradu.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 12:48   #53
Ulmawen
Starosedelac
 
Član od: 6.4.2007.
Lokacija: Narquelion la.. tu y aldalin Kortirionwen
Poruke: 1.360
Zahvalnice: 484
Zahvaljeno 920 puta na 515 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

/\
A kakve to veze ima sa ličnim bogatstvom?
Upravo o tome i pričam- vode se instiktima: pare se da bi zadovoljile svoje nagone i kradu hranu da bi jele, ne da bi je preprodavale za duplo veće pare i tako zgrtale kapital.
Ulmawen je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 12:53   #54
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.766
Zahvalnice: 5.407
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
/\
A kakve to veze ima sa ličnim bogatstvom?
Upravo o tome i pričam- vode se instiktima: pare se da bi zadovoljile svoje nagone i kradu hranu da bi jele, ne da bi je preprodavale za duplo veće pare i tako zgrtale kapital.
I zelja za bogatstvom proizilazi od toga. Samo je visa forma iste stvari. Sto vise para to vise zadovoljstva.

Dok su zivotinje direktne, ljudi imaju apstraktne pojmove kao novac, koji vode ka istoj stvari.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 16:27   #55
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
Medvedenko kaže: Pregled poruke
Hteo sam da kazem da je kod choveka uvek pre preovladjavao zivotinjski instinkt nego njegov racio. [B]Potekli smo od majmuna, od majmuna smo i nasledili nagon da krademo, ubijamo, zavidimo itd.... Ne verujem da smo ove osobine dobili sa vremenom kroz evoluciju
Видим да си религиозан и да верујеш у еволуцију, само то нема везе са истином.
Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Svaka životinjska vrsta, pa i čovek, ima iste nagone: da preživi, jede, spava i produži vrstu.
Где сврста човека међу животиње? Напротив, може се слободно рећи: човек па хиљаду празних места и тек онда све друге животиње и биљке заједно.
Citat:
Ulmawen kaže: Pregled poruke
Otuda je verovatno usledilo i to "zgrtanje ličnog bogatstva" koje je kakvo- takvo osiguranje u ovom nesigurnom svetu čiji principi se zasnivaju na kapitalu.
Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
I zelja za bogatstvom proizilazi od toga. Samo je visa forma iste stvari. Sto vise para to vise zadovoljstva.
Лично богаћење је чисто људска особина илити потреба и у крајњој линији има само један мотив. А то је да натераш друге да раде за тебе. Када неки појединац има милијарде (нечега), а милиони других скупљају мрвице па су још и задужени, јасно је ко је у тој ситуацији господар, а ко су робови. До извесне границе то има везе са грамзивошћу, али после тога престаје бити и постаје чиста опсесија са моћи и што већом контролом над другима.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 22.10.2008, 18:31   #56
Ghost
Starosedelac
 
Član od: 10.4.2006.
Lokacija: SGC
Poruke: 1.990
Zahvalnice: 167
Zahvaljeno 486 puta na 233 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

И тако ове тема иде у бесмислене расправе...
Ghost je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Ghost na korisnoj poruci:
ledilo (22.10.2008)
Stara 22.10.2008, 22:47   #57
paterfamilias
Banned
 
Član od: 5.9.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 549
Zahvalnice: 6
Zahvaljeno 109 puta na 51 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
I zelja za bogatstvom proizilazi od toga. Samo je visa forma iste stvari. Sto vise para to vise zadovoljstva.

Dok su zivotinje direktne, ljudi imaju apstraktne pojmove kao novac, koji vode ka istoj stvari.
Želja za bogatstvom nije neka duboko ukorenjena ljudska osobina.
Kakva je prava čovekova priroda to se može videti kod "primitivnih zajednica" koje nisu načete "civilizacijom".
U tim zajednicama nema lične svojine, nema gomilanja bogatstva, nema radnogg vremena, nema ni zavisti-izvorne osobine čoveka kao bića.To su "društva blagostanja" gde ljudi u proseku rade 1.5-2 sata dnevno(ne svaki dan) a ostatak vremena provode u dokolici.
To se istražuje tek od pre par vekova a tada su postojali tek fragmenti tih primitivnih društava potisnuti od strane "civilizovanih" u neke nedostupne i teško pristupačne predele.

Međutim, zabeležena je masovna pojava da su kolonisti iz Evrope u 16-19 iz svojih naseobina veku često bežali kod severnoameričkih Indijanaca koji su živeli u onome što se sada naziva "primitivnim društvom", iako su kazne za to bile drakonske-smrtna kazna vešanjem ii spaljivanjem.Nije zabeleženo da su "divljaci" dobrovoljno bežali u "civilizaciju" u značajnijem broju.

Ovo pokazuje da je u surovim uslovima, bez tehnologije i u primitivnim uslovima bilo moguće ostvariti "društvo blagostanja" koje se ne bazira na materijalnom bogatstvu i porobljavanju drugih, što znači da bi i moderno ljudsko društvo moglo da bude zasnovano na takvim načelima.

To je sada nemoguće jer nas od škole preko porodice i radnog mesta indoktriniraju da se mora zgrtati bogatstvo i da zato treba biti rob(najamni radnik) ili robovlasnik(poslodavac), da treba sebe dehumanizovati i pristati da te tretiraju kao "resurs"(tzv."ljudski resurs").
paterfamilias je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku paterfamilias na korisnoj poruci:
Ketchua (23.10.2008), Stojadin (1.11.2008)
Stara 23.10.2008, 0:03   #58
Jim Bravura
Banned
 
Član od: 30.10.2005.
Lokacija: N45°56" E19°06"
Poruke: 801
Zahvalnice: 212
Zahvaljeno 87 puta na 63 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Citat:
paterfamilias kaže: Pregled poruke
Želja za bogatstvom nije neka duboko ukorenjena ljudska osobina. Kakva je prava čovekova priroda to se može videti kod "primitivnih zajednica" koje nisu načete "civilizacijom".
Пази, и мене рецимо фасцинирају бушмани својим начином живота, али они не могу да згрну богатство и последично се покваре све и да хоће, јер немају од чега. Имају таман довољно за преживљавање. Слично је и са племенима која живе у прашумама. Фале им ресурси за тако нешто.

У свим осталим случајевима (цивилизацијама), јавила се таква особина (потреба) докле год поглед сеже у историју. Код животиња тако нешто не постоји. Ту се све своди на пуко преживљавање од данас до сутра. Евентуално неке од њих гомилају залихе да презиме, али се то опет своди на исто.
Jim Bravura je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 9:27   #59
prudentia
Član
 
Član od: 22.2.2008.
Lokacija: podgorica
Poruke: 250
Zahvalnice: 63
Zahvaljeno 111 puta na 52 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Pojava novca je bila neminovnost. Prvo su ljudi živjeli tako što je svako za sebe proizvodio, pa se javila potreba za nekim proizvodima koje neko drugi bolje, efikasnije, brže proizvodi od njih. I tako se javila trgovina, prvo kao trampa, a onda se pojavio novac kao stvar preko koje se može izraziti vrijednost svega. Zamislite da danas sami proizvodite sve što vam treba, ili pravite sebi cipele, na primjer.

E sada, što se tiče bogaćenja, ne znam zašto neki ljudi imaju ogromnu potrebu za gomilanjem bogatstva. To dozvoljava kapitlistički poredak. Ali, ljudi koji se obogate su uglavnom bili sposobni za to. Nije kapitalizam idealan, ali idealan sistem ne postoji! Samo bi bilo dobro da je manja razlika izmedju kapitaliste i najamnog radnika. Ali ko je kriva za ovakvu razliku? Kada bi bilo vise preduzetnika (ljudi koji preuzimaju rizik), radnici bi postali rijetki, pa bi njima bile veće plate i odnos bi bio ujednačeniji. Problem je, što ljudi ne žele da preduzimaju ništa, vjerovatno nemaju hrabrosti, itd. (jer preduzimati nije lako), pa oni sto to čine, imaju radnika za dž.
prudentia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.10.2008, 11:16   #60
Medvedenko
Član
 
Član od: 8.3.2006.
Lokacija: N.S.
Poruke: 440
Zahvalnice: 74
Zahvaljeno 34 puta na 27 poruka
Određen forumom Re: 10/2008 „Bliski susreti jadne vrste”

Istina, rasprava je malo skreeenula.
NE morate da osecate isto shto i ja, ali me barem pojmite.
Ja bih ipak zavrshio raspravu sa genijalnim rechima Agenta Smitha iz Matrixa:

I’d like to share a revelation that I’ve had, during my time here. It came to me when I tried to classify your species and I realized that you aren’t actually mammals. Every mammal on this planet instinctively develops a natural equilibrium with its surrounding environment, but you humans do not. You move to an area and you multiply, and multiply until every natural resource is consumed. The only way you can survive is to spread to another area. There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus. Human beings are a disease, a cancer of this planet. You are a plague.

Chovek je lepo rekao, a ja bih naveo tuzan primer GAlapagoskih ostrva.
Zemlja ista stvar, samo larger scale i longer periode of time.
Quzmo care super ti je bio text, jedva chekam sledece izdanje S.K. 01.11.20008.
Medvedenko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 19:24.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com