Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2012, 15:14   #1
Rastko BG
Novi član
 
Član od: 4.11.2012.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Komercijalni HOTSPOT

Zivim u zgradi u BG, na krovu nam je wireless antena i vise stanara bi da se prikljuci... Za ruter i gomilu kablova je malo komplikovano pa se pitamo, moze li to u vidu hotspota (kao u nekom hotelu, kaficu i sl.) ali da svako ima svoj protok i svoj racun! Znaci, ne zelimo open hotspot pa da se svako kaci, uzima svima protok i skida koliko hoce!!!
Koliko vidim ima nekih fensi wireless rutera koji kontrolisu protok i ostalo ali ljudi kazu da je najbolje da nam neko ugradi server-komp i nekoliko obicnih wireless rutera (zasticenjih) po zgradi a da to bude u linuxu jer je navodno bolji za to (tesko se probija sifra, ima bolje softvere...), pritom bi admin mogao da mu pristupi online i regulise stvari... Ovo bi nam bilo odlicno resenje (ako moze). Moja pitanja su dakle:
Moze li se lokalnim serverom sa nekoliko wireless rutera ostvariti kvalitetan prilaz netu sa posebnim protokom i racunom sa svakog pojedinca u zgradi?
Da li znate nekog ko to uvodi (privatno ili kao firma) i koliko bi to kostalo?
I naravno, ima li mozda neko bolje ili jednostavnije resenje?
P.S. Vidim da je kvalitetna podela wireless neta prava enigma (ljudi hoce da dele net bez kablova iz hiljadu razloga) a kao da nema lakog resenja, zato ce pravi odgovori pomoci mnogim ljudima. HVALA.
Rastko BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2012, 15:43   #2
SirDuck
Deo inventara foruma
 
Član od: 27.4.2006.
Lokacija: Iznad KST-a
Poruke: 5.384
Zahvalnice: 821
Zahvaljeno 2.075 puta na 1.080 poruka
Određen forumom Re: Komercionalni HOTSPOT

A šta vam je izvor interneta?
SirDuck je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2012, 18:12   #3
LoshMeeBre
Starosedelac
 
Član od: 18.2.2006.
Lokacija: Zemun
Poruke: 1.436
Zahvalnice: 1.209
Zahvaljeno 370 puta na 287 poruka
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

Da bi svako imao svoj racun, svako mora i da ima svoj modem. Provajder naplacuje koriscenje interneta preko modema koji ti on da. Meni sada nije jasno kako vi zamisljate da to radi??

Jel mozes malo detaljnije da opises sta vi zapravo hocete i preko kog provajdera
LoshMeeBre je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.11.2012, 20:28   #4
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

Citat:
Rastko BG kaže: Pregled poruke
I naravno, ima li mozda neko bolje ili jednostavnije resenje?

Naravno !

Odeš kod nekog dobrog vajerleš provajdera, kažeš mi šta oćeš, oni ti kažu kolko to košta, ti spremiš lovu, terenska ekipa provajdera dodje i odradi posao i ti i tvoje košije imate net!

Ovo ti je ubedljivo najjednostavnije rešenje koje postoji.

Što se preporuke provajdera za BG tiče tu nemogu da ti pomognem, da si iz Niša mogao bi da ti preporučim 3-4 dobra provajdera koja bi ti odradila poasao kako valja.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2012, 18:22   #5
Rastko BG
Novi član
 
Član od: 4.11.2012.
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

Pa ovako, dodje net recimo do mene u stan i sad kako da ga podelim drugim stanarima bez kablova? Provajder nam pusti recimo 10MB mi mu platimo ali kako da se mi izdelimo medjusobno? Generalno, provajder je nebitan, samo kako da se razdelimo sa protokom i racunima , bez kablova?
Rastko BG je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2012, 1:49   #6
Freško
CSC
 
Avatar korisnika Freško
 
Član od: 23.11.2005.
Lokacija: Niš
Poruke: 6.968
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 2.587 puta na 1.855 poruka
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

To što ti oćeš nije tako jednostavno.

Kao što sam rekao odi kod nekog kvalitetnog provajdera i kaži mu šta oćeš da ti se odradi, Ekipa će da izađe i pogleda situaciju na licu mesta i na osnovu toga će ti verovatno izneti najbolje rešenje.

Ti to sam nikada nećeš sam uraditi. treba ti stručno lice koje će videti situaciju i na osnovu toga će ti napraviti najbolje rešenje.
Freško je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2012, 12:46   #7
Ivan452
Veteran
 
Član od: 25.7.2008.
Lokacija: Beograd
Poruke: 772
Zahvalnice: 33
Zahvaljeno 189 puta na 152 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan452
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

Ne mogu da ti dam detaljno resenje.
Ali ako bas hoces sam, ne mozes to da uradis sa obicnim ruterom.

Jedna od mogucnosti je:
http://www.moonblinkwifi.com/pd_orinoco_ap2500.cfm
Ovo je starija verzija, verujem da postoje i neke novije. Ne znam sta ima kod nas na trzistu.

Ali, poenta je da ti treba malo bolji access point.
Podesis tako da ti trazi username i password pri kacenju na mrezu (kada pokrene pretrazivac). Username i pass delis uz racune i menjas ga na dnevnom nivou (3 minuta posla na kraju ili pocetku radnog dana).
Ivan452 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 14.11.2012, 20:26   #8
offline
Član
 
Član od: 14.7.2008.
Poruke: 98
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 10 puta na 10 poruka
Određen forumom Re: Komercijalni HOTSPOT

Ti u stvari hoćeš da budeš "mini WISP" tj mini Wireless Internet Service Provider,što moraš priznati da nije ni malo lako .Da pretpostavimo da ćeš,uz pomoć MikroTik-a,"relativno lako" da odradiš raspodelu saobraćaja,ograničenje protoka i naplatu(uz pomoć usermanager-a),podići ćeš pppoe konekciju na wireless interfejsu i imaćeš kontrolu nad korisnicima.Ono što ja vidim kao glavni problem je kvalitet signala kod korisnika,soliter pun armature(smrt za signal).Tu dolazimo do glavnih pitanja,koliki je soliter,koliko korisnika i koliko ste spremni da se ispružite za to zadovoljstvo?I još nešto,koliko sam shvatio link vam je 10mbps,koliko će svako od vas dobiti kada to raspodelite?Da li se uopšte isplati?
Na krovu vam je wireless antena,šta to znači već imate neki net?

P.S.Freško ti je već dao najbolji odgovor
offline je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Tutorijal] Connectify - easy WiFi hotspot uros@3D Komunikacioni uređaji i umrežavanje 38 5.10.2013 0:08
Besplatni ili komercijalni antivirus? gagi323 Zaštita 35 7.9.2012 11:10
Kako da napravim wi-fi hotspot? Schnak3 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 5 15.6.2010 10:36
HotSpot Shield stepanov Aplikativni softver 0 11.5.2010 19:57
Kako napraviti komercijalni CD??? Medvedenko Programiranje 10 29.1.2007 0:12


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 3:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com