Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Osnovne komponente > Overklok

Overklok Kako overklokovati osnovne komponente i ubrzati sistem

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 28.4.2009, 16:43   #1
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Imam AMD Duron na 1.1 Ghz i zanima me da li mogu da ga overklokujem... Citao sam na ovom forumu i na jos nekoliko o tome ali mi opet nije sasvim jasno...Video sam sa se uglavnom radi na povecanju FBU-a(Front Side Bus). Medjutim to u mom Biosu nema, niti bilo kakvih podesavanja u vezi sa voltazom ili frekvencijom... U cemu je problem?
Ostale komponente:
Mat. ploca:Gigabyte K7 Triton, GA-7ZXE
Graf. kart. Ge Force 4 MX 440 64 mb
256 MB RAM
Iako sam mnogo puta citao o klokovanju, nisam dublje zalazio u tu temu.... Inace na ovaj korak sam se odlucio u trenutku... Zavrsio se ispitni rok i rekoh da odmorim malo i instaliram neku igricu na kompu... Izbor pade na Need for speed... Posto sam znao da ove novije verzije ne mogu pokrenuti sa ovom konfiguracijom, gledao sam minimum system requirements za neke starije verzije. Dodjoh do Most Wanted-a.

Windows 2000 Professional, Windows XP Professional,
or Windows XP Home operating system
Intel Pentium 4 (or equivalent) CPU running at 1.4GHz or higher
32MB DirectX 9.0c compatible video card (Geforce2 MX or higher) using a
supported chipset (see below)
256 MB RAM

Rekoh posto sam igrao Call of Duty 2 na ovoj konfiguraciji bez problema a on isto zahteva 1.4 Ghz, mislio sam da ce i ovo raditi...Ali ubrzo je stiglo moje razocarenje... Pri startovanju igre zatamni se samo ekran i pojavi strelica od misa i to je sve...
Pomagajte!!!
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	untitled.JPG
Viđeno:	53 puta
Veličina:	78,6 KB
ID:	28599  
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 16:54   #2
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Ne mozes sa tom grafom da igras Most Wanted. Kako su to napisali da je GF2 DX9 kompatibilna!? Treba ti bar nesto tipa GeForce 6600GT, morgan jezgra se bas greju, ne bih rekao da je pametno da pokusavas overklok. Ali sa tom grafom ne mozes nista, a ona je u sustini zesce overklokovani GF2 (nema pixel i vertex shadere, bez kojih je igranje odavno nezamislivo).
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 17:02   #3
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

To zatamnjenje je verovatno uzrokovano grafichkom karticom, a ne procesorom. Ja se ne bih igrao sa OCom istog, ipak je to stari model chijim OCom necesh mnogo dobiti, samo rizikujesh da spalish procesor.

BTW, podeshavanja vezana za overclock bi na Gigabyte plochama trebalo da se pojave pritiskanjem kombinacije Ctrl + F1 u BIOSu. Ali opet kazhem, slaba vajda od overclocka.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 17:02   #4
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Citat:
Picard kaže: Pregled poruke
Ne mozes sa tom grafom da igras Most Wanted. Kako su to napisali da je GF2 DX9 kompatibilna!? Treba ti bar nesto tipa GeForce 6600GT, morgan jezgra se bas greju, ne bih rekao da je pametno da pokusavas overklok. Ali sa tom grafom ne mozes nista, a ona je u sustini zesce overklokovani GF2 (nema pixel i vertex shadere, bez kojih je igranje odavno nezamislivo).
Hvala na brzom odgovoru....
Tako pise u samoj igrici kada se instalira. Moze li bilo kakav overclock barem 100-200 Mhz..? Hoce li pomoci za graficku skidanje nekih novih drajvera?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
To zatamnjenje je verovatno uzrokovano grafichkom karticom, a ne procesorom. Ja se ne bih igrao sa OCom istog, ipak je to stari model chijim OCom necesh mnogo dobiti, samo rizikujesh da spalish procesor.

BTW, podeshavanja vezana za overclock bi na Gigabyte plochama trebalo da se pojave pritiskanjem kombinacije Ctrl + F1 u BIOSu. Ali opet kazhem, slaba vajda od overclocka.
Probao sam to sa Ctrl + F1 ali nista se ne menja... Ako je graficka u pitanju sta da radim, osim kupovine nove?
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 17:10   #5
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Pa... probaj sa najnovijim drajverima sa nVidia sajta koje kartica podrzhava, ako to ne upali, oprosti se od Most Wanteda na toj mashini.

Nemoj insistirati na overclocku, Morgan jezgra bi morala da se moduju olovkom da bi mogao da povecavash multiplier, chak i sa tim teshko da cesh izvuci vishe od jedno 100, 150 mhz ako imash mnoooogo srece, a procesor ce da se greje kao TA pec. Nisu oni ni bili namenjeni overclocku, dizajn im je takav da dostizhu znatno vece temperature nego jezgra na kojima su dizajnirani tadashnji Athloni (recimo Palomino jezgra).
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 17:17   #6
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Pa... probaj sa najnovijim drajverima sa nVidia sajta koje kartica podrzhava, ako to ne upali, oprosti se od Most Wanteda na toj mashini.

Nemoj insistirati na overclocku, Morgan jezgra bi morala da se moduju olovkom da bi mogao da povecavash multiplier, chak i sa tim teshko da cesh izvuci vishe od jedno 100, 150 mhz ako imash mnoooogo srece, a procesor ce da se greje kao TA pec. Nisu oni ni bili namenjeni overclocku, dizajn im je takav da dostizhu znatno vece temperature nego jezgra na kojima su dizajnirani tadashnji Athloni (recimo Palomino jezgra).
Probacu sa drajverima...
Ako to ne uspe idem na Underground 2 ..
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 18:53   #7
Keki
Veteran
 
Član od: 16.10.2008.
Lokacija: Odžaci ಠ_ಠ
Poruke: 640
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 280 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

"To je zbog grafe".
To moze reci samo neko ko nije probao.Ja sam dva puta presao igru bas sa njom.Naravno,ne sve na max ali to nije poenta.Inace,proc je problem,ne grafa.Probaj novije drajvere.Ja sam imao jaci proc tako da je sigurno do njega,sve ostalo sto si naveo moze da tera.Ali je ipak komp star pa se ne bih zezao sa klokom.

EDIT: Sa njom ni UG2 nece moci sve da prikaze (publiku i sl.) ali ces ipak moci da igras bez problema.

Poslednja ispravka: Keki (28.4.2009 u 19:01)
Keki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 19:07   #8
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Citat:
Keki kaže: Pregled poruke
Inace,proc je problem,ne grafa.
Da je procesor problem, pojavili bi se neki od sledecih simptoma:

- igra izbaci upozorenje da je procesor isuvishe slab da je pokrene
- igra izbaci error pri pokretanju, ili samo napravi zvuk i izadje na desktop
- igra radi, usporeno ili vrlo jadno, u vecini situacija igru mozhe da pokrene slabiji procesor nego shto je navedeni minimum uz ochajne performanse

On je prijavio crni ekran sa ikonom misha shto je signal da kartica ne mozhe da "nacrta" ostatak 3d prikaza, prouzrokovano ili preslabom karticom bez podrshke za odredjene funkcije, ili drajverima/directxom, ili nekim drugim konfliktom sa karticom/eventualno plochom, procesor je otprilike zadnja stvar koja bi prouzrokovala ovakav razvoj dogadjaja. Sa Duronom na 750 Mhz sam pokrenuo zilion igara koje su zahtevale jachi procesor, a recimo sa ATi Rage Pro Fury na istoj staroj mashini mi se javljao slichan problem kao njemu, jer kartica nije podrzhavala Hardware Transform & Lightning.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 19:18   #9
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Moze li kartica da se overklokuje? Video sam da ovde ima nekih programa za to...
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 19:25   #10
Doomche
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 18.2.2007.
Lokacija: Subsector Aurelia
Poruke: 7.473
Zahvalnice: 1.159
Zahvaljeno 2.446 puta na 1.922 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Mozhe, ali ako ne mozhe da je pokrene na base clockovima, sigurno nece moci ni overclockovana.
Doomche je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 22:05   #11
Keki
Veteran
 
Član od: 16.10.2008.
Lokacija: Odžaci ಠ_ಠ
Poruke: 640
Zahvalnice: 164
Zahvaljeno 280 puta na 127 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Citat:
Doomche kaže: Pregled poruke
Da je procesor problem, pojavili bi se neki od sledecih simptoma:

- igra izbaci upozorenje da je procesor isuvishe slab da je pokrene
- igra izbaci error pri pokretanju, ili samo napravi zvuk i izadje na desktop
- igra radi, usporeno ili vrlo jadno, u vecini situacija igru mozhe da pokrene slabiji procesor nego shto je navedeni minimum uz ochajne performanse

On je prijavio crni ekran sa ikonom misha shto je signal da kartica ne mozhe da "nacrta" ostatak 3d prikaza, prouzrokovano ili preslabom karticom bez podrshke za odredjene funkcije, ili drajverima/directxom, ili nekim drugim konfliktom sa karticom/eventualno plochom, procesor je otprilike zadnja stvar koja bi prouzrokovala ovakav razvoj dogadjaja. Sa Duronom na 750 Mhz sam pokrenuo zilion igara koje su zahtevale jachi procesor, a recimo sa ATi Rage Pro Fury na istoj staroj mashini mi se javljao slichan problem kao njemu, jer kartica nije podrzhavala Hardware Transform & Lightning.
U pravu si.Ali znam 100000% da ova grafa moze da tera igru.Mozda kad bi stavio novije drajvere mozda bi se resio problem.Ono sto sam hteo da kazem je to da je u proc malo slabiji,ali si u pravu,nije on problem.Kao sto si rekao,directx ili drajveri je problem verovatno.A mozda je kartu jednostavno zgazilo vreme.Ali karta bi trebalo da tera igru.
Keki je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 23:40   #12
SAJEVAC
Deo inventara foruma
 
Član od: 6.12.2008.
Lokacija: Sremska Mitrovica
Poruke: 6.505
Zahvalnice: 597
Zahvaljeno 561 puta na 516 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku SAJEVAC
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Geeforce 4mh 440 64mb , AMD atlon 2400 + 2.0 ghz 256mb rama.....Ja sam sa ovom konfiguracijom obrnuo mostvonted.
SAJEVAC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 28.4.2009, 23:44   #13
Picard
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Picard
 
Član od: 30.11.2008.
Lokacija: NI
Poruke: 11.787
Zahvalnice: 684
Zahvaljeno 4.326 puta na 3.571 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Izvinjavam se zbog lupanja, prebacio sam se na Carbon.
Picard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.4.2009, 11:38   #14
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Pokrenuo sam Most Wanted... Malo sam cackao po Riva Tuneru i Power Stripu, i proradio.. Jeste da cekam po 4-5 min da loaduje ali radi... Ali sam posle povecavao neka podesavanja u ova dva programa i on normalno pokrene igru ali kada hocu da udjem u Cearer Mode,izbacuje me u Windows. Da nisam preterao sa povecanjima? I kada sam sve vratio na deafult opet isto...
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2009, 13:32   #15
vlado88
Član
 
Član od: 21.4.2009.
Poruke: 127
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 2 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

Poceo je overkolok... Nasao sam podesavanja za FSB.. Idu u pasponu od 100 od 120 Mhz. Ja sam stavio na 106 i dobio 66 Mhz vise na procesoru... Motherboard pokazuje temp procesora 42 stepena a celog kucista 32 stepena... Desava se i nesto zanimljivo... Dok vam ovo pisem, ostavio sam otvoreno kuciste pre 5 min, i dok sam ovo ispisao temp je pala na 38 stepeni.... Ima li neki program kojim mogu da opteretim procesor da vidim koliko je stabilan sada? Kolika je normalna temperatura proc?
Priložene slike
Kliknite na sliku za veću verziju

Ime:	DSC00576.JPG
Viđeno:	25 puta
Veličina:	72,8 KB
ID:	28668  
vlado88 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.5.2009, 13:37   #16
vlajo
Starosedelac
 
Član od: 5.10.2008.
Lokacija: na terenu, po rubovima civilizacije
Poruke: 2.376
Zahvalnice: 214
Zahvaljeno 441 puta na 373 poruka
Određen forumom Re: AMD Duron 1.1 Ghz overclock. Kako?

http://files.extremeoverclocking.com/file.php?f=103
vlajo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako menjati boju automobila u photoshopu? freeminder Grafički softver i radovi 16 31.10.2007 17:03
Kako instalirati program na Fedori? dacho Slobodni softver 2 4.10.2007 9:00
Kako da ukljucim mreznu kartu i lan??? wu-gambino Komunikacioni uređaji i umrežavanje 12 11.9.2007 23:19
Deljenje kablovskog interneta: Kako povezati TP-Link TL-WR541G i Thomson Cable Modem? gosn.prirodni Komunikacioni uređaji i umrežavanje 1 31.7.2007 10:41
kako da napravim sljedece (portal za vijesti): alx.iznogood Internet usluge 3 20.5.2007 4:13


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 8:33.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com