Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.11.2016, 1:18   #101
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Pa sta ga znam.. Fora je sto sam ja Arch + KDE namestio pre jedno mesec dana na HDD i zbog skole sam morao da se vratim na Windows. Sada sam uvatio opet vremena da se malo igram sa Linuxom i nakon mesec dana upalio ga. Cim sam ga upalio otisao u konzolu i kucao "sudo pacman -Syu" i apdejtovao sistem. Resetovao racunar i posle apdejtovanja sve je bilo okej. Znaci ni t od Tearinga. Posto je sve radilo lepo i onako kako sam ja zeleo odlucio da ga prebacim na SSD i napravim Dual Boot sa Windowsom. Instalirao ja Windows i potom Arch, i kada sam odradio onaj FIX, kao da nista nisam uradio. Do seobe OS-a nije sigurno, mislim kakve to veze ima sa Tearingom. A s obzirom da sam pre instliranja na SSD apdjetovao sistem i 100% sam siguran da i posle apdejta nije bilo Tearinga, rekao bi da nije ni do novih apdejta.
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2016, 1:48   #102
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ne znam, imam trenutni OS sa sve podešavanjima, drajverima,... prebačen Etcher-om na usb-u kao bekap koji mogu da dignem i kao live sistem. I isto radi i sa ssd-a i sa stika. Gremlini...
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2016, 16:55   #103
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Instalirao sam ga sada na HDD, i FIX je resio problem tearinga... Sada ga opet na SSD instaliram pa cemo videti sta ce biti.

Koja je razlika i koji bi trebao odabrati priliko instalacije Archa?

meta-libgl vs nvidia-libgl

phonon-qt5-gstreamer vs phonon-qt5-vlc

libx264 vs libx264-10bit
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2016, 22:52   #104
Боле
Veteran
 
Član od: 31.3.2010.
Poruke: 607
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 81 puta na 62 poruka
Određen forumom Prelazak na Linux i prateći problemi

Видех да неко рече да кде у кубунту 16.04. не ради како треба. Ако вам се свиђа кде, што не користите кубунту 14.04? Мислим да у тој верзији кде нема тих проблема? А кубунту 14.04 би требало да има подршку пет година... Користим лубунту 14.04 који ради брзо, стабилно, троши мало ресурса, и не планирам да постављам 16.04. Коме се свиђа графичко окружење слично вин 2000, препоручујем лубунту, сигурно један од најбољих гну/линукс дистроа.

Poslednja ispravka: Боле (6.11.2016 u 23:04)
Боле je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 22:40   #105
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Sad me vec pocinje nervirati ovo. Sad nece VirtualBox da radi.. Pre skole sve namestio, instalirao XP na VirtualBox, normalno ugasio racunar, vratio se iz skole ukucam "modprobe vboxdrv" i dobijem ovo:

modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/4.4.30-1-lts


Vec sat vremena pokusavam sve moguce i nista ne pomaze...
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 22:47   #106
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Sad me vec pocinje nervirati ovo. Sad nece VirtualBox da radi.. Pre skole sve namestio, instalirao XP na VirtualBox, normalno ugasio racunar, vratio se iz skole ukucam "modprobe vboxdrv" i dobijem ovo:

modprobe: FATAL: Module vboxdrv not found in directory /lib/modules/4.4.30-1-lts


Vec sat vremena pokusavam sve moguce i nista ne pomaze...
Nemoj da se mučiš, reinstaliraj, ko zna u kakvom je zapravo stanju bio taj HDD.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2016, 23:33   #107
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Ovo sam jutros instalirao na SSD. Ne znam gde sam gresku prosli put napravio (mislim da je bilo do toga sto sam odabrao meta-libgl, a trebao sam nvidia-libgl).
Uglavnom sada nema tearinga, sve radi glatko i lepo.

Pre nego sto sam otisao u skolu instalirao sam VirtualBox. Procedura je bila sledeca:
su
pacman -S virtualbox
pacmna -S virtualbox-host-modules-arch
pacman -S linux-tts-headers
modprobe vboxdrv
pacman -S virtualbox-guest-utils

Pokrenuo ga i instalirao XP. Instalirao drajvere, dodatke i sve sto treba i ugasio kompjuter. Vratio se iz skole pokrenuo VirtualBox, startovao masinu i izbaci mi error:
Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

'/sbin/vboxconfig'

as root.

where: suplibOsInit what: 3 VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED (-1908) - The support driver is not installed. On linux, open returned ENOENT.

Ja odem u terminal jer znam da treba da se pokrene vboxdrv, ali kada ukucam "modprobe vboxdrv" izbaci mi onu gresku gore kako ne moze da nadje.

Je l mislis sistem da reinstaliram ili samo VirtualBox?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 0:02   #108
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.163
Zahvalnice: 2.082
Zahvaljeno 4.922 puta na 2.858 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
Mickie kaže: Pregled poruke
Na SSD je najbolje jednu particiju i jedan sistem. Jer kontroler pravi RAID sa cipovima on the fly i kad koristi ceo disk duze ce da ti traje SSD i brzi ce da bude. AKo napravis particije pa koristis jednu particiju vise nego drugu, taj deo se vise haba a kontroler to ne moze da balansira jer si podelio SSD, on balansira samo da njednoj partici i na drugoj particiji, ne moze da balansira izmedju particija. Akoje jedna particija, on balansira upis po celom SSDu i to povecava brzinu i vek trajanja. A i glupo je da ti skupi ssd gigabajti stoje tokom dualboota jer jedan sistem koristis a drugi lezi.
Kontroler u SSD-u nema pojma o particijama, on će da radi wear leveling na celom kapacitetu diska nevezano od logičke organizacije podataka.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 0:15   #109
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
Ovo sam jutros instalirao na SSD. Ne znam gde sam gresku prosli put napravio (mislim da je bilo do toga sto sam odabrao meta-libgl, a trebao sam nvidia-libgl).
Uglavnom sada nema tearinga, sve radi glatko i lepo.

Pre nego sto sam otisao u skolu instalirao sam VirtualBox. Procedura je bila sledeca:
su
pacman -S virtualbox
pacmna -S virtualbox-host-modules-arch
pacman -S linux-tts-headers
modprobe vboxdrv
pacman -S virtualbox-guest-utils

Pokrenuo ga i instalirao XP. Instalirao drajvere, dodatke i sve sto treba i ugasio kompjuter. Vratio se iz skole pokrenuo VirtualBox, startovao masinu i izbaci mi error:
Kernel driver not installed (rc=-1908)

The VirtualBox Linux kernel driver (vboxdrv) is either not loaded or there is a permission problem with /dev/vboxdrv. Please reinstall the kernel module by executing

'/sbin/vboxconfig'

as root.

where: suplibOsInit what: 3 VERR_VM_DRIVER_NOT_INSTALLED (-1908) - The support driver is not installed. On linux, open returned ENOENT.

Ja odem u terminal jer znam da treba da se pokrene vboxdrv, ali kada ukucam "modprobe vboxdrv" izbaci mi onu gresku gore kako ne moze da nadje.

Je l mislis sistem da reinstaliram ili samo VirtualBox?
Nešto ne vidim grešku u instalaciji ali možda nemaš dozvolu. Da li si se dodao u vbox grupu?

Kod:
sudo gpasswd -a USER_NAME vboxusers
a pusti i ovo što ti je ispisao "/sbin/vboxconfig".
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (8.11.2016)
Stara 8.11.2016, 0:56   #110
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

I to sam uradio. Problem sam resio tako sto sam kucao "pacman -S virtualbox-host-dkms" onako bezveze u nadi da pomogne i uspelo je. Pre sam imao instaliran "virtualbox-host-modules-arch". Bio sam skontao i da kada sam pokusao da reinstaliram "linux-headers" izbacivao mi je gresku kako ne moze da instalira dkms: "Error! Could not find module source directory". Kada sam ukucao "pacman -S virtualbox-host-dkms" video sam je tokom instalacije instlirao nesto vezano za dkms i da je instalacija prosla, pa kontam da je mozda to pravilo problem. Uglavnom sada radi kako treba.

Jedino mi XP dize jako sporo na VirtualBoxu, nekako mi kilavo radi. Moram probati sedmicu mozda ce sa njom bolje raditi. Znam da je na Windowsu 7 i VirtualBoxu XP letio..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 2:46   #111
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

U cilju da fontove ulepsam jos vise sam ih zeznuo
Nekako mi fontovi u Chromu izgledaju previse sitno i nekako mi nisu bas "cisti", pogotovo kada sam na fesjbuku. A i ne mogu da povecavam i smanjum fontove u terminalu i text editoru. Bez obzira da li stisnem "Enlarge font" ili "Shrink font" fotnovi i dalje ostaju iste velicine.. Tako da cu sada opet reinstalirati Arch jer ne znam kako da vratim na staro, a i ovaj problem sa velicinom fontova u terminalu imam od kako sam instalirao Arch..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 12:06   #112
Mickie
Deo inventara foruma
 
Član od: 22.11.2005.
Poruke: 3.399
Zahvalnice: 389
Zahvaljeno 716 puta na 542 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Kontroler u SSD-u nema pojma o particijama, on će da radi wear leveling na celom kapacitetu diska nevezano od logičke organizacije podataka.
Znaci na SSD particija nije fizicka kao na HDD? Koja je onda poenta particije na SSD?
Mickie je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 12:37   #113
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Kontroler u SSD-u nema pojma o particijama, on će da radi wear leveling na celom kapacitetu diska nevezano od logičke organizacije podataka.
Da li to znaci onda da ako stavim dva sistema na SSD i ako jedan koristim znatno manje od drugog nece uticati na brzinu i vek trajanja SSD-a?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 13:06   #114
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Citat:
MasterChief2 kaže: Pregled poruke
U cilju da fontove ulepsam jos vise sam ih zeznuo
Nekako mi fontovi u Chromu izgledaju previse sitno i nekako mi nisu bas "cisti", pogotovo kada sam na fesjbuku. A i ne mogu da povecavam i smanjum fontove u terminalu i text editoru. Bez obzira da li stisnem "Enlarge font" ili "Shrink font" fotnovi i dalje ostaju iste velicine.. Tako da cu sada opet reinstalirati Arch jer ne znam kako da vratim na staro, a i ovaj problem sa velicinom fontova u terminalu imam od kako sam instalirao Arch..
Batali KDE za sada, instaliraj Cinnamon. Neko vreme se zezam sa 3-kom i utisci su najhigh. Postao je pouzdano i podesivo okruženje a po kultivisanosti u radu, što posebno cenim, ništa ne zaostaje za XFCE-om. Ranije sam ga izbegavao a sad mislim da će biti sledeći DE koji će mi par godina biti primarni.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 22:38   #115
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Probacu i Cinnamon pa cu videti kako mi lezi i da li ga mogu namestiti po mojoj zelji. Mada, uspeo sam da ubacim Ubuntu fontove na Arch + KDE i sad lepo izgleda, moze se reci pristojno. Takodje, ono sto nije hteo da mi uvelicava fontove u terminalu i Kate (slicno Notepad u Windowsu) je bilo do default fontova KDE. Kada sam instalirao Ubuntu fontove problem je resen. Sada mogu da zumiram, tj. uvelicavam fontove.

https://www.youtube.com/watch?v=RTSEq88VzeI

Ima li potrebe ovo namestati za SSD trim? Da li ce onda automacki raditi TRIM?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2016, 23:11   #116
ColdBoot
Starosedelac
 
Član od: 21.8.2012.
Poruke: 2.666
Zahvalnice: 514
Zahvaljeno 495 puta na 418 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Možeš da staviš discard u fstab ali to može da utiče na performanse fajl sistema.

https://wiki.archlinux.org/index.php..._cell_clearing

Probaj pa ćeš videti da li ti to smeta ili ne.
ColdBoot je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku ColdBoot na korisnoj poruci:
MasterChief2 (8.11.2016)
Stara 8.11.2016, 23:38   #117
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Izgleda da usporava sistem. Pre je nakon logovanja vrtio onaj kruzic 3-4 puta, a sada ga vrti 7-8 puta, a boot vreme mi je oko 16 sekundi od trenutka kada mi ponudi da biram da li zelim da podignem Windows ili Linux.

Da li da vratim sada sve to na staro i da ukljucim periodicni trim ili je dovoljno da ja jednom dnevno ili nedeljno pokrenem "sudo fstrim -v "?
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.11.2016, 13:55   #118
MasterChief2
Veteran
 
Član od: 20.9.2013.
Poruke: 1.114
Zahvalnice: 541
Zahvaljeno 180 puta na 140 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Skype i Facebook mi pokazuju pogresno vreme. U donjem densom uglu mi pise da je 12:54 (sto je pravo vreme), a Skype i Facebook pokazuju jedan sat manje. Pa mi onda pise da je poruka poslata u 11:54, a ne u 12:54.
Kako ovo da namestim, gledao sam po opcijama, u BIOS-u i sve je dobro. Ne znam zasto aplikacije sat vracaju za jedan u nazad..
MasterChief2 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 17:36   #119
MitraljezaC
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.831
Zahvalnice: 195
Zahvaljeno 458 puta na 297 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Pozdrav ljudi imam mali problem sa butovanjem ubuntu-a.

Naime resio sam da ga stavim na stari komp posto mi se Windows veoma lose pokazao.Skinuo sam Ubuntu 16.10 32 bita sa oficijalnog sajta i prvi put sam butabilni USB pravio preko rufusa, a drugi put preko unetbootina.

Oba puta USB je sredjen cita ga komp (Win 7 trenutno stavljen) ali kad pokusam da ga butujem nista se ne desava.
Dodje do dela gde treba da pita Press Any Key to Boot from CD or DVD, ta recenica se ne pojavljuje vec stoji understrike ili donja crtica koja samo treperi i to je to.

Sad mene zanima gde gresim i sta da radim da resim taj problem?Inace USB valja jer sam Win 10 preko njega instalirao bez problema.
MitraljezaC je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 13.11.2016, 17:58   #120
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Prelazak na Linux i prateći problemi

Možda ti nije skinut fajl kako treba, proveri MD5sum. Za tu verziju koju si skinuo treba da je -
e9e9a6c6b3c8c265788f4e726af25994

https://help.ubuntu.com/community/Ho...SUM_on_Windows

I nevezano za ovaj problem, koristi 64bit verziju, nema potrebe za 32bit verzijom, čisto sumnjam da ti je komp toliko star.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Mts Mix S novi popust i problemi na Telenoru u dual sim Levčanin Provajderi mobilne telefonije - Telenor, Vip, MTS 9 6.2.2015 1:29
Slax - vodič za preživljavanje (Live linux), USB flash-CD laikexpert Slobodni softver 3 29.12.2009 9:50
Hteo bih da pređem na Linux ali... Marezz Slobodni softver 5 6.10.2009 8:57
Puppy vodič za preživljavanje (Live linux) CD-USB flash laikexpert Slobodni softver 26 18.9.2009 0:49
linux i windows kole racunic Slobodni softver 27 6.3.2006 16:44


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:50.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com