Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da li, po vama, ima buducnosti za djecu iz Crne Gore koju interesuje programerstvo?
Da! 75 53,57%
Ne! 65 46,43%
Glasova: 140. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.11.2006, 0:39   #81
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
hacker_aca kaže:
...napisi formule (Zbir := Broj1 + Broj2 i druge)
Hmm.Mislish na ove za kolichnik itd?

Citat:
haker_aca kaže:
Inace, ako ne uspijes da uradis ili neko drugi ako ne uradi videcu da nekako prenesem kod od kuce ovde.

Javicu ti ako se ne budem snashao...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 15:05   #82
hacker_aca
amurof aratnevni oeD
 
Avatar korisnika hacker_aca
 
Član od: 18.11.2005.
Lokacija: tamo gde se ne radi
Poruke: 3.181
Zahvalnice: 2.055
Zahvaljeno 1.217 puta na 551 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
rudar kaže:
Hmm.Mislish na ove za kolichnik itd?
Da, da.
hacker_aca je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.11.2006, 17:58   #83
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
hacker_aca kaže:
Da, da.

Komp ce mi biti u servis narednih par dana pa cu ulaziti preko lap-topa.A tamo nemam Pascala...

Postovacu vam link za download kad uradim digitron...
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 15:55   #84
NoobC++
Novi član
 
Član od: 5.11.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Ok zanima me sledece.

Kupio sam knjigu C++ Izvornik od CET-a i Naucite C++ za 21 dan Jessy Liberty.Zanima me koja je bolja za ucenje ako je neko imao iskustva sa njima?I zanima me da li bih ja mogao da naucim programiranje a iz matematike imam jedva 4 iz engleskog 4 fizika 5...Ostalo nije bitno.Ali imam veoma veliku zelju da naucim da programiram.Nisam nesto pre vishe inteligentan i ne kapiram bash brzo .Ali imam jako veliku zelju da naucim da programiram.I da da li posto imam na CD-u C++ borlandov i imam ovaj dev-C++ pa u kom da radim?Zanima me pravljenje igrica najvishe od svega.Imam sjajne ideje.E da josh na kompjuteru ne znam nesto preterano da radim znam idem na internet nesto malo word...I nisam imao iskustva sa programiranjem.Znam nista
NoobC++ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 16:25   #85
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

te knjige koristi za potpalu ovih zimskih dana .. uzmi Thinking In C++ od Bruce Eckel ... covek je potrosio pola zivota na tu knjigu ... i stvarno je ekstra .. Koristi dev c++ .. meni se svidja .. dobar je IDE .. a kompajler cini mi se mingw je malo zastario .. ali nema veze .. drzi se ... ako te zanima game programiranje ... sa neta skini allegro i polako uci i njega .. ali ! tek kad savladash c++ i to dobro .... allegro je veoma jednostavan yet mocan game library ... ali opet ne uzimaj nista dok ne proucis sve sto treba ...ako pak krenes odmah na c++ veruj mi nece ti biti lako ...
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 16:34   #86
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

ah da .. za game programiranje ti treba matematika al' ne bas da sad bez nje nishta ne mozes .... bitno je razviti logicko zakljucivanje .. misliti unapred i znati svaki problem koji se moze pojaviti i naravno resiti ga ..znati nacin rada racunara i njegovih komponenti ...nauciti se sluziti guglom .. a nauciti sintaksu nekog programskog jezika posle je pis of kejk....
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 16:36   #87
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
NoobC++ kaže:
Ok zanima me sledece.

Kupio sam knjigu C++ Izvornik od CET-a i Naucite C++ za 21 dan Jessy Liberty.Zanima me koja je bolja za ucenje ako je neko imao iskustva sa njima?I zanima me da li bih ja mogao da naucim programiranje a iz matematike imam jedva 4 iz engleskog 4 fizika 5...Ostalo nije bitno.Ali imam veoma veliku zelju da naucim da programiram.Nisam nesto pre vishe inteligentan i ne kapiram bash brzo .Ali imam jako veliku zelju da naucim da programiram.I da da li posto imam na CD-u C++ borlandov i imam ovaj dev-C++ pa u kom da radim?Zanima me pravljenje igrica najvishe od svega.Imam sjajne ideje.E da josh na kompjuteru ne znam nesto preterano da radim znam idem na internet nesto malo word...I nisam imao iskustva sa programiranjem.Znam nista


Hehehe. Shta se chini moj brate po znanju?
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 16:45   #88
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

E , Bas sad vidim da je tvoja prva tema :

Hey noobs let's become PROS

zakljuchana Iako vidim da nikakve rasprave nije bilo , ja se ne ljutim da nastavite ovdje.OK?

P.S. Ja i moj drug smo se dogovorili da radimu neku BOLESNU igru u Game Makeru.Ja mu kazem da naucimo neki programski jezik ali...

Neam pojma...Valjda mu se svidja GM .Nego , ja htio da vas pitam moze li ko da mi nazvrlja nekog djavola u plavim farmericama?PLIIIIIIIIZ.

Treba da bude 32x32.U 4 smjera.Tj 4 sprajta



P.P.S. Plizzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:09   #89
mirk
Član
 
Član od: 13.10.2006.
Poruke: 172
Zahvalnice: 4
Zahvaljeno 4 puta na 4 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
al0cunit kaže:
ako te zanima game programiranje ... sa neta skini allegro i polako uci i njega .. ali ! tek kad savladash c++ i to dobro .... allegro je veoma jednostavan yet mocan game library ... ali opet ne uzimaj nista dok ne proucis sve sto treba ...ako pak krenes odmah na c++ veruj mi nece ti biti lako ...
Nebih mu preporučio odma allegro pošto je to 3d game library(ispravite me ako grešim), mislim prvo bi treba poći od programiranja nekih malih aplikacija da zna kako rade programi s grafičkim sučeljem, onda bi trebao krenuti od 2d igara, i onda kasnije od 3d igara. 3d igre bi trebale doći kasnije zbog potrebnog znanja matematike.
mirk je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 17:54   #90
VojaM
Ad Ministrator
 
Avatar korisnika VojaM
 
Član od: 19.8.2005.
Lokacija: Beograd, SK
Poruke: 7.280
Zahvalnice: 29
Zahvaljeno 3.041 puta na 1.544 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Ma, uzmi, brate, šta god nađeš, sve pogledaj, sve isprobaj.
Šta god naučiš, dobro će ti činiti.
VojaM je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 18:20   #91
NoobC++
Novi član
 
Član od: 5.11.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
al0cunit kaže:
te knjige koristi za potpalu ovih zimskih dana .. uzmi Thinking In C++ od Bruce Eckel ... covek je potrosio pola zivota na tu knjigu ... i stvarno je ekstra .. Koristi dev c++ .. meni se svidja .. dobar je IDE .. a kompajler cini mi se mingw je malo zastario .. ali nema veze .. drzi se ... ako te zanima game programiranje ... sa neta skini allegro i polako uci i njega .. ali ! tek kad savladash c++ i to dobro .... allegro je veoma jednostavan yet mocan game library ... ali opet ne uzimaj nista dok ne proucis sve sto treba ...ako pak krenes odmah na c++ veruj mi nece ti biti lako ...
Jel Thinking In C++ od Bruce Eckel postoji na srpski jer mi engleski mislim znam ga dobro ali mislim da nisam spreman bash da citam knjigu na engleskom.

IDE??Sta je to?

Kompajler??

mingw???

Molim vas nemojte mi se smejati ne znam josh .

Eh da uzmite u obzir imam 14 god.
NoobC++ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 18:36   #92
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Nešto osnovno o programskim jezicima.
Priča je sledeća : u početku su ljudi programirali tako što su unosili nule i jedinice u memoriju, jer je to jezik koji kompjuter jedino i razume.
Kako je ovo dovodilo programere do ludila ( a i mnogo se grešilo ), odluče ovi da sebi malo olakšaju posao i naprave asemblere. Asembler je zapravo mašinski jezik kod koga su silne nule i jedinice zamaskirane mnemotehničkim skraćenicama ( to jest , svaka instrukcija ima svoju skraćenicu, recimo ADD za sabiranje dva broja, MOV za prebacivanje sadršaja registra u akumulator itd. da ne dužim mnogo, objasniću akumulatore i registre kasnije ). Asembler je bio malo udobniji, ali je i dalje bio mučan pa su se razvili viši programski jezici. Oni su napravljeni tako da budu razumljiviji čoveku, tj. bliži su čovekovom načinu razmišljanja nego kompjuterskom, pa se stoga mora izvršiti prevođenje sa višeg programskog jezika na mašinski jezik. Upravo je to posao kompajlera.
Naime, razumljiviji je kod na C-u
Kod:
#include <stdio.h>
int main(){
printf("Hello,world\n");
return 0;
}
od koda na asembleru ( konkretno, za x86 mašine )
Kod:
code            segment para
                assume  cs:code,ds:code

                org     0100h
start:          mov     dx,offset message       ;point to message
                mov     ah,09h                  ;MS-DOS function # to print string
                int     21h                     ;call DOS
                mov     ax,4c00h                ;exit
                int     21h

message         db      'Hello World!',13,10,'$'
                end     start
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 18:44   #93
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

mingw je jedan kompajler ( čini mi se da postoji u varijanti za C, Fortran i ne znam još ).

IDE (Integrated Development Enviroment, iliti integrisano razvojno okruženje ) je ono što dosta početnika greškom naziva kompajlerom. Primer IDE-a je VisualStudio koji nije kompajler, već kada klikneš na dugme Compile , on poziva kompajler. Sami kompajleri se uglavnom pozivaju iz komandne linije, recimo pod Linux-om, fajl program.c bi kompajlirao komandom
Kod:
gcc program.c
nakon čega bi imao izvršni fajl a.out . Ako bi, recimo, hteo da se izvršni fajl naziva drugačije, onda pi poziv izgledao nešto nalik na
Kod:
gcc program.c imeprograma.out
Nisam siguran koji su argumenti, ali to je ideja.
Slično pozivaš Java kompajler
Kod:
javac program.java
Pošto je ovo malčice neugodno, postoje IDE da ti olakšaju život ( jer rad sa kompajlerima iz komandne linije zna da bude noćna mora, pogotovo kad treba da uneseš 1000 argumenata da bi kompajlirao pišljivi program ).
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 18:56   #94
M.Silenus
Veteran
 
Član od: 27.12.2005.
Lokacija: Vremenske Grobnice, Hiperion
Poruke: 680
Zahvalnice: 99
Zahvaljeno 124 puta na 82 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

I ono što sam spominjao o akumulatorima i registrima ranije.

Naime , većina današnjih računara je Fon-Nojmanovog tipa, tj. sastoji se iz Procesorske jedinice ( koja se opet sastoji iz aritmetičke jedinice, logičke jedinice i akumulatora) i memorije. Akumulator je veoma brza memorija koja se koristi za smeštanje instrukcija i podataka sa kojima procesor trenutno barata ( to je inače ono što se danas naziva cache memorijom ).
Sama memorija se sastoji od niza registara, pri čemu se registar sastoji od određenog broja ćelija ( svaka ćelija ima 2 stanja i stoga može da primi jedan bit ). U registrima se nalaze instrukcije procesoru i podaci - ovde je inače postojala dilema, da li da se podaci i instrukcije smeštaju u odvojenu memoriju ( što je efikasnije ali i skuplje rešenje ), ili u istu memoriju ( jeftinije ali problematično ), i odlučeno je da se koristi jeftinije rešenje.

Kompjuter radi po sledećem principu: iz nekog registra u memoriji uzme instrukciju ( zapis instrukcije se sastoji od koda same instrukcije i adrese podatka ) smesti je u akumulator, povuče podatak iz drugog registra ako je potreban, izvrši neku obradu i vrati obrađeni podatak u ciljni registar.

To je otprilike sve što današnji kompjuteri rade - prilično jadno zar ne.
Zato mislim da su današnji proizvođači hardvera usavršili tehniku pravljenja složenih sistema od jednostavnih elemenata.

Za kraj jedna šaljiva reklama za C programski jezik:
C je programski jezik koji nudi mogućnosti asemblera uz udobnost koju nudi asembler.

Nadam se da sam bar malo razjasnio neke dileme. Izvinjavam se na eventualnim greškama, nepreciznostima i sl. kao i na sveopštoj šturosti ali forum je jednostavno nepogodan medij za ovako nešto.
M.Silenus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 19:36   #95
holodoc
Deo inventara foruma
 
Član od: 5.12.2005.
Poruke: 6.785
Zahvalnice: 348
Zahvaljeno 1.893 puta na 1.078 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
M.Silenus kaže:
mingw je jedan kompajler ( čini mi se da postoji u varijanti za C, Fortran i ne znam još )
Majke mi ponekad mi je stvarno muka kada vidim koliko neproverenih i netačnih informacija ima na ovom forumu i zapitam se šta je svrha istog. Koliko god sam se i sam trudio da objasnim neke stvari u temi "objašnjenje početniku" stvarno nemojte više da servirate ovakve netačne i neprecizne informacije. Naravno ne mogu da vam zabranim ali mogu da protestujem,... To mi je jedino ostalo.

@M.Silenius
Nemoj ovo da shvatiš kao da se odnosi isključivo na tebe (ti si mi jedino sada pao na volej ) jer je pohvalno da si pokušao da izneseš neke korisne informacije ali "MinGW" nije nikada bio niti će ikada biti kompajler!

Za ostale stvari, posebno mislim na "rudara", konsultujte najjače oružije koje možete da iskoristite za učenje - internet i "Google" kao osnovni alat. Nemojte da očekujete da ćete naučiti programiranje (ovo je izgleda postalo veoma fancy u poslednje vreme) tako što će neko drugi umesto vas razbijati glavu. Ako pre konsultovanja pretraživača po pitanju značenja "kompajlera" i ostalih zaje6ancija očekuješ da ti neko lepo servira sve na tacni, nema od tvog programiranja ništa.

Ovaj post nije trebao da služi kao pljuvačina ali dajte da se malo uozbiljite jer stvarno postavljanjem ovakvih neorganizovanih, šarenih i potpuno neozbiljnih tema forum dobija potpuno nepotrebnu dozu neozbiljnosti. A i pored svega vremenom stvarno počinje da iritira,..
holodoc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 20:01   #96
NoobC++
Novi član
 
Član od: 5.11.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Holodoc izvini ako te nerviramo.Ja sam ovu pricu zapoceo.U pravu si treba koristiti google ali koja bi bila svrha ovog foruma kad bi se samo koristio google? Ne treba ti da se nervirash zato sto je neko drugi pogresio nego ga samo ispravish(naravno ako hocesh ).Koristicu google od sad pa nadalje mislim uvek ga i koristim nego sam samo hteo ovo da pitam.Ako mi nesto ne bude bilo jasno pitacu ali pre toga proguglacu .
NoobC++ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 21:02   #97
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
NoobC++ kaže:
Eh da uzmite u obzir imam 14 god.

Onda ispravi u javni profil godine...Pishe da imash 13

Uff oko chega ja bakcem ljude
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.11.2006, 21:21   #98
rudar
Veteran
 
Član od: 5.1.2006.
Lokacija: Bar, Crna Gora
Poruke: 844
Zahvalnice: 404
Zahvaljeno 244 puta na 87 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku rudar
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
holodoc kaže:
Za ostale stvari, posebno mislim na "rudara", konsultujte najjače oružije koje možete da iskoristite za učenje - internet i "Google" kao osnovni alat. Nemojte da očekujete da ćete naučiti programiranje (ovo je izgleda postalo veoma fancy u poslednje vreme) tako što će neko drugi umesto vas razbijati glavu. Ako pre konsultovanja pretraživača po pitanju značenja "kompajlera" i ostalih zaje6ancija očekuješ da ti neko lepo servira sve na tacni, nema od tvog programiranja ništa.
Ako mislish na digitron.Bice gotov za par dana jer mi je komp u servisu.Ako mislish uopshteno e onda


Citat:
holodoc kaže:
konsultujte najjače oružije koje možete da iskoristite za učenje - internet i "Google"

Pa i nisam tako bezobrazan da vas zaje6avam ako josh nisam koristio google.


P.S. Da te pitam neshto.Za shta ti koristish ovaj forum?Ja za dobijanje BRZIH i po mogucstvu tacnih informacija za neshto shto me interesuje.


P.P.S. Kako ja znam da pokazem kandze (SHALA)
rudar je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2006, 1:02   #99
al0cunit
Član
 
Član od: 1.8.2006.
Lokacija: Loznica/Sekovici
Poruke: 237
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku al0cunit
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
Nebih mu preporučio odma allegro pošto je to 3d game library(ispravite me ako grešim), mislim prvo bi treba poći od programiranja nekih malih aplikacija da zna kako rade programi s grafičkim sučeljem, onda bi trebao krenuti od 2d igara, i onda kasnije od 3d igara. 3d igre bi trebale doći kasnije zbog potrebnog znanja matematike.
allegro je prvenstveno 2d engine .. moze posluziti i za 3d .. ali to mu nije namena ... i ja sam naglasio da ne treba nishta poceti dok ne savlada osnovne stvari .. i btw .. mirk jesi ti iz hrvatske ?
al0cunit je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 8.11.2006, 16:12   #100
NoobC++
Novi član
 
Član od: 5.11.2006.
Poruke: 11
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Pomozite svim neznalicama(meni) na forumu :)

Citat:
rudar kaže:
Onda ispravi u javni profil godine...Pishe da imash 13

Uff oko chega ja bakcem ljude
pa dobro sad ce uskoro 2007 godina pa mogu da racunam da imam 14 god
NoobC++ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Zene na forumu !? DA ili NE? ("Kada ce biti vise zena na forumu?") aurora Brbljaonica 283 8.7.2007 0:31
Avatari na forumu Sasa Forum o forumu 1 16.1.2007 18:29
Takmicenja na forumu?? Da ili Ne?? Roger Waters Brbljaonica 10 18.2.2006 23:25


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 21:07.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com