Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Programiranje > Pravljenje igara

Pravljenje igara Programski jezici, tehnike, alatke u službi pravljenja igara...

Pregled rezultata glasanja: Da pravimo igricu ?
Da 100 67,11%
Ne 49 32,89%
Glasova: 149. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.3.2009, 15:47   #81
Marko_L
Mythbuster
 
Član od: 2.11.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.205
Zahvalnice: 38
Zahvaljeno 370 puta na 147 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko MSN-a korisniku Marko_L Slanje poruke preko Yahooa korisniku Marko_L Slanje poruke preko Skypea korisniku Marko_L
Određen forumom Re: Napravimo igru

Eeeee, pa ja tek sad vidim da ti u stvari brkaš neke osnovne pojmove i ne praviš razliku između programskog jezika, IDE-a, kompajlera... Možda ne bi bilo loše da se malo edukuješ pre nego što kreneš da prosipaš pamet po forumima.

Prvo i prvo, ne postoji program za programiranje, barem ne u pravom smislu te reči, a koliko vidim ti si shvatio da su VB i C++ programi sa kojima se pišu programi, tj. programi za programiranje. To nije tačno, jer VB i C++ su zapravo programski jezici, isto kao štu su engleski i francuski jezici. Dakle, oni samo predstavljaju sintaksu kojojm možeš nešto da opišeš. Tako da, isto kao što engleski možeš da iskoristiš da opišeš nekom englezu nešto, a za to možeš koristiti papir, tekst procesor, diktafon... tako i programski jezik koristiš da opišeš kompjuteru šta treba da uradi, a za to možeš da koristiš specijalizovani IDE (kao što je Visual Studio), ali i običan tekst procesor. To znači da ako imaš vremena za gubljenje, možeš napisati program koristeći VB sintaksu i u Notepadu gde ćeš svako komandno dugme, svaki meni, svaki combobox ili bilo koju drugu kontrolu morati da učitaš iz koda. Jedino je problem sa Notepadom to što te on neće ispraviti kada napraviš neku sintaksnu ili logičku grešku, pa se može desiti da napišeš program pun propusta na koje ćeš izgubiti dosta vremena da debaguješ. E tu na scenu stupa IDE koji obično ima gomilu instrumenata kao što su intellisense, syntax highlighting, debugger... koji ti olakšavaju da napišeš program. Neko međurešenje je da koristiš neki extended tekst editor koji podržava sintaksu za jezik koji koristiš (Programmer's Notepad recimo). To znači, da i VB i C++ možeš da koristiš za pisanje programa "od nule" ako želiš da se osećaš kao neki "baja". No, problem je u tome što to niko normalan ne radi, jer zašto bi ti pisao kod za kreiranje i pozicioniranje command buttona, kada možeš jednostavno u IDE-u da uzmeš i postaviš dugme na formu i pozicioniraš gde ti odgovara (zbog čega se uostalom i zove Visual Basic, a da ne bude zabune postoji i Visual C++, a oba dolaze uz Visual Studio).

Stvar je u tome što industriju u kojoj očigledno želiš da radiš ne zanima mnogo to što si ti leet programer koji može da napravi program koristeći Notepad i kako se ti osećaš zbog toga (recimo to što ti ne osećaš da je program tvoj ako nisi napisao kompletan GUI u Notepadu), nego su bitne 3 stvari... kvalitet (da program radi ono što treba da radi, da bude stabilan, pouzdan, sa što manje bagove je moguće...), vreme (da se uradi u što kraćem roku, a da ne utiče drastično na prvu stavku) i novac (da košta što manje, a da ne utiče drastično na prve dve stavke). Što je više ili veća ova prva stavka, a druge dve niže ili manje... to je poslodavac ili naručilac posla zadovoljniji. E a pošto korišćenje IDE-a utiče na sve tri stavke (recimo, koliko god da si dobar programer, ne možeš iz koda tako brzo da kreiraš GUI kao neko ko koristi vizuelne metode), ti kao l33t Notepad programer nisi konkurentan na tržištu, bez obzira kako se ti osećaš. Uostalom, šta ćeš da radiš ako budeš radio u nekom timu ? Da kažeš svima "Nek ne dira niko ništa, jer se onda neću osećati da je program moj". Bullshit. Nego, ostao sam dužan objašnjenje zašto sam "od nule" stavio pod navodnike. Pa zato što ni u VB ni C++ ne pišeš kod od nule nego se i jedan i drugi oslanjaju na neke eksterne biblioteke i koriste već napisane funkcije (iako možeš da pišeš i svoje naravno), oba su viši jezici i oba trebaju kompajler koji će ih prevesti u mašinski kod razumljiv računaru. Tako da, ako baš hoćeš da pišeš sve od nule, a ti lepo uzmi asembler.

Da se razumemo, ja ovde ne pričam da li je bolji VB ili C++, odavno sam prošao tu fazu, već ne volim kada neko navodi očigledne neistine, da ne kažem lupa gluposti. I jedan i drugi jezik imaju neke svoje mane i prednosti, o kojima se može diskutovati, ali se te razlike kako vreme odmiče sve više smanjuju. Recimo, do skora je portabilnost bila ekskluziva C++, a danas postoji gomila projekata koji koriste manje više istu ili sličnu sintaksu VB-u... Gambas, Mono, Jabaco, Free Basic, Liberty Basic... kojima se mogu pisati portabilne aplikacije, pa čak i prevesti postojeći VB programi i kompajlirati za Windows, Linux ili Mac. Takođe, do skora je brzina bila veliki problem VB-a, ali od VB verzije 5 stvari su se drastično promenile. Jeste, C++ i dalje brže odrađuje neke računske operacije i instrukcije, ali to više nije tako drastično, pogotovo na jačim mašinama, a drugo, te neke stvari jako zavise i od programera i njegove sposobnosti da optimizuje kod. Recimo, viđao sam programe iste namene napisane u VB i C++, gde onaj napisan u VB-u radi duplo brže. Takođe, prednost C++ je (ili je bila) to što ima gomilu besplatnih IDE-a i kompajlera... međutim sada i VB ima VB.NET 2005 Express verziju koja je besplatna, tako da, otišla je i ta prednost. Sve u svemu, malo je smešno, pogotovo u današnje vreme, pričati o tome kako su programi pisani u C++ bolji od onih pisanih u VB-u, ali ako ćemo pričati o tome, nije dovoljno to što ti tako kažeš... jer nisi kompetentan da pričaš o tome, niti tvoje reči imaju neku težinu, nego daj konkretne primere... znači program taj i taj, radi to i to, pisan je u C++, i to i to ne bi moglo da se napiše u VB-u, pa onda može da se analizira i kaže "Vidi stvarno, u pravu si" ili "Nisi u pravu, evo to može ovako da se uradi u VB-u". Sve ostalo nema smisla.
Marko_L je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Marko_L na korisnoj poruci:
allokin (16.3.2009), Djordje Turjacanin (15.3.2009), KarloBasic (23.3.2009)
Stara 15.3.2009, 16:16   #82
Djordje Turjacanin
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.6.2008.
Lokacija: Prnjavor, RS
Poruke: 3.872
Zahvalnice: 491
Zahvaljeno 1.031 puta na 664 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Djordje Turjacanin Slanje poruke preko Skypea korisniku Djordje Turjacanin
Određen forumom Re: Napravimo igru

Citat:
Marko_L kaže: Pregled poruke


Stvar je u tome što industriju u kojoj očigledno želiš da radiš ne zanima mnogo to što si ti leet programer koji može da napravi program koristeći Notepad i kako se ti osećaš zbog toga (recimo to što ti ne osećaš da je program tvoj ako nisi napisao kompletan GUI u Notepadu), nego su bitne 3 stvari... kvalitet (da program radi ono što treba da radi, da bude stabilan, pouzdan, sa što manje bagove je moguće...), vreme (da se uradi u što kraćem roku, a da ne utiče drastično na prvu stavku) i novac (da košta što manje, a da ne utiče drastično na prve dve stavke). Što je više ili veća ova prva stavka, a druge dve niže ili manje... to je poslodavac ili naručilac posla zadovoljniji. E a pošto korišćenje IDE-a utiče na sve tri stavke (recimo, koliko god da si dobar programer, ne možeš iz koda tako brzo da kreiraš GUI kao neko ko koristi vizuelne metode), ti kao l33t Notepad programer nisi konkurentan na tržištu, bez obzira kako se ti osećaš. Uostalom, šta ćeš da radiš ako budeš radio u nekom timu ? Da kažeš svima "Nek ne dira niko ništa, jer se onda neću osećati da je program moj". Bullshit. Nego, ostao sam dužan objašnjenje zašto sam "od nule" stavio pod navodnike. Pa zato što ni u VB ni C++ ne pišeš kod od nule nego se i jedan i drugi oslanjaju na neke eksterne biblioteke i koriste već napisane funkcije (iako možeš da pišeš i svoje naravno), oba su viši jezici i oba trebaju kompajler koji će ih prevesti u mašinski kod razumljiv računaru. Tako da, ako baš hoćeš da pišeš sve od nule, a ti lepo uzmi asembler.
.
Kao prvo jeste da sma mlad i kao što ti kažeš l33t programer ali zar nisi primjetio da sam stavio smajli() koji pokazuje da nisam bio ozbiljan kad sam napisao ono za program za programiranje(opet ja)
Mislim da bi svako ko bi htio da se bavi programiranjem treba da zna one pojmove(da ih ne nabrajam), a ja njih znam. Možda je tebi promaklo da sam stavio onaj smajli. A što se tiče "pisanja koda od nule" možda nisam bio dovoljno jasan. Kad sam mislio na kod od nule nisam naravno mislio da pravim mašinski kod ili da pravim sam svoj jezik(progamski) već da nepravim nikakav GUI.
što se tiče drugog djela zahvalan sam ti na objašnjejnu filozofije ove nemilosrdne industreiej u kojoj ako nisi brz nisi ni uspješan. Te tri stvari ću uzeti u obzir ako(kad9 budem radio u nekom ozbiljinom progrmaerskom timu. Ndam se da si shvatio pogotovo ono sa programom za programiranje
Djordje Turjacanin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2009, 18:29   #83
beastmb
Novi član
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Ja sam resio da napravim neku igru ili samo engine (videcu), pa sam slucajno nabasao na ovo. Racunam de ce mi trebati oko 2-3 godine (mukotrpnog) rada. Ako nista drugo, dobro mi ide C++.

Poslednja ispravka: beastmb (6.5.2009 u 17:24)
beastmb je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2009, 20:23   #84
Andross
Kekule Mekule
 
Avatar korisnika Andross
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Beograd
Poruke: 4.129
Zahvalnice: 649
Zahvaljeno 1.348 puta na 690 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Andross
Određen forumom Re: Napravimo igru

Na ovom forumu piraterija je zabranjena tako da brisi taj zli linak.
Andross je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2009, 21:07   #85
EclipsE
Starosedelac
 
Član od: 16.4.2006.
Lokacija: Scary Movie Reputacija: ■■□
Poruke: 1.337
Zahvalnice: 378
Zahvaljeno 279 puta na 196 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku EclipsE
Određen forumom Re: Napravimo igru

2 - 3 godine mukotrpnog rada? Kladim se da odustajesh posle 2 nedelje... nije to tako prosto...
EclipsE je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2009, 22:38   #86
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Napravimo igru

Ja sam osustao posle 3h citanja,ono je mnogo komplikovano....
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.5.2009, 22:58   #87
Devilish Soldier
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.1.2009.
Lokacija: Beograd, Borča
Poruke: 3.053
Zahvalnice: 787
Zahvaljeno 1.296 puta na 728 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Devilish Soldier
Određen forumom Re: Napravimo igru

komplikovano je patch napraviti,a kamoli igru
Devilish Soldier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 17:31   #88
beastmb
Novi član
 
Član od: 5.7.2008.
Lokacija: Pozarevac
Poruke: 2
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Eto, "linak" obrisan.
A sto se tice toga da li cu da odustanem, cisto sumnjam. Zadnjih mesec dana skupljam literaturu pa ne bih zeleo da to ispadne za dzabe. Znam da ce biti tesko. U to verujem. Ali, posto studiram ETF (odsek RTI), makar i malo znanja i prakse iz ove oblasti ce mi dobro doci. Ko zna, mozda jednog dana budete igrali igru na kojoj cu ja raditi.
beastmb je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 17:39   #89
Devilish Soldier
Deo inventara foruma
 
Član od: 18.1.2009.
Lokacija: Beograd, Borča
Poruke: 3.053
Zahvalnice: 787
Zahvaljeno 1.296 puta na 728 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Devilish Soldier
Određen forumom Re: Napravimo igru

Citat:
GR@dimir kaže: Pregled poruke
osvojio sam drugo mesto na takmicenju iz basic-a
cestitam.svaka cast.jel to takmicenje u tvojoj skoli pa si bio drugi ili...
Devilish Soldier je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.5.2009, 18:30   #90
Geomaster
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 28.6.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.342
Zahvalnice: 2.836
Zahvaljeno 1.047 puta na 507 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Geomaster Slanje poruke preko Skypea korisniku Geomaster
Talking Re: Napravimo igru

Citat:
GR@dimir kaže: Pregled poruke
osvojio sam drugo mesto na takmicenju iz basic-a
Hehe čestitam!
Ja sam iz C++-a osvojio prvo mesto.. To je ogroman uspeh, pogotovo kada si jedini takmičar...
Geomaster je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Geomaster na korisnoj poruci:
Devilish Soldier (6.5.2009)
Stara 6.5.2009, 21:24   #91
Ivan-94
Veteran
 
Član od: 15.3.2009.
Lokacija: Beograd
Poruke: 654
Zahvalnice: 240
Zahvaljeno 63 puta na 43 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Ivan-94 Slanje poruke preko Skypea korisniku Ivan-94
Određen forumom Re: Napravimo igru

Haha i ja sam osvojio prvo mesto na skolskom,opstinskom 2 a na okruznom 1,jezik VB6,a ja sam isto bio jedini na okruznom onaj sto je bio prvi na opstinskom nije doso...
Ivan-94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2009, 22:49   #92
dax94
Član
 
Član od: 16.1.2009.
Lokacija: Zemun (ko ne zna ne pitaj)
Poruke: 198
Zahvalnice: 15
Zahvaljeno 18 puta na 9 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Gde mogu da ucim programske jezike i sta mi je za to potrebno???Koji je lak za pocetak???
dax94 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.5.2009, 23:53   #93
boshkodj
Veteran
 
Član od: 4.7.2008.
Lokacija: Somewhere along the line
Poruke: 505
Zahvalnice: 85
Zahvaljeno 34 puta na 29 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Citat:
dax94 kaže: Pregled poruke
Gde mogu da ucim programske jezike i sta mi je za to potrebno???Koji je lak za pocetak???
To mozes da nadjes u svakoj trecoj temi...
posto verovatno nemas pojma nista o programiranju,najbolje ako znas engleski da uradis ovako:
1. www.google.com
2. download qbasic -> download IDE
3. qbasic tutorial -> ima mnooogo tutoriala
4. cepaj

pozz

P.S. Ako ne znas engleski ,nauci ga
boshkodj je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 21:48   #94
ahjan
Novi član
 
Član od: 27.8.2009.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Mozda mozes pocet sa necim malim al se slazem sa nekim kolegama za pravljenje igara treba tim ogromni tim ekspertnih programera od kojih je svaki ekspert u svom pogledu i takodjer mora obavljati komplikovane operacije i vladati cijelim programskim jezikom kao npr.c++. Slazem se da napravis neku 2d igru ali i kad bi htio nebi mogao napraviti pravu igru. Vjeruj mi kad ti kazem .
ahjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 29.8.2009, 21:53   #95
ahjan
Novi član
 
Član od: 27.8.2009.
Poruke: 4
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Citat:
dax94 kaže: Pregled poruke
Gde mogu da ucim programske jezike i sta mi je za to potrebno???Koji je lak za pocetak???
evo link gdje mores nac c c# c++ java pascal i vbs

www.learn-programming.za.net
ahjan je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.11.2009, 23:32   #96
car99
Novi član
 
Član od: 17.11.2009.
Poruke: 5
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Ideja o igri je super Pozdravljam to!
car99 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 18.11.2009, 0:06   #97
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

I ja! Kad ce da izadje?Pošto je? Joj jedva čekam "Ruined dreams" igru i nastavak "So stupid idea" @car99: pročitaj malo prethodne postove, od ideje se odustalo pre više od pola godine...
JohnnyNT je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.1.2010, 22:36   #98
DarkoPatic
Banned
 
Član od: 4.4.2009.
Poruke: 189
Zahvalnice: 133
Zahvaljeno 41 puta na 34 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Ako vec hocete da pravite igru, macromedia flash je idealan program za 2D igre i sve moze da se napravi tamo
DarkoPatic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.1.2010, 0:34   #99
irreal
V.I.P. Programiranje
 
Član od: 9.1.2009.
Lokacija: Beograd, Banovo Brdo
Poruke: 1.157
Zahvalnice: 83
Zahvaljeno 448 puta na 303 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

stvarno ?
ekstra, moracu da pogledam taj flash, zvuci dobro.
pitam se kako nikada ranije nisam cuo za to ?
irreal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku irreal na korisnoj poruci:
sasha vukelic (11.1.2010)
Stara 10.1.2010, 1:01   #100
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.769
Zahvalnice: 5.415
Zahvaljeno 4.097 puta na 2.672 poruka
Određen forumom Re: Napravimo igru

Salis se?

A sta mislis u cemu su napravljene ove silne facebook igrice i razne druge zezalice, te pola igara iz podforuma Male igre?

Pa flash, sta drugo. Naravno, 3D il bilo sta zaboravi jer bi peformanse bile ocajne (mada sam video negde pionirski pokusaj online 3D MP pucacine, al je ruzno izgledalo...).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Kako da hostujemo igru? nenad245 Komunikacioni uređaji i umrežavanje 2 8.12.2008 22:46
Šta je ono što vas DRŽI da igrate određenu igru? sasha vukelic O igrama uopšte 167 12.11.2008 0:12
Hajde da napravimo igru... zez :) Patton Pravljenje igara 96 3.4.2007 13:06
Jel ima iko ideju za igru... ElastoManiac Pravljenje igara 20 11.1.2006 22:37
Trazim igru IGNITION da li je negde ima? Ilic Marko Simulacije vožnje 10 15.12.2005 3:58


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:54.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com