Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 5.4.2011, 12:03   #1
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Koju Linux distribuciju uzeti?

Evo odmah neke stvari da razjasnim.

U obicnom radu, Linux mi je totalno nepotreban jer mi Windows zavrsava 99% posla.

Ipak, cilj mi je da se upoznam sa Linux platformom, tj. da naucim da radim na njoj, ako mi ubuduce bude neophodno za posao (npr. da koristim neki alat koji radi pod Linuxom), ili da nesto razvijam sto bi trebalo da radi na Linux sistemima. Sve u svemu, ideja je da umem da se snadjem sa takvim sistemom u obicnom radu, da znam da podesim sta mi treba, nadjem programe koje zelim da koristim i slicno.

Treba da imam dual-boot sa 64bitnim Windwos-om 7.
Vec imam 35GB rezervisanog prostora na disku za tu svrhu (ranije je trebao tu da se uglavi WinXP, ali sam od toga odustao).

Ideje? Komentari?
Sta je najbolji izbor?
Neki bitni saveti za pravljene Win7/Linux dual boota?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 12:13   #2
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Možda će zvučati grubo, ali:
Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
..............
Ideje? Komentari?
Ideja - procunjaj malo po ovom podforumu, pogledaj šta ljudi i o čemu pričaju. Probaj više live distribucija i sam donesi odluku baziranu na informacijama iz prve ruke.
Komentari su suvišni

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Sta je najbolji izbor?
Najbolji izbor je onaj koji tebi lično najviše odgovara.

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Neki bitni saveti za pravljene Win7/Linux dual boota?
Da, većina distribucija ima ovaj postupak detaljno opisan na svojim help, doc ili wiki stranama. Use them.
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 12:40   #3
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
Ideja - procunjaj malo po ovom podforumu, pogledaj šta ljudi i o čemu pričaju. Probaj više live distribucija i sam donesi odluku baziranu na informacijama iz prve ruke.
Sta bi ti konretno preporucio (uzimajuci parametre iz prve poruke)?
Koji trenutno distribuciju koristis i zasto?
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 12:58   #4
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Ubuntu, najmanje maltretiranja i najbolja community podrška.
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku voodoo_ na korisnoj poruci:
player1 (5.4.2011)
Stara 5.4.2011, 13:17   #5
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Thumbs up Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Ubuntu je blotabilan i spor.Svi srednji i napredni korisnici Linuxa su digli ruke od Ubuntua.Ubuntu je samo prvi u jednom,najpoznatija je distribucija.Preporucio bih ti Linux Mint Debian(ja ga koristim,jednostavan je i stabilan,a nema neke klasicne Ubuntu bugove) ili PCLinuxOS-obe distribucije imaju jaku zajednicu(Linux mint ima forum,posebnu stranicu zajednice sa tutorijalima i sl,svoju zvanicnu stranicu i svoj blog:znaci velika zajednica sa cetri web stranice).Veliki plus za Mint Debian sto je ovo roling distribucija tj ne izlazi svakih sest meseci novi sistem koji hteo ne hteo poslije odredenog vremena moras instalirati(jer istekne im podrska poslije 18 mjeseci osim ako je LTS edicija),kod Mint Debiana sav novi softver,djelove sistema i sl dobijas kroz update pa ne trebas nikad instalirati novi sistem.Znaci savjerujem ti da zaobides Ubuntu i srodne distribucije u sirokom luku(govori ti ovo moje tri godine iskustva na Linuxu).Evo ti i korisnih linkova o Mintu(4 gore nabrojate stranice + recenzija Mint Debiana na jutubu):

http://community.linuxmint.com/

http://forums.linuxmint.com/index.ph...3581115f435bcc

http://blog.linuxmint.com/

http://linuxmint.com/

http://www.youtube.com/watch?v=i6oPT84hAZM
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nemanja Inc na korisnoj poruci:
player1 (5.4.2011)
Stara 5.4.2011, 13:35   #6
Mr.Eco
Starosedelac
 
Član od: 19.4.2006.
Lokacija: 4 8 15 16 23 42 Sistem: Arch
Poruke: 1.983
Zahvalnice: 229
Zahvaljeno 377 puta na 260 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Još jedan glas za ubuntu, ako oćeš dobro ispeglan sistem i početnik si installiraj Ubuntu 10.04 on je LTS (long term support)
Mr.Eco je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 14:06   #7
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

I ja bih rekao Ubuntu, to je danas daleko najraširenija distribucija (toliko o tome da su "svi napredni i srednji korisnici digli ruke od Ubuntu"-a). Prilagođen je za obične korisnike, ne traži neko posebno znanje, jednostavna instalacija, najveći repozitoriji, najveći community i sl. Ja koliko kod distribucija isprobavao uvek se vratim na Ubuntu.

Od drugih popularnih distribucija dobar izbor za početnike su LinuxMint 10 (NE Mint Debian), Fedora, Mandriva, PinguyOS, SUSE itd.

Ove distribucije se razlikuju i po grafičkom interfejsu (većina njih ima više verzija, mada obično postoji neki podrazumevani) i po aplikacijama koje stižu uz njih. Ako uzmiš Fedora DVD na primer, dobićeš gomilu gomilu programa svih vrsta i sl. Baci pogled i na temu Pregled GNU/Linux distribucija gde su dati ukratko podaci i linkovi o jednom broju važnijih distribucija.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
player1 (5.4.2011)
Stara 5.4.2011, 14:48   #8
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Exclamation Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Mint 10 Gnome je zasnovan na Ubuntu,a Ubuntu je zasnovan na Debianu.Linux Mint Debian je prvi korak izbacivanja slabe karike iz cijeloga procesa,znaci Mint i Debian bez Ubuntua.Glavna Mint Debian verzija je izbacena sa Gnome okruzenjem,Xfce Debian edicija je takoder izbacena,a uskoro ce i Mint Fluxbox isto preci na Debian.Mislim da ce uskoro sve edicije Minta biti zasnovane na Debianu jer je on brz i stabilan i jednostavno devoloperi Minta shvataju da im slaba karika pod imenom ubuntu nije potrebna.Debian je brzi i stabilniji od Ubuntua,a i manje problema ima sa njim.Po meni najbolje distribucije za pocetnike su Mint Debian i PCLinuxOS za srednje korisnike tu je Debian a za napredne tu je vrh Arch i hardkor Gentoo.

Ljepota Linuxa je izbor,neka covijek vidi sve distribucije pa nek izabere.Ali moze ocekivati probleme na Ubuntu,a ovaj moj Mint Debian je stvarno dosadan nikakvih problema na njemu-nemam sta raditi oko njega

Savjet za player1:skini iso sliku Linuxa po izboru i instaliraj ga na virtuelnu masinu(ako imas vise od 1 GB RAMa).Manje ces hard diska utrositi a i tako ako ti bude nesto otislo lako mozes izbrisati virtuelni operativni sistem
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Nemanja Inc na korisnoj poruci:
player1 (5.4.2011)
Stara 5.4.2011, 15:12   #9
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Da ne pravim raspravu ali to što je neki sistem bio tamo 2004. baziran na Debian-u ne znači da je to i 2011. To je već odavno sistem za sebe, naravno vuče i dalje neke zajedničke karakteristike (kao i svi "debianoidi") ali svejedno, dete se davno odselilo i osnovalo svoju porodicu. Sa svoje strane, Mint je apsolutno baziran na Ubuntuu (odnosno, od skora na Debian-u) u toj meri da mu mnogi odriču status "distribucije" i nazivaju ga "modifikacijom".

Ali nebitno, otpisao si Ubuntu u startu prilično teškim rečima (bloatware, spor i pun bagova) i to potkrepio izmišljenim podatkom (da su svi iole napredniji korisnici digli ruke). Prosto nije tačno. Osnovna instalacija Ubuntu-a je manja nego većina drugih distribucija i nosi manje programa; nije ništa sporiji nego drugi Linux sa sličnim postavkama, isto važi i za bagove.
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 16:01   #10
Nemanja Inc
Član
 
Član od: 30.4.2010.
Lokacija: Prijedor
Poruke: 125
Zahvalnice: 54
Zahvaljeno 25 puta na 11 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Nemanja Inc Slanje poruke preko Skypea korisniku Nemanja Inc
Talking Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Da svi srednji i napredni korisnici su digli ruke od Ubuntua dosao sam citajuci raznorazne tekstove na domacim i stranim stranicama posvecenim linuksu.OK ti branis Ubuntu,on je tebi najbolji linux i vjerovatno ga koristis dugi niz godin-sve 5 postujem to ali mi ne gledamo ovdje tebe ili mene i nase sisteme vec siru sliku.Evo da ti stavim samo neke stvari koje mi se kod Ubuntua ne svidaju(pokusacu da budem sto kraci):
1.Slabija hardverska podrska nego na Debianu
Primjer 1:moja matora gracficka iz 2004 nije bila podrzana ni od jednog Ubuntua novijeg od verzije 9.10(testirao sam i na drugim Ubuntu like distribucijama:xubuntu,lubuntu i mint 9 i 10).
Primjer 2:trudim se da prosirim dobar glas o Linuxu tako da sam uspeo da na nekoliko tudih racunara instaliram Linux i sad dolazimo to Toshiba laptopa od cure na koji sam stavio Mint 10(zasnovan na ubnutu) i koji nije nikako prepoznao zvucnu kartu.Trazio sam pomoc svukuda,osim nas dvoje oko problem zvucne pokusalo je da rijesi i nekoliko studenta ETF(ja studiram informatiku privatno a ona studira informatiku na drzavnom faksu) i na kraju opet nista.Toshibin laptop je uzet ove godine,znavi max godinu dana star
Cinjenica:matoru graficku i novu Tosiba zvucnu je Mint Debian prepoznao iz prve,tako da sad na mom PC i curinom laptopu stoje Mint Debian sistem.
2.Restricted codecs-Prije ih nije bilo odmah po defultu na Ubuntu,video sam da je to opcija u instaleru uvedena,tj da se mogu restricted codecs instalirati prilikom instlacije sistema.Ako pocetnik ne zna da to MORA prilikom instalacije obeleziti imace kasnije sistem koji mu nece moci pustiti pjesme,filmove...
I kod ovih codeca isto je problem sto ih nema na Ubntu Live CD po defaultu pa se desilo da kad sam testirao Ubntu na gore navedenom Toshiba laptopu nisam mogao da provjerim je li podrzana zvucna dok direktno ne instaliram sistem.
Mint po defaultu imam codece instalirano i na HD sistemu i na Live Cdu.
3.I oni sto me najvise iritiralo kod Ubntu sto je bio spori od Debian.Na istoj konfiguraciji Debian se pokazao dosta brzi i stabilniji.
Da ne idem u sirinu ovo gore su problemi iz prve ruke,a cuo sam i o Ubntu problema sa mrezom i modemima ali da ne idem o tome jer ipak to su sve informacije iz druge ruke.

Znaci ovo su moji licni utisci o Ubuntu,Mintu i distribucijama za pocetnike.Uskoro cu zavrsiti obiman seminarski na faksu o Linuxu(35-50 strana) koji ce biti postavljen na razne forume pa i na ovaj koji ce biti dobar vodic za pocetnike u Linux svijetu.Player1 sretno sa koriscenjem Linuxa i to je to,ja sam svoje rekao...
Nemanja Inc je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 16:10   #11
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Potpisujem Nemanjin post iznad, i stvarno moram dodati da je Debian ipak mnogo stabilniji od Ubuntu-a, a Debian testing je savrsen za pocetnike, posebno ovo Mintovo izdanje. I sam sam brzo batalio Ubuntu nakon ulazenja u svet Linuxa, bas zbog toga sto mi je bio trom. Naravno, vecina distribucija ima liveCD, probaj, nista te ne kosta, pa vidi kako ti sta odgovara. I nemoj ocenjivati distribucije po izgledu desktopa, jer to je stvar koja je veoma podlozna modifikacijama, tako da gledaj stabilnost i lakocu koriscenja.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 16:17   #12
Dare01
Veteran
 
Član od: 18.6.2010.
Lokacija: Sremska Mitrovica, Srbija
Poruke: 522
Zahvalnice: 87
Zahvaljeno 121 puta na 106 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

@player1

Moj predlog je Ubuntu ili Mint (glavna verzija, zasnovana na Ubuntu). Jedina velika razlika što ćeš primetiti kod ove dve distribucije jeste što Ubuntu nema instalirane kodeke, a Mint ima. A to se zaista jednostavno instalira. Takodje imaš i Super OS, a to je ništa drugo do Ubuntu sa kodecima, drajverima za grafiku i sa nešto više instaliranih programa.

http://www.ubuntu.com/
http://linuxmint.com/
http://hacktolive.org/wiki/Super_OS
Dare01 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 16:57   #13
na12
Veteran
 
Član od: 4.10.2008.
Lokacija: /tmp/srbija/sabac Sistem:ArchLinux x86_64
Poruke: 834
Zahvalnice: 20
Zahvaljeno 196 puta na 181 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Ipak, cilj mi je da se upoznam sa Linux platformom, tj. da naucim da radim na njoj,
Da bi to ostvario moras minimum 10 distribucija da instaliras.Idi na distrowatch.com,tamo imas poredjane distro-e po popularnosti, pa kreni redom.
na12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 17:22   #14
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
player1 kaže: Pregled poruke
Sta bi ti konretno preporucio (uzimajuci parametre iz prve poruke)?
Koji trenutno distribuciju koristis i zasto?
A jel vidiš šta si sad uradio? Podžapaše mi se linuksaši oko distribucija!

Šalu na stranu, vidiš i sam koja je poenta priče, svakome odgovara nešto drugo. Ja lično koristim Archlinux zato što, po meni, ima najbolji odnos upotrebljivosti, prilagodljivosti, stabilnosti i težine održavanja. Ali kada preporučujem distroe početnicima počinjem sa Ubuntu-om koji lično nikada nisam koristio, probao jesam, ali nisam koristio, pa Mint, pa PCLinuxOS, pa...

Ako želiš da se upoznaš sa linuxom generalno onda ćeš morati probati i koristiti više različitih distroa pošto im koreni jesu isti, ali razlike su više nego evidentne, sa druge strane ako želiš da koristiš linux kao lični sistem onda ti je bolje da prođeš na brzinu kroz par distroa, vidiš šta ti "čuči" i počneš da ga koristiš svakodnevno.

Pa ti vidi...
GoranSTX je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 18:11   #15
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
Potpisujem Nemanjin post iznad, i stvarno moram dodati da je Debian ipak mnogo stabilniji od Ubuntu-a
Na višoj elektrotehničkoj u glavnoj laboratoriji za vežbe i još jednoj laboratoriji za mreže koriste Ubuntu 10.04 LTS na dvadesetak računara već skoro godinu dana i ne sećam se da su ikad imali probleme sa stabilnošću. A ti računari se intenzivno jašu na svakodnevnoj bazi, uključujući pokretanje nekoliko virtuelnih mašina preko VirtualBox-a istovremeno. Zato i postoje LTS izdanja, a ko hoće da se igra sa ovim ostalim, eto mu.

Lično Ubuntu LTS mi savršeno radi posao jer sam ga dosta koristio i na laptopu, i ne vidim zašto bi se neko, naročito početnik, akao sa golim Debianom (ili još gore Mintom, koji nije brži i odzivniji od Ubuntua).
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 18:22   #16
el_corona
Starosedelac
 
Član od: 23.1.2008.
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno 367 puta na 332 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

@player1

Dzabe ti predlozi i ostale pomoci. Cinjenica je da je istina da Linux ima vise distribucija nego korisnika, i da za svaki problem moras da pitas Gugla ima li resenja, to ako nisi vican shellu koji ces morati veoma cesto da koristis za raznorazne tweakove pri tom ne mislim na banalne stvari koje ces koristiti kod Linux OS-a. "Isto sran*e, razlicto pakovanje" su ti po meni sve te distribucije, (malkice modovan kernel i UI). Ubuntu je noob friendly jer je dosta rasprostranjen i ima dosta dobru podrsku tako da sve imas vec na netu sto se tice same upotrebe, potencijalnih problema i interesovanja, daleko od toga da je los i na njemu mozes nauciti da radis dobro sa Linuxima. Moja ti je preporuka da oprobas CentOS, SuSE, Fedoru, RedHat ili Debian, najveci akcenat na CentOS jer je dosta rasprostranjen kao server. E sad jeste rad na njima nesto manje jednostavniji nego na Ubuntu, ali imas isto tako neke olaksice sto se upotrebe samog OS-a tice... Da ne duzim...
el_corona je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 18:28   #17
blast beat
V.I.P. GNU/Linux
 
Član od: 7.6.2009.
Lokacija: Novi Sad, Vojvodina OS: Arch Linux
Poruke: 2.508
Zahvalnice: 250
Zahvaljeno 649 puta na 499 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
voodoo_ kaže: Pregled poruke
Na višoj elektrotehničkoj u glavnoj laboratoriji za vežbe i još jednoj laboratoriji za mreže koriste Ubuntu 10.04 LTS na dvadesetak računara već skoro godinu dana i ne sećam se da su ikad imali probleme sa stabilnošću. A ti računari se intenzivno jašu na svakodnevnoj bazi, uključujući pokretanje nekoliko virtuelnih mašina preko VirtualBox-a istovremeno. Zato i postoje LTS izdanja, a ko hoće da se igra sa ovim ostalim, eto mu.

Lično Ubuntu LTS mi savršeno radi posao jer sam ga dosta koristio i na laptopu, i ne vidim zašto bi se neko, naročito početnik, akao sa golim Debianom (ili još gore Mintom, koji nije brži i odzivniji od Ubuntua).
Ja kazem licno iskustvo. Posebno ako neko ne zna da poiskljucuje sve stvari koje ne trebaju, dobije sistem koji po dizanju trosi 150 MB RAM-a vise nego Debian. Sve je testirano na razlicitim masinama. Mint Debian je stvarno prilagodjen pocetnicima i mogu ga bez problema koristiti, nije potrebno da pale terminal, sve radi OTB.
I ja sam Archer pa sam mozda malo pristrasan jer jer je Mint Debian RR distribucija, ali cinjenica je da mi se Ubuntu par puta "zaglupio" i da trosi vise RAM memorije od deda Debiana.
I inace je covek rekao da hoce da nauci nesto o Linuxu.

I sto se tice onoga da nije brzi Mint od Ubuntu-a - nije skroz tacna izjava. Recimo novi Mint koristi stariji xorg i jos neke pakete, za razliku od Ubuntu-a koji koristi friske. U praksi sam video razliku izmedju Ubuntu-a 10.10 i Minta 10 i Mint je brzi. I verovatno je na istom nivou kao tvoje LTS izdanje.
blast beat je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 18:28   #18
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
GoranSTX kaže: Pregled poruke
A jel vidiš šta si sad uradio? Podžapaše mi se linuksaši oko distribucija!
Ma neka. Sto duza diskusija, to cu vise informacija da skupim.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 5.4.2011, 18:36   #19
allokin
Veteran
 
Član od: 17.1.2008.
Lokacija: Београд
Poruke: 636
Zahvalnice: 481
Zahvaljeno 128 puta na 85 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Пре него што сам инсталирао Линукс доста сам читао о њему, можда годину дана. То је првенствено било зато што сам имао dial-up конекцију. Први дистро који сам пробао је био DSL (Damn Small Linux), и искрено није ми се много свидео. То је било зато што је он ултра минималистича дистрибуција која је најбоља за live boot. Касније сам одлучио да пробам неки "прави" Линукс, па сам тако скинуо OpenSUSE да мало тестирам. Имао сам нека знања о Линуксу, а и сналажљив сам тако да су ми конфигурација и све остало брзо постали интинуитивни. Ипак, после пар дана сам одлучио да га баталим зато што је био преспор за мој компјутер (с којег и сад пишем) и пун непотребних ствари. Тада сам помислио да Линукс једноставно није за мене и да бих морао да направим сопствену верзију да бих га стварно користио. После више месеци сазнајем за ArchLinux који ми је легао савршено. Мада многи кажу да није за почетнике, ја сам га лагано савладао и тренутно га користим. Пре њега сам све укупно можда имао две недеље радног искуства са Линуксом.
Тако да.. Пробај пар главних дистроа па који ти како легне; ако не, ту је цео свет за истраживање.
allokin je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.4.2011, 9:55   #20
Nergal
V.I.P.
 
Član od: 25.9.2006.
Lokacija: Obrenovac (u stvari: Odai Plateau, Vvardenfell)
Poruke: 4.537
Zahvalnice: 1.185
Zahvaljeno 1.475 puta na 940 poruka
Određen forumom Re: Koju Linux distribuciju uzeti?

Citat:
Nemanja Inc kaže: Pregled poruke
Da svi srednji i napredni korisnici su digli ruke od Ubuntua dosao sam citajuci raznorazne tekstove na domacim i stranim stranicama posvecenim linuksu.OK ti branis Ubuntu,on je tebi najbolji linux i vjerovatno ga koristis dugi niz godin-sve 5 postujem to ali mi ne gledamo ovdje tebe ili mene i nase sisteme vec siru sliku.
Šira slika? Ubuntu je najšire korišćeni OS posle Windows-a i Mac OS X i razlozi za to sigurno nisu to što je spor i neupotrebljiv. Na recimo 1000 ili možda 10.000 korisnika Ubuntu-a dolazi jedan korisnik MintDebiana - eto ti šire slike. Uostalom, pogledaj postove u ovoj temi: najviše članova je preporučilo Ubuntu a među njima su neki od najaktivnijih i najupućenijih ljudi na ovom Forumu i podforumu (da ne bude zabune, sebe, naravno, ne računam u takve). Glasanje u temi: Koji linux distro ili drugi otvoreni sistem koristite?. Čak 60% Linux korisnika sa ovog Foruma koristi Ubuntu, sledi Mint (Ubuntu Mint) sa 10% i Arch takođe sa 10%. Jel' sad dovoljno široko? Oprosti, ali ovo i jeste ozbiljan problem: rekao si - opet - da je najpopularnija distribucija neupotrebljiva (bloated, bagovita, spora, svi digli ruke od nje). Naravno, najpopularnije ne znači najbolje ali od tolikih distribucija preporučio si kao jedinu ne standardni Mint i, pazi molim te, ne Debian već baš Mint Debian koji takoreći još nije ispuzao iz kolevke.

Citat:
Nemanja Inc kaže: Pregled poruke
Evo da ti stavim samo neke stvari koje mi se kod Ubuntua ne svidaju(pokusacu da budem sto kraci):
1.Slabija hardverska podrska nego na Debianu
Primjer 1:moja matora gracficka iz 2004 nije bila podrzana
Grafička karta stara 7 godina? Mislim da se to može oprostiti. Svaki operativni sistem ima jedan broj bagova i probeleme sa ovom ili onom kombinacijom hardvera, pojedinačna iskustva ("problemi na tetkinom laptopu") i sl. ne znače ništa. Ako neko hoće apsolutnu stabilnost i konzervativnost po pitanju odabranog softvere neka izabere LTS Ubuntu ili sam Debian (Mint temu može da skine naknadno ako mu se sviđa ) ali on nije za početnike. Za noviji hardver prosto ima najbolju podršku jer daleko najveći tim radi na njemu i ima daleko najveću zajednicu.

Što se tiče ove priče o kodecima koje teba odabrati tokom instalacije, mislim da je svima izašla na uši. "Napredni korisnici" i "ne umem da instaliram kodeke" ne ide zajedno. Valjda svaki iole snalažljiviji korisnik provali kako se koristi Ubuntu Software Center u prvih 5 minuta posle instalacije. Takođe "ima manje programa i fale kodeci" ne ide sa onim "bloated". Ponavljam, osnovni paket Ubuntu-a je manji nego većine distribucija.

Citat:
blast beat kaže: Pregled poruke
I sto se tice onoga da nije brzi Mint od Ubuntu-a - nije skroz tacna izjava. Recimo novi Mint koristi stariji xorg i jos neke pakete, za razliku od Ubuntu-a koji koristi friske. U praksi sam video razliku izmedju Ubuntu-a 10.10 i Minta 10 i Mint je brzi. I verovatno je na istom nivou kao tvoje LTS izdanje.
Ne shvatam šta se hoće reći s ovim. Ne treba koristiti noviji softver, ne treba ga ni pisati? Umesto da bude pohvalno što jedna distribucija koristi novije programe to ispada problem. Naravno da će starija distribucija biti hardverski lakša od novije ali šta s tim?

Mislim, jasno je meni o čemu se ovde radi. Od kada je Ubuntu doživeo masovan proboj među obične korisnike jedan broj korisnika Linuxa je doživeo krizu svog posvećenog položaja i počeli su da reaguju na pominjanje Ubuntu-a kao da je u pitanju Windows. Kao što rekoše jednoj devojci na drugom forumu: "Ubuntu - to se ne računa. To je sistem glup ko' Windows, moraš da imaš neku geekovsku distribuciju da bi bila pravi Linux korisnik." Ali ovo je tema za debatu iz masovne psihologije a ne za IT forum.

U svakom slučaju ima puno dobrih distribucija, početnik između njih može da bira a siguran sam da Ubuntu spada među takve, kao i obe varijante Minta, kao i Debian, kao i mnoge druge.

Poslednja ispravka: Nergal (6.4.2011 u 10:02)
Nergal je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 2 korisnika se zahvaljuje korisniku Nergal na korisnoj poruci:
Jack In The Box (6.4.2011), Laskaris (8.4.2011)
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Koju ploču uzeti? gogi77 ŠDK - Osnovne komponente 46 28.9.2012 10:25
Razmena distribucija urke Slobodni softver 9 26.6.2010 1:08
Želeo bih da isprobam i taj čuveni Linux... stepanov Slobodni softver 190 24.6.2009 18:43
Linux (konačno) prešao 1% laikexpert Slobodni softver 16 4.5.2009 13:57
Dvorak voli Linux laikexpert Slobodni softver 0 13.3.2009 23:18


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 5:48.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com