Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Komunikacioni uređaji i umrežavanje

Komunikacioni uređaji i umrežavanje Modemi, mrežna oprema, mreže i umrežavanje…

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 15.8.2016, 10:21   #1
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Switcher vs Splitter (razlika)

Pozdrav svima.
Večita tema i nedoumica, razlika izmedju switchera i splittera, koja je njihova uloga i čemu konkretno služe. Otvorio sam ovu temu da bi te nedoumice rešili i da ljudima koji su u dilemi razjasnimo razliku. Jedan od njih sam bio i ja. Jasno je, sto same reči na engl. kažu da jedan odvaja, razdvaja, deli konekciju (Splitter), a drugi nešto prebacuje, menja, skreće signal, (Switcher).
Switcheri u većini slučajeva imaju 5+ izlaza na sebi koje mozemo iskoristiti za vise racunara, TV Boxa itd i zahtevaju napajanje, a Spliteri su uglavnom uredjaji sa jednim ulazom i dva izlaza koji ne zahtevaju strujno napajanje.
E sad, moja nedoumica i pitanje je, da li postoji Switcher koji izgleda kao Spliter (znaci sa samo 2 izlaza), i da li Spliter moze da obavlja i funkciju Switchera, naravno za samo dva uredjaja? Da li ta dva uredjaja suštinski obavljaju istu funkciju, a razlika je u broju izlaznih portova ili ne?
Ako sam negde pogresio neka me neko ispravi.
Hvala svima i veliki pozdrav.
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.8.2016, 2:08   #2
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Hub ili ti splitter kako ga nazivaš je uređaj koji radi na prvom nivou, L1.
Switch je uređaj koji dai na drugom nivou, L2.
Pročitaj ovo pa će ti neke stvari biti jasnije.

Razlika između haba i sviča nije u broju "izlaza", a iako obaljaju "sličnu" funkciju hab ne može da zamijeni svič. Pročitaj za više informacija.

http://www.computerhope.com/issues/ch001559.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Network_hub
https://en.wikipedia.org/wiki/Network_switch
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Sass Drake na korisnoj poruci:
Dapper (20.8.2016)
Stara 17.8.2016, 22:34   #3
doctor
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.3.2008.
Lokacija: EHCPCGG
Poruke: 12.111
Zahvalnice: 4.319
Zahvaljeno 3.295 puta na 2.274 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Splitter uopšteno služi da razdvoji dva ili više različitih signala koja putuju istim provodnikom, u slučaju ADSL-a recimo to su glas i podaci. On ti omogućava da koristiš net i telefon u isto vreme. U njega ulazi kabl koji je povezan na telefonsku liniju, jedan iz njega ide na ruter drugi na fiksni telefon.

Repeater ili hub (koji je ništa više do multiportni repeater) je uređaj L1 nivoa koji samo prihvata signale sa jednog porta i taj signal pojačava i šalje na sve ostale portove. Nema nikakvu "pamet" već takoreći funkcioniše kao obični signalni pojačavač.

Switch je mrežni uređaj L2 nivoa koji je malo "pametniji" od repeatera. Svaka mrežna kartica ima svoju fiksnu MAC adresu u obliku FF:FF:FF:FF:FF:FF. Kada zakačiš računar na neki port sviča, svič tada "nauči" da se na tom portu nalazi računar sa tom i tom MAC adresom, i to važi za svaki port sviča. On te MAC adrese koristi da bi raspoznao izvorne i odredišne adrese tako da podatak koji pristigne na jednom portu ne prosleđuje na sve portove kao repeater već "pročita" kome je paket namenjen, tačnije pročita MAC adresu i paket prosleđuje samo na onaj port na kome je priključen računar sa tačno tom MAC adresom i time štedi mrežni protok i sprečava kolizije paketa na mreži što repeater ne može da uradi (o tome možeš bolje da se informišeš na netu).
doctor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku doctor na korisnoj poruci:
Aleksandar Djurovic (20.8.2016), Dapper (20.8.2016), player1 (21.8.2016)
Stara 20.8.2016, 14:46   #4
Dapper
Član
 
Član od: 11.12.2008.
Lokacija: Niš
Poruke: 233
Zahvalnice: 23
Zahvaljeno 22 puta na 21 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Hvala Sass Drake i doctor na odgovorima i objasnjenjima.
Znaci da meni definitivno treba Hub.
Dapper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2016, 16:50   #5
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Trebalo bi samo pomenuti ovdje korišćeni izraz port, misli se konkretno na fizički ulaz / izlaz uređaja, a port koji se nalazi kod nivoa transporta i nivoa aplikacije je drugo.
Doista, često se koristi izraz switch (komutator) samostalno. I ruter je takođe u neku ruku switch pa da se ne bi pobrkala notacija koriste ze izrazi ruter i komutator sloja veze.
Kao što doktor reče hub omogućava da se koristi istovremeno više uređaja iz razloga što učestvuje u detekciji kolizije frejmova (PDU nivoa 2). Zadužen je i za slanje "džem" signala da bi se prenos obustavio zbog detekcije kolizije. Glavna primjena je "skupiti" uređaje u jedinstven mrežni segment.
Dakle ruter funkcioniše na nivou 3 maksimalno (koristi algoritmr rutiranja, izbor rute od izvora do destinacije) ili niže. Switch sloja veze funkcioniše max na nivou 2, a hub sloj jedan i djelimično nivo 2, upravo zbog jamm signala i kolizija. Nema mogućnost dubljeg razmatranja frejmova, tako da se može reći da maltene samo tumači "bite po žici".
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2016, 18:58   #6
Sass Drake
V.I.P. Zaštita
 
Član od: 30.9.2007.
Lokacija: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building
Poruke: 5.914
Zahvalnice: 1.181
Zahvaljeno 1.320 puta na 1.094 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Citat:
Dapper kaže: Pregled poruke
Hvala Sass Drake i doctor na odgovorima i objasnjenjima.
Znaci da meni definitivno treba Hub.
Treba ti switch, a ne hub ako hoćeš da dva računara umrežiš i da dijele izlaz na Internet. Uostalom, danas hab nećeš ni naći.

@White Ripper
To što si opsiao je switch, a ne hub.
Sass Drake je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 20.8.2016, 21:50   #7
White Ripper
Deo inventara foruma
 
Član od: 21.5.2008.
Poruke: 4.916
Zahvalnice: 1.072
Zahvaljeno 1.096 puta na 715 poruka
Određen forumom Re: Switcher vs Splitter (razlika)

Citat:
Sass Drake kaže: Pregled poruke
@White Ripper
To što si opsiao je switch, a ne hub.
Znam ja dobro što sam napisao.
White Ripper je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Razlika između 30 i 29.97 FPS-a ?? Milos 507 Grafički softver i radovi 2 28.12.2014 9:53
Razlika izmedju 1GB i 2GB (memorije graficke) Trosarinac Grafika 18 3.10.2014 0:41
Razlika izmedju dva ista procesora Mr.Simpson Osnovne komponente 5 17.7.2012 13:14
Razlika u Asus Plocama 13umble13ee ŠDK - Osnovne komponente 17 5.7.2011 18:29
Razlika izmedju 2 konfiguracije? (Top Gear i Kataklizma) Raziel777 Šta da kupim? 6 18.4.2011 20:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 23:02.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com