Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Play > Role-Play
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Role-Play FRP, RPG...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 16.1.2012, 16:15   #1121
Bascelik
Starosedelac
 
Član od: 19.5.2009.
Poruke: 2.503
Zahvalnice: 885
Zahvaljeno 1.169 puta na 629 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Ja sam isto spasio Council. Koliko se secam nigde nije bilo nagovestaja da ce sve biti izgubljeno ako spasim Council. Sovereign nije dovoljno jak da sam porazi flotu koja se nalazila kod citadele.
Znao sam samo da ce zrtve biti vece (pogotovo na ljudskoj strani).

Ali ovako sam osigurao da ljudi imaju mesto u Council-u. Sem toga mrtvi vlastodrsci ne donose nista osim haosa ,dok ne dodju novu vlastodrsci.
Bascelik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2012, 16:32   #1122
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
@Nameless1:
Ne zanima me koliko izbora/posledica ima (sto vise to bolje), dok igram RPG, ja pravim izbor, radim onako kako bih uradio da sam stvarno tamo. Valjda je to sustina role-playinga?
Ako imam zelju i nadjem vreme da igru prelazim ponovo, mogu cisto iz radoznalosti da odigram drugacije, da vidim 'sta bi bilo, kad bi bilo?', ali zadrzavam sejv koji sam napravio u prvom prelazu, jer upravo taj save odrazava izbore koje sam ja svojevoljno napravio i posledice koje su proizisle iz njih u igri.
Sve je to lepo, ali ti onda ne istrazujes razlicite opcije/mogucnosti u nekom RPG-u. Zamisli da odigras Torment i da donosis samo odluke koje bi inace donosio u stvarnom zivotu? U slucaju da nisi olicenje zla na zemlji, propustices sve one sjajne momente vodeci bezimenog kao nekog sadistu (zao prelaz je ubedljivo najzanimljiviji, po meni).

Drugo, to da neko RP-uje ME tako sto ce sebe udubiti u ulogu Shepike, je po meni pogresno. Mnogo bolje resenje je odluciti kakav zelis da bude, pa ga u skladu sa time vodas po galaksiji; tu pomaze i izbor biografije. Recimo:

Jedan prelaz: Paragon alien lover- Earthborn, Warhero/Sole Survivor

Drugi prelaz: Renegade human supremacist (alien hater)- Colonist/Spacer, Ruthless

Tako ces videti sve sto igra pruza.

Mass Effect je tako struktuiran da ima vrlo malo 'sive' dimenzije (odluka o spasavanju councila je jedan od retkih vaznih primera), uglavnom je sve crno/belo..
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Equilibrium (16.1.2012)
Stara 16.1.2012, 16:53   #1123
Equilibrium
Veteran
 
Član od: 2.11.2008.
Lokacija: Tamo
Poruke: 1.079
Zahvalnice: 499
Zahvaljeno 1.348 puta na 495 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Mislim da roleplaying sebe u svakoj situaciji nije preterano zanimljiv, kao ni preterano upotrebljiv princip jer nije bas lako preneti svoju svesnost u lika a pogotovo nije lako posebno osetiti sve emocije same situacije kao takve (ne pricam o dogadjajima nego o celokupnom osecaju sveta, koje je ipak ogranicen kad igras igru), ne kazem da je taj nacin los ili cak da ga nikad nisam probao, ali nekako nalazim previse prepreka koje sprecavaju potpuno uzivljavanje. Naravno sve se ovo moze mastom prevladati ili bar tolerisati ali opet postoji jedan jos veci problem, sebe roleplayujej ceo zivot u stvarnom zivotu iako je to donekle zanimljivo ja svemirski marinac i ja kao ja sto sad kuca ovo se ne razlikujemo previse u sustini.

Roleplay ti pruza mogucnost da budes neko drugi, da pokusas da sagledas stvari iz nekog drugog ugla sa drugacijim pogledima, moralnim vrednostima i perspektivom koja se radikalno razlikuje. Pruza ti priliku da glumis, da se kreativno izrazavas kroz stvaranje slike nekog drugog svesnog elementa manje ili vise razlicitog od tebe. Mozda jeste lakse samo zamisliti sebe u nekom novom svetu, ali zasto zanemarivati mogucnost da taj svet iskusis kao neko drugi, sto verujem da je daleko bolje iskustvo.
Equilibrium je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Equilibrium na korisnoj poruci:
nameless1 (16.1.2012)
Stara 16.1.2012, 17:09   #1124
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
Bascelik kaže: Pregled poruke
Ja sam isto spasio Council. Koliko se secam nigde nije bilo nagovestaja da ce sve biti izgubljeno ako spasim Council. Sovereign nije dovoljno jak da sam porazi flotu koja se nalazila kod citadele.
Znao sam samo da ce zrtve biti vece (pogotovo na ljudskoj strani).

Ali ovako sam osigurao da ljudi imaju mesto u Council-u. Sem toga mrtvi vlastodrsci ne donose nista osim haosa ,dok ne dodju novu vlastodrsci.
Da dodatno objasnim moj rezon:

Ako spasim Council, ostale rase ce da pozitivno da gledaju na ljude, i savez protiv Reapera ce biti jaci.

Ako pak uradim suprotno, ljudi ce biti jaca sila, ali ce savez oslabiti.

Zato sam i spasio Council.


P.S.
Licno sam razocaran sto sam u dvojci bez importa save-a, ogranicen na jedan default izbor, koji mi se po mnogim stvarima ne svidja (Wrex mrtav, concuil zrtvovan, itd...). Dobro, na kraju su izbacili onaj DLC koji preko stripa daje izbore iz keca, ali to je ipak uradjeno prekasno (ko poslednji dlc).
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2012, 23:19   #1125
Asmodeus
Starosedelac
 
Član od: 30.5.2007.
Lokacija: Kuća Kafe
Poruke: 2.773
Zahvalnice: 3.539
Zahvaljeno 1.826 puta na 890 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
Nameless kaže:
Sve je to lepo, ali ti onda ne istrazujes razlicite opcije/mogucnosti u nekom RPG-u. Zamisli da odigras Torment i da donosis samo odluke koje bi inace donosio u stvarnom zivotu? U slucaju da nisi olicenje zla na zemlji, propustices sve one sjajne momente vodeci bezimenog kao nekog sadistu (zao prelaz je ubedljivo najzanimljiviji, po meni).

Drugo, to da neko RP-uje ME tako sto ce sebe udubiti u ulogu Shepike, je po meni pogresno. Mnogo bolje resenje je odluciti kakav zelis da bude, pa ga u skladu sa time vodas po galaksiji; tu pomaze i izbor biografije.
Ovde sam sebi protivrecis.
Prvo kazes da nije dobro projektovati sebe u protagonistu, a zatim da nije dobro ni udubljivati se u ulogu Sheparda.
Recept je naci neku zlatnu sredinu izmedju ova dva pristupa, izgleda.

@Equilibrium:
Slazem se da je u roleplaying-u dobro kreativno izrazavanje kroz prizmu drugog lika, kako kazes, svesnog bica koje se u nekoj meri razlikuje od tebe, ali ipak smatram da to razlicito iskustvo, koje nastaje ucestvovanjem u imaginarnom svetu, protkano dogadjajima, likovima, odlukama i sl, mora da obuhvata i "tebe", ako me razumes. Svoju licnost i njene odlike donekle moras da preneses u izbore koje cinis, ma u kom univerzumu , bar to tako ja dozivljavam, inace neces toliko doziveti igru kao licno iskustvo, a meni je to dosta bitno u igrama.
Ako pokusavam da koristim pristup koji ti zagovaras, mozda izvucem neku pouku iz toga, sagledavsi posledice donosenja izbora koji proizilaze iz osobina lika koga "glumim", mada obzirom na narativni kvalitet danasnjih igara, nesto ne verujem. Uostalom, za to imam knjige i filmove koje su daleko bolje od igara na tom polju.
Edit:
Setio sam se jednog odlicnog primera.
Svojevremeno kad je izasao, u prvom prelazu, KOTOR-a sam igrao kao sith, tj. uglavnom resio sam da pravim zle izbore, iskljucivo zbog toga sto su mi se svidele force moci na dark strani.
Poceo sam da igram i polako cinio lose stvari, dok nisu dosle na red ozbiljnije odluke. Do kraja igre sam postao Sith po alignment-u (vec na poslednjoj planeti pred odlazak na Rakata Prime), ali jedan od izbora koji sam napravio mi je pokazao da nisam "satkan za velike stvari" :
Main kvest sa wookee-ma na Kashyyk-u. Prevarim Zalbaara, dovedem mu zlog brata na vlast, overim caleta i vidim da mi je krivo, ali sta cu sad. Ali kad mi je Zaalbar odrzao poslednji govor na kraju, od knedle u grlu nisam mogao da disem, a kamoli da nastavim da igram. Pao je load sa pocetka dolaska na planetu i odradjivanje kvesta na poptuno drugaciji nacin. U sustini, kroz celu igru sam na reci uzimao evil poene, ali na dela light, bio sam pravi Sith demagog.

Poslednja ispravka: Asmodeus (16.1.2012 u 23:37)
Asmodeus je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.1.2012, 23:34   #1126
Wall
Novi član
 
Član od: 1.1.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 12 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
^To što se igre prave tako, da uglavnom sve imaju hepi end i time uništavaju bilo kakav osećaj role play-a, ne opravdava odluku da ja, kao neko ko pokušava da se uživi u svet i skladno kontestu donosi odluke koje će uticati na dalju priču u tom svetu, odučim da spasim council.
@Wall:
To što ti znaš da time što ćeš da spasiš council nećeš prouzrokovati nikakve posledice je znanje koje je van konteksta igre i sveta i u suprotnosti je sa suštinom role playing-a.
Da, slažem se. Pogrešio sam. Ali i dalje bih spasio Council. Jednostavno bih to uradio. Mada vidim razloge zašto neko ne bi i razumem ih.
Wall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Wall na korisnoj poruci:
Asmodeus (16.1.2012)
Stara 17.1.2012, 4:38   #1127
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Ovde sam sebi protivrecis.
Prvo kazes da nije dobro projektovati sebe u protagonistu, a zatim da nije dobro ni udubljivati se u ulogu Sheparda.
Recept je naci neku zlatnu sredinu izmedju ova dva pristupa, izgleda.
Mislio sam na istu stvar, samo sam se nezgrapno izrazio..

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
@Equilibrium:
Slazem se da je u roleplaying-u dobro kreativno izrazavanje kroz prizmu drugog lika, kako kazes, svesnog bica koje se u nekoj meri razlikuje od tebe, ali ipak smatram da to razlicito iskustvo, koje nastaje ucestvovanjem u imaginarnom svetu, protkano dogadjajima, likovima, odlukama i sl, mora da obuhvata i "tebe", ako me razumes. Svoju licnost i njene odlike donekle moras da preneses u izbore koje cinis, ma u kom univerzumu , bar to tako ja dozivljavam, inace neces toliko doziveti igru kao licno iskustvo, a meni je to dosta bitno u igrama.
Ne mora da obuhvata 'tebe', niti moras da prenosis svoju licnost u neki imaginarni univerzum. Samo osmisli lika kojeg zelis da vodis, donosi odluke koje su u skladu sa njegovim 'identitetom'.. I tu pocinje zabava.

Citat:
Asmodeus kaže: Pregled poruke
Ako pokusavam da koristim pristup koji ti zagovaras, mozda izvucem neku pouku iz toga, sagledavsi posledice donosenja izbora koji proizilaze iz osobina lika koga "glumim", mada obzirom na narativni kvalitet danasnjih igara, nesto ne verujem. Uostalom, za to imam knjige i filmove koje su daleko bolje od igara na tom polju.
U knjigama ne 'glumis' nikakve uloge, tako da to nije isto nego kada u igri donosis odluke koje se ne poklapaju sa nekim tvojim stavovima, zato sto si ti taj koji ucestvuje u tome, sto stvara neku novu dimenziju, iskustvo. I nije tu poenta u izvlacenju bilo kakvih pouka, vec u iskoriscavanju mogucnosti koje ti igra pruza. Drugo, BW posvecuje istu paznju kako apsolutno dobrim odlukama, tako i zlim, sto znaci da ako iskljucis jedno od ta dva, dobar deo dijaloga, cut scena.. neces videti. Vec sam ti napisao da je Torment neuporedivo zanimljiviji ako vodis bezimenog kao nekog sadistu..

Razumem ja sta ti hoces da kazes, i ne zameram ti nista. Pa i ja sam vecinu RPG-ova tako odigrao (uglavnom svaki prvi prelaz). Ali, i ovo sto mi pricamo je sasvim normalna stvar..

Citat:
Wall kaže: Pregled poruke
Da, slažem se. Pogrešio sam. Ali i dalje bih spasio Council. Jednostavno bih to uradio. Mada vidim razloge zašto neko ne bi i razumem ih.
Zasto si pogresio? RP-ovao si po istom principu kao i Asmodeus, samo si doneo suprotnu odluku, za koju ti smatras da je ispravna. Ja sam ih spasao u poslednjem prelazu, zato sto sam odlucio da vodim paragon lika, koji se zalaze za suzivot sa vanzemljanima, tako da je to NJEGOVA jedina alternativa; evo, importovao sam save iz keca, i malopre sam cavrljao sa councilom u dvojci, dok ih u sledecem renegade prelazu trilogije vise nece biti..

Poslednja ispravka: nameless1 (17.1.2012 u 4:46)
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Asmodeus (17.1.2012)
Stara 17.1.2012, 11:39   #1128
Wall
Novi član
 
Član od: 1.1.2012.
Poruke: 16
Zahvalnice: 8
Zahvaljeno 12 puta na 8 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Citat:
nameless1 kaže: Pregled poruke
Zasto si pogresio? RP-ovao si po istom principu kao i Asmodeus, samo si doneo suprotnu odluku, za koju ti smatras da je ispravna. Ja sam ih spasao u poslednjem prelazu, zato sto sam odlucio da vodim paragon lika, koji se zalaze za suzivot sa vanzemljanima, tako da je to NJEGOVA jedina alternativa; evo, importovao sam save iz keca, i malopre sam cavrljao sa councilom u dvojci, dok ih u sledecem renegade prelazu trilogije vise nece biti..
Pazi, ja sam spasao Council jer sam znao da će biti dobar kraj svejedno. To nije RP razlog uopšte. Kako bi Šapard u ME svetu mogao da zna da će, ukoliko pokuša da spase Council, Sovereign ipak biti uništen na vreme, odnosno da će Sovereign izgubiti nezavisno od njegove odluke?
Wall je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 12:23   #1129
Geralt
Član
 
Član od: 5.5.2010.
Poruke: 371
Zahvalnice: 168
Zahvaljeno 191 puta na 123 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Kod mene sve savisi od prelazka igre. Jednostavno, hoću da vidim sve što ME može da pruži, pa i promene koje će nastati u drugom, i trećem delu, ako spasim Council. Jedan od glavnih razloga, zbog kojih ih moj neutral-Shepard spašava, jeste status Spectre agenta u drugom delu. Ako ih ne spasite, nema ništa od toga. Ko je lud da propusti kombinaciju Spectre+Cerberus Agent...
Geralt je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 16:33   #1130
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Zapravo, tvoj Spectre status zavisi i od koga odabereš za ljudskog predstavnika na kraju igre.
Council + bilo ko = Spectre
Dead Council + Anderson = Spectre
Dead Council + Udina = No Spectre
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 18:44   #1131
evil_geko
Starosedelac
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Zaječar
Poruke: 1.356
Zahvalnice: 585
Zahvaljeno 638 puta na 297 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Pošto se za koji mesec sprema ME3 vreme je da se obrnu oba dela po 4 put!

Do sada sam samo sa Soldier-om pikao pa sam sad odlučio da izaberem između Infiltratora i Vanguarda, još se ne mogu odlučiti...
evil_geko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 19:13   #1132
voodoo_
V.I.P. GNU/Linux
 
Avatar korisnika voodoo_
 
Član od: 1.11.2005.
Poruke: 11.166
Zahvalnice: 2.086
Zahvaljeno 4.923 puta na 2.859 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Uzmi tehničara, ja onomad kad je bila akcija na Steamu krenuo sa biotikom i bezveze, većinu vremena sam pucao iz pištolja...
voodoo_ je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 19:21   #1133
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

True, biotici su krajnje nesposobni u ME1, zbog predugih cooldown vremena. Mada, možda sam malo pristrasan pošto mi je Infiltrator omiljena klasa.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 19:29   #1134
evil_geko
Starosedelac
 
Član od: 10.11.2007.
Lokacija: Zaječar
Poruke: 1.356
Zahvalnice: 585
Zahvaljeno 638 puta na 297 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Znam da je Infiltrator dobar u ME2 ali nisam bio siguran kakav je u kecu. Znači dobar je? Uzimam!
evil_geko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.1.2012, 20:48   #1135
nameless1
Deo inventara foruma
 
Član od: 19.8.2009.
Poruke: 6.769
Zahvalnice: 3.089
Zahvaljeno 4.935 puta na 2.298 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Vangard je zakon!
nameless1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku nameless1 na korisnoj poruci:
Pumbaa (18.1.2012)
Stara 18.1.2012, 12:52   #1136
jozvan_Kg
V.I.P. Test Drive
 
Član od: 8.11.2005.
Lokacija: Arcship Bizymandias, Detritus Ring
Poruke: 1.995
Zahvalnice: 1.572
Zahvaljeno 822 puta na 457 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku jozvan_Kg
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Hehe, no cover, all man XD
BTW, isto vanguard i ja, jbg volem da tankujem
jozvan_Kg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2012, 20:26   #1137
Uros12
Deo inventara foruma
 
Član od: 2.1.2008.
Lokacija: Zvezdara
Poruke: 3.979
Zahvalnice: 521
Zahvaljeno 812 puta na 556 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Ljudi,kako da spasim Wrexa?Vec 2 sejva su prosla a nisam uspeo da sklopim dogovor sa njim u onoj misiji gde se pobuni protiv Separda,ne secam se kako se zove planeta.Tesko je stici do toliko Paragon/Renegade poena.Ako imate savete,slusam vas
Uros12 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2012, 20:52   #1138
virtuoz pavle
Starosedelac
 
Član od: 5.6.2008.
Poruke: 2.163
Zahvalnice: 993
Zahvaljeno 122 puta na 98 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

ne mozes da ga spasis ako nemas dovoljno Paragon poena. ako si igrao nasumicno Renegade/Paragon onda je mozda do toga. Planeta se zove Vermire rekao bih.
virtuoz pavle je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.1.2012, 20:55   #1139
player1
V.I.P. Test Play
 
Član od: 5.4.2006.
Lokacija: Beograd
Poruke: 14.772
Zahvalnice: 5.416
Zahvaljeno 4.101 puta na 2.675 poruka
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

Pod obavezno treba da resis sporednu misiju vezanu za Wrexa. Trebalo bi da si je dobio ako si bar malo vodio Wrexa kao kompanjona.
player1 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku player1 na korisnoj poruci:
Uros12 (21.1.2012)
Stara 21.1.2012, 21:40   #1140
Vulee
Deo inventara foruma
 
Član od: 4.8.2009.
Lokacija: Csilla
Poruke: 3.672
Zahvalnice: 1.551
Zahvaljeno 1.820 puta na 888 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku Vulee
Određen forumom Re: Mass Effect PC version

^This, ne trebaju ti poeni ako mu pomogneš sa tom sporednom misijom.
Vulee je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
bioware, mass effect, rpg


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
The Elder Scrolls IV: Oblivion Aljosa Role-Play 3769 8.8.2023 12:21
Mass effect Bozidar Konzole 33 11.3.2009 21:26
Benny Hill gaming effect uslijazaninje Osnovne komponente 16 10.10.2007 21:02
PROBLEMI SA "USB Mass Storage Device" Chemist Kvarovi 0 23.10.2006 19:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:41.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com