Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 6.3.2013, 19:28   #1
omega86yu
Novi član
 
Član od: 6.3.2013.
Lokacija: Nis
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Post MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Posto sam uspesno normalizovao zivot i protok novca u doglednoj buducnosti, resio sam da se sledecih par meseci polako cascavam komponentama kompijutera. Pocinjem sa ploca+procesor kombinacijom, i trenutno sam u dilemi.

Razmisljam se izmedju modela MSI Z77A-GD65 (referentni review) i ASRock Z77 EXTREME4 (referentni review)

Bice uparene sa nekim i5 Ivy Bridge modelom srednje ka visoj klasi.

Konfiguracija je namenjena igranju, i vremenom (verovatno svakih mesec dana) ce na meni da dolaze nove komponente dok ne zamenim sve svoje stare. Ideja je da zalepim SSD hard, solidnu grafiku (za sta cu verovatno da otvorim novu temu kada dodjem do te kupovine) i neku solidnu memoriju.

Sve komponente imam nameru da stavim pod blagi overclock.

Nazad na moju trenutnu dilemu

MSI GD65 je skuplji - ima dva biosa, bolji zvuk, ali nema PCI slotove.

ASRock je jeftiniji - ima nesto zanimljivije oc opcije (od kojih mi se XFast Ram najvise svidja jer cu da tutnem i SSD unutra), ima PCI slotove ali nisam siguran u kvalitet komponenti ploce kad se uporedi sa MSI

Ako bi neko mudriji od mene dodao nesto sto bi mi pomoglo da donesem odluku do vikenda, to bi bilo divno

(O, i nisam uspeo da pokapiram da li i jedna od ove dve ploce podrzava TRIM funkciju. Ako neko zna - pomoc je dobrodosla)

Hvala na paznji
omega86yu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2013, 21:29   #2
Vlad Cepesh
Deo inventara foruma
 
Član od: 14.11.2012.
Poruke: 5.582
Zahvalnice: 14
Zahvaljeno 1.816 puta na 1.694 poruka
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Asrock ploce su sasvim solidne sto se tice ugradjenih komponenti, tako da tu ne moras da brines. Sto se tice bilo koje od ove 2 ploce, vredi ih uzimati ako uzimas neki Intel uz njih iz K serije, inace ne vredi previse davati tolki novac na iste. Neka ploca do 80ak evra i non K I5 ce sasvim lepo da rade zajedno, a novac ustedjen preusmeris na SSD recimo.
Vlad Cepesh je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2013, 22:57   #3
omega86yu
Novi član
 
Član od: 6.3.2013.
Lokacija: Nis
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Citat:
Vlad Cepesh kaže: Pregled poruke
Asrock ploce su sasvim solidne sto se tice ugradjenih komponenti, tako da tu ne moras da brines. Sto se tice bilo koje od ove 2 ploce, vredi ih uzimati ako uzimas neki Intel uz njih iz K serije, inace ne vredi previse davati tolki novac na iste. Neka ploca do 80ak evra i non K I5 ce sasvim lepo da rade zajedno, a novac ustedjen preusmeris na SSD recimo.
Mozes li, molim te, da pojasnis zasto bi bio neophodan K procesor da se isplati?

http://ark.intel.com/compare/68316,65702,65520 Ja ne vidim neke pozitivne razlike (ne racunajuci raw GHz), a gubi tehnologije koje deluju bitne.

Mozda bih, u nekoj buducnosti (2+ god pretpostavljam) presao na i7, pa bih zato uzeo jacu plocu, da potraje. Da li je to ispravan pravac ili do tog trenutka nece vise da bude efikasna?

Ovako nesto bi onda bilo tvoj savet? Manje potrosenih para je uvek dobra vest, ali planirao sam da formiram ako ne bas azdaju, onda bar neku omanju alu.
omega86yu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 6.3.2013, 23:04   #4
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Od dve ploce moj izbor bi bio automatski ASRock ako ne iz bilo kog drugog razloga onda zbog toga sto MSI nema ni jedan PCI slot.
Svaka integrisana zvucna kartica je balega naspram Xonara DG koji kosta 30e.
Do sad sam uvek preporucivao ASRock Z77 Extreme4 i i dalje se drzim iste price. Odlicna ploca, koja usput predivno izgleda.

Uzmi i5 3570K + 212EVO + Z77 Extreme4 i imas super osnovu za buduci upgrade.
Samo kloknes taj i5 na 4GHz za 24/7 i nemas brige.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 4:35   #5
BMLW
Starosedelac
 
Član od: 21.5.2010.
Lokacija: Svetski putnik
Poruke: 2.232
Zahvalnice: 71
Zahvaljeno 429 puta na 407 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku BMLW
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Šta će ti Z77 ploča bez nekog K procesora koji bi na njoj iscedio? A za dve i više godine taj socket će verovatno i u Intelu da zaborave pa će smisleniji apgrejd biti nova ploča i nov procesor.
Ovo što ti je altec preporučio je odlična kombinacija, nemaš brige duže vreme sasvim sigurno, a što se kvaliteta komponenti na ploči tiče, MSI i nije baš poznat po nekom posebnom kvalitetu .
BMLW je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku BMLW na korisnoj poruci:
omega86yu (7.3.2013)
Stara 7.3.2013, 5:21   #6
water wizard
Deo inventara foruma
 
Član od: 29.1.2008.
Poruke: 20.472
Zahvalnice: 433
Zahvaljeno 4.005 puta na 3.727 poruka
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Z77 jedine dozvoljavaju overklok procesora serije K koji jedini može da se klokuje, zato su i skuplji ti modeli... ako ne overklokuješ onda je bacanje para kolko sam ja upućen..
water wizard je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 8:51   #7
omega86yu
Novi član
 
Član od: 6.3.2013.
Lokacija: Nis
Poruke: 4
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Zapravo nisam registrovao da su svuda na overclockerskim testovima korisceni k modeli procesora. Moracu jos malo da razmislim na datu temu, koliko vidim i5 koji sam ja hteo je blizu 17k din, a i5k u ponudi je ~21k din.

Mozda cu samo da se strpim i da se nadam da ce da se pojavi k modeli na akciji kod nekog, ili cu, ako ova starija masina nastavi da me iritira, da uzmem malo vise budget varijantu ali odmah i SSD sa njom.

Na koji chipset da pucam ako ne idem na OC varijantu? USB 3.0, noviji pci express, TRIM opcije za ssd hard - to bi bili basic requrementi. Podrska za oc ram memorije bi bila dobra, ali nije neophodna.
omega86yu je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 7.3.2013, 9:47   #8
altec.gs
Starosedelac
 
Član od: 4.12.2010.
Lokacija: Minas Tirith <> Minga
Poruke: 2.759
Zahvalnice: 201
Zahvaljeno 693 puta na 630 poruka
Određen forumom Re: MSI Z77A-GD65 vs ASRock Z77 EXTREME4

Ako ne planiras da klokujes procesor, uzmi i5 3450 + ASRock B75 PRO3 i neki najjeftiniji DDR3 2x4GB RAM od 1.5v koji nadjes.
altec.gs je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Tagovi
kupovina, maticna ploca, pomoc, savet

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
[Matična ploča] ASRock H77 Pro4/MVP Vlada3004 Opisi, recenzije i testovi 7 2.10.2012 21:04
Asus P8P67 vs. AsRock P67 Extreme4 vs. Gigabyte GA-P67-UD3 Gwynbleidd Osnovne komponente 41 21.6.2011 22:03
ASRock becomes the third-largest brand in motherboard industry in 2010 Picard Vesti 1 29.1.2011 21:16
Asrock Kitara Osnovne komponente 4 23.8.2007 19:05


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 16:18.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com