Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Slobodni softver

Slobodni softver Teme o softveru otvorenog koda (programi i operativni sistemi), projektima, zajednici...

Pregled rezultata glasanja: Linux za pocetnike
Ubuntu 43 43,00%
Fedora 9 9,00%
SuSe 28 28,00%
Mandriva 20 20,00%
Slackware 8 8,00%
Mepis 4 4,00%
Debian 2 2,00%
Linspire 1 1,00%
Gentoo 2 2,00%
neka "treca" 15 15,00%
Glasanje sa više mogućnosti izbora. Glasova: 100. U ovom glasanju ne možete da učestvujete

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.2.2007, 23:25   #61
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Previše je ovde bilo nepotrebne rasprave!!! Čovek je pitao koji je distro najbolji za početnika koji je spreman da baci BUDJAVI windows i zakorači u nešto sasvim nepoznato! E sad, naravno da nije za pohvalu to što neke distribucije liče na već gore pomenuti, ali ipak bolje je i tako nego da se MS i Bili bogate na sirotinji raji i naplaćuju nam splačine koje mi šatro treba da sa zadovoljstvom koristimo!!!!! POTREBNO JE DA SE UNIXOLIKI BESPLATNI SISTEMI POD HITNO NADJU NA RAČUNARIMA U DRŽAVNIM, GRADSKIM, OPŠTINSKIM ADMINISTRACIJAMA, mi kao individue moramo tome da damo što veći doprinos ali to je posebna tema koju treba ozbiljno što pre pokrenuti. Što se mene tiče najzanimljiviji za početnike je Mepis, jeste da poseduje neke komercijalne kodeke, drajvere i druga softverska rešenja, ali zato se zbog lakoće korišćenja i posedovanja svih potrebnih programa ne me zaobići!!! Naravno ovo je samo za početnike, ozbiljniji korisnici, naravno, treba sebe da pronadju u nekom ''čistijem'' Linuxu!!!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 0:06   #62
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
dragomix kaže:
POTREBNO JE DA SE UNIXOLIKI BESPLATNI SISTEMI POD HITNO NADJU NA RAČUNARIMA U DRŽAVNIM, GRADSKIM, OPŠTINSKIM ADMINISTRACIJAMA, mi kao individue moramo tome da damo što veći doprinos ali to je posebna tema koju treba ozbiljno što pre pokrenuti.
Vala svaka ti cast za ovo-imas rep od mene
Ja sam vise puta pokusao da na ovom forumu naglasim prednosti slobodni *nix sistema kao resenja u drzavnim ustanovama i administarciji
Medjutim naisao sam samo na,blago recno,nerazumevanje,proglasen fanatikom i sektasom i sta ja jos znam,sto se prilicno cesto etikatira dobrom delu linux korisnika,koji se proglasavaju geekovima,a u pitanju su jednostavno ljudi koje zele da probaju nesto novo i bolje
Uvesti linux u adminstraciju bi bilo super-dobio bi se nezavisni i pouzdan IT sistem,podrskom za linux bi se bavile male/srednje firme za koje bi se raspisao tender,a s obzirom da je u pitanju softver otvorenog koda u njegovom razvoju moze da ucestvuje bilo ko bez ogranicenja,naravno ako je za to sposoban
Na ovom forumu ima vrlo malo linuxsasa,a koliko sam primetio nesto i nemaju sluha za njih u sto sam se uverio vise puta-tako da mislim da nikakve akcije ne treba pokretati ovde vec na nekom drugom mestu

Citat:
Što se mene tiče najzanimljiviji za početnike je Mepis, jeste da poseduje neke komercijalne kodeke, drajvere i druga softverska rešenja, ali zato se zbog lakoće korišćenja i posedovanja svih potrebnih programa ne me zaobići!!! Naravno ovo je samo za početnike, ozbiljniji korisnici, naravno, treba sebe da pronadju u nekom ''čistijem'' Linuxu!!!
Mislim da je PC LinuxOS odlican izbor za pocetnike-moze da se koristi kao livecd,lako se instalira i koristi,ima odlican graficki control centre,na jedom cd-u je spakovano dosta korisnog softvera,za manipulaciju rpm paketima se koristi odlicni apt+synpatic,na repoima ima dosta dodatnog softvera,dolazi i sa kodecima(nema jedino WMV/WMA i Real kodeka) i skoro svim sto je potrebno za uobicajene desktop poslove

Anyway,evo takodje jednog linux-a koji je kao stvoren za nove linux korisnike

http://www.famelix.com.br/
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 0:30   #63
milke
Član
 
Član od: 2.6.2006.
Lokacija: Kraljevo
Poruke: 324
Zahvalnice: 19
Zahvaljeno 18 puta na 17 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku milke Slanje poruke preko Skypea korisniku milke
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Covenant, check this out : http://ivan.fsnserbia.org/?p=78
To je pismo Ivana Jelića (Ubuntu LoCo Srbija) upućeno Božidaru Đeliću povodom obelodanjivanja planova za partnerstvo naše vlade s microsoftom....
milke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 1:09   #64
dragomix
Deo inventara foruma
 
Član od: 1.9.2006.
Lokacija: MIRA
Poruke: 5.037
Zahvalnice: 437
Zahvaljeno 1.113 puta na 716 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Ako stvari vec tako stoje po tom pitanju onda bih voleo da znam da li imate neki predlog, na koji način bismo mogli da se uključimo u ovakvu ili sličnu akciju, ja već neko vreme ubeđujem ljude da pređu na Linux kao platformu zbog očiglednih prednosti koje on pruža. Pročitao sam i pismo koje je upućeno Đeliću, ali ja iskreno mislim da od toga blago rečeno ''nema 'leba''. Ne treba upućivati predloge, niti podnositi molbe, potrebna nam je energična akcija, jer u ovoj zemlji ni do čega se ne može doći regularno, tako reći demokratski, već samo na ''dža bu''!!! Greške se ispravljaju kada već biva isuviše kasno, što zapravo znači da se i ne ispravljaju tako da svaki pogrešan potez državnog vrha može da dovede do veoma ozbiljnih posledica po informacione tehnologije u Srbiji na duže staze!!!
dragomix je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.2.2007, 10:47   #65
GoranSTX
Ex Parrot
 
Avatar korisnika GoranSTX
 
Član od: 8.12.2005.
Lokacija: Srednja Zemlja - Loznica
Poruke: 3.915
Zahvalnice: 444
Zahvaljeno 1.932 puta na 1.212 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku GoranSTX
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

@dragomix
pogledaj nvo.linuxo.org i projekte koji se na njemu izvode. Ukoliko si voljan da pomognes u popularizaciji GNU/Linux-a, dobrodosao!
GoranSTX je sada online   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 1:40   #66
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Hehe
Prvo drago mi je da vidim da je "moja" tema jos uvek aktuelna
Ako se neko mozda seca imao sam problema sa Linux-om i Windows-om na jednom disku...Malo sam guglao, pretrazivao forume, igrao se sa raznim distribucijama itd, sada je problem resen Sve radi kao sat!
Inace srecni sam korisnik Ubuntu-a vec nekih pola godine i EXTRA sam zadovoljan. Sada shvatam sto ljudi koji koriste Linux, ga toliko vole!
Recicu samo jednu stvar... BRZINA!!! Luuuuda brzina!!! Za pokretanje svih startup programa za win treba oko pola min, dok za Linux... 2 sekunde
Sve lepo radi. Filmovi, prevodi, muzika, ripovanje, grebovanje... sve!
Jedini mi je problem sto da bi odigrao PES6 moram preci u Win...
Inace imao sam jedan maaali problemcic koji nikako nisam uspeo da resim... naime probao sam da predjem na SUSE pre nekog vremena i nikako nisam uspevao da nateram win da se butuje. Nadje ga on preko onog bootloadera, ali kada hocu da ga pokrenem izbaci neki error. Moguce da je to posledica 2 Windowsa (XP i proba Viste), ali ne znam. U glavnom problem sam resio vracanjem na Ubuntu.
E sada sory ako sam smorio ovolikim postom, ali me duze nije bilo pa sam morao da nadoknadim
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 11:42   #67
jagodanbg
Veteran
 
Član od: 10.12.2005.
Lokacija: Novi Beograd - Bezanijska kosa
Poruke: 765
Zahvalnice: 27
Zahvaljeno 27 puta na 17 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
milke kaže: Pregled poruke
Covenant, check this out : http://ivan.fsnserbia.org/?p=78
To je pismo Ivana Jelića (Ubuntu LoCo Srbija) upućeno Božidaru Đeliću povodom obelodanjivanja planova za partnerstvo naše vlade s microsoftom....
lepo od Ivana, ali zar mislite da ce Djelic poslusati nekog "sektasa"?! pa on (a i ostali srpski politicari) gledaju gde mogu da se ugrade, a to nece moci da uradi ako na nase trziste uvodi neke jeftinije projekte! pa na milionskim ugovorima sa majkrosoftom moze da stavi sebi u dzep par desetina hiljada evra a sa linux-om nema ni za gram koke!
jagodanbg je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 13:05   #68
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Da li mogu negde da narucim neki distro Linuxa,posto download mojim bednim wirelessom 128/128 jednostavno nije moguc???
I usput predlozite neki distro...
Hvala!
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 16:26   #69
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

http://www.linuxo.net

http://www.overburn.tk/

Ja ti preporucujem Overburn,rade kvaliteno(rezanje,dobri cd/dvd mediji),a isporuka stize za dan/dva

Sto ce tice izbora distroa tu svako ima svog favorita

Ja ti preporucujem da probas PC Linux OS 0.93 Big Daddy-moze da se proba kao livecd,moze da se instalira na hard disk,sve vrlo jednostavno i user-friendly

U obzir treba da uzmes i SUSE,Fedoru,Mandrivu,Ubuntu kao i Mepis
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 23.2.2007, 16:33   #70
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
The Finest Serbian Since '82 kaže: Pregled poruke
Inace srecni sam korisnik Ubuntu-a vec nekih pola godine i EXTRA sam zadovoljan. Sada shvatam sto ljudi koji koriste Linux, ga toliko vole!
I ja pricam,svima,ali niko ne veruje

Citat:
Jedini mi je problem sto da bi odigrao PES6 moram preci u Win...
Mozda i ne moras-probaj Cedegu

www.transgaming.com/


Citat:
Inace imao sam jedan maaali problemcic koji nikako nisam uspeo da resim... naime probao sam da predjem na SUSE pre nekog vremena i nikako nisam uspevao da nateram win da se butuje. Nadje ga on preko onog bootloadera, ali kada hocu da ga pokrenem izbaci neki error. Moguce da je to posledica 2 Windowsa (XP i proba Viste), ali ne znam. U glavnom problem sam resio vracanjem na Ubuntu.
E sada sory ako sam smorio ovolikim postom, ali me duze nije bilo pa sam morao da nadoknadim
Probaj rucno da konfigurise grub preko Yasta pa odredi posebno podesavanja za XP i Vistu
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 25.2.2007, 2:54   #71
The Finest Serbian Since '82
Veteran
 
Član od: 18.12.2005.
Poruke: 525
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno 12 puta na 5 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Probao sam sve moguce metode... i rucno sam podesavao i cak sam promenio da loader ne bude Grub ali nije uspelo. Problem je sto on vidi win najnormalnije, ali kada krene da ga ucitava napise neku gresku i zabode...
ma sada nema veze i onako... vratio sam se na Ubuntu
The Finest Serbian Since '82 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2007, 20:43   #72
next
Veteran
 
Član od: 17.8.2006.
Lokacija: Varvarin (Caught somewhere in time...)
Poruke: 868
Zahvalnice: 915
Zahvaljeno 212 puta na 114 poruka
Slanje poruke preko ICQ-a korisniku next Slanje poruke preko MSN-a korisniku next
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Ey,ljudi dobio sam PC Linux OS isprobao,i bas mi se dopada....Medjutim necu da ga instaliram dok ne nabavim sve sto mi treba od softwarea....E sad,ja sam guglao i guglao ali nista nisam nasao....
Ako bi neko mogao da mi da neki link ili tako nesto gde modju da nadjem sve sto mi treba....
next je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.3.2007, 22:24   #73
Covenant
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Covenant
 
Član od: 4.11.2005.
Lokacija: Neverland
Poruke: 3.463
Zahvalnice: 387
Zahvaljeno 736 puta na 487 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Softver za PC LinuxOS u obliku rpm paketa skidas preko Synaptica koga dobijas u "paketu"
Dakle konektujes se na net,udjes u Synaptic,uradis reload i eto ti spisak svezih paketa za preuzimanje
Covenant je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Covenant na korisnoj poruci:
next (12.3.2007)
Stara 21.8.2007, 10:39   #74
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

sta je na linuxu ekvivalentno ctrl+alt+del na windowsu posto mi je se desavalo da mi linux zasteka... nije bas toliko stabilan koliko su neki napricali. btw na tastaturi imam win dugme (win logo) kako se ono zove na linuxu ?? tux??
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2007, 12:08   #75
urke
ex Laki pingvin
 
Avatar korisnika urke
 
Član od: 28.10.2005.
Lokacija: Kragujevac (Srbija)
Poruke: 2.559
Zahvalnice: 478
Zahvaljeno 880 puta na 488 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
darko90 kaže: Pregled poruke
sta je na linuxu ekvivalentno ctrl+alt+del na windowsu posto mi je se desavalo da mi linux zasteka... nije bas toliko stabilan koliko su neki napricali. btw na tastaturi imam win dugme (win logo) kako se ono zove na linuxu ?? tux??
Za restartovanje X servera prečica je Ctrl+Alt+Backspace. Kad si u terminalu,onda je prečica za restart sistema Ctrl+Alt+Delete.

X je stabilan onoliko koliko su stabilne X aplikacije i, pre svega, drajver za grafičku kartu.


To dugme se zove Win taster, a ima ulogu Meta tastera
urke je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku urke na korisnoj poruci:
darko90 (21.8.2007)
Stara 21.8.2007, 12:26   #76
enaB
Član
 
Član od: 1.12.2005.
Lokacija: Batajnica
Poruke: 184
Zahvalnice: 9
Zahvaljeno 42 puta na 32 poruka
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Ctrl+Esc
enaB je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2007, 15:40   #77
MladenIsakovic
Član
 
Član od: 7.6.2007.
Lokacija: Šabac
Poruke: 375
Zahvalnice: 175
Zahvaljeno 54 puta na 39 poruka
Slanje poruke preko Yahooa korisniku MladenIsakovic
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Glasao sam za "neki treći", jer možda verovatno naj-user-friendly-ji Linux je PCLinuxOS nije na listi, a Gentoo, recimo, jeste, a tema Linux za početnike Misssim, jbg...
Mislim da je PCLinuxOS trenutno najlakši a možda i najbolji linux distro za najveći deo korisnika linuxa, kao i one koji bi da pređu na Linux. Extra brz, izuzetno stabilan, poseduje PCLOS Cotrol Center (aka MCC u mandrivi) i u njemu se sve preko GUI-ja može podesiti, do sitnih crevaca, ima Synaptic pa je ažuriranje softvera na klik dostupno, ima sve što jedan moderan Linux danas treba da ima, i stoga moj glas i sve moje preporuke idu njemu, kako početničkom, tako i linuxu namenjenom i iskusnijima, da se malo odmore od ručnog podešavanja sistema
MladenIsakovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2007, 22:56   #78
LoneWolf
Deo inventara foruma
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: Kafana
Poruke: 7.665
Zahvalnice: 1.612
Zahvaljeno 2.006 puta na 1.418 poruka
Slanje poruke preko Skypea korisniku LoneWolf
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Preporucujem PC Linux OS 2007,koji je svuda,ali bas SVUDA gdje sam citao/gledao/pitao preporucen i hvaljen.
Licno,sutra dobijam CD sa PC Linux OS 2007 i cim ga instaliram javicu utiske (radim ipak dualboot sa WinXP,dok se ne uhodam,a i zbog igara)
LoneWolf je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2007, 23:03   #79
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

Citat:
urke kaže: Pregled poruke
X je stabilan onoliko koliko su stabilne X aplikacije i, pre svega, drajver za grafičku kartu.
e pa da vjerovatno nije do os-a vec do beryl-a i hvala ti puno za ctrl + alt + <=
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 21.8.2007, 23:21   #80
darko90
Član
 
Član od: 4.1.2007.
Lokacija: Bijeljina RS
Poruke: 172
Zahvalnice: 225
Zahvaljeno 25 puta na 13 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku darko90
Određen forumom Re: Linux za pocetnike

imam jos jedno pitanje: kako da povecam rezoluciju u ubuntu na neku vecu od 1024x768?? molim vas da neko odgovori.
darko90 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Windows VS. Linux The Finest Serbian Since '82 Operativni sistemi 175 2.6.2010 8:52
Koji linux distro Anak1n Slobodni softver 41 22.6.2006 0:06
Za pocetnike? vladale Programiranje 23 17.2.2006 12:31
Ubuntu Linux - free cd's vladale Slobodni softver 23 24.12.2005 20:32
171GB Linux programa oluja Slobodni softver 14 9.12.2005 22:23


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 20:05.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com