Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Internet > Web razvoj

Web razvoj Sve u vezi sa razvojem Internet sajtova: programi, dizajn, usluge hostinga, administracija...

Tema zaključana
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 23.9.2008, 7:58   #1
Ironic
Novi član
 
Član od: 3.9.2008.
Poruke: 18
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Arrow Želim da napravim web sajt. Imam ideju, treba mi pomoć

Nisam klinac koji je seo dva puta za komp i hoce da ima svoj sajt. Citao sam dosta literature, i otprilike znam sta mi treba.

1. Originalna ideja

Zajedno sa par drugara, studenata psihologije, dosao sam na ideju da napravim web stranicu koja bi sluzila kao neka vrsta online psiholoskog savetovalista. Iskoristili bi znanje koje dobijamo da damo strucne savete drugima, a to bi nam u isto vreme bila neka vrsta prakse.
Koncept sajta sam zamisliio tako da bi imali jednu bazu poremecaja i stanja kojima se bavi psihologija (depresija, ljubavni problemi, nedoumice o zastiti tokom seksa...) koja bi se konsantno dopunjavala novim tekstovima, i odeljak koji bi se zvao "Vasi problemi". Mladi ljudi bi pisali na zajednicku e-mail adresu i onda bi u zavisnosti od mogucnosti neko od nas napisao odgovor, i postavio ga u taj odeljak, kako bi i drugi sa slicnim problemom mogli da se informisu.
Dakle, jedna grupa entuzijasta koja bi da svoje vreme utrosi tako sto bi odrzavala i radila na ovom sajtu.

2. Hosting. Nikako besplatan. Verovatno bi izabrali neku stranu, jaku hosting kompaniju sa dovoljno velikom memorijom, MySql bazom, etc.

3. Domen... Nesto sto se lako pamti... tipa www.savetovaliste-online.org ili nesto slicno. Registrovati ga kod neke inostrane firme koja se bavi time.

4. Novac. Iskreno, nas budzet za ostvarenje ovoga se krece oko 100e.

Takodje a s obzirom da niko od nas nema neka posebna znanja oko pravljenja sajta (ja se snalazim pomalo u Adobe dreamwever-u) ne bi bilo lose da imamo nekog da nam pomogne da to izgleda onako kako smo zamislili.

Da li je ovo ostvarljivo? Imate li neke preporuke? Savete? Sta ciniti? Gresim li negde?
Ironic je offline  
Stara 23.9.2008, 8:23   #2
Eni
Banana
 
Član od: 9.1.2006.
Lokacija: _Cloud
Poruke: 6.106
Zahvalnice: 697
Zahvaljeno 2.628 puta na 1.354 poruka
Određen forumom Re: Zelim da napravim web sajt. Imam ideju, treba mi pomoc.

1. Mislim da postoji takav sajt, ne znam tačnu adresu ali bilo je u SK pre par godina u vodiču čini mi se, isto studenti vode.

2. Super, baza će vam dobro doći ako budete išli na dinamiku. cPanel i fantastiko isto, ako niste vični u instalaciji i podešavanju cms sistema, a preporučio bih vam wordpress ili joomla 1.5.x. Najbolje je da skineš oba ova paketa na računar, preuzmeš xampp (http://www.apachefriends.org/en/xampp.html) i instaliraš lokalni server na svojoj mašini, instaliraš i isprobaš oba cms-a i vidiš kako rade i šta sve možeš sa njima, pa se odlučiš... Mnogo je lakše i brže nego raditi npr. statičku html prezentaciju ili pokušavati na "suvo" iz prvog pokušaja... Ako se odlučite za ovu varijantu, GNU/Linux hosting je najbolja opcija.

3. Godaddy ili namecheap. Trebaće vam neka visa internet (http://www.bancaintesabeograd.com/index.aspx?pageno=234 ili http://www.voban.co.rs/sr/home/stano...visa_internet/) i otprilike to je to... Gledaš da uzmeš domen na ok mestu, onda ti je svejedno gde uzmeš kosting jer sam određuješ gde domen vodi...

4. Za prvih godinu dana bi trebalo da bude dovoljno, ali možete proći i sa manje troškova, ako računate da sajt neće "sam od sebe" biti popularan. Domen je nekih 8-9$, najbolje uzeti shared godišnji hosting za početak sa dovoljnim karakteristikama za max 40 evra, a ostatak uložiti u npr. adsense kampanju, optimizaciju ključnih reči, letke, ...

Ovo sve naravno ako odlučite da idete na varijantu "sam svoj majstor" koja za početak deluje teško, ali je najbolja, pogotovo ako sam te dobro shvatio da imate uže jezgro koje bi se tim sajtom ozbiljno bavilo. Ne morate svi biti admini, za to je dovoljna jedna ozbiljna osoba koja će preuzeti taj deo na sebe, ali je mnogo lakše kasnije radti ako sednete i upoznate se sa sistemom, nego da platite nekog da sve odradi pa vam "pokaže" samo jednu stranu...

A ako ne nađete nekog voljnog da se priključi timu iz entuzijazma, teško da vam u budžet ulazi stavka za "nekog da instalira (ili ne daj bože kodira od nule) i prilagodi sistem potrebama sajta"...

Savet? Prvo poslušati stavku 2, nabaviti xampp, isprobati, dobro se upoznati sa njim i odabranim sistemom, pročitati krša literature, prebiti web na deliće tražeći podatke o hosting kompanijama, SEO optimizaciji, marketingu, odabranom cms sistemu, ... ako vas ima više, možete da se podelite na administraciju, marketing, seo optimizaciju, ...
Eni je offline  
Stara 23.9.2008, 9:39   #3
<Rio_da>
Starosedelac
 
Član od: 25.1.2007.
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.087
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 300 puta na 236 poruka
Određen forumom Re: Zelim da napravim web sajt. Imam ideju, treba mi pomoc.

Slicnu ideju sam imao i ja... nesto kao online psihijatar... to treba ljudima sa ovih prostora... ako dodjes do nekog konretnog problema, javi pa da probamo da resimo, evo ja cu da pomognem koliko mi vreme i znanje budu dozvoljavali...
<Rio_da> je offline  
Stara 23.9.2008, 9:46   #4
genius
Deo inventara foruma
 
Član od: 28.11.2005.
Lokacija: stigo sam...
Poruke: 4.635
Zahvalnice: 91
Zahvaljeno 902 puta na 621 poruka
Određen forumom Re: Zelim da napravim web sajt. Imam ideju, treba mi pomoc.

Ja cu da vam obezbedim hosting...
genius je offline  
Stara 5.4.2012, 15:34   #5
JohnnyNT
Deo inventara foruma
 
Član od: 15.4.2006.
Lokacija: Srbija
Poruke: 4.037
Zahvalnice: 1.298
Zahvaljeno 1.396 puta na 948 poruka
Određen forumom Re: Želim da napravim web sajt. Imam ideju, treba mi pomoć

Verujem da je za 4 godine ili napravio sajt ili odustao od ideje
JohnnyNT je offline  
Tema zaključana

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Ljudi treba mi savet, imam 2 problema!!! (HD, DVD-RW problematični) Alex82 Kvarovi 10 6.11.2009 19:39
Treba mi pomoć oko Visual Basica marijapg Pravljenje igara 13 26.4.2008 16:06
Imam .mdf, ali mi treba i .mds Patton Aplikativni softver 6 21.4.2008 10:10
Hitno mi treba pomoć !!! Todorov Nikola Kvarovi 1 16.4.2007 1:19
Treba mi neki koristan sajt o ovnovima Brav Zanimljive Web lokacije 1 17.12.2005 16:02


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 6:27.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com