Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Opisi, recenzije i testovi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Opisi, recenzije i testovi Ovde šaljite sopstvene opise, recenzije i testove hardvera. Neka ono što ste poslali bude vaše autorsko delo - nemojte kopirati tuđe tekstove sa drugih sajtova i časopisa.

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 26.9.2014, 16:38   #1
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom ZTE Blade Q

Obecao sam pre par meseci da cu da bacim neku svoju recenziju ovog telefona ali nikako nisam imao vremena da se iscimam s ovim malo vise sve do sada, pa da kazem par reci o telefonu, uz naravno propratne odgovore na dodatna pitanja.




INTRO

Ovaj telefon je prisutan kod nas na trzistu vec neko vreme, vecina vas ga je verovatno vec videla a solidan broj osoba ga verovatno i koristi prvenstveno zbog cinjenice da za malo para dobijate veliki displej, zadovoljavajucu brzinu, i vise nego dovoljno RAM memorije za prosecnog korisnika, dok ga dobar deo ljudi izbegava zbog loseg iskustva sa Blade G i drugim Blade telefonima... Kako to izgleda iz mog ugla, napisacu u daljem tekstu.

IZGLED

Sto se tice same izrade i dizajna ovog telefona, moze se reci da oblik podseca na Samsung telefone, zaobljene glatke ivice, sto mu daje odredjen smek i telefon ne izgleda masivno kao npr. kockasti Huawei G510 koji sam imao pre ovog telefona (oba telefona sa 4.5'' ekranom). Telefon je plastican, izrada po meni nije nista specijalno i "wow" ali ionako je od prvog dana u Jekod silikonskoj maski, tako da se to ionako ne vidi, dok mu crna maska odlicno lezi. Telefon sa maskom ne skripi, odlicno lezi u ruci, tako da je sansa za pad telefona usled klizanja iz ruke minimalna.

EKRAN

Telefon ima kapacitivni TFT ekran (negde se pominje IPS LCD ali ne verujem da je to tacno) od pomenutih 4.5", boje mogu da izgledaju pomalo isprano u poredjenju sa recimo Galaxy S2, ali je kvalitet zadovoljavajuci. Ekran ima odlicnu osetljivost, normalnim pritiskom se sve izvrsava bas onako kako treba, tu nema mana. Pri jarkom suncu se ipak samo pri najjacem osvetljenju moze razaznati sta se zbiva na njemu, ali ionako je to vecini ljudi nebitna stvar, narocito meni. Dovoljno je velik da na njemu moze pristojno da se kucka, mada ce pojedinim ljudima zasmetati sitna slova na "stock" tastaturi, narocito osobama sa krupnijim prstima, pa ce pozeleti vrlo brzo da je zamene nekom drugom.

Ekran ima rezoluciju od 480x854 piksela, sa gustinom piksela od 240 dpi (po CPU-Z aplikaciji), dakle nista preterano ali sasvim dovoljno za normalnog prosecnog korisnika.

ZVUK

Sto se tice zvuka iz zvucnika, jasan je, dovoljno glasan, tako da cete u prosecnoj guzvi i gradskoj vrevi moci normalno da ga cujete. Sa slusalicama stvari ipak nisu tako dobre na prvu loptu, jer morate malo da se petljate sa ekvalajzerom kako biste mogli da podesite da se muzika cuje onako kako treba, ali ne ocekujte nista bajno, na slusalicama Sony MDR ZX100 zvuk nije bog zna kakav, ali za te pare je pristojan.

Poslednja ispravka: Lanikor (26.9.2014 u 17:09)
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2014, 16:39   #2
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: ZTE Blade Q

SOFTVER

Telefon ima Android 4.2.2, bloatware je sveden na minimum, uz rutovanje (preko FramaRoot-a) moze da se obrise sve sto nije potrebno, ali nije nuzno ukoliko ne zelite da obrisete nesto sto ne treba. Ja sam obrisao dosta toga, poput Google Chrome aplikacije jer nikad ne koristim Chrome, aplikacija za tastature (koristim obicnu koja ide uz telefon), Google Music itd.

Ono sto je zanimljivo da stock launcher radi izuzetno brzo, tranzicije u meniju su izuzetno tecne, odziv na nivou, tako da nije potrebno instalirati npr. Nova Launcher da bi se poboljsale performanse na tom nivou.

HARDVER

Ovde dolazimo i do najbitnije stavke za vecinu korisnika ovog telefona. Telefon poseduje dual core procesor na 1.3 GHz (MediaTek MT6572) i graficki cip Mali-400 MP, i njegov najjaci adut koji ga odvaja od mase drugih telefona - 1 GB RAM (od kojih je dostupno fenomenalnih 976 MB). Sve ovo je sasvim dovoljno za tecan i brz rad, nikada se nije desilo da RAM bude popunjen vise od 80%, uglavnom se mota oko 40 do 60%, u zavisnosti od ukljucenih aplikacija. Od igara igram samo Football Manager Handheld 2014 (FMH 2014), i tu se primecuje malo usporenje ali nista znacajno. Klasicne igre tipa Subway Surfers ne igram ali bi trebalo da rade perfektno.

Pored ovoga postoji i problem - prebacivanje na EKSTERNU SD karticu nije podrzano iz nekog razloga, aplikacije mozete po defaultu da instalirate samo na internu memoriju telefona i internu SD karticu. Ovo je ipak moguce srediti rutovanjem preko FramaRoot-a i Folder Mount aplikacije, to je jedan od nacina tako da ni to nije vise neki problem.
Telefon ima ukupno ~2.3 GB dostupne memorije particionisane u 984.7 MB za memoriju telefona i 1.3 GB memorije interne SD kartice. Ovo im nije bilo preterano potrebno i bolje bi legla jedna normalna particija i omogucavanje upotrebe eksterne SD kartice za smestanje podataka, ali je to dostupno za sada samo uz Lewa OS ROM (nisam koristio jer mi se ne menja stock ROM).

KAMERA

Telefon poseduje kamericu od 5 MP, kao i prednju od 0.3 MP, i jedna i druga kamera su cist prosek i neko bi mozda prokomentarisao kako je to "malo mega piksli" ali se ionako zna da broj megapiksela ne znaci nista, jer je velicina i kvalitet senzora ono bitno (koristim DSLR aparat sa 10 MP cisto da se razumemo ). Kvalitet slika moze da se poboljsa uz upotrebu Snap Camera aplikacije, s tim sto se ta aplikacija placa, ali moze da se "nabavi" i preporucujem je jer ima dosta stavki za podesavanje, od kojih je mozda najjaci softverski anti-shake, dosta interesantan i koristan feature.

BATERIJA

Baterija me je prijatno iznenadila jer su mi se svi prethodnici dosta brzo praznili, dok meni cesto izdrzi i po dva dana bez punjenja (rekord oko 2 dana i desetak sati). Kapacitet baterije je 1800 mAh, uz neko normalno koriscenje moze da se izvuce preko 5h "display on" vremena, i vise nego dovoljno za nekog ko stavlja telefon na punjac skoro svake veceri pred spavanje ("skoro" vazi od momenta kada sam kupio Blade Q, za 12 sati se ispraznila oko 20%, jutros u 06:00 skinut sa punjaca).

Ovih 20% mora se uzeti sa rezervom, iz nekog razloga se baterija relativno brzo isprazni sa 100% na 90% i nakon toga krene da se prazni normalnom brzinom, ne znam zasto je to tako ali nije ni bitno, ovih 90% traju dovoljno.

OUTRO

Sve u svemu telefon pored par sitnih mana stvarno predstavlja dobru kupovinu, za relativno malo para dobijate izuzetno dobar telefon, iako postoje modeli koje konkurencija servira u vidu jacih procesora, novijih verzija Android OS itd., sama cinjenica da telefon poseduje 1 GB RAM memorije bi trebala da bude dovoljna da se odlucite bas za ovaj telefon, jer nista ne moze da zameni taj komfor koji pruza cinjenica da imate skoro uvek slobodno 300 do 500 MB RAM-a.

Za razliku od prethodnika, ZTE Blade Q je odradjen znatno bolje i na skali od 1 do 10 dao bih mu ocenu izmedju negde oko 8.5-9, zbog loseg particionisanja relativno male dostupne memorije i nemogucnosti premestanja aplikacija na karticu po defaultu, sto nekome ko koristi npr. iGO navigaciju i zeli da instalira neku vecu igru moze predstavljati problem.

To bi otprilike bilo to, slike nisam kacio jer ima dosta primera na netu. Pitajte sta vas zanima
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 3 korisnika se zahvaljuje korisniku Lanikor na korisnoj poruci:
ColdBoot (26.9.2014), Filip89x (5.12.2014), zajchik (26.9.2014)
Stara 26.9.2014, 21:10   #3
Delluci
Član
 
Član od: 7.4.2014.
Poruke: 43
Zahvalnice: 10
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: ZTE Blade Q

Imam ovaj telefon od juna. Mogu da kažem da je sasvim odličan, i za normalne je pare. Jedina eventualna mana mu je memorija. Što su tako napravili - ko će ga znati. Kamera je na svetlu odlična, za noć nije.

Sve pohvale za ovaj model!
Delluci je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2014, 21:48   #4
zajchik
Starosedelac
 
Član od: 24.4.2011.
Lokacija: KLADOVO
Poruke: 1.936
Zahvalnice: 314
Zahvaljeno 461 puta na 406 poruka
Slanje poruke preko AIM-a korisniku zajchik Slanje poruke preko Yahooa korisniku zajchik Slanje poruke preko Skypea korisniku zajchik
Određen forumom Re: ZTE Blade Q

@lanikor
Reci mi posto si rekao da ti je los zvuk na sluškama, koji pleyer koristiš? Ako te ne mrzi da tržis po netu. "free" pro apk powerampa imaćeš dosta bolji zvuk, posto trenutno nema bolje apk od nje.
zajchik je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 26.9.2014, 23:40   #5
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: ZTE Blade Q

Koristim Rocket Player, a za Poweramp znam da je dobar, ali mrzelo me je da gubim vreme i da trazim full verziju po netu.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 1.10.2014, 19:44   #6
Lanikor
Starosedelac
 
Član od: 14.2.2008.
Lokacija: Nis
Poruke: 1.428
Zahvalnice: 213
Zahvaljeno 241 puta na 200 poruka
Određen forumom Re: ZTE Blade Q

Da dodam, ko ima problema sa instalacijom iGO navigacije (iGO My Way 8.x verzija), neka nabavi iGO Primo 9.6.x verziju jer radi bez dodatnog petljanja, ubacih sinoc, mountovao sam folder sa podacima na eksternu SD karticu preko Folder Mount aplikacije i sve radi perfektno.

Pozeljno je da micro SD memorijska kartica koju imate u telefonu bude Class 10, jer usporenja uglavnom nastaju zbog toga sto vecina ljudi (ukljucujuci i mene) ima Class 2/4, pa i Class 6 kartice koje u skladu sa klasom imaju protok od 2/4/6 MB/s, najbolje performanse bi trebalo da se postignu sa Class 10 karticama koje imaju protok od 10 MB/s.
Lanikor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Blade & Soul Alexfun MMORPG igre 320 22.6.2016 21:53
[Android] ZTE Blade G ZoNi Aparati i oprema 24 6.8.2013 19:39
Scarlet Blade Online senseo91 MMORPG igre 11 13.5.2013 9:26
[Mobilni telefon] ZTE Blade III Dekip Opisi, recenzije i testovi 3 29.12.2012 19:20
Blade of Darkness MULTIPLAYER ktulu Online susreti 3 8.8.2012 17:21


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:53.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com