Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Grafika

ŠDK - Grafika Saveti u vezi sa kupovinom video karti i monitora

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 8.5.2019, 20:01   #1
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Monitor+Photoshop

Pozdrav svima!

Upravo danas sam ostala bez monitora i da nije bilo ljubaznog servisera koji mi je pozajmio monitor, ne bih bila sada u prilici da pitam ko bi mogao da mi pomogne oko izbora novog.

Najviše mi treba za rad u Photoshop-u i Illustratoru, kao i Adobe Premier-u. Na drugom mestu su i igre, ali ipak, dizajn pre svega. Budžet bi mogo da bude do 350-400e.

Moj, sada već preminuli, monitor je star sigurno nekih 10-11 godina. Skroz sam izgubila kompas oko toga kakvo je tržište monitora danas i zato svaka pomoć mi je zaista vrlo dobrodošla.

Hvala u napred!
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2019, 14:08   #2
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Re: Monitor+Photoshop

Pozdrav.

Bila je za vikend slična poruka, pa sledi i relativno sličan odgovor .

Napomena
Ako kupuješ za gotovinu, onda obavezno poruči monitor na daljinu (internetom ili telefonom) zato što onda zakonski imaš pravo na bezuslovan povrat robe
u roku od 14 dana od dana priijema. Ovo je jako bitno pošto monitori uopšteno imaju dosta lošu kontrolu kvaliteta i ovo nije vezano samo za nas ovde na
Balkanu već je globalni problem.

Pošto je na prvom mestu kritički rad sa bojama, a na drugom igranje, trebao bi ti model sa sledećim karakteristikama:
1) Panel treba da je IPS-oliki (AH-IPS / PLS / AHVA) zato što im je primarna namena precizan rad sa bojama. Eventualno određeni VA modeli, ali bolje ne.
TN ni pod razno.
2) sRGB pokrivenost boja da je ~100% sa dobrom kalibracijom.

Vidim da u profilu stoji da imaš GeForce GTX 1050 Ti. Pošto od januara ove godine Nvidija podržava VESA AdaptiveSync (ili kako to oni zovu G-Sync Compatible)
varijabilno osvežavanje (VRR) bilo bi poželjno da monitor ima i to, ali opet zavisi i koji tip igara igraš – ako su uglavnom statičke kao kartaške, potezne strategije
/ RPG-ovi / 4X itd. onda se bez toga može.

Što se tiče konkretnih modela:
1) AOC 24V2Q (AH-IPS) (AdaptiveSync (48-75 Hz))
Itsvet / ePonuda

Moja poruka o modelu. Ovo je najbolji IPS-oliki model u klasi 24“ 1080p 60 Hz. Jedino nema VESA rupe ako bi išao na nosač ili stalak.

2) Lenovo L27q-10 (AH-IPS ?)
Itsvet / ePonuda

Ovaj model uvek preporučujem kao odličan budžetski 27“ 1440p 60 Hz model. Lagano se nosi sa puno skupljim modelima, a od većine je i bolji. Isto nema
VESA rupe.

3) BenQ PD2700Q (AHVA)
Itsvet / ePonuda

Profesionalni model koji se i reklamira da je za grafički dizajn. Odlično je kalibrisan, totalna ergonomija sa tamno-sivim matiranim kućištem, nizak input lag
sa odličnim overdrajvom (pošto je panel AHVA) i ima odličan 720p i 1080p skalar.

Rezime
AOC je najbolji za igre zato što ima AdaptiveSync (ovo ne važi za statičke igre).
Po pitanju prikaza slike su BenQ pa Lenovo najbolji. Dobije se veća radna površina što zbog veće dijagonale što zbog veće rezolucije. Takođe imaju 10-bitne
(8-bita+FRC) panele.

Pošto sva tri modela imaju IPS-olike panele, postoji veća verovatnoća da mogu doći sa problematičnim WLED pozadinskim osvetljenjem i zato moja napomena
u vezi načina kupovine.

Ako nešto nije jasno ili imaš neko dodatno pitanje, pitaj .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2019, 14:57   #3
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

DukeofSerbia, od srca zahvaljujem na odgovoru!

Odmah mi je BenQ PD2700Q privukao pažnju i mislim da će biti pazaren. Što se igara tiče, one to su Witcher 3, Mass Effect Andromeda....nadam se da sa tim neće biti problema u slici.

Nego, kada kupim nov monitor i kada ga uključim, na šta prvo da obratim pažnju? Na koje detalje koji mogu da upućuju da nešto nije kako treba? Davno bilo kada sam poslednji put kupovala monitor, mada sam tada imala pomoć pored mene. Sada je nemam, pa moram ovim putem da maltretiram ljude.

Dopuna

Sada sam došla sa posla pa sam mogla malo da pregledam recenzije za BenQ PD2700Q. Sve je sjajno. Od kalibracije, preciznog prikaza boje, do podešavanja visine monitora (to mi je bilo veoma važno).
Ali ima dosta loše ocene za gejming. Ok, rekla sam da je to meni na drugom mestu i zaista jeste. Ali, kada u pauzama od posla želim da se opustim, tada nastupaju igre, pa ne bih želela da me i to malo opuštanja ipak košta coktanja zbog lošeg odziva slike ili čega već. Da li recenzenti preteruju, pitanje je sad. Meni je zaista dovoljno samo da bude korektan po tom pitanju. Do sada sam imala SyncMaster 940B i sa njim sam bila (što se igara tiče) veoma zadovoljna. E sad... da li to može da se uopšte poredi.
A baš mi se dopada ovaj BenQ model.

Poslednja ispravka: Hybis (9.5.2019 u 20:16)
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2019, 21:00   #4
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Krenuću od nazad.

Za proveru monitora, ali i amatersku kalibraciju (što nije potrebno ni za jedan od ta tri modela) koristi stari dobri Eizo MonitorTest. Program je portabilan i samo
prati uputstva na ekranu.

Koji god model da kupiš, javi na forumu pa da ti otkucam podešavanja da bi dobila što bolji prikaz slike.

Da dodatno pojasnim u vezi igara – AOC 24V2Q je najbolji zato što je:
1) Na 75 Hz, a ne 60 Hz kao druga dva.
2) Ima AdaptiveSync (48-75 Hz) tako da je u tom frekventnom opsegu pokret u igrama tečan (bez mirko-trzanja).
3) Puno lakše je „pogoniti“ 1080p nego 1440p.

GeForce GTX 1050 Ti nije za 1440p igranje modernih AAA igara ako se ne obore detalji, ali BenQ ima odličan 1080p skalar tako da… E sad, ako bi u toku godine
ili sledeće kupila jaču grafičku (tipa GeForce GTX 1660 Ti ili budući ekvivalentni Radeon Navi), onda bi problem sa 1440p nestao. Pošto se monitor kupuje da
traje jako dugo, a grafičke kartice ne baš… Hoću da kažem da ćeš svakako pre kupiti jaču grafičku nego nov monitor .

Za BenQ PD2700Q, ovo je najbolji video jer su PRAD profesionalci. Ima još dosta videa
ovog modela koji su ok za prezentaciju šta sve može.

I za igranje – ne mogu se upoređivati modeli na 144+ Hz koji se reklamiraju kao pravi igrački modeli sa standardnim modelima na 60-75 Hz . Jednostavno
moraju se upoređivati iste klase. Dakle, BenQ PD2700Q (a ni ostala dva) se ne može nositi sa 144 Hz modelima, to je jasno ko dan, ali u klasi 27“ 1440p 60 Hz je
u samom vrhu po pitanju overdrajva (on kontroliše odziv piksela). Zato sam i otkucao:
Citat:
...nizak input lag sa odličnim overdrajvom (pošto je panel AHVA)…
Dakle, odličan overdrajv za klasu 27“ 1440p 60 Hz. Problem je kad neprofesionalni testeri monitora, a u stvari najobičniji prezenteri (kojih je prepun YouTube) krenu
da porede babe i žabe i to stalno rade .

P. S.
Ako nije jasno (mada se vidi iz moje istorije poruka), jedino preporučujem modele koji su profesionalno testirani – YouTube i sl. internet „testeri“ i njihova lična
mišljenja i opažanja (isuviše često su produžena ruka marketinga kompanija koje im posude uređaje) su potpuno nebitni.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 9.5.2019, 22:04   #5
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Da li onda dobro "čitam" da mi preporučuješ ovaj model Benq-a, samo da unapredim verziju grafičke kartice (što ne bi bio problem)?
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2019, 10:15   #6
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Arrow Re: Monitor+Photoshop

Ako ti je grafički dizajn profesija tj. živiš od toga, onda definitivno taj BenQ, samo, ponavljam, obavezno kupi na daljinu ako kupuješ za gotovinu za slučaj da dobiješ
problematičan primerak.

Nemoj sada kupovati jaču grafičku karticu (tipa GeForce GTX 1660 Ti) zato što na leto (navodno 7.7.) treba AMD da obznani Radeon Navi pa ćemo videti šta će biti
dalje na tržištu. Po meni pre oktobra dok se ne stabilizuje tržište sa ponudom i cenama, ne vredi kupovati. I lično čekam da vidim šta će biti. Do tada obori detalje u
igrama na 1440p ili igraj na 1080p.

Ako ima još nešto nejasno, pitaj.
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2019, 18:27   #7
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

DukeofSerbia, hvala puno za strpljenje!

Sve sam bliža odluci da kupim BenQ PD2700Q. Samo još (nadam se) jedno pitanje.
Pošto sam tolike godine koristila 19" monitor, koliko je teško prešaltovati se na 27"? Kakva su iskustva?

Pitam najviše zbog toga što mi je prvi rok koji bi trebalo da ispoštujem sa klijentom veoma blizu. Zato i užurbanije gledam šta da kupim i što pre nastavim sa radom (sa ovim malim, pozajmljenim monitorom se ne usuđujem). Ali se bojim da vreme prilagođavanja ne bude predugo. Najviše me brine odnos stranica (BenQ 16:9, a do sada, SyncMaster 5:4). Da li uopšte ima mesta za (moju) paniku? Verujem, naivno pitanje, ali naprosto nikada nisam imala prilike da radim na većim monitorima.

Poslednja ispravka: Hybis (10.5.2019 u 18:42)
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2019, 19:50   #8
saphire
Član
 
Član od: 7.1.2008.
Poruke: 32
Zahvalnice: 26
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Ako imas volje da se cimas za "Madjarima" mozes pogledati i Iiyama ProLite iiyama XUB2792QSU-B1 (mislim da ga je i Duke spominjao) cena mu je oko 315 evra. Prad je pre par dana testirao i Iiyama XUB2792UHSU-B1.

Verovatno Duke znas jos par prigodnih modela koje Madjari mogu nabaviti, jer je izbor mnogo veci.

nema mesta za paniku.... ja sam prijatno bio iznenadjen kad sam pre 5 godina zamenio vp2365 sa par u2412m. Kad otvoris PS i vidis raspolozivu radnu povrsinu, pa pocnes da slazes panele verovatno ces se zapitati sto ranije nisi zamenila taj Samsung...
saphire je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2019, 20:02   #9
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Wink no problem

@Hybis

Na to ti ne mogu odgovoriti – to je subjektivno .

Zato sam ti otkucao – kupi na daljinu (internetom ili telefonom) jer imaš rok od 14 dana za bezuslovno vraćanje ako ti ne bude odgovaralo ili dobiješ problematičan
primerak. Jednostavno vratiš nazad i dobićeš novce pa onda kupi manji AOC 24V2Q.

Na ovom forumu su pojedinci vraćali robu (uključujući i monitore) kao i ja, takav je Zakon o zaštiti potrošača. Čak ti prodavci i pošalju obrazac za odustajanje od
ugovora na daljinu .
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.5.2019, 20:49   #10
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Puno, puno hvala za odgovore!

@saphire, divno si me ohrabrio. Sada imam utisak da konfor neće biti bauk.
Kao što rekoh, nekada sam imala pomoć oko svega što se ticalo hardvera. Sada, kada više nemam, maler me udario u sred posla, pa sam k’o pala sa Marsa. ...što se može lako zaključiti.

@DukeofSerbia, nikako da ti zahvalim na zaista korisnoj informaciji oko online naručivanja. Apsolutno dodatno ohrabruje da idem ka onom što me najviše privlači, pa šta bude – biće.

Hvala još jednom!
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 15.5.2019, 22:10   #11
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Danas mi, posle dugo godina, zasijao novi monitor na stolu - BenQ PD2700Q
Oduševljena sam. Saphire, imao si pravo, zaista sam se odmah zapitala, šta mi bi da ranije nisam planirala da zamenim Samsung.
Baš je blesavo biti zarobljen u vremenu toliko dugo.

@DukeofSerbia, još jednom veeeliko hvala za preporuku! Ko zna koliko bih još lutala sa izborom da nije tvog brzog i detaljnog odgovora. I, ako bi, molim te, mogao da mi napišeš podešavanje za dobar prikaz slike, kao što si mi predložio, bilo bi sjajno.

Ala će mi ovo biti divan vikend, vidim.
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 16.5.2019, 10:09   #12
DukeofSerbia
Starosedelac
 
Član od: 21.11.2005.
Lokacija: Сомбор
Poruke: 1.319
Zahvalnice: 28
Zahvaljeno 353 puta na 261 poruka
Thumbs up BenQ PD2700Q

Čestitam na kupovini i da te služi „100 godina“ .

Moj prvi savet je da povežeš grafičku kartu i monitor (ako nisi) sa DisplayPort kablom, a ne HDMI. Koliko vidim, u prodajnom pakovanju se dobije DisplayPort na
mini DP kabl
.

Druga stvar, pokreni (ako nisi) već spomnjani Eizo MonitorTest da proveriš monitor na potencijalne defekte.

Treća stvar, sa sajtu BenQa preuzmi najnoviji „drajver“* (pod znacima navoda pošto ne postoje drajveri za monitore, to je samo info fajl) i poslednju verziju Display
Pilot
programa. Taj program nije obavezan, ali ga možeš instalirati zato što onda ne moraš da upravljaš monitorom preko dugmadi plus se dobiju još neke korisne
funkcije. Lako ga je obrisati.

*„Drajver“ se ručno instalira iz Device Managera (Control Panel). Otvori Monitors pa desni klik i onda Update Driver Software pa Browse my computer… i izaberi
benq pd2700q.cat fajl (taj bi trebao).

U vezi kalibracije – taj model je fabrički kalibrisan tako da mu u suštini nije potrebna kalibracija . Dve stvari možeš podešavati (ostalo ne diraj pošto je podešeno
kako treba):

1) Brightness – osvetljenost ekrana. Fabrička vrednost je valjda 90. To podešavaš prema sopstvenim potrebama u zavisnosti od jačine dnevnog ili veštačkog svetla.

2) AMA – tako BenQ zove overdrajv koji reguliše brzinu odziva piksela. Fabrički je High i to je u suštini dobro. E sad, možeš da staviš na Premium i odziv piksela će
se prilično ubrzati uz dodatno smanjenje input laga, ali cena toga je pojava artefakata ili kako se kod nas to pogrešno zove „duhovi“. To ćeš morati da sama proceniš
koliko si osetljiva na to – neko to primeti odmah i smeta mu, a nekome ne. Testiraj Premium pa vidi u igrama kako ti deluje. Možeš „u letu“ u igrama da menjaš bez
problema. I možeš isto za testiranje koristiti čuveni UFO test:
https://www.testufo.com/ghosting
DukeofSerbia je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 17.5.2019, 13:51   #13
Hybis
Novi član
 
Član od: 23.8.2017.
Lokacija: NS
Poruke: 13
Zahvalnice: 1
Zahvaljeno 4 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Monitor+Photoshop

Odradila testove, instalirala šta je trebalo i kako izgleda, sve je u redu. Juhu!

Od velike pomoći mi je bila informacija u vezi AMA, jer što se igara tiče, jedino Witcher 3 je imao "lenju" sliku. Kada sam prebacila AMA na Premium, mnogo bolje funkcioniše. Grafika minimlano trza, ali pretpostavljam da je to sada do grafičke, tako da mi je to sledeće na listi. No, za tu kupovinu ću čekati jesen, kako si mi predložio, pa ću videti šta mi je činiti.

Sve u svemu, ne mogu još dovoljno da se nadivim bojama na ekranu. I ovaj posao što momentalno imam, vezan za dizajn, je sada više od miline raditi ga.

DukeofSerbia, kada bi samo znao koliko si mi pomogao!
Hybis je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno



Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:23.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com