Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Run > Operativni sistemi
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

Operativni sistemi Windows, Mac OS, DOS...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 10.9.2007, 11:16   #1
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Brzina podizanja sistema -WinXP

Zanima me od čega sve zavisi koliko brzo će se podići OS, tj. koji sve faktori utiču na to. Ono što znam je da treba imati što manje programa koji se automatski podižu sa Windowsom kao i što manji broj startnih servisa, takodje je bitno da i Hard disk barem C particija bude u potpunosti defragmentisana kao da i registry baza bude očišćena od grešaka i takođe defragmentisana, ali kako prolazi vreme se i čim se instaliraju novi programi i razne stvari sve se to odražava na brzinu pokretanja sistema.
Mene dosta začudilo kada sam nedavno nabudžio mašinu tj umesto 256MB rama sada imam 1GB i procesor sam kloknuo za 20%, ali podizanje sistema je trajalo isto, što me je razočaralo.
Sada voleo bih da saznam od stručnijih ljudi na ovom forumu od čega zavise sledeće stvari:
1. Od čega najviše zavisi koliko dugo sistemu treba vremena da dodje do bootscreen-a
2. Takodje od čega zavisi koliko dugo će se vrteti bootscreen
3. I najbitnije od čega zavisi koliko dugo će stajati Welcome screen.
Hvala Unapred
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 10.9.2007, 11:59   #2
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

1.kol`ko je meni poznato,do pojavljinja boot screena zavisi od nacina povezivanja hdd i optike jer npr ako ti sve stavis na cable select kompu ce trebati malo duze da sam rasporedi komponente.JA uvek stavim eto npr imam WD disk i Pioneer 112,disk je na master with slave present a Pionir je na slave i do boot screena mu treba 2-4 sekunde max...
3.Welcome screen mislim da zavisi od broja programa koji su u start up...

ceo boot od paljenja do desktopa traje mi oko 20-30 sekundi..
Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Skols na korisnoj poruci:
Win32 (10.9.2007)
Stara 10.9.2007, 13:46   #3
alkatraz
Član
 
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Evo ti jednostavnog trika kojim možes ubrzati podizanje Windowsa XP.

Idi na Start > run i upišite regedit. Zatim u regeditu otiđi na HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > Current control set > Control > Session Manager > Memory Management > Prefetch Parameters. Klikni na EnablePrefetcher i promeni vrednost sa 3 na 5.


Evo josa par korisnih twikova:
ubrzanje menu displaya

start -> run -> regedit i odite do:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

selektujte MenuShowDelay iz desnog popisa, desni klik na njega i odaberite Modify. promenite vrednost sa 400 na 0.
resetujte komp.

jednostavno poboljšajte performanse computera

Start > desni klik na My Computer i zatim properties, klinite Advanced karticu, zatim u performance kliknite settings.
disejblujte sledeće:

Fade or slide menus into view
Fade or slide ToolTips into view
Fade out menu items after clicking
Show Shadows under menus
Slide open combo boxes
Slide taskbar buttons
Use a background image for each folder type
Use common tasks in folders


Napomena za ovo iznad. Cisto da se zna da ne utice na promenu grafickog izgleda wina vec se dobija malo brzi win iskljucivanjem ovih gluposti.

Uzivajte u brzem XP-u

Poslednja ispravka: alkatraz (10.9.2007 u 18:42)
alkatraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledećih 4 korisnika se zahvaljuje korisniku alkatraz na korisnoj poruci:
DobroslaV (10.9.2007), Master Neo (10.9.2007), NS rider (10.9.2007), Win32 (10.9.2007)
Stara 11.9.2007, 1:01   #4
PDarko
Veteran
 
Član od: 11.7.2006.
Lokacija: /dev/random
Poruke: 1.011
Zahvalnice: 163
Zahvaljeno 182 puta na 147 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Citat:
alkatraz kaže: Pregled poruke
ubrzanje menu displaya

start -> run -> regedit i odite do:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

selektujte MenuShowDelay iz desnog popisa, desni klik na njega i odaberite Modify. promenite vrednost sa 400 na 0.
resetujte komp
Vrednost 0 za MenuShowDelay nije dobra opcija. Ako na primer želite da pokreneta My Computer iz Start menija dešava se da kada kliknete na Start, a zatim krenete prema ikoni za My Computer prelazite preko menija All Programs koji se odmah aktivira i prekriva ikonu My Computer (Control Panel i ostale).

p.s. Prilično dugačka rečenica. Valjda će neko da je razume.
PDarko je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 1:51   #5
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Citat:
alkatraz kaže: Pregled poruke
Evo ti jednostavnog trika kojim možes ubrzati podizanje Windowsa XP.

Idi na Start > run i upišite regedit. Zatim u regeditu otiđi na HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > Current control set > Control > Session Manager > Memory Management > Prefetch Parameters. Klikni na EnablePrefetcher i promeni vrednost sa 3 na 5.
Ovo uopste ne ubrzava podizanje sistema, (merio sam vreme pre i posle). BTW kod mene je ta vrednost bila 0

@Win32
Duzina trajanja Welcome screen-a kao sto znash najvise zavisi od toga koliko ima startup programa i servisa, i koliko su memorijski zahtevni, ali i ne samo od toga, takodje je tu i bitno da Sistemski fajlovi budu defragmentisani sto se moze postici pomocu Diskeeper-a, znachi Page file, MFT, i Registry Hives.
E sad kako vreme odmice i sto ima vise instaliranih programa time se povecava i Registry Baza tako da sistemu treba vise vremena da izvuche potrebne informacije iz nje (ne znam dal sam se dobro izrazio ) tako da je potrebno redovno chistiti i defragmentovati Registry i za tu svrhu koristiti vishe programa. Mada posle dosta vremena i instaliranja veceg broja programa, patcheva , update-ovanja codeca i driver-a sistem mora da uspori ma koliko god se ti trudio oko odrzavanja, ja imam ghost image od pre godinu dana i jedan od skora, tako da kad vratim onaj stari image koji sam napravio po instalaciji sistema sistem mi se podize 7-8 sekundi brze.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 2:49   #6
alkatraz
Član
 
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Ubrazava podizanje sistema.Podigni svez windows pa ces videti,a kasnije mu ni instalirani programi ne smetaju.Fora je u tome sto skracuje takozvanu zmijicu.Kod mene(a i na svim racunarima koje sam sredjivao) zmijica krene i odmah ulazi u win.

Sto se tice MenuShowDelay-a mozete staviti broj koji god vama odgovara(od 400-0).

Inace je ovo sve provereno i fercera bez greske!!! Ubrzanja IMA.Na vama je da se odlucite za ovo ili ne.
alkatraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 8:39   #7
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Može se malo ubrzati i sa Bootvis-om. Mada, koliko je uopšte bitno da li će se sistem podići za minut ili za minut i trideset sekundi, ili možda za dva minuta?
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 9:49   #8
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Može se ubrzati korektnom instalacijom sistema i drajvera i omogućavanjem hibernacije. Na loše instaliranom sistemu ili loše instaliranim drajverima, recimo grafičke karte, hibernacija neće biti omogućena. Loše instalirani drajveri takođe mogu izazvati zastoje pri pokretanju Windowsa.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 9:55   #9
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Citat:
alkatraz kaže: Pregled poruke
Ubrazava podizanje sistema.Podigni svez windows pa ces videti,a kasnije mu ni instalirani programi ne smetaju.Fora je u tome sto skracuje takozvanu zmijicu.Kod mene(a i na svim racunarima koje sam sredjivao) zmijica krene i odmah ulazi u win.
Aha zato ja nisam primetio ubrzanje (ako si mislio na zmijicu dok traje bootscreen) jer kod mene ta zmijica prodje jedanput ili maksimalno 2 puta, a to sam postigao pomocu nekog tweaka za registry, mislim da je iz programa WinAso Registry Optimizer

Citat:
Bryan Fury kaže: Pregled poruke
Može se malo ubrzati i sa Bootvis-om. Mada, koliko je uopšte bitno da li će se sistem podići za minut ili za minut i trideset sekundi, ili možda za dva minuta?
Pa moze da bude korisno u nekoj situaciji kada si u zurbi i nemas mnogo vremena a treba ti da nesto na brzinu odradis, onda izleti komentar A je*em ti sporo go*no, dizi ga vec jednom
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 14:06   #10
alkatraz
Član
 
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Da na nju mislim.Ti kazes da nisi primetio nikakvo ubrzanje,ali si zato koristio jedan od twik programa.Ovo su rucni twikovi(da se tako izrazim).Izmedju ostalog, nek ljudi probaju, pa nek sami vide imali ubrzanja ili ne.Ja to radim po svakoj novoj instalaciji sistema,a veoma je korisno za one sa malo rama.
alkatraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 14:11   #11
Skols
Starosedelac
 
Član od: 24.12.2005.
Lokacija: Tatooine
Poruke: 1.527
Zahvalnice: 132
Zahvaljeno 348 puta na 247 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

ja stalno na poslu kad radim reinstalaciju na starijim masinama,i na onim sa integrisanom grafikom,pogasim sve ono u appearance/effects,kao sto je alkatraz spomenuo...
Skols je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 14:36   #12
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Takodje i ja na sporijim mashinama, pri instalaciji Windowsa stravim sve na "Adjust for best performance, iskljucim nekih 15-tak servisa i iskoristim neki reg tweaker za optimizaciju registry-ja . Tako da se oseti ubrzanje, Primer na Celeronu 433MHz sa 64MB SDRAM-a sam istalirao WinXP SP1, i podize ga za manje og 1 minuta
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 14:48   #13
Win32
Član
 
Član od: 15.3.2007.
Poruke: 129
Zahvalnice: 52
Zahvaljeno 2 puta na jednoj poruci
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Nisam u potpunosti zadovoljan odgovorima, ocekivao sam malo vise , ovo sve dosad sam i sam znao a verujem da postoji jos puno stvari i faktora koji uticu na dizanje sistema, treba mi da saznam sta se sve moze uraditi da bi se izvukao maksimum performansi barem kad je u pitanju brzo podizanje sistema.
Ajd barem i da pitam i od cega zavisi brzina gasenja kompa, jer i to nekad moze da potraje.
Win32 je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 15:12   #14
glitch
Starosedelac
 
Član od: 17.8.2006.
Poruke: 2.932
Zahvalnice: 267
Zahvaljeno 455 puta na 384 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Da se zadrzimo jos malo na toj tzv. "zmiji"; dbaja je to lepo primetio a ja pricam moja zapazanja: kod svezeg Wina, bez drajvera, taj screen prolazi za manje od sekunde (pola "zmijinog" prolaza) dok posle inst drajvera bude oko 3 prolaza. Licno, nisam nasao nacin da to smanjim sve dok nisam primetio da sistem vracen iz ASR Backup-a nema tih problema... Ima li ko kakav zakljucak? Sem toga, sta radi boot za to vreme? Laguje?
glitch je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 15:29   #15
Bryan Fury
Deo inventara foruma
 
Avatar korisnika Bryan Fury
 
Član od: 2.12.2005.
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 5.619
Zahvalnice: 49
Zahvaljeno 1.521 puta na 1.054 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Ja bih i ovde dodao da softver ne može tek tako zameniti hardver (ne otkrivam Ameriku, ali nije zgoreg podsetiti ). Jedan WD Raptor će ubrzati sistem daleko više nego svi tvikovi zajedno.
Inače koga ne mrzi može da malo eksperimentiše sa BootVis-om
Bryan Fury je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 22:49   #16
Predrag Stankovic
Deo inventara foruma
 
Član od: 3.12.2005.
Lokacija: NRW, Nemačka
Poruke: 4.522
Zahvalnice: 999
Zahvaljeno 666 puta na 458 poruka
Slanje poruke preko MSN-a korisniku Predrag Stankovic Slanje poruke preko Skypea korisniku Predrag Stankovic
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

A zasto se onda Win32 zali da nije primetio nikakvo ubrzanje iako je sa 256MB RAM-a presao na 1GB i procesor kloknuo za 20% a brzina pokretanja je ostala ista. Tweakovi vode glavnu ulogu u pokretanju sistema jer ima slucaja da se na dosta sporijoj mashini kad je sve optimizirano brze podize sistem nego na jachoj gde je takodje sve isto instalirano a nista nije podesavano.
Predrag Stankovic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 23:38   #17
noskich
Član
 
Član od: 4.11.2006.
Lokacija: Sidnej
Poruke: 181
Zahvalnice: 11
Zahvaljeno 6 puta na 5 poruka
Thumbs down Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Citat:
alkatraz kaže: Pregled poruke
Napomena za ovo iznad. Cisto da se zna da ne utice na promenu grafickog izgleda wina vec se dobija malo brzi win iskljucivanjem ovih gluposti.

Uzivajte u brzem XP-u
Djavola ne utice!!! Pregled potfoldera je potpuno drugaciji, skroz nepregledan. Uzas!!
noskich je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 11.9.2007, 23:57   #18
Master Neo
Deo inventara foruma
 
Član od: 30.11.2005.
Lokacija: Stan
Poruke: 3.102
Zahvalnice: 374
Zahvaljeno 456 puta na 282 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

Ljudi aj navedite par programa koji su najbolji za odrzavanje baze podataka, defragmentaciju i ciscenje repova, ostataka programa, po mogucnosti ciscenje starijih verzija drajvera... Cisto da uporedim da li sam izabrao dobre programe, ili treba da menjam...
Master Neo je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2007, 2:27   #19
alkatraz
Član
 
Član od: 31.5.2006.
Poruke: 358
Zahvalnice: 2
Zahvaljeno 58 puta na 50 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

E, ovako! Posto vidim da ima neki koji nisu zadovoljni, vi ne morate ni da koristite twikove i prestanite da mi lupade negativne poene.Pokusao sam da pomognem jer JA smatram da su ova podesavanja dobra i da uticu na performanse racunara,a noskick proveri da li si odstiklirao sve sto sam napisao!
alkatraz je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 12.9.2007, 3:27   #20
sasha vukelic
Banned
 
Član od: 20.12.2005.
Lokacija: banjaluka
Poruke: 3.220
Zahvalnice: 278
Zahvaljeno 363 puta na 216 poruka
Određen forumom Re: Brzina podizanja sistema -WinXP

vidim niko nije spomenuo HijackThis

http://www.spywareinfo.com/~merijn/programs.php

tu mozes ukloniti DOSTA stvari koje se pokrecu sa windows-om... samo budi malko oprezniji da ne obrises nesto sto ti treba
sasha vukelic je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Brzina downloada sa utorenta Benedikt Internet tehnologije 197 10.10.2007 13:40
Ne prikazuje se podizanje sistema na monitoru deus[awesome] Kvarovi 2 15.1.2007 1:28
Visoka temperatura i restart sistema? Branislav Gavric Kvarovi 3 4.7.2006 20:59
SUSE 10 i WinXP, tim redom... Damiao Slobodni softver 9 12.6.2006 15:50
Brzina podizanja sistema (LG) DeCoy Kvarovi 4 6.6.2006 10:40


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 10:52.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com