Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Šta da kupim? > ŠDK - Osnovne komponente
Uputstvo Članstvo Kalendar Današnje poruke Pretraži

ŠDK - Osnovne komponente Saveti u vezi sa kupovinom osnovnih komponenti računara: procesora, ploča, memorije...

 
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 18.4.2020, 3:47   #1
mornarma
Novi član
 
Član od: 7.4.2020.
Poruke: 19
Zahvalnice: 7
Zahvaljeno 0 puta na 0 poruka
Post Pojacati stari kompjuter (bez menjanja trenutne ploce)

Pozdrav dobri ljudi i eksperti! Nisam bas u toku sa trenutnim stanjem stvari, a ne secam se previse ni onoga od ranije (verovatno vise od 7-8 godina), iz doba kada sam racunar sklapao.

Sta mogu da uradim da pojacam neki stari desktop koji vise ne koristim svakodnevno, ali bih zeleo da ga unapredim tako da moze da se koristi kad neko dodje i da se odigra neka igra na dodatnom kompjuteru i sl.

Konfiguracija je bazirana na AMD AM2/AM3 platformi, ploca je GA-MA770T-UD3P, koju ne bih menjao ovom prilikom. Sto znaci da u obzir dolazi menjanje samo ostalih komponenti.
https://www.gigabyte.com/Motherboard...UD3P-rev-10#ov

Pre svega bih menjao CPU, jer je trenutni Athlon II x4 620 usko grlo. Njega sam mislio da zamenim sa Phenom II x4, ili x6 ukoliko ga ova verzija BIOS-a podrzava*, i ukoliko nadjem da neko prodaje po prihvatljivoj ceni. Takodje me interesuje preporuka ovdasnjih eksperata da li se isplati uzimati x6 umesto x4, kao i koje cene mogu da ocekujem.

Ploca podrzava x6 sto pise na Gigabyte linku iznad, a i sto se vidi sa tabele ispod:



Takodje je pitanje konkretno koji model x6 uzeti, ili koji model x4 uzeti, ako x4 bude preporuka.

*BIOS verzija je F4, ako je verovati ovoj zastareloj CPU-Z verziji programa:


Mada je ovde kod Atholna navedena verzija F10:


Ako je moguce, probao bih da izbegnem flashovanje BIOS-a, ali ako nadjem dobar CPU po dobroj ceni, verovatno bih se ipak odlucio na flashovanje ove stare ploce. Iako ima DualBIOS, ne bih da rizikujem.



Trenutno su u racunaru dva stapa memorije, raspar, ukupno 16GB, ali rade na taktu slabijeg stapa. I rade na mnogo manjem taktu nego sto ploca maksimalno podrzava. Kakva je preporuka tu?



Pokusati naci jos jedan ovaj Kingston, ili uzeti novi par stapova od 1666MHz? Novo ili polovno?



Grafika koja je sada u njemu je Ati Radeon HD 7850. Ovo mozda ne bih odmah pojacavao, ali za koji mesec sigurno. Koju bi mi grafu preporucili da nije velik potrosac, jer je ploca vec stara i pretpostavljam da su oslabile komponente.

Sto se tice ostalog, GPU: 1GB GDDR5, PCI-E 3.0, DirectX 11



Hard disk je WD Black 1TB. Ovde bih stavio neki SSD od 500GB za sistem ili mozda cak i zamenio ovaj sa nekim SSD-om od 1TB.



Napajanje koje je sada je u racunaru je Thermaltake SmartSE 630W 87% efikasnosti, tako da je i ono je menjano pre par godina kada je staro crklo.



Znaci pre svega me interesuje CPU, pa onda ostalo, ali tako da ne moram da menjam plocu, i napajanje koji su sada u njemu.
Molim kazite predloge i savete, kao i ako znate za dobre prilike za kupovinu komponenti koje bi mi odgovarale u ovom slucaju (CPU najpre).
Konacno, da li je pojacavati ovaj kompjuter suludo? Da li je bacanje para? Da mozda stavim samo CPU i tu zavrsim upgrade?

Nadam se da nesto nisam zaboravio, ako vas sta dodatno interesuje, kazite.
Hvala!
mornarma je offline  
 

Bookmarks sajtovi


Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
Nece da se upali kompjuter Sallee Kvarovi 17 8.5.2015 18:22
Linuks za stari kompjuter Stefan 5 Slobodni softver 7 30.6.2012 11:33
DVD rezač i stari kompjuter starsailor Nosači podataka 4 6.1.2010 18:01
Stari kompjuter! Nemanja015 Brbljaonica 0 21.1.2009 14:32


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 17:03.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com