Forum Sveta kompjutera

Nazad   Forum Sveta kompjutera > Test Drive > Nosači podataka

Nosači podataka Hard diskovi, optički uređaji (CD/DVD), flash diskovi, floppy...

Odgovor
 
Alatke vezane za temu Vrste prikaza
Stara 2.5.2007, 14:05   #1
Astor
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Poruke: 107
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Question Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Kupiću novi ATA HDD. Imam kutiju za eksterni. Da li u servisu koji to prodaje, mogu da mi naprave particije i instaliraju Windows XP, i sve drajvere koje imam na CD-ima još od kupovine računara, (a da ne nosim računar u servis, samo te drajvere i da oni to sve odrade)?
Posle planiram da sve to pomoću Acronis True Image prebacim na svoj sadašnji HDD, samo na drugu particiju u kompjuteru i tako osvežim moj WIN.
Može li ovo ovako da se izvede? Ako može, bile bi korisne instrukcije, ako ima nekih stvari na koje treba obratiti pažnju.
Ako to može, da li treba podešavati đžampere za eksterni i kako?

Hvala unapred i pozdrav!
Astor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2007, 14:41   #2
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Citat:
Astor kaže: Pregled poruke
Da li u servisu koji to prodaje, mogu da mi naprave particije i instaliraju Windows XP, i sve drajvere koje imam na CD-ima još od kupovine računara, (a da ne nosim računar u servis, samo te drajvere i da oni to sve odrade)?
Da ti naprave particije mogu, ali da ti instaliraju Windows pa još bez tvog računara, to sigurno ne mogu i ne smeju (jer se to zove piraterija).

Citat:
Astor kaže: Pregled poruke
Posle planiram da sve to pomoću Acronis True Image prebacim na svoj sadašnji HDD, samo na drugu particiju u kompjuteru i tako osvežim moj WIN.
Kako misliš da ćeš ga tako osvežiti? Tako bi na jednoj particiji imao svoj stari Win, a na drugoj instaliran win bez ijednog programa (koje ne bi mogao prosto kopirati sa one druge particije gde imaš programe). Objasni malo šta bi u stvari hteo?

Citat:
Astor kaže: Pregled poruke
Ako to može, da li treba podešavati đžampere za eksterni i kako?

Hvala unapred i pozdrav!
Ostavi ga slobodno na MASTER / default položaju. To je u slučaju montaže u rek i kačenja na USB nebitno.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2007, 16:20   #3
Astor
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Poruke: 107
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

dbaja: Kako misliš da ćeš ga tako osvežiti? Tako bi na jednoj particiji imao svoj stari Win, a na drugoj instaliran win bez ijednog programa (koje ne bi mogao prosto kopirati sa one druge particije gde imaš programe). Objasni malo šta bi u stvari hteo?

Ja ću instalirati programe, mislim da sve imam. Na starom Hdd-u imam dosta toga, ali sada mogu na novi staviti samo najbolje.

A mogu li do tada ovo: imam NOD32. Mogu li na drugoj particiji (gde nemam drugi operativni sistem) da stavim Kasperski? Potrebno mi je da nešto proverim
Astor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2007, 17:16   #4
dbaja
Veteran
 
Avatar korisnika dbaja
 
Član od: 4.12.2005.
Poruke: 1.180
Zahvalnice: 50
Zahvaljeno 214 puta na 130 poruka
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Citat:
Astor kaže: Pregled poruke
Ja ću instalirati programe, mislim da sve imam. Na starom Hdd-u imam dosta toga, ali sada mogu na novi staviti samo najbolje.

A mogu li do tada ovo: imam NOD32. Mogu li na drugoj particiji (gde nemam drugi operativni sistem) da stavim Kasperski? Potrebno mi je da nešto proverim
A zašto onda lepo ne sačuvaš dokumenta koja ti trebaju sa starog diska, formatiraš ga lepo, reinstaliraš Windows, instaliraš sve drajvere i ostalo što ti je apsolutno neophodno, pa onda lepo napravi Acronis true image-om backup particije pa se posle igraj, instaliraj šta god hoćeš i kad poželiš čist sistem, ti vrati iz backupa sačuvanu particiju.
Dva antivirusa u principu ne bi trebala da postoje na računaru, ali za jednokratnu upotrebu uradi pa deinstaliraj posle provere.
dbaja je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 2.5.2007, 18:31   #5
Astor
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Poruke: 107
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Ideja je odlična, hvala, ali nije ostalo mnogo prostora na HDD-u, imam eksternu kutiju, pa razmišljam o novom, koji ne bi bio nikada na internetu, već bi to radio ovaj stari.

Što se tiče drajvera, nemam baš sve, imam video codek, ali ne i audio, i obično mi u servisu urade to što treba neophodno.

Zato mislim, na novi HDD samo najbolje i neophodno, sve čisto, a sve imam na starom. Ali ipak bih da proverim sa KAV. Znači, ako je na drugoj particiji, neće poništiti NOD (pošto se pri jednom pokušaju instalacije pojavio takav prozor o tome da li želim da «ućutka» NOD). Da, jednokratna provera i reinstlacija posle.

Što se tiće Acronisa, imam Trial 8.0. (build 800) i pri prvom pokretanju napravio je na CD-u Image Windowsa i drajvera, butabilni CD. Mislim da ta verzija može samo da radi sa CD-om ne DVD-om.
Ako uradim celu particiju, može li mi neko reći koliko CD-a treba da spremim. Koliko je u principu potrebno za oko 80GB – 100GB? Program pravi slike, zar ne? Da li mogu nastaviti na tom CD-u, ili sada da koristim nove? Kako to ide? Prvi put ga koristim, pa bi saveti bili korisni...
Unapred hvala!

Poslednja ispravka: Astor (2.5.2007 u 19:10)
Astor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 3.5.2007, 2:22   #6
Boys
Novi član
 
Član od: 26.4.2007.
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Nabavi Paragon Drive Backup-program je besplatan uz registaciju na njihovoj web stranici.Bio je na disku casopisa Mikro s pocetka godine.Pravi particije,recovery media builder i backup particije koju odredis(sve to stavlja na DVD ili CD).Vrlo je jednostavan za upotrebu.
Ja sam odmah nakon reinstaliranja OS uradio oba: recovery media builder i backup particije C.
Da bi upotrebio kasnije te diskove,samo ih stavis i restartujes komp.
Boys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Sledeći korisnik se zahvaljuje korisniku Boys na korisnoj poruci:
Astor (3.5.2007)
Stara 3.5.2007, 15:28   #7
Astor
Član
 
Član od: 19.6.2006.
Poruke: 107
Zahvalnice: 53
Zahvaljeno 3 puta na 2 poruka
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Citat:
Boys kaže: Pregled poruke
Nabavi Paragon Drive Backup-program je besplatan uz registaciju na njihovoj web stranici.Bio je na disku casopisa Mikro s pocetka godine.Pravi particije,recovery media builder i backup particije koju odredis(sve to stavlja na DVD ili CD).Vrlo je jednostavan za upotrebu.
Ja sam odmah nakon reinstaliranja OS uradio oba: recovery media builder i backup particije C.
Da bi upotrebio kasnije te diskove,samo ih stavis i restartujes komp.
Hvala ti, imam verziju 6.0 i sada je proučavam. Izgleda dobro, ali meni ne izgleda baš lako. Ne vidim kako da uradim recovery (verovatno se u opcijama nešto podesi). Da li mi je za recovery dovoljan CD ili mora DVD, je li to za pokretanje (posle restarta) i ispravljanje grešaka u DOS-u?
Koliko ti je DVD medija trebalo za backup particije C i kolika je bila u GB?
Isto mi to napisi i za recovery, ako možeš.
Znam da su pitanja potpuno početnička i za većinu bez veze, ali ja tek učim te stvari oporavka… Ali ako neko ima vremena, neka mi malo objasni ovo.
Hvala unapred! Pozdrav!
Astor je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Stara 4.5.2007, 23:01   #8
Boys
Novi član
 
Član od: 26.4.2007.
Poruke: 15
Zahvalnice: 0
Zahvaljeno jedanput na jednoj poruci
Određen forumom Re: Eksterni HDD i instalacije, potreban savet!

Ja imam verziju 8.0 special edition.Kod njega izaberes padajuci meni WIZARDS pa onda BACK UP DISK OR PARTITION ili RECOVERY MEDIA BUILDER.Onda ce da ti postavlja pitanja neka,odaberi da ti to uradi na E ili kako ti je vec obelezen rezač.Kad završiš proveri disk sa CHECK RECOVERY DISC da bi video dali je dobar.
Imaj na umu da ako ti na C ima dosta podataka,sve to ce da potraje i sat a možda i više(premesti nesto na D).To isto važi i kad upotrebiš disk.
Npr: Prvi put sam odabrao C(19 Gb) i trajalo je preko sat (4dvd-a) a diskovi su izlazili vrući!Drugi put sam uradio odmah nakon instalacije OS i potrebnih drajvera i programa(mnogo brže).
Kad hoćeš da upotrebiš disk,nakon restarta,isto će da ti postavlja pitanja.Čačkaj nešto(tako sam i ja).Tad možeš i da odabereš veličinu particija.
Boys je offline   Odgovor sa citatom ove poruke
Odgovor

Bookmarks sajtovi

Alatke vezane za temu
Vrste prikaza

Vaš status
Ne možete postavljati teme
Ne možete odgovarati na poruke
Ne možete slati priloge uz poruke
Ne možete prepravljati svoje poruke

BB kod: uključeno
Smajliji: uključeno
[IMG] kod: uključeno
HTML kod: isključeno


Slične teme
tema temu započeo forum Odgovora Poslednja poruka
potreban savet za osvežavanje računara Troll Šta da kupim? 6 5.3.2007 0:28
Potreban savet o MSI NX7600GS TD256 AGP Kaplar Grafika 4 22.11.2006 19:44
Nejasna pojava i savet (eksterni tjuner) djek512 Foto i audio/video 2 17.11.2006 23:15
Potreban savet (graficke) bejo Grafika 53 20.2.2006 22:01
Hitno potreban savet (budzenje masine) Nenadyus Šta da kupim? 18 10.12.2005 2:17


Sva vremena su po Griniču +2 h. Sada je 15:15.


Powered by vBulletin® verzija 3.8.7
Copyright ©2000–2024, vBulletin Solutions, Inc.
Hosted by Beograd.com